Kusmaya Ne İyi Gelir? Nedenleri, Sebepleri ve Tedavisi

Sık sık kusmaya, yeşil kusmaya, hamilelikte kusmaya ne iyi gelir? Mide üşütmesi ve içtikten sonra kusmaya iyi gelen şeyler nedir? Kusma nedenleri ve evde bitkisel tedavisi, Çocuklarda kusmanın ve mide bulantısının sebepleri ve nedenleri? detayları yazımızda.

Kusmaya Ne İyi Gelir? Nedenleri, Sebepleri ve Tedavisi

Kusmaya ne iyi gelir? Kusmaya neden olan durumlar ve tedavisinde uygulanan yöntemler, mide bulantısı ve kusmaya sebep olan asıl durumun ortaya çıkarılmasıyla belirlenmektedir. Kimi zaman beslenme alışkanlıklarımız ya da bulunduğumuz fiziki ortam mide bulantısına ve kusmaya neden olabilirken kimi zamanda bazı hastalıkların belirtisi olarak vücudumuz kusma ve bulantı yoluyla bu hastalığa tepki vermektedir.

Mide Bulantısı Tam Olarak Nedir?

Bebeklikten başlayarak yaşlanıncaya kadar insan yaşamının bir parçası olan mide bulantısı ve kusma birbiriyle yakından ilişkili fakat farklı anlamlara gelecek şekilde bilinmektedir. Mide bulantısı; midenin içinde bulunan besinlerin insana rahatsızlık verecek şekilde dışarıya atılması hissidir. Kusma ya da halk arasında bilinen anlamıyla istifra ise mide bulantısı sonucunda midenin ağız yoluyla şiddetli bir şekilde boşaltılmasıdır.

Hem mide bulantısı hem kusma şikayetleri sancılı bir süreçtir. Özellikle kusmaktan hoşlanmayan insanlar mide bulantısı çekmek pahasına kusmaktan kaçınmakta ve uzun süre bu his ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Kusmak insanı rahatlatacağı gibi hastalıkların belirtileri hakkında da doktorlara bilgi vermektedir.

Mide bulantısı, besinlerin sindirilerek enerjiye dönüştürüldüğü midemizde bulunan besinlerin istemsiz olarak dışarıya atılması halidir. Vücudumuz bir bütün olarak çalışmakta ve hastalıklara karşıda organlarımız farklı tepkiler vermektedir. Bu tepkilerin belki de en bilindiği mide bulantısı ve kusma olarak kendini göstermektedir.

Mide bulantısı çoğu zaman yaşadığımız bir hastalığın belirtisi olmakta birlikte bazı durumlarda zehirlenme, koku kokular, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirme ve sindirimi ağır besinler tüketme gibi etkiler sebebiyle meydana gelmektedir. Bu sebeple mide bulantısının sebeplerini anlamlandırmaya çalışırken son 24 saatte tükettiklerimiz besinlerin bünyemize yararlı olup olmadığını ve bu besinlerin mide bulantısı hatta kusmaya sebep olabileceğini hesap etmek yol gösterici olacaktır.

Kusma ve Mide Bulantısı Neden olur?

Mide bulantısı nedenleri denilince ilk akla gelen mide rahatsızlıkları olsa da başka hastalıklarda mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilmektedir. Mide bulantısı ve kusmaya sebep olan bazı durumlar şunlardır;

 • Mide ve bağırsak enfeksiyonları: sık görülen virüs ve enfeksiyonlar mide bulantısına sebep olmakta ve üst karın ağrısı, halsizlik hatta ateşlenme ile kendini gösteren bu zararlı bakteriler şiddetli kusmalara neden olmaktadır.
 • Mide rahatsızlıkları; mide virüsü de denen ve midede bulunan yapıların virüslerce zarar görmesi sonucu oluşan hastalıklardır. Besinlerin bu hastalıkların meydana geldiği durumlarda sindirim görevi yavaşlamakta ve hafif besinlerle mide üşütmesinin tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca yüksek ateş, titreme gibi yan etkiler mide üşütmesinde görülebilmektedir.
 • Gıda zehirlenmesi; son kullanma tarihi geçmiş ya da besinlerin içerisinde bulunan bakterilerin zararlı hale gelmesinden dolayı tüketilen besinler vücutta gıda zehirlenmesine yol açmaktadır. Zehirli mantar tüketimi de bu kapsamda değerlendirilmektedir. Gıda zehirlenmeleri mide krampları, bulantı ve şiddetli kusma şeklinde besin tüketimi sağlandıktan bir iki saat içerisinde kendisini göstermektedir. Ayrıca fazla alkol tüketimi de zehirlenme ve mide bulantısıyla birlikte kusmaya neden olmaktadır.
 • İlaç kullanımı; birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların kullanımı sırasında bu ilaçların en belirgin yan etkisi mide bulantısı ya da kusmaya sebep olmaktır. İlacın bileşenlerinde bulunan maddelerin vücut tarafından kabul edilmediği durumlardan vücuttan bu ilaç en hızlı şekilde kusma yoluyla atıldığı için ilaçlar mide bulantısı ve kusmaya sıklıkla sebep olmaktadır.
 • Stres ve anksiyete; Psikolojik rahatsızlıkları olan ve yemek yeme konusunda kilo alma endişesi taşıyanlar kasıtlı olarak mide bulantısı yaşamak ve besin tüketimlerini yapar yapmaz vücuda almış oldukları besinleri çıkarmak isterler. Bu durum çok ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka doktor muayenesi sonucunda bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayrıca stresli insanların aşırı strese bağlı olarak mide krampları ve mide bulantısı şikayetleri yaşadığı bu durumun kusmaya kadar ulaştığı yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.
 • Hamilelik; Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde kadınların vücudunda meydana gelen değişimlerden dolayı mide bulantısı ve kusma şikayetleri çok sık rastlanmaktadır. Hamilelikte bulantılar özellikle sabahları çok sık görülmekle birlikte gebeliğin ilerlemesi ile birlikte bulantı ve kusma şikayetleri azalacaktır.

Hangi Hastalıklar Kusmaya ve Mide Bulantısına Sebep olur?

Mide bulantısına ve kusmaya birçok hastalık etki etmekle birlikte sürekli mide bulantısı ama kusamama gibi şikayetlerde bu hastalıkların belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı ve kusmaya neden olan hastalıklar şunlardır:

 • Mide enfeksiyon hastalıkları
 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Böbrek ve sindirim sistemi hastalıklarından olan safra kesesi iltihabı, pankreas iltihabı, Crohn hastalığı
 • Akut gastrit
 • Ani başlayan gastristler
 • Migren
 • Beyin tümörü
 • Vertigo, kulak iltihapları
 • Yüksek tansiyon rahatsızlıkları
 • Reflü
 • Ülser

Gibi birçok hastalık bulunmakta ve birçok alanı ve uzman doktoru ilgilendiren hastalılar bulunmaktadır. Mide bulantı ve kusmalarının eğer bu hastalıkların belirtisi olabileceği düşünülüyorsa ve uzun süre mide bulantısı şikayetleri devam ediyorsa gerek mide rahatsızlıkları gerekse diğer alanlarla ilgili bölümlere muayene olunması hastalığın erken teşhisi ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması açısından önem arz etmektedir.

Mide Bulantısını Devamlı Yaşamak Ne Anlama Gelir?

Sürekli mide bulantısı rahatsızlıkları mutlaka doktor kontrolünde tedavisi yapılması gereken hastalıklardır. Sürekli mide bulantılarının en yaygın iki sebebi şunlardır:

 1. Anksiyete ve stres; korku ve endişenin insanı içinden çıkılmaz hallere soktuğu travma durumlarında yapılan tetkiklere rağmen herhangi bir bulguya rastlanmıyorsa hastanın psikolojik olarak mide bulantısı yaşadığı ortaya çıkarılmakta ve psikolojik yöntemlerle mide bulantısı tedavi edilmeye çalışılmaktadır.
 2. Mide kanserine kadar gidebilen mide rahatsızlıkları; sindirim sistemi ve bağırsak enfeksiyonlarından kaynaklanabilen sürekli bulantılar halsizlik ve kilo kaybı gibi yan etkilerle birlikte görülüyorsa mide ve bağırsak kanserine işaret etmektedir. Bu sebeple mutlaka hekim kontrolü ile hastalığın teşhis ve tedavisi amaçlanmalıdır.

Mide Bulantısı ve Kusma Çeşitleri Nelerdir?

Mide bulantısı komutları, beynin arka tarafında bulunan ve beynin duygusal, işitsel ve sindirim sistemi uyarılarını gerçekleştiren ‘medulla oblongata’ adlı merkez tarafından düzenlenmektedir. Mide bulantıları ve kusmalar herkes tarafından yaşanan bir durum olsa da çeşitleri farklıdır. Bazı mide bulantısı çeşitleri ve özellikleri şunlardır:

 • Santral tip bulantı kusma; ani olarak gerçekleşen ve bir durumdan etkilenerek ya da görerek yaşanan bulantı ve kusmalardır.
 • Periferik tip bulantı kusma; Sindirim sistemi ve diğer organlardan kaynaklı bulantı ve kusmalardır.
 • Fizyolojik tip bulantı kusma; beynin kusma merkezinin etkilenmesi ya da midenin geç boşaltılması durumlarında ortaya çıkan bulantı ve kusmalardır.
 • Psikojenik tip bulantı kusma; mide bulantısı ve kusma kişinin kendisi tarafından başlatıldığı durumlarda ortaya çıkan bulantı ve kusma şeklidir. Psikolojik ve strese bağlı gerçekleşmektedir.
 • Akut tip bulantı kusma; kısa süreli olan ve 1 haftadan az bulantı ve kusma çeşitlerine verilen isimdir.
 • Kronik tip bulantı kusma; 1 haftadan daha uzun süren bulantı ve kusma şikayetlerine verilen addır ve eğer psikolojik etkileri yoksa ciddi rahatsızlıklar akla gelmektedir.

Mide Bulantısı ve Kusma Şikayetleri Hamilelik Göstergesi Midir?

Hamilelikte mide bulantısına kesin çözüm adı altında birçok yöntem hamile bayanlara önerilse de aslında hamile bayanlar, kanda östrojen ve Beta HcG hormonu seviyesinin yükselmesinden dolayı hamileliğin ilk 4 ayında mide bulantısı ve kusma şikayeti yaşamaktadır. Bu hormonlar çocuğun anne karnında gelişimini sağlayan hormonlardan olduğundan dolayı kanda artış göstermekte ve hamileliğin en belirgin göstergesi olmaktadır. Hamile bayanların ¾’ü 12 haftalarına kadar mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşamakta ve çocuğun anne karnında gelişme göstermesiyle bu şikayetlerinden hamileliğin ilerleyen safhalarında kurtulmaktadırlar.

Baş Ağrısı ile Mide Bulantısı Arasında Bağlantı Var Mıdır?

Özellikle geçmeyen ve kronikleşmiş baş ağrıları mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle birlikte görülüyorsa;

 • Kafa travması
 • Migren
 • Beyin tümörü

Gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Mide bulantısı ve kusma şikayetleri beyinde bulunan kusma merkezi tarafından yönetilmektedir. Bu sebeple bu bölgede meydana gelecek ağrılar mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Ayrıca şiddetli baş ağrısı ile birlikte sürekli mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşanıyorsa beyin cerrahisi alanında uzman doktorlara muayene olmakta yarar vardır.

Kusma ve Mide Bulantısı Şikayetleriniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri sadece sindirim rahatsızlıkları sebebiyle değil boş mideden dolayı da kaynaklandığından özellikle sabahları uzun süre aç kalınmamalı ve kahvaltı yapmak alışkanlık haline getirilmelidir. Mide bulantısına karşı temiz hava almak ve bol su tüketmek zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına fayda sağlayacağından bol su tüketimi ve temiz hava almaya özen göstermek gerekir.

Kusma ve mide bulantısı şikayetlerinde midenin rahatlatılması önemlidir. Çay ve kahve kullanımından kaçınmak mideye yarar sağlayacaktır. Mide bulantısı sırasında kusmaktan kaçınmak sizlere ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple besin kaynaklı bir bulantı yaşıyorsanız kendinizi sıkmadan kusmalı ve midenizin boşaltım yapmasına fırsat tanımalısınız.

Araç İçerisinde Sıklıkla Görülen Mide Bulantısı ve Kusma Neden Yaşanır?

Araç içerisinde bulunan kusma ve mide bulantıları da sıklıkla görülen bulantı ve kusma çeşitlerindendir. Yalnızca herhangi bir araca binildiğinde mide bulantısı ve kusma şikayeti yaşanıyorsa bu durum tamamen iç kulakta bulunan sıvının durumu ile ilgilidir. Hareket halindeki araçların içerisindeyken vücudumuzu dengeleme görevinde bulunan iç kulak sıvısı aşırı harekete bağlı olarak vücudun dengesini sağlamaya çalışırken zorlanmakta ve mide bulantısı ve kusma tetiklenmektedir.

Vücut sıvısının hareket etmesinden dolayı araç şoförü çok fazla etkilemese de yolcular kulakta bulunan sıvının aşırı hareketinden dolayı mide bulantısı ve kusma şikayeti yaşamaktadır. Çözüm içinse vücut pozisyonunda baş kısmı seyahatler sırasında dik tutulmalı veya uzun mesafeler için bulantı hapları ile bu durum önlenebilmektedir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir?sorusunun cevabı oldukça merak edilmektedir. Mide bulantısına iyi gelmesi için;

 • Açık hava yürüyüşleri ile bol oksijen almak mide bulantısına iyi gelmektedir.
 • Dinlenmek ve uzanarak yarım saat kadar istirahat etmek hatta kısa süreli uyumak mide bulantısının sona erdirilmesinde etkilidir.
 • Kötü kokulardan ve alerjiye sebep olacak gıdalardan kaçınmak mide bulantısının engellenmesinde oldukça etkilidir.
 • Yağlı ve ağır besinlerden bir müddet uzak durmak ve sindirimi kolay besinler tercih etmek mideyi rahatlatacaktır.
 • Yemek yedikten sonra uzanmamak ve bir müddet yatmamak mide bulantısının önüne geçmektedir.
 • Nane limon, zencefil çayı gibi bitkisel çaylar midenin rahatlamasına yardımcı olduğundan mide bulantısı yaşandığı takdirde bu çaylar mideye iyi gelmektedir.

Mide Bulantısı ve İshal Aynı Anda Yaşanırsa Ne Yapmak Gerekir?

Mide bulantısı ve ishal birlikte görüldüğü takdirde mide üşütmesi olarak bilinen mide ve bağırsak iltihaplanması hastalığına yakalanıldığı anlamına gelmektedir. Bu durum ileride çok ciddi sonuçlara götürebilen bir hastalık olduğundan bir iki güne iyileşme sağlanmazsa mutlaka doktor muayenesi tavsiye edilmektedir. Bol sıvı tüketimi ve yağlı olmayan hafif gıdalar tüketilerek aç kalınmamalı ve vücuttun tüm fonksiyonlarının işlevlerine devam etmesi yeterli besin tüketimiyle sağlanmalıdır. Özellikle süt ürünleri gibi besinlerin tüketimlerinden bir müddet kaçınmalı haşlanmış patates, sebzeli ve naneli çorbalar ile beslenmeye gayret gösterilmelidir.

Kusmaya Çalışmanın İnsana Zararı Var Mıdır?

Mide rahatsızlıkları ve besinlerin sindirim güçlüğü yaşanmasından dolayı kusmanın bir zararı yoktur. Hatta gıda zehirlenmelerinde kusmak zehirlenmenin önüne geçeceği için faydalıdır. Ancak mide rahatsızlıkları ve besin tüketiminden kaynaklanmayan ve diğer hastalıkların yan etkilerinden olan kusmanın herhangi bir faydası bulunmamaktadır.

Kusmaya Karşı Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanmaktadır?

Kusma tedavilerinde genellikle 3 tür tedavi yöntemi uygulanmaktadır:

 • Midenin yıkanması; zehirlenme tedavilerinde ve midenin sindirim yapmaması durumlarında hastanelerde uygulanan yöntemlerdendir.
 • İlaç tedavisi; enfeksiyon ve zararlı bakterilerin vücuttan atılmasında ve mide bulantısı ve kusmanın önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Cerrahi müdahaleler; Mide bulantısına kesin çözüm olarak adlandırılan mide ameliyatları ile mide rahatsızlıklarına sebep olan gastrit, ülser gibi hastalıkların tedavi edilmesinde sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerindendir.

Mide Bulantısı ve Kusmayı Hangi Yiyecekler Geçirir?

Mide bulantısı ne geçirir sorunun cevabı yediden yetmişe herkesin merak ettiği konular arasındadır. Mide bulantısına ve kusmaya;

 • Nane limon ve zencefil çayı gibi bitki çayları
 • Bol su tüketimi
 • Özellikle hamilelikte ve yolculuklarda mide bulantısı yaşanıyorsa tuzlu kraker tarzında yiyecekler
 • Yoğurt, muz, elma gibi sindirimi kolay olan besinler

İyi gelmekte ve bulantı ve kusma şikayetlerinin önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kusma ve Mide Bulantısı Şikayetlerinde Hangi Doktora Gidilmelidir?

Mide bulantısı şikayetlerinde “hangi doktora gitmeli” sorusu oldukça merak edilmektedir. Şiddetli kusma ve mide bulantısı şikayetlerinde genellikle dahiliye ve mide rahatsızlıklarına bakan gastroenteroloji bölümlerinde tedavi olunması tavsiye edilmektedir. Fakat rahatsızlıklar psikolojik ya da başka organlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple mide bulantısı ve kusma şikayeti birçok hastalığın ortak alanı olduğundan dolayı birçok bilim dalının ilgi alanına girebilmektedir. Dahiliye ve iç hastalıklarında yapılan tetkiklerden sonra buradan yapılacak yönlendirmelerle başka alanlara da muayene olmak hastalığın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.