Maşukiye’de Ne Yapılır Gezilecek Yerler?

Maşukiye’de Ne Yapılır Gezilecek Yerler?

Maşukiye’de yapılması gerekenler oldukça fazladır. İstanbul’a çok uzak olmayan bu yerleşim yeri birçok doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Sapanca gezilecek yerler ile beraber değerlendirildiği zaman bu yerleşim yerinin çok sayıda avantaj sunduğunu söylemek mümkün.

Maşukiye Nerede Bulunur?

İstanbul’da ya da Kocaeli’de yaşayan kişiler için gidip görülmesi gereken yerlerin başında Maşukiye gelmektedir. Maşukiye nerede sorusu ise burayı ilk defa duyan kişiler tarafından sorulur. Bu yerleşim yeri Kocaeli sınırları içinde yer almaktadır. Bulunduğu konum son derece ilgi çekicidir. Çünkü Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin tam kesişim alanında kurulmuştur. Bölgede yaz ayları genellikle çok sıcak geçmektedir. Kış aylarında ise hava soğuktur. Yüksek yerlerde kar yağışı çok sık görülür. Ziyaret etmek için en uygun mevsim ise İlkbahardır. Maşukiye, 1864 senesinde Çerkezler tarafından kurulmuştur. İsminin anlamı ise aşıktır. Bu kelimenin farklı bir şekilde söylenmesi ile Maşukiye adı ortaya çıkmıştır.

Maşukiye’de Gezilecek Yerler Neresidir?

Maşukiye merkezde ve çevresinde gezilecek çok fazla yer vardır. Bunları şöyle özetlemek mümkündür;

 • Maşukiye merkez son derece güzel ve sakin olmasına rağmen genellikle çok fazla alternatif barındırmamaktadır. Genellikle restoran ve birtakım tesisleri ile dikkat çekmektedir.
 • Bölgede en dikkat çeken ve ziyaret edilen yerlerin başında yaylalar gelmektedir. Tam anlamı ile bir doğa harikası olan yaylalar sayesinde temiz bir hava solumanız hiç de zor değildir. Yüksek alanlar üzerine kurulmuştur. Birçok farklı opsiyon vardır. En ünlüleri ise Dikmen, Çiğdem, Sultanpınar, Soğucak olarak dikkat çeker.
 • Aygır deresi, bir diğer ziyaret edilmesi gereken yer olarak dikkat çeker. Son derece güzel bir alandır. Büyük bir şelale burada sizi karşılar. Kartepe’nin hemen zirve kısmında yer almaktadır. Farklı büyüklüklerde birçok pınar ve dere burada bulunur. Bölgeye aşıklar diyarı ismi de verilmektedir. Yürüyerek gezmek mümkündür. Çok sık ağaçlar ile kaplı bir orman bitkisi söz konusudur.
 • Kartepe, özellikle kış aylarında çok tercih edilen bir yerdir. İstanbul’a uzak olmadığı için birçok kişi kışın buraya gelerek kaymaktadır. Kartepe’de birçok farklı kayak tesisi yer alır. Maşukiye’ye olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 16 km civarındadır. Yüksekliği tam 1601 metredir. Eşsiz bir manzarası vardır. Marmara Bölgesi’nin en yüksek ikinci dağı olarak dikkat çeker. Kış aylarında buraya gelenler, birçok değişik imkândan faydalanabilirler. Bunların başında ise Atv kiralamak gelir. Ayrıca kayak yapmak gibi bir aktivite de vardır. Bölgede bisiklet kiralayan birçok yerin olduğunu görmekteyiz.
 • Maşukiye denildiği zaman akla gelen bir diğer yer ise Sapanca Gölüdür. Çünkü mevcut göl ile bu yerleşim yeri, birbirlerine çok yakındır. Merkez kısmında çok büyük bir sahil yer almaktadır. Bu sahil sayesinde gezintiye çıkabilir ve muhteşem manzara sayesinde mutlu olabilirsiniz. Burada ayrıca göl bisikleti olarak bilinen aracı kiralama şansınız da vardır.

Maşukiye’de Ne Yenir Ne İçilir?

Maşukiye alabalık tesisleri ile dikkat çeken bir yerdir. Bölgedeki yeme içme olanaklarına dair şunları söyleyebiliriz;

 • Beldede yeme ve içme denildiği zaman akla gelen ilk ürün ise balıktır. En lezzetli balıklar ile hazırlanmış olan çok farklı yemek seçeneklerini tercih etmek mümkündür. Burada en fazla tüketilen balık çeşidi ise Alabalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle çömlek üzerinde pişirilen balık çok güzel lezzeti ile dikkat çeker. Balığın yanında ise tamamen doğal olarak yetiştirilmiş ürünlerden salata da verilmektedir. Domates, marul, havuç ve daha farklı sebzelerin olduğu salataları tatmak gerekiyor. Son olarak balığa eşlik eden ve yine çömlekte pişirilmiş mantardan da bahsetmek lazım. Bu mantar da bölgede yetişmektedir. Bunun yanı sıra Maşukiye kahvaltı yerleri de tercih edilebilir.
 • Bölgede çok lezzetli kahvaltıları tatmak mümkün. Özellikle bu yerleşim yerinde yetiştirilmiş olan organik ve doğal ürünler ile hazırlanmış olan kahvaltılar çok sağlıklıdır. Bu tip bir hizmeti alabileceğiniz mekan sayısı çok fazladır. Genellikle beldenin merkezinde restoran ve kahvaltı salonları mevcuttur. Bunları değerlendirerek, Maşukiye’nin farklı lezzetlerini tadabilirsiniz.
 • Maşukiye restoranları genel olarak bu yapıda iken daha yüksek kesimlerde klasik olarak tabir edilen tesisler dikkat çeker. Menü de doğal olarak farklılık göstermektedir. Özellikle Kartepe yolu üzerinde onlarca değişik yemek tesisi söz konusudur. Bu restoran ve tesislerin en dikkat çeken özelliği ise harika bir manzaraya sahip olmasıdır. Farklı bir tercih yapmak isteyen ve daha da önemlisi manzaranın tadını çıkarma amacına sahip olanlar, buradaki restoranlara gidebilirler. Ancak bunun için özel araç ile seyahat etmek gerekmektedir.

Maşukiye Konaklama İmkanları Nasıl?

Maşukiye konaklama konusunda farklı opsiyonlara sahiptir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Maşukiye merkezde konaklamak için birçok alternatif söz konusudur. Bunların başında ise pansiyonlar gelir. Pansiyonlar son derece temiz olmaları ile dikkat çekiyorlar. Ayrıca oda sayısı yeterli. Ancak hafta sonu gitmek isteyen kişilerin önceden araması ve yer ayırtması gerekmektedir. Bu şekilde sıkıntısız olarak ilgili yerde konaklamak mümkündür. Pansiyonların bir kısmında sabaha kahvaltı imkânı söz konusudur.
 • Maşukiye içinde daha farklı konaklama imkanları da var. Son yıllarda bölgenin turizm gelirlerinin artması ile büyük ve marka isimlerin bir kısmı, burada yıldızlı oteller açmaya başladılar. Dört yıldıza kadar olan değişik otel opsiyonlarını değerlendirmek mümkün. Otellerde oda sayısı çok fazla. Konaklama konusunda bir sıkıntı yok. Ayrıca sabah kahvaltılarında yine doğal ürünler kullanılıyor. Fiyatlar ise çok pahalı değil. Bu beldeye gitmeden önce internet aracılığı ile bir fiyat araştırması yapmak son derece mantıklı olacaktır.
 • Bir diğer konaklama imkanı ise Kartepe’de yer almaktadır. Burayı sadece kış aylarında değil, yaz ya da bahar aylarında da tercih etmek mümkündür. Yıldızlı olan oteller, Kartepe’nin en yüksek kesiminde dikkat çeker. Birçok farklı imkan sunmaktadır. Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği gibi değişik öğünler sayesinde dışarıya çıkmadan karnınızı doyurabilirsiniz. Otel fiyatları, diğer turistik yerler ile kıyaslandığı zaman son derece uygundur.
 • Son dönemde yaz aylarında buraya gelen bazı kimseler ise kamp alanlarını tercih ederler. Aslında tam anlamı ile büyük ve geniş bir kamp bölgesi söz konusu değildir. Ancak orman içinde kamp kurabileceğiniz birtakım yerler vardır. Genellikle özel araçlar ile gelenler, yaz ayının çok sıcak günlerinde bilge bölgedeki esintiden faydalanabilirler. Maşukiye, bu yönü ile son yılların en çok ilgi gören turizm beldeleri içine girmeyi başarmıştır.

Maşukiye’ye Nasıl Gidilir?

Bu yerleşim yerine gidebilmek için Maşukiye yol tarifi yapan kişilere danışmak gerekmektedir. Buraya ulaşım son derece kolaydır. Kocaeli’den gelecek olan kişiler, 20 kilometrelik bir yolculuk sonrasında buraya varabilirler. Maşukiye ile İstanbul arası 120 kilometredir. Tem otoyolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca E5 de bunun için uygundur. Tem üzerinden gelen kişilerin ilk olarak İzmit’in doğu çıkışı olarak bilinen yere yönelmesi gerekmektedir. Adapazarı istikameti takip edilmeli ve Sapanca ayrımından sonra 7 km daha gitmeleri şarttır. Böylelikle Maşukiye’ye varılmış olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.