Lenf Ağrısı Nasıl Geçer?

Lenf Ağrısı Nasıl Geçer?

Lenf ağrısını geçirmenin yolları ile bu olumsuz durumdan kurtulmak mümkündür. Lenf bezleri, insan vücudunun çok büyük bir bölümünde bulunur. Tıpkı damarlar gibi oldukça karmaşık bir sisteme sahiptir. Vücudun bağışıklık sisteminin temel yapı taşlarından birisidir. Enfeksiyon ile savaşa görevine sahip lenfler, farklı nedenlerden dolayı şişebilmektedir.

Bu durum her zaman endişe verici değildir. Çünkü çok basit bir enfeksiyondan dolayı bile şişme ortaya çıkabilmektedir. Böyle anlarda paniğe kapılmamak gerekir. Lenf bezi ağrısı problemini geçirmek için denebilecek bir takım yöntemler vardır.

Lenf Bezlerinin Şişmesinin ve Ağrımasının Nedenleri Nelerdir?

Lenf bezlerinde şişlik ve ağrı görüldüğü zaman bunun birçok farklı sebebinin olduğunu görmekteyiz. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Çok basit bir grip ya da enfeksiyon, lenf ağrısına neden olabilmektedir. Vücudumuz bunlar ile savaşırken, bağışıklık sisteminin zayıflaması, böyle bir durumu ortaya çıkarabilir.
 • Kulakta yaşanan ve ciddi olarak tanımlanan bir durumdan dolayı da lenf bezleri şişebilmektedir. Bu durum ağrılı bir şekilde ortaya çıkar.
 • Romatizmal artrit adı verilen ve bir bağışıklı problemi sorunu olan hastalık, lenflerin şişmesinin bir diğer sebebidir.
 • Lösemi gibi hastalıklar da lenflerin şişmesine neden olabilmektedir.
 • Diş enfeksiyonu genellikle kulakta ağrı ile ilişkilendirilmektedir. Ancak bazı diş enfeksiyonlarında boyunda bulunan lenflerin şişmesi mümkündür. Özellikle ağız içi hijyene dikkat etmeyen kişilerde bu durum çok sık görülebilir.
 • Ağızda ortaya çıkmış olan bir ülser, lenflerin ağrımasının nedenleri arasındadır.
 • Bazı kanser türlerinde de lenflerin şiştiği görülmektedir. Hodgkin hastalığı genellikle bu şekilde kendisini gösterir. Hodgkin olmayan özellikteki lenfoma için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.
 • HIV, lenf bezi şişmesinin nedenleri arasında gösterilmektedir.

Lenf Bezinin Şiştiği Nasıl Anlaşılır?

Boyun lenf bezi şişmesi nasıl anlaşılır noktasında kendi kendinize yapacağınız bazı hareketler ile bu soruya cevap verebilirsiniz. Elinizi boynunuzun iki yanına götürmelisiniz. Parmaklarınız ile yavaş yavaş boyun üzerinde gezinmeniz lazım. Bir şişlik ya da yumru fark ettiğiniz zaman, lenf bezleriniz şişmiş demektir. İsterseniz bu konuda bir başka kişiden yardım alabilirsiniz. Çünkü insanlar genellikle tek başlarına lenfin şişip şişmediğini çok kolay anlamayabilirler. Bir başka kişinin yardımı ile durumu anlayabilirsiniz. Lenf şişmesi görüldüğü zaman paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Kısa süre içinde doktora giderek, sorunun neden kaynaklandığını, yapılacak olan testler ile öğrenebilirsiniz.

Lenf Bezlerine Ne İyi Gelir?

Lenf bezlerinin şişmesini engellemek mümkün mü sorusu çok sık gündeme gelmektedir. Vücudumuzun bu bölgesi, bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için her daim bağışıklığı güçlü tutmak gerekmektedir. Bunun için de hem beslenmemize hem de yaşam tarzımıza dikkat etmeliyiz. Lenf bezlerine iyi gelen gıdalar vardır. Lenf bezleri ve bağışıklık sistemini korumak adına şunları yapabilirsiniz;

 • E vitamini bağışıklığın güçlenmesinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Yeşil yapraklı sebzeler içinde çok bol bulunur. Ispanak bunun en güzel örneğidir. Bol bol ıspanak tüketebilirsiniz. Yulaf ise bir diğer seçenektir. Arpa, bira mayası ve buğday gibi ürünler ile tam tahıllı olarak tabir edilen besinleri tercih etmek gerekmektedir. Kuruyemişte de E vitamini bulunur.
 • Vücutta bulunan çinko, demir ve selenyumun arttırılması çok önemlidir. Yağsız olan et tüketimi yapılabilir. Zeytinyağı, somon, kabak ve bakliyat tarzı ürünlere yönelmek çok mantıklıdır. Böylelikle vücudunuz ve bağışıklık sisteminiz çok daha güçlü bir hale gelecektir.
 • C vitamini, lenf bezlerine iyi gelmektedir. Genellikle meyveler içinde yer alan bu vitamin; limon, portakal, meyve suları, greyfurt, kivi, çilek, papaya tüketimi ile size doğal bir koruma sağlar. Bol bol salata tüketmek de C vitamini almanızı sağlayacaktır.
 • Yaşam tarzınıza dikkat ederek lenfleri korumak mümkündür. Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Bol bol spor yapın. Böylelikle sağlıklı bir şekilde yaşayarak, lenf bezlerinin tehlike arz etmesini engelleyebilirsiniz.

Tüm bu önerilere rağmen bazı sistematik hastalıklardan dolayı lenf bezlerinin ağrıması ve şişmesi engellenememektedir. Lenf nodu nasıl geçer sorusunu bu şekilde gündeme getiren kişiler, mutlaka doktora gitmelidirler. Doktor ilk olarak lenfleri kontrol edecek ve daha sonra bir takım kan tahlillerini isteyecektir. Sonuca göre bir tedavi yöntemi mümkündür.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.