Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Maydanoz yağı tüketimi, faydaları sayesinde pek çok sağlık sorunu tedavisinde uygulanmaktadır. Genellikle maydanoz tohumundan doğal veya endüstriyel yollarla elde edilen maydanoz yağlarına, konsantre şişelerde kolayca ulaşılabilir.

İçerdiği antioksidan ve antibakteriyel özellikleri sayesinde hem iç organlara hem de cilde faydalı maydanoz yağı farklı yağlarla karıştırılarak ya da tek başına dahili ve harici olarak tüketilebilir. Yani hem maydanoz yağı karışımlarını oral yolla tüketebilir hem de cildiniz üzerinde doğrudan uygulayabilirsiniz.

Maydanoz Suyu Ve Maydanoz Kürü

Maydanozun bitkisinden maydanoz suyu ve kürü elde edilmektedir, bu kür veya su maydanoz yağıyla karıştırılmamalıdır. Maydanoz yağı maydanoz kürü ve suyuna göre çok daha konsantre ve yoğundur.

Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir?

Tüketiminin birden fazla faydası olan maydanoz yağının kullanım amaçları şunlardır:

 • Maydanoz yağı karaciğer yağlanmalarına karşı etkilidir. Maydanoz yağı, diğer karaciğer problemlerinde de kullanılabilir.
 • Safra kesesi problemlerine karşı kullanımı da oldukça yaygın olan maydanoz yağı, safra kesesi iltihaplanmalarına karşı antibakteriyel özelliği sayesinde oldukça etkilidir.
 • Bu antibakteriyel özellik, aynı zamanda açık yaraların mikroplardan arındırılmasına ve kılcal damarların daralarak kanamanın durmasına etki eder.
 • Diş eti kanamalarında da kanamayı durdurmak ve ağrıyı hafifletmek için maydanoz yağı kullanılabilir.
 • Maydanoz yağı metabolizmayı hızlandırma etkisine sahiptir. Hazımsızlık, mide gazı oluşumu gibi sindirim sistemi problemlerine karşı; kabızlık, gaz sancısı gibi sindirim sorunlarına karşı tüketenler tarafından oldukça etkili olarak nitelenmiştir.
 • Maydanoz yağı aynı zamanda idrar söktürücüdür.
 • Hücre yenileme özelliği, romatizmadan muzdarip kişiler tarafından da maydanoz yağının kullanılmasına sebep olmuştur.
 • Metabolizmayı düzenleyici etkisi, kadınların regl döngülerinin de daha düzenli bir periyoda oturmasına yardımcı olur. Maydanoz yağının adet söktürücü etkilere de sahiptir.
 • Emziren annelerin sütünü artırmada da fayda sağlayan maydanoz yağı, hamilelik döneminde tüketilmemelidir.
 • Yüksek ateşe karşı ateş düşürücü etkisine sahip maydanoz yağı, yüksek tansiyon hastaları tarafından da tansiyonlarını düşürmek ve düzenlemek için kullanılmaktadır.
 • Maydanoz yağı antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin vücutta birikmesine engel olur. Bu sebeple detoks uygulamalarında maydanoz yağı sıklıkla kullanılmaktadır.

Maydanoz Yağı Zayıflatır Mı?

Metabolizmayı hızlandırması sebebiyle maydanoz yağı zayıflama amaçlı da tüketilebilmektedir. Ancak, yağın konsantre ve yoğun yapısı olduğu unutulmamalıdır. Yalnızca zayıflama amacına yönelik tüketimi için maydanoz yağı yerine maydanoz suyu veya maydanoz kürü de tercih edilebilir.

Maydanoz Yağının Cilde Faydaları

Maydanoz yağı cilde faydaları nedeniyle dahili ve harici olarak yaygın olarak kullanılan maydanoz yağı, hücre yenileyici ve antioksidan özelliği dolayısıyla cilt bakımında tercih edilir. Maydanoz yağı cilt bakımında şu amaçlarla kullanılır:

 • Maydanoz yağının hücre yenileme özelliği, kullanan kişinin cildinde de etkisini gösterir. Cildin sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olan maydanoz yağı, kırışıklıkları tedavi edip cildi sıkılaştırarak cilde genç bir görünüm kazandırır.
 • Saç köklerinin de güçlenmesine yardımcı etkileri bulunan maydanoz yağı, saç dökülmelerini durdurur ya da yavaşlatır, saç köklerini güçlendirip besleyerek kullanan kişinin saçlarına canlı, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Maydanoz Yağı Nasıl Kullanılır?

Maydanoz yağı kullanım şekli birden fazladır. Maydanoz yağı, çeşitli yağların bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir kür yöntemiyle kullanılabilir. Hazırlanışı:

 • Bir fincan zeytinyağına eklenen birer tatlı kaşığı çörek otu yağı, keten tohumu yağı ve ısırgan tohumu yağı bir araya getirilerek karıştırılır.
 • Oluşan karışıma bir tatlı kaşığı da maydanoz yağı eklenerek karışım Benmari usulü; orta-kısık ateşteki ocağın üstüne yerleştirilen tencerenin içindeki su sıcaklığının kaynama noktasına yaklaşmasıyla, tencerenin ağzını kapatacak şekilde yerleştirilmiş dayanıklı bir cam kasenin içinde, yalnızca altındaki su buharının ısısına maruz kalarak ısıtılır.
 • Oda sıcaklığına geri döndükten sonra yağ karışımı, yani kür, hava almayacak bir kaba veya şişeye aktarılarak güneş ışığına maruz kalmayacak bir ortamda saklanır.
 • Hazırlanan kür aracılığıyla 15 günlük döngülerle her sabah aç karnına bir çay kaşığı içilmek suretiyle gerçekleştirilir.

Aynı kür daha sağlık ve güçlü saçlar için de kullanılabilir:

 • Saç diplerine masaj yapılarak uygulanıp havayla temas etmesi engellenir.
 • 2-8 saat saç diplerinde dinlenmesinin ardından saçlar durulanır. Kürün uygulamasına başlanmadan önce saç diplerinin nemli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bu saç kürü düzenli aralıklarla saça uygulanabilir ancak sıklığı ayda 4 uygulamayı geçmemelidir.

Maydanoz Yağı Yüze Sürülür Mü?

Cildi gençleştirmesi, sıkılaştırması, cildi canlandırması amacıyla kullanılabilen maydanoz yağı hakkında sıklıkla sorulan “Maydanoz yağı yüze sürülür mü?” sorusunun cevabı sürülebilir olduğudur. Evet; maydanoz yağı yüzde sürülebilir ancak, gözlerle temas etmemesine dikkat edilmeli, temas haline bol su ile durulanmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM