Mandalinanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Mandalinanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Mandalinanın faydaları, kışın sıklıkla tüketildiği için çoğu insan tarafından bilinmektedir. En sevilen kış meyvelerinden biri olan mandalina, sahip olduğu C vitamini sayesinde birçok hastalıkla savaşmaktadır. Mandalinanın insan vücuduna olan bu olumlu etkilerinden yararlanmak isteyen bireylerin, her gün düzenli olarak mandalina tüketmesi gerekmektedir. Kış mevsimi boyunca meydana gelen rahatsızlıkların önüne geçmek için ilaç kullanmak istemeyen bireyler için mandalina meyvesi, sağlıklı ve lezzetli bir alternatif oluşturmaktadır.

Mandalinadan gereken faydayı sağlamak için tüketim şekline ve ölçüsüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Mandalinanın ölçüsüz tüketilmesi, insanlara faydadan çok zarar verebilmektedir. Bu nedenle, mandalinanın faydaları ve zararları hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu meyveyi bilinçli bir şekilde tüketmeliyiz.

Mandalina Nedir?

Oldukça aşina olduğumuz bir meyve olan mandalina, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığın önüne geçmektedir. Mandalina, kendisiyle benzer etkiler gösteren limon, portakal ve greyfurt gibi turunçgil ailesine mensup bir meyvedir. Ana vatanı Çin olan mandalina, günümüzde akdeniz ve ege bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu şifalı meyvenin günümüzde pek çok çeşidi yer almaktadır. Bu çeşitlerden başlıcaları Clementine, Tangor, Satsuma ve Owaridir.

Mandalinada bulunan ve hastalıkların tedavisinde görev alan değerler E vitamini, C vitamini, lif, protein, tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum ve bakırdır. Bu değerler sayesinde çok daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabiliriz.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina düzenli olarak tüketildiğinde uzun vadeli faydalar sağlamaktadır. Doğru şekilde tükettiğinizde sahip olacağınız mandalina meyvesi faydaları şu şekildedir:

 • Mandalina meyvesi, düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanserin oluşmasını engeller.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmanın önüne geçer.
 • Düzenli olarak mandalina tüketmek, düşük kolesterolün dengelenmesini sağlar.
 • Damar tıkanıklığı riskini ortadan kaldırır.
 • Mandalina, düşük kan basıncına sahip kişiler tarafından tüketildiğinde kan basıncını düzenler.
 • İçeriğindeki lif sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır.
 • Mandalina, C vitamini sayesinde çok daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde saçları besleyerek kırık görünümünü azaltır.
 • Soğuk algınlığında görülen öksürük, ateş, burun akıntısı gibi etkileri ortadan kaldırır.
 • Mandalina düzenli olarak tüketildiğinde beyin sağlığını olumlu etkiler.
 • Düzenli olarak kullanıldığında kabızlık şikâyetinin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
 • İçeriğindeki besin ve mineraller sayesinde yorgunluğu giderir ve enerji verir.
 • Damar sertliği görülen kişilerde düzenli olarak tüketildiğinde bu etkileri ortadan kaldırır.
 • Kanı temizlemeye yardımcı olarak mevcut toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Gergin zamanlarda tüketildiğinde sinirleri yatıştırır.

Mandalinanın olumlu etkilerinden yararlanmak için yapmanız gereken her gün bir adet mandalina yemektir. Ancak mandalinanın olumlu etkilerinden başka yollarla da yararlanabilirsiniz.

Mandalinanın Zararları Nelerdir?

Mandalinanın insan sağlığı için oldukça yararlı bir meyve olduğundan daha önce bahsetmiştik. Ancak, her besin gibi mandalinanın gereğinden fazla tüketimi de olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Mandalinanın bu etkileriyle karşılaşmamak için bu mucizevi meyveyi belirli ölçülerde tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde karşılaşabileceğiniz zararlı etkiler şunlardır:

 • Belirli bir asitlik değerine sahip olan mandalina, küçük çocuklarda tahrişe yol açabilir.
 • Hassas bir cilde sahip olan kişilerin mandalina tüketmesi, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Hamile ve emziren kadınların aşırı miktarda mandalina tüketmesi hazımsızlık problemi yaratabilmektedir.
 • Gereğinden fazla mandalina tüketimi ciltte kaşıntı, kızarma ve döküntüye neden olabilir.

Mandalina Nasıl Tüketilir?

Mandalina, özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen bir meyvedir. Bu özelliği nedeniyle mandalinanın en yaygın tüketim şekli direkt yemektir. Ancak, mandalinayı direkt yemek istemeyen kişilerin, mandalinanın olumlu etkilerinden faydalanması için alternatif yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerde biri, mandalina reçeli yaparak kahvaltılarda tüketmektir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz mandalina reçeli sayesinde bu meyveden faydalanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise mandalina kabuklarını ince dilimler halinde keserek tatlılara ilave etmektir. Aynı zamanda mandalinanın aromasından da faydalanacağınız bu yöntem sayesinde C vitamini ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Mandalina suyunun faydalarından yararlanmak isteyen bireyler meyveyi katı meyve sıkacağı yardımıyla bir içecek haline getirebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM