Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Kuyruk sokumundaki ağrıyı geçirmek amacı ile farklı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kuyruk sokumunun birçok farklı ismi vardır. Tıp dilinde sakrum ya da koksiks olarak bilinen kuyruk sokumuna halk arasında ise poçik ismi verilmektedir. Omurganın hemen altında bulunur. Uç bölümü ise üçgeni andıran bir şekle sahiptir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kuyruk sokumu ağrısının sebepleri oldukça fazladır. Şu şekilde özetlemek mümkündür;

  • En bilinen neden yanlış oturmadır. Özellikle bilgisayar ya da masa başında çalışan kişiler, bu tip bir sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Uzun bir süre boyunca yanlış oturmak, kuyruk sokumunda ağrının ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca oturulan yerin çok sert olması, böyle bir rahatsızlığı tetikler. Araba süren ve ata binen kişilerde bu olumsuz durum sık olarak görülür.
  • Depresyon, kuyruk sokumunun nedenlerinden birisidir. Kulağa her ne kadar garip gelse de, gerilen vücudun bu bölge üzerinde bir ağrı ortaya çıkardığı tıbbi olarak kanıtlanmıştır.
  • Çocuk doğuran kişilerde de kuyruk sokumu ağrısının çok sık bir şekilde ortaya çıktığını görmekteyiz. Çünkü doğum sırasında bebeğin baş bölümü, annenin kemiğine doğru bir baskı yapar. Böylelikle kuyruk sokumunda hasar meydana gelir.
  • Yaşlılık, fazla kilo gibi nedenlerden dolayı da kuyruk sokumu kemiğinde ağrı ortaya çıkabilmektedir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kuyruk sokumu ağrısı belirtileri kendisini farklı şekilde hissettirir. Genel olarak yoğun ya da hafif bir ağrı, ilgili yerde ortaya çıkar. Özellikle oturma eylemini yaptığınız zaman ağrı çoğalabilir. Geriye yaslanma ya da sandalyeden kalkma sırasında ağrının çok yoğun bir şekilde ortaya çıktığı dile getirilir. Cinsel ilişki esnasında da bu tip bir ağrı rahatsız edici olabilmektedir. Bunlara ek olarak banyo yaparken duyulan ağrı, kuyruk sokumunun belirtisi olarak yorumları.

Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer?

Kuyruk sokumu bölgesinde ağrı çeken kişilerin sorduğu soru kuyruk sokumu batması nasıl geçer sualidir. Bunun tedavisi mümkündür ve çok farklı yolları deneyebilirsiniz. Yöntemler şöyledir;

  • Kuyruk sokumundaki ağrıdan dolayı çok acı çeken kişilerin yapması gereken ilk şey bir doktora gitmektir. Ortopedi doktorunun alanına giren bu sorunun çözümü için Mr ya da tomografi gibi tetkikler istenebilir. Bu testlerden sonra ortaya çıkacak sonuca göre ilaç veya fizik tedavisi gibi opsiyonlar kullanılabilir.
  • Kuyruk sokumu ağrısı evde tedavi yöntemleri ile de dikkat çeker. Sürekli oturmak zorunda olduğunuz bir işte çalışıyorsanız, koltuk ya da sandalyenin üzerine orta kısmı delik olan bir minderi yerleştirebilirsiniz. Oturma simidi olarak da adlandırılan bu minder yardımı ile ağrının ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.
  • Bir başka yöntem ise sıcak su ile yapılacak olan hafif prestir. İçine sıcak su koyduğunuz bir torbayı, kuyruk sokumunun olduğu yere koymak, problemi çözme noktasında kısa sürede etki gösterecektir. Ancak bazı insanların ağrıları soğuk pres ile hafiflediği için buzluktan aldığınız küpleri, bir bez ya da atlete sararak da sorunu tedavi edebilirsiniz.
  • Kabızlık gibi durumların ortaya çıkması mutlaka önlenmelidir. Çünkü kabızlık, kuyruk sokumunun en büyük düşmanıdır. Dışarı çıkamayan insanları kendilerini zorlaması, burada yer alan kemiğe büyük bir baskı yapacaktır. Bu yüzden her gün bol bir şekilde sıvı tüketilmelidir. En az 8 ya da 10 bardak su içerek kabızlığın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca içinde lif olan meyve ve sebze tüketimi de kabız olmanızı engeller.

Kuyruk Sokumu Tedavisi İçin Tıbbi Yöntemler Nelerdir?

Kuyruk sokumu ağrısı için tedavi yöntemleri arasında tıbbi yollar vardır. Kıl dönmesinden dolayı bu bölgede ağrı söz konusu ise bunun çözümü mutlaka cerrahi yöntemler ile olmaktadır. Çok nadiren de olsa ilgili yerdeki tümör, kist gibi sorunlar, kuyruk sokumu ağrısına neden olur. Tedavisi ameliyattır. Bel fıtığı ise en çok rastlanan nedenlerden birisi olduğu için fizik tedavi yöntemi ile sorunun çözümü mümkündür. Yapılan bir araştırmaya göre kuyruk sokumu ağrısı çekenlerin yüzde 25’lik bir bölümünde ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır.

Ameliyatların başarı oranı çok yüksektir. Genellikle kuyruk sokumu kemiğinin ucunda bulunan yapı, cerrahi müdahale ile çıkarılmaktadır. Böyle ağrılar ile karşı karşıya kalmamak için oturuşunuza dikkat etmeli, çok fazla ağır şeyleri kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.