Mangonun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Mangonun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Mangonun faydalarından yararlanmak isteyen bireyler, öncelikle ülkemizde yaygın olarak tüketilmeyen bu meyve hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Diğer meyveler kadar sıklıkla tüketilmeyen mangonun, bilinçsiz veya yanlış tüketimi kişiye yarardan çok zarar verebilmektedir. Bu nedenler, mango meyvesini doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanmak isteyen bireyler, mangonun faydalarını ve zararları nelerdir, mangonun olgunlaştığı nasıl anlaşılır sorularının cevaplarını öğrenmelidir.

Mango, zengin bir içeriğe sahiptir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller, uzun vadede pek çok hastalığın oluşumunu engellemektedir. Ayrıca bu besin değerleri, mevcut hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu besin değerlerini öğrenmek isteyen bireyler, bu yazı aracılığı ile mangoya dair her türlü bilgiye ulaşabilir. Bu sayede, mangonun hangi hastalıların tedavisinde işe yaradığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Mango Nedir?

Mango ülkemizde yaygın olarak bilinmemektedir. Diğer meyvelere göre daha az tüketilen bu meyve, aslında pek çok yararlı etkiye sahiptir. Bu şifalı bitkinin ana vatanı Hindistan’dır. Ancak mucizevi etkileri görüldükten sonra tüm tropikal bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaya başlanmıştır. Mango, sakızağacıgiller ailesine mensup tropik bir meyvedir. Kendi içinde pek çok çeşit bulunduran mangonun en bilinen çeşidi Hint mangosudur.

Mangonun bu kadar yararlı bir meyve olmasını sağlayan özellikler C vitamini ve liftir. Bunun dışında mango, potasyum, fosfor ve A vitamini de bulundurmaktadır. Tropik bir meyve olan mangonun bu kadar çok sevilmesinin nedeni ise güzel bir kokuya ve lezzete sahip olmasıdır.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mango, en yararlı tropikal meyvelerden biridir. Mangonun sahip olduğu bir olumlu etkilerden yararlanmak isteyen bireylerin, bu şifalı meyveyi düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Mango meyvesinin insan sağlığına olan faydaları başlıca şunlardır:

 • Mango, antioksidan meyvelerin başında gelir. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye ve ödem atmaya yardımcı olur.
 • Düzenli olarak mango tüketmek, pek çok kanser çeşidinin oluşumunu engellemektedir.
 • Kolayca sindirilebilen bir meyve olan mango, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Mango, diğer meyvelere oranla düşük sodyum ve potasyum değerine sahiptir. Bu sayede kan basıncının korunmasını sağlayarak hipertansiyon hastaları tarafından da tüketilebilir.
 • Mango, içeriğindeki C vitamini ve lif sayesinde kolesterolü düşürür.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde gözenekleri temizler ve daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
 • İçeriğindeki beta karoten, E vitamini ve potasyum sayesinde kalp ve damar sağlığını destekler.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmayı zorlaştırır.
 • İçeriğindeki A vitamini sayesinde göz hastalıklarının iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Sindirim sisteminin çalışmasına katkıda bulunur.
 • B6 vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarının çalışmasını ve korunmasını sağlar.
 • İçeriğindeki demir sayesinde anemi hastalığından şikayetçi olan bireylerin bu sorununu ortadan kaldırır.
 • Mango, yapısındaki şeker sayesinde tüketildiğinde enerji verir.
 • K vitamini sayesinde kemik sağlığını destekleyerek kemik ağrılarını giderir.
 • Genetik astım hastalığının etkilerini azaltır.
 • E vitamini sayesinde cinsel isteği arttırıcı etki gösterir.

Mangonun Zararları Nelerdir?

Mango, günde bir adet tüketildiğinde son derece faydalı bir tropikal meyvedir. Ancak bu meyvenin ölçüsüz tüketimi zararlı etkilere yol açabilmektedir. Mangonun zararlarıyla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Diyabet hastalarının olgun mangoyu sıklıkla tüketmesi şeker düzeyini arttıracağından zararlı olabilmektedir.
 • Yüksek oranda lif içeren mangonun gereğinden fazla tüketilmesi ishale yol açabilir.
 • Kilo problemi yaşayan kişilerin mango tüketmesi olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir.
 • Mango meyvesine alerjisi olan bireylerin mango tüketmesi, alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermektedir.
 • Aşırı miktarda mango tüketilmesi deri iltihabı, kaşıntı, pul pul dökülme etkileri yaratabilmektedir.

Mango Nasıl Tüketilmelidir?

Mango oldukça lezzetli bir tropikal meyvedir. Mango meyvesinin fiyatı diğer meyvelere kıyasla fazladır. Ancak yüksek besin değerlerine sahip olan bu meyve, çeşitli hastalıkların tedavisi için mutlaka tüketilmelidir. Mango, taze haliyle direkt tüketebilir. Ancak bu mucizevi meyveyi direkt tüketmek istemeyen bireylerin, mangonun faydalarından istifade edebilmesi için kullanabileceği tüketim yöntemleri bulunmaktadır.

Bunlarda ilki, mangoyu püre haline getirerek çeşitli tatlıların içerisine eklemektir. Bir diğer yöntem ise, mangoyu dilimleyip robottan geçirerek içeceklerin içerisine karıştırmaktır. Bu meyveyi, sütlü tatlıların içerisine ilave ederek lezzetli bir sonuç elde edebilirsiniz. Mango yumuşak mı yenir sorusuna cevap vermek için kişinin kişisel zevklerini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ancak olgun mango, daha fazla şekere sahiptir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.