Lösemi Teşhisi ve Tedavisi

Lösemi nedir, teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır, belirtileri nelerdir? Lösemi en çok görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Bu kanser türüne kemik iliği ve kan kanseri isimleri de verilmektedir. Lösemi ile ilgili gerekli tüm bilgilere sistemimiz içerisinden bakabilirsiniz.

Lösemi Teşhisi ve Tedavisi

Lösemi için teşhis konulması ve hastalığın tedavisi yapılması şarttır. Lösemi en çok görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Halk arasında bu kanser türüne kan kanseri ya da kemik iliği kanseri de denir. Bu kanser türü kemik iliğinden kaynaklanır. Kemiklerin içinde süngere benzeyen bu yapı, vücutta trombosit üretiminden sorumludur. Beyaz kan hücreleri kontrolsüz şekilde aşırı çoğalırsa, lösemi hastalığı meydana gelir. Bu durum sağlıklı olan hücrelerin çalışmasının da önüne geçer. Sağlıklı hücreler çalışamadığı zaman ortaya şikayetler çıkar. Kansızlık, soluk cilt ve morarma en sık görülen şikayetler arasında yer alır. Hastalık özellikle 15 yaşın altında olan çocuklarda görülmektedir. Nadiren 55 yaşından büyüklerde de görülür.

Ayrıca deri şarbonu teşhisi ve tedavisine yazımızdan bakabilirsiniz.

Lösemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lösemi hastalığının belirtileri arasında:

 • Burun kanaması,
 • Ciltte solukluk,
 • İştahsızlık,
 • Diş etlerinde ağrı olması,
 • Nefes darlığı,
 • Cildin altında morluk,
 • Açıklanamayan kilo kaybı,
 • Sık tekrar eden ateşlenme,
 • Kolay kanama,
 • Vücutta nedeni belli olmayan morlukların meydana gelmesi,
 • Çabuk yorulma,
 • Lenf bezlerinde ağrı olmaksızın şişlik olması,
 • Çocuklarda bacakların ağrıması,
 • Cildin altında küçük kırmızı lekeler yer alır.

Lösemi için Teşhis Nasıl Konulur?

Lösemi için teşhis konulması adına hekimin detaylı bir fizik muayene yapması gerekir. Hasta öyküsü de büyük önem taşır. Hastaların büyük çoğunluğu kendilerini halsiz ve bitkin hissettiklerinden şikayet ederler. Çoğu hasta ancak karaciğeri, dalağı büyümü ve ateşli bir şekilde hastaneleri ziyaret ederler. Hekim muayene sonrasında hasta için kan sayımı testi ve periferik yayma testini talep eder. Lösemi olan hastalarda anormal kan hücresi olması halinde testlerden sonuç alınır ve direk tanı konur. Fakat lösemi kemik iliğinden kaynaklandığı için kesin tanı koymak adına mutlaka hastaların daha detaylı bir incelemeye tabi tutulmaları gerekir. Genetik ve akım sitometri laboratuarları bu iş için kurulmuştur.

Lösemi Hastalığının Tedavisinde Başarı Almak Mümkün Olur mu?

Lösemi hastalığında tedavi sırasında başarı elde edilmesi ortalama yüzde 45 ile yüzde 85 arasındadır. Hastalığın risk grubuna göre tedavi edilebilirlik oranı değişiklik göstermektedir. Bazı hastalar için hastalığın nüks etme ihtimali vardır. Bu kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Eğer kişi çocukluk çağında kanser olursa, hastalık yetişkinlik çağında yüksek ihtimalle tekrar eder. Eğer hastalığın erken evrede teşhis edilmesi mümkün olursa, bu durumda kişinin hastalığının nüks etme ihtimali de düşecektir.

Lösemi tedavisi yapıldıktan sonra tedavi başarısının tespit edilmesi için hastanın 10 sene kadar izlenmesi gerekir. Kontrollerin 3 aylık ve yıllık dönemlerde yapılması şarttır. Her sene ilerlediğinde hastalığın meydana gelme ihtimali de azalmış olur. Çok nadiren hastalığın 10 senenin sonrasında tekrar ettiği görülmektedir.

Apandisit teşhisi ve tedavisi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Lösemi Hastalığının Tedavisinde Hangi Yöntemlerin Kullanılması Gerekir?

Lösemi hastalığını tedavi etmek için kullanılacak olan yöntem hastalığın tipine göre değişiklik göstermektedir. En çok faydalanılan yöntemler arasında radyoterapi, kemik iliği nakli, ilaç tedavisi ve kemoterapi yer alır. Dirençli vakalar için mutlaka kemik iliği nakli yapılması gerekir. Lösemi hastalığı için, tıpkı diğer kanser türlerinde olduğu gibi morali yüksek tutmak çok önemlidir. Hastalara moral ve motivasyon verilmeli bu kişilerin mutlu olmaları sağlanmalıdır. Hasta stresten ne kadar uzak durursa tedavisi o yönde iyi olur. Stres, sigara içmek, moralsizlik, sağlığa dikkat etmeme gibi koşullar nedeni ile hastalık daha ileri seviyeye gidebilir. Basit önlemler almak kişinin sağlığı üzerinde son derece önemli etkilere sahip olur.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.