Mantar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Mantar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Mantar tedavisinde doğal ilaçlar içlerinde barındırdıkları antiseptik özellik sebebi ile çoğu doktor tarafından da tavsiye edilmektedir. Bitkisel kökenli olan doğal tedavi yöntemleri özellikle mantar tedavisinde sıklıkla kullanılan bir tedavi çeşididir. İnatçı mantarlarda ilaç tedavisinin eksik kaldığı noktada mantardan şikayetçi olanlar doğal tedavi yöntemlerini denemektedir. Kullanılan yönteme göre birkaç hafta içerisinde tedavinin olumlu sonuçlandığı doktorlar tarafından da kabul edilmektedir.

Cilt Mantarı Nedir?

Cilt mantarı, insan vücudunun çeşitli noktalarında meydana gelen bir hastalıktır. Geçici olabileceği gibi tedavisi yapılmaz ise kalıcı da olabilmektedir. Cilt mantarı genellikle tırnaklarda meydana gelmektedir. Özellikle ayak tırnaklarında karşılaşılan bir problem olan cilt mantarı, deride de oluşmaktadır. Vücudun nemli ve hava almayan yerlerinde oluşan cilt mantarı her insanın karşılaşabileceği bir sağlık problemidir.

Cilt Mantarı Nasıl Olur?

Cilt mantarı toplu kullanım alanlarından insanlara geçmektedir. Havuz, duş, bahçe ve spor salonlarının yanı sıra mantarlı birinin giydiği terlik ya da ayakkabıdan da geçebilmektedir. Çok kullanılan otel halılarından da mantar bulaşma riski oldukça fazladır. Cilt mantarı insan vücuduna bulaşarak geçer ve mantarlı bir ortam ya da mantarlı birinin ayakkabı gibi eşyalarından bulaşabilmektedir. Bu sebeple dikkatli olmalısınız. Eğer mantar enfeksiyonu tedavi edilmez ise vücudun farklı yerlerine yayılabilir ve tedavi edilmesi oldukça zorlaşır.

Cilt Mantarının Belirtileri Nedir?

Cilt mantarının birçok belirtisi bulunmakta ve bu sebeple mantar bulaştığını çok kolay bir şekilde anlayabilmektesiniz. Cilt mantarının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İdrarda yanma hissi
 • Vajinal bölgede oluşan kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklıklar
 • Deride kalınlaşma ve kuruma görülmesi
 • Vücut üzerinde elde, göğüste, kollarda ve diğer bölgelerde kırmızı lekeler oluşması ve bu lekelerin kabuklu olması
 • Parmak aralarında oluşan yaralar cilt mantarının belirtileri arasında yer almaktadır.

Cilt Mantarına Bitkisel Çözümler: Sarımsak

Cilt mantarının tedavisinde en çok kullanılan doğal yöntem sarımsaktır. Sarımsak antifungal özelliği sebebi ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olup birçok faydası bulunmaktadır. Mantarın en büyük düşmanlarından biri olan sarımsağı mantar tedaviniz için tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Özellikle vajinal mantar sarımsak tedavisi ile kolaylıkla geçmektedir. Sarımsak tedavisi için izlenmesi gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tedavi için 2 diş sarımsak ve zeytinyağı gerekmektedir.
 • Aldığınız iki diş sarımsağın üzerine bir çay kaşığı kadar zeytinyağı dökmeniz gerekmektedir.
 • Sarımsak ve zeytinyağını macun kıvamına gelene kadar ezmelisiniz. Sarımsak karışımı macun kıvamına geldikten sonra mantarlı bölgeye karışımı sürmeniz gerekmektedir.
 • Karışımı yaklaşık 30 dakika kadar mantarlı bölge ya da bölgelerinizde beklettikten sonra ılık su yardımı ile bölgeyi yıkamanız gerekiyor. Bölgenin temizliğine de ayrıca dikkat etmelisiniz.
 • Mantarlarınız geçene kadar günde iki kere bu tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Vajinal mantar için ise; sarımsak ve karanfil kullanmanız gerekiyor. Sarımsak ve karanfili bir gazlı bezin içine yerleştirdikten sonra gazlı bezi vajina bölgesine yerleştirmeniz gerekiyor. 3 gün boyunca düzenli olarak bu tedaviyi günlük 30 dakika uyguladığınız takdirde vajinal mantarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

Mantar Hastalığına Yoğurt Tedavisi

Mantar hastalığına iyi gelen bir diğer doğal yöntem ise yoğurt tedavisidir. Yoğurdun içinde bulunan birçok etken madde ile mantar hastalığı kısa bir süre içinde geçecektir. Probiyotikler yardımı ile mantarların büyümesini ve çoğalmasını rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için özellikle light yoğurtları tercih edebilirsiniz. Tedavi için kullanacağınız yoğurdun şekersiz ve yağsız olması gerekmektedir. Mantar için yoğurt tedavisi şu şekilde yapılmaktadır;

 • Gereken malzemeler: Yoğurt ve pamuktur.
 • Pamuğu yoğurda batırarak mantarlı bölgenize nazik bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Günde 2 kere 30’ar dakika bu tedaviyi yaparsanız mantarlarınız kısa süre içinde iyileşecektir.

Vajinal Mantara Bitkisel Çözüm

Vajinal mantar birçok kadının yaşadığı bir problem olup birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Özellikle doğal tedavi yöntemleri ile kısa süre içinde vajinanızda oluşan mantardan kurtulabilirsiniz. Vajinal mantar tedavisi için kullanılan doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Vajinal mantar elma sirkesi ile kolaylıkla iyileşebilmektedir. 30 dakika boyunca pamuk yardımı ile bekletmeniz gerekmektedir.
 • Vajinal mantar için yoğurt tedavisi yapılmaktadır.
 • Çay ağacı yağı mantar tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çay ağacı yağını bir tampona damlatarak vajinal bölgenizde 2 saat bekletmelisiniz. Günde 2 kere yapılması tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.