Kuru Öksürüğün Evde Tedavisi

Kuru Öksürüğün Evde Tedavisi

Evde kuru öksürük tedavisi için uzmanların verdiği öneriler kullanılarak balgamlı öksürüğe göre ağrılı gerçekleşen bu rahatsızlıktan kurtulmak çok kolaydır. Sigara kullanımı, alerjik reaksiyonlar ve bakteri kaynaklı olarak gerçekleşen kuru öksürük için evde hazırlayabileceğiniz tariflerle kısa sürede kurtulmanız mümkün olmaktadır. Verdiğimiz önerileri kullanarak iyileşmeyen kuru öksürük vakaları için mutlaka hekime başvurmanız gerekmektedir.

Yetişkinlerde Öksürüğü Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Günlük kullanılan besin maddeleri ve bazı şifalı bitkiler kullanılarak hazırlanan tarifler ile öksürük nasıl geçer evde tedavi uygulamalarından faydalanılabilmektedir. Verilen yöntemler tamamen doğal olup yetişkinler için hazırlanmıştır. Öksürük nedenleri arkasında ciddi bir sağlık sorunu bulunmaması halinde tedavi süreci kısa sürecektir.

 • 1 tatlı kaşığı bal ile 1 çay kaşığı karabiber karıştırılarak hazırlanan karışım tüketildikten sonra arkasından süt içilmesi boğazları yumuşatarak öksürüğün kesilmesinde etkili olmaktadır. Balda kullanacağınız tatlı kaşığının tahta olmasına dikkat edin.
 • Ortalama yarım bardak ılık su içerisine tuz katarak hazırladığınız karışımla gargara yapmak boğazlarınızı yumuşatarak öksürüğünüzü kısa sürede kesecektir.
 • Üzüm suyu ve bal karıştırıldığında balgam söktürücü özellik kazanmaktadır. Balgam sökülmeye başlanması sonrası kuru öksürük kolayca geçecektir.
 • 1 bardak önceden kaynatılmış su içerisinde 1 yemek kaşığı kuru ayva yaprağı katılarak 10 dakika demlenme süresi sonrası hazırlanan ayva çayı, kuru öksürük tedavisinde kullanılabilmektedir. Çayı tatlandırmak için şeker yerine bal tercih edebilirsiniz.
 • Kekik, nane ve zencefil çayları hem boğazları yumuşatır, hem de kısa sürede kuru öksürüğünüzü geçirir.
 • Bir limon dilimi üzerine karabiber ve tuz eklenerek yemek öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.
 • 3 adet çiğ bademi parçalayarak 1 bardak portakal suyu ile karıştırarak elde edilen karışım, öksürük tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemler arasındadır.

Çocuklarda Öksürüğü Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Çocuklarda uygulanacak doğal yöntemlerde dikkatli olmak gerekmektedir. Yetişkinlerde etkili olan kuru öksürük tedavi yöntemleri çocuklara zarar verebilmektedir. Çocuklarda özellikle geceleri gerçekleşen öksürük krizlerini kesmek için uzmanlar tarafından tavsiye edilen yöntemler ile çocuklarda gece öksürük nasıl giderilir sorusu yanıtlanmaktadır.

 • Kabukları soyulmuş 1 adet elma, 1 tatlı kaşığı ıhlamur, 2 adet karanfil, 1 adet kabuk tarçın, 1 dilim limon birlikte kaynatılarak hazırlanan karışım çocuklara içirilebilir. Tatlı olmadığı için çocuklarınızın içmek istememesi halinde bal ile karışımı tatlandırabilirsiniz.
 • 2 tatlı kaşığı dut pekmezi ve 1 çay kaşığı karabiber karıştırılarak hazırlanan karışım her gün 1 kaşık olacak şekilde çocuklara verildiğinde öksürüğü kısa sürede geçirmektedir.
 • Nişastayı su ile kaynattıktan sonra içerisinde portakal veya limon suyu eklenerek hazırlanan karışımı çocuklarınızın öksürüklerini geçirmek için kullanabilirsiniz.
 • Isıtılan zeytinyağı içerisine karabiber atılarak yeniden ateşte karartılmak suretiyle hazırlanan karışım, öksürük problemi çeken çocukların sırtına ve göğsüne masaj yaparak iyice yedirilir. Ardından bu bölgeler tülbent veya herhangi bir bez ile sarılarak sıcak tutulur. Bu yöntem ile kısa sürede çocuklarınızda kısa sürede öksürükten eser kalmayacaktır.
 • Suyla kaynatılan kekik bal ile tatlandırılarak çocuklara verildiğinde öksürüğü kısa sürede geçirecektir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Öksürüğü Geçirme Yolları

Bitkisel tedavi yöntemlerinde sahip olduğu uzmanlık ile milyonların takip ettiği Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kuru öksürüğü ne geçirir sorusunu yöneltenler için bir kür önermiştir.

 • 1 su bardağı önceden kaynamış su içerisine 5 gram hatmi çiçeği atılır.
 • Hazırlanan karışım 5 dakika demlenme amacıyla bekletilerek kullanıma hazır hale getirilir.
 • Hazırlanan kür günde 2 defa olmak üzere kullanılabilmektedir.
 • Verilen kürden yetişkinler ve çocuklar faydalanabilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu’nun, Öksürük nasıl geçer bitkisel tedavi önerileri arasında tarifini paylaştığı soğan kürü de bulunmaktadır. Kür hazırlanırken;

 • 2 su bardağı klorsuz su içerisine 8 baş orta büyüklükte kuru soğan atılarak yaklaşım 30 dakika kaynatılır.
 • Kaynatma sonrası soğumaya bırakılan karışım ılıdıktan sonra içilebilir.
 • Her seferinde 1 bardak olmak üzere günde iki kez bu kür uygulanır.

Çocuklarınız için de uygulayabileceğiniz bu küre birkaç gün devam etmeniz halinde kuru öksürükten kesin olarak kurtulabilirsiniz. Kürü uygularken İbrahim Saraçoğlu’nun da üzerinde özellikle durduğu bir nokta, kürün taze olarak uygulanması gerektiğidir. Her gün için bu karışımı ayrı olarak hazırlamalı ve karışımı bir gün içerisinde bitirmeniz gerekmektedir. Bir günden fazla bekleyen kür iyileştirici etkisini kaybetmektedir. Bu nedenle kür tarifi günlük kullanım miktarlarına göre verilmiştir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM