Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Makatta kaşıntı nasıl geçer, ilacı, tedavi yolları, hangi hastalıklar tetikler, neden olan etkenler, tanı nasıl konur ve bitkisel çözümü nelerdir? Makatta kaşıntının birçok nedeni olabilmektedir. Kaşıntı sorununa yazımızda içerisinden bakabilir ve kısa süre içerisinde çözüme ulaşabilirsiniz.

Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Makatta kaşıntı olması altında yatan temel sebep candida albican adı verilen enfeksiyondur. Makatta kaşıntı yalnızca bu enfeksiyondan kaynaklanmaz. Diğer virüs türleri, bazı hastalıklar ve kişinin yanlış yaptığı tercihler yüzünden makatta kaşıntı meydana gelebilir. Makatta kaşıntı oluşması kişilerin hayat kalitesinin düşmesine neden olur. Tedavi edilmediği zaman kişi iş yapamaz hale gelebilir, evden çıkamayabilir. Hastalıkta tedavi yapılması için öncesinde bu durumun neden meydana geldiğini tespit etmek gerekir. Hastalığın altında yatan nedene göre tedavi planı hazırlanır. Bu plana hastanın tamamen uyması beklenir. Aksi halde hastalığın iyileşmesi mümkün değildir.

Ayrıca boğazda kaşıntı nedenlerini inceleyebilirsiniz.

Makatta Kaşıntıya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Makatta kaşıntı olmasına neden olan hastalık türleri arasında:

 • Vitamin eksikliğine bağlı oluşan hastalıklar,
 • Makat fistülü,
 • Çölyak hastalığı,
 • Şeker hastalığı,
 • Hemoroid,
 • Genital siğil,
 • Bağırsak kanseri,
 • Rektum,
 • İltihaplı bağırsak hastalıkları,
 • Anal apse,
 • Gaz kaçırma,
 • Makatta bulunan kıl ve ter bezlerinin iltihaplanması,
 • Paget hastalığı,
 • İşlev bozukluğu yer alır.

Hastalıkların uygun şekilde tedavi edilmesi halinde, makatta kaşıntı problemi kendiliğinden geçer. Hekimin çeşitli testler yaparak hastalığın ne olduğunu teşhis etmesi gerekir.

Makatta Kaşıntı için Nasıl bir Tedavi Yolu İzleniyor?

Makatta kaşıntı için tedavi yolu izlenirken ilk önce makatta kaşıntı olmasına neden olan hastalıkların tespit edilmesi gerekiyor. Altta herhangi bir neden yatmıyorsa farklı testlerin yapılması gerekiyor. Bazen yapılan testlerin sonucu, özellikle kadın hastalar için olması gerektiğinden daha farklı çıkabiliyor. Bu durumda testlerin en az 2 kere yapılması daha iyi oluyor. Makatta kaşıntı için çok yönlü tedavi uygulanması tedaviden daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Tedavi için özel diyetler yapılması istenebilir. Hastanın hekimin sunduğu diyet önerilerine birebir uymasını isteyecektir. Aksi halde tedavi süreci başa döndürülmüş olur. Gerekli görülmesi halinde mantar pomad tedavisi yapmak gerekebilir. Daha çok tedavi için kortizon içeren kremlerin kullanılması gerekiyor. Çinko oksit bulunan pomatlar da tedavi için faydalı olan kremler arasında yer alır. Hangi tedavi yolunun izlenmesi gerektiğine hekim hasta ile  birlikte karar verecektir. Hastanın genel cerrahiye başvuru yapması yeterli olacaktır.

Makatta Kaşıntı için Tanı Nasıl Konulur?

Makatta kaşıntı problemi için tanı konması adına çeşitli tekniklerden faydalanmak gerekir. Muayene kendi başına tanı koymak adına yeterli olmayabilir. Altta yatan nedenlerin neler olduğunu tespit etmek için özellikle kolonoskopi yönteminden faydalanılır. Diğer yöntemler arasında:

 • Anoskopi,
 • Dışkı analizi,
 • Biyopsi,
 • Alerji testi,
 • Sigmoidoskopi,
 • Rektoskopi yer alır.

Hekimin ne kadar çok yöntemden faydalanırsa o kadar çok başarılı olacağı biliniyor. Yöntemlerin çeşitlenmesi tedavinin birebir hastalık zerinden hazırlanmasına olanak sağlıyor.

Makatta Kaşıntı için Rahatlatıcı Önlemler

Makatta kaşıntı problemine karşı alınabilecek rahatlatıcı önlemler sayesinde hastalık sürecinizi daha kolay geçirmeniz mümkün. Kişilerin yedikleri besinler  ve yaşam tarzları hastalığın nasıl seyrettiği konusunda önemli bilgiler verir. Baharatlı yiyeceklerden kaçınmak çok önemlidir. Ayrıca hasta olduğunuz dönemde mümkün olduğu kadar çay ve kahve tüketmemeye özen gösterin. Bu içecekler yerine bitki çayları ve bol su tüketebilirsiniz. Alkol tüketimi de tedavi sürecinizin kötü etkilenmesine neden olacaktır. Hasta kişilerin kıyafet tercihi hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Özellikle dar kıyafetlerin tercih edilmesi, kalitesiz kumaştan üretilmiş kıyafetlerin giyilmesi kaşıntı probleminin artmasına neden olur. Bu dönemde mümkün olduğu kadar rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafetler pamuktan yapılmış olmalıdır. Makat bölgesi gün içinde sürekli kuru ve temiz tutulmalıdır. Hijyene özelikle tuvalete gittikten sonra büyük önem vermek gerekir.

Makat bölgesini kurularken sert peçeteler kullanmak yerine temiz, yumuşak ve tahrişe neden olmayacak ürünlerin kullanılması gerekir. Eğer gün içinde kaşıntı probleminiz artarsa oturma banyoları yaparak rahatlık sağlayabilirsiniz. Yinede bu sayılan yöntemler yalnızca kişinin kendi alabileceği basit önlemlerdi. Kalıcı kaşıntı tedavisi için hastanın neden kaşındığını sorgulaması buna yönelik tedavi uygulaması gerekir. Aksi halde yapılan bütün işlemler yüzeysel kalır.

Makatta Kaşıntı için Hijyen Büyük Öneme Sahip

Makatta kaşıntıda hijyenin önemi çok büyüktür. Özellikle sıcak yaz aylarında hijyen üzerine daha çok eğilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkar. Terlemeye bağlı olarak makat bölgesinde ıslaklık meydana gelir. Bölgenin nemli kalması tahrişe sebebiyet verebilir. Makat bölgesinin sağlıklı olması için her daim kuru olması gerekir. Terlemeye benzer olarak makat bölgesinin tuvalete gittikten sonra kurutulmaması da aynı tahrişin yaşanmasına sebebiyet verir. Bölgenin kuru tutulması için kullanılan kozmetik ürünleri faydalı olmaktan çok zararlı olabilir. Yalnızca su kullanarak makat temizliği yapmak yeterlidir. Farklı temizleyici ürünleri kullanmak gerekmez. Makat mukozası zaten hassas ve tahriş olmaya meyilli bir yapıya sahiptir. Temizleme sırasında kesinlikle tahrip edilmemelidir.

Makatta Kaşıntı Probleminin Tedavi Edilmemesi

Makatta kaşıntının tedavi edilmemesi halinde anal prutis hastalığı anal dermatit hastalığına dönüşerek kişinin daha büyük problemlerle yüzleşmesine neden olabilir. Bu hastalık makat kaşıntısının bir üst basamağı olarak bilinir. Bu durumda kaşıntı dürtünüze hakim olamayabilirsiniz. Günlük hayatınız bu durumdan ciddi ölçüde etkilenecektir. Fakat endişelenmenize gerek yok hastalığın ilerlemesine engel olan bir takım kremler bulunuyor. Yinede hastalığın tedavi edilebilir olması sizi yanıltmasın. Hastalık için mutlaka gerekli olan önlemleri alın.

Ellerde kaşıntı neden olur? Yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaşıntılı Makat Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler Nelerdir?

Kaşıntlı makat hastalığında bilinmesi gerekenler hastalığınızı daha kolay geçirmenize yardımcı olabilir. Bu bilgilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Makat bölgesi hassas bir bölge olduğu için bu bölgenin hijyenine dikkat etmek gerekir.
 • Anal bölge yenilen içilen besinlerden doğrudan etkilenir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye önem vermeniz gerekir.
 • Genellikle (Hastalığın şiddetine göre) hastalar ortalama 1 hafta içinde tedaviye yanıt verir.
 • Hekimin hastayı dikkatli bir şekilde muayene etmesi gerekir. Hastanın aile öyküsü, hastalık belirtileri ve buna benzer etmenler mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır.
 • Makat çevresinde eğer kaşıntı varsa bu durum kaşıntılı makat olarak adlandırılır.
 • Toplam tedavi süresi en fazla 6 hafta olarak belirlenmiştir.

Kaşıntılı Makat Hastalığı Olanlar için Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kaşıntlı makat hastalığında beslenme düzeni çok önemlidir. Hastanın yedikleri için günlük tutması gerekebilir. Alkol ve asit içeren yiyecekler ve içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması gerekir. İçecek olarak kola, çay ve kahve gibi içeriğinde kafein miktarı yüksek olan besinlerin tüketilmemesi gerekir. Buna ek olarak bazı gıda türleri makat kaşıntısı olanlar için tetikleyici olabilir. Bu besinler arasında:

 • Mezeler,
 • Kuru yemiş,
 • Domates,
 • Bira,
 • Mezeler,
 • Patlamış mısır,
 • Fındık,
 • Çikolata yer alır.

Bu besinleri tüketmek yerine doğal ve evde yapılmış gıdaları tüketmeye özen gösterin. Makatta kaşıntı olmaması için bol bol su için. Ev yemeklerini tüketin. Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartma yerine buharda pişirme ya da haşlama gibi yöntemleri tercih edin. Yemeklere aşırı yağ eklemeyin. Mümkün olduğu kadar az baharat ve tuz tüketin. Bu şekilde hastalığınızın ilerlemesine engel olursunuz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.