Mantar için Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mantar için Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Mantar Hastalığına Çözüm Sunan Şifalı Bitkiler ile evde doğal tedavi yöntemleri nasıl uygulanır?

Mantar için Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Doğal yöntemlerle mantar için tedavi şeklinde bazı besinlerin karışımı ile hazırlanan kürleri evlerde yapmak oldukça kolaydır. Mantar tedavisinde etkili olan doğal yöntemleri denerken mantarlı bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Mantar oluşumunu engellemek için doğal tedavi yöntemleri uygulamasında mantarlı bölgenin temizliği oldukça önemlidir.

Vücudun birçok yerinde görülebilen mantar hastalığı bir deri enfeksiyonudur. Ancak mikroskop ile görülebilen mantarlar çoğunlukla nemli ortamlarda yaşarlar ve vücut üzerinde nemli bölgelere yerleşirler. Yerleştikleri bölgede rahatsız edici kaşıntılara sebep olan mantar enfeksiyonlarında uygulanan doğal tedavi yöntemleri etkili olabilmektedir.

Mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır bu sebeple yayılması oldukça kolaydır. Ortak kullanım ve genel kullanıma açık alanlarda yayılma riski oldukça fazladır. Özellikle yaz aylarında birçok kişiyi etkileyen mantar hastalığı yerleştiği bölgede ciddi derecede infeksiyonlara sebep olabilir.

Kişilerin mantar hastalığına yakalanma riskini arttıran durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mantar hastalığı olan kişilerle ve hayvanlarla yakın temasta bulunmak riski artırır.
 • Sıcak ve özellikle nemli bölgelerde yaşayan kişilerde risk daha fazladır.
 • Mantar hastalığını taşıyan kişilerlerin eşyalarını kullanan kişilerde risk oldukça fazladır.
 • 15 yaşından küçük olan çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde risk fazladır.
 • Güreş sporuyla uğraşan ve spor salonlarında ve yüzme havuzları gibi ortak alanlardaki eşyaları kullanan kişilerde risk oldukça fazladır.

Vücutta Görülen Mantar Hastalığının Çeşitleri Ve Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Bulaşıcı bir hastalık olan mantarın oluşum sebebi başka bir mantarlı dokudur. Antibiyotik kullanan ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde mantar hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve özellikle çocukların mantarı tetikleyen yiyeceklerden uzak durmaları gerekir.

Mantar hastalığının oluşum sebeplerini şu şeklide sıralayabiliriz:

 • Ayakların ve ellerin uzun süre ıslak ve nemli kalması mantar bakterilerinin bu bölgeye kolayca yerleşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sıcak havalarda özellikle hava almayan kapalı ayakkabılar kullanmak mantar oluşumunu tetiklemektedir.
 • Terleyen kişilerin üzerindeki terlerle uzun süre kalmaları nemli ortamlarda oluşan mantar hastalığına sebep olmaktadır.
 • Mantar hastalığı olan kişilerle temasta bulunmak bulaşıcı bir hastalık olan mantar oluşumunu etkilemektedir.
 • Kişisel bakım ve hijyene önem verilmemesi mantar oluşumunu tetiklemektedir.
 • Aşırı terleyen kişilerde mantar oluşumu daha fazla görülmektedir.
 • Ortak alanlarda özellikle ayakkabı, terlik ve çorap gibi eşyaları kullanan kişilerde mantar hastalığı görülmektedir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen mantar hastalığı çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ayak mantarı (Tinea Pedis)
 • Saç kıran (Tinea Kapitis)
 • Onikomikoz(Tırnaklarda görülür)
 • Tinea Barbae(sakallarda görülür)
 • Tinea Korporis(vücudun herhangi bir bölgesinde görülür)

Vajinal Mantar Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Vajinal mantar bitkisel tedavi yöntemleri arasında etkili olan sarımsak karanfil ile gazlı bir beze sarılarak 30 dakikalık süre vajina bölgesine konulmalıdır. Vajinal mantar tedavisinde kullanılan doğal yöntemler arasında yoğurt ve çay ağacı yağı ile yapılan tampon uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama enfeksiyon geçene kadar günde iki kez tekrar edilmelidir.

 Vajinal mantar bitkisel tedavi Maranki formülü uygulanırken alkol, şeker, çok fazla işlemden geçmiş yiyecekler ve rafine edilmiş olan karbonhidratlardan kaçınılması gerekmektedir. Maraki formülünü yugulayan kişilerin günde 2 ve 3 fincan kadife çiçeği çayı içmeleri ve yemeklerinde bir miktar sarımsak kullanmaları önerilmektedir.

Mantar Hastalığına Çözüm Sunan Şifalı Bitkiler Hangileridir, Nasıl Kullanılır?

Mantar hastalığına iyi gelen şifalı bitkiler ve kullanım şekilleri şu şekildedir:

 • Sarımsak: Mantar enfeksiyonlarının her türünde etkili olan antifungaldır. Sarımsak, mantarlı bölgedeki kaşıntıyı hafifleterek lezyonların çoğalmasını engellemektedir. Bir damla zeytinyağı ekleyerek macun haline getirilen sarımsak mantarlı bölgeye sürülerek veya gıdaların içine ekleyerek kullanılabilir.
 • Yoğurt: Mantarların büyümesini kontrol altında tutmak için sade ve şekersiz yoğurt kullanılmaktadır. Pamuğa batırarak enfekte olan bölgeye 30 dakika süresince uygulanan yoğurt ayrıca gıda olarak hergün tüketilmelidir.
 • Elma sirkesi: Her türlü mantar hastalığının tedavisinde kullanılan ortak bir doğal tedavi şeklidir. Çilt üzerine haricen uygulanırken bir bardak ılık su içersine iki yemek kaşığı katılarak günde iki kez içilebilir.
 • Çay ağacı yağı: Doğal antifungal bileşikleri olan çay ağacı yağı enfeksiyona sebep olan mantarları öldürerek yayılmasını engeller. Zeytinyağı ve badem yağı ile aynı miktarda karıştırılarak mantarlı bölgeye sürülerek uygulanmaktadır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM