Memede Kaşıntı Neden Olur?

Memede kaşıntı kanser belirtisi olabilir mi, kızarıklık sebepleri nelerdir, meme kanserinin belirtileri nasıldır? Meme kaşıntısı birçok farklı nedenden dolayı olabilmektedir. Yazımızdan meme kaşıntısı hakkında tüm detaylara bakabilirsiniz.

Memede Kaşıntı Neden Olur?

Memede kaşıntı olması şeker hastalığından tutun da diğer bazı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Memede kaşıntı illa bir hastalıktan kaynaklanmak zorunda değil. Kimi zaman kaşıntı hiçbir neden olmaksızın ortaya çıkabilir. Memede kaşıntı mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Aksi halde kaşıntının neden olduğu hastalığı anlamak mümkün olmayabilir. Unutmayın ki her hastalıkta erken teşhis konması hayat kurtarır.

Memede Kaşıntı Ne Zaman Kansere İşaret Eder?

Memede kaşıntının kansere işaret etmesi söz konusu olabilir. Genellikle bu tarz kaşıntılar normalden daha farklı hissedilen kaşıntı türleridir. Bu kaşıntı vakalarının mutlaka tıbbi olarak ele alınması gerekir. Kaşıntı ile beraber aşağıdaki belirtileri de görüyorsanız en kısa zamanda doktorunuz ile konuşmanız gerekir. Bu belirtiler arasında:

 • Memede sertleşme,
 • Meme dokusunda değişiklik olması,
 • Memede portakal kabuğu görünümü,
 • Memede kızarıklık,
 • Meme başından meme çevresine yayılan kaşıntı,
 • Memede ağrı,
 • Memede ani büyüme,
 • Memede şiş noktaların olması,
 • Memede ısı artışı yer alır.

Bu belirtiler görüldüğü zaman kişinin meme kanseri olma ihtimali vardır. Erken teşhis ile hastalık ilerlemeden tedavi sağlanabilir.

Haşimato hastalığının kanserle ilişkisine yazımızdan bakabilirsiniz.

Memede Zararsız Kaşıntı Olmasının Sebebi Nedir?

Memede zararsız kaşıntı olması farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenlerin başında mastit olarak da bilinen meme enfeksiyonları yer alır. Özellikle emziren annelerde bu enfeksiyonların görülme riski yüksektir. Tedavi ile belirtilerden kurtulmak mümkündür. Eğer tedaviye rağmen belirtiler hala görülmeye devam ediyorsa meme kanserinden şüphe etmek gerekir. Hastanın detaylı şekilde muayene edilmesi gerekir.

Dermatolojik nedenlerden kaynaklı meme kaşnıntısı problemi yaşıyor olabilirsiniz. Cilt eğer bir takım etkenlere maruz kalıyorsa, dermtolojik reaksiyon görülebilir. Özellikle sabunlar, parfümler, deterjanlar, vücut spreyleri, giysi kumaşları, losyonlar ciltte çeşitli reaksiyonların görülmesine neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için mümkün olduğu kadar içinde parfüm olmayan ürünler tercih etmek gerekir. Bir ürünün içinde kimyasal ne kadar az ise, o ürünün cilde vereceği zarar da o ölçüde az olacaktır.

Mantar Enfeksiyonları Memede Kaşıntı Problemine Neden Oluyor

Mantar enfeksiyonlarından kaynaklı meme kaşıntısı cildin herhangi bir bölgesinde olabilir. Yalnızca meme değil, bütün vücut mantar enfeksiyonlarından etkilenebilir. Bazı dış faktörler mantar oluşumunun artmasına neden olabilir. Gereğinden fazla sıkı giyinmek, nemli kıyafetlerle durmak, hijyene gereken önemi vermemek ve yanlış iç çamaşırı seçimi gibi faktörlerin tümü kişinin mantar enfeksiyonuna yakalanma riskini artırmaktadır. Doğru tercihler yaparak kendinizi mantara yakalanma olasılığında kurtarabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar cildinizi kuru tutmaya özen gösterin. Eğer aşırı terleme gibi probleminiz varsa yanınızda yedek çamaşır getirin ve gün içinde çamaşırınızı değiştirin. Sıkı kıyafetler yerine bol ve rahat olan kıyafetleri tercih edin. Vücut hijyeninize özen gösterin. Temizlik için kullandığınız ürünlerin cildinizi tahriş etmediğinden emin olun.

Memede Kaşıntı Problemine Neden Olan Diğer Sebepler Nelerdir?

Memede kaşıntı görülmesine neden olan sebepler arasında ilk sırada ameliyat sonrası reaksiyon örnek verilebilir. Meme ameliyatından sonra iyileşen bölgede kaşıntı olması normal kabul edilir. Meme implantı yani silikon takımı sırasında deri esnemesi yaşanır. Deri esnedikçe kaşıntı problemi başlar. BU durumda kaşıntı problemi sürekli olmaz. Kısa süre içinde, iyileşme gerçekleştiğinde kaşıntı kendiliğinden son bulmuş olur. Eğer kaşıntı problemi kendiliğinden geçmez ise en kısa sürede hekim ile iletişime geçmek faydalı olur.

Diğer durumlar arasında hamilelik, ergenlik ve ani kilo alımı yer alır. Bu durumların tümü memede büyüme meydana gelmesine neden olur. Cilt büyüdüğü için meme kaşınır. Bazı kadınlarda alerjik reaksiyonlardan kaşıntı problemi ile karşılaşılabilir. Memede kaşıntı olan kadınların balensiz sütyen kullanmaları tercih edilir. Çoğu zaman kaşıntının altında yatan neden meme kanseri olmadığı için rahat edebilirsiniz. Fakat hiçbir zaman hastaneye gitmek ihmal edilmemelidir.

İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar meme kanseri kötü Hutlu bir kanser türdür. Memede bulunan lenf damarları bloke edilir. Agresif bir kanser türü olarak bilinir. Diğer kanser türlerinden farklıdır. Çünkü diğer kanserlerde tümör dokusu varken, bu kanser türünde doku oluşu söz konusu değildir. Çoğu zaman kişinin memesinde sertlik olur. Göğüste ağırlık hissi vardır. Cilt kızarık olabilir. Ayrıca ileri seviyelerde göğüste iltihap görülebilir. Bütün bu belirtiler mastit adı verilen problem ile benzerlik göstermektedir. Kişilerin antibiyotik kullanması ile belirtilerin geçmesi mümkün değildir.

Kişi memesinde ısı artışı olduğunu gözlemleyebilir. Ayrıca kızarıklık, şişlik söz konusu olur. Meme başından akıntı gelmesi, memede portakal kabuğu görünümü olması, kotluk altında şişme gibi diğer belirtilerin meydana gelmesi söz konusu olabilir.

Ciğerde kist kanser yapar mı? Cevaplar yazımızdadır.

Memede Kaşıntı Problemi için Nasıl Tedavi Yapılır?

Memede kaşıntı için tedavi yapılması için ilk olarak kaşıntının ortaya çıkmasına neden olan sebebin bulunması gerekir. Çünkü tedavi nedene yönelik yapılacaktır. Tedavi yapılması için deri hastalıklarına uygun ilaçlar kullanılması gerekir. Özellikle alerjisi olanların kullandıkları antihistaminler tercih edilebilir. Her durum için her ilacın etkisi aynı olmaz BU nedenle hastalığın tam olarak neden kaynaklandığını anlamak gerekir. Kişi eğer kaşıntının giderilmesi için mentollü krem ya da pudra gibi ürünleri kullanırsa, bu ürünleri ne zamandır kullandığına dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu ürünlerde belli bir süre kullanıldığı zaman tahriş probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Kısa süreli olarak vazelinli pomat kullanmakta hiçbir sakınca yoktur. Eğer ilaçlara rağmen hala sonuç almak mümkün değilse, hastanın bir psikiyatrist ile konuşması uygun olur.

Kaşıntı problemi olan kişinin hafif giysiler giymesi gerekir. Ayrıca serin ve klimalı ortamlar kaşntı probleminin geçmesine yardımcı olur. Aşırı terlemeden her zaman kaçınmak gerekir. Sentetik kıyafetler yerine doğal kumaş türlerinden hazırlanmış kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Fazla sıkı giyinmek derinin tahriş edilmesine neden olabileceği gibi kaşıntının da tetiklenmesine yol açar. Kişinin yediklerinin dahil, kaşıntı problemi üzerinde etkisi vardır. Yapılan araştırmalar sıcak ve baharatlı yiyeceklerin yenmesinin kaşıntıyı arttırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca sıcak içeceklerden ve alkolden de kaçınmak gerekir. Çünkü bu tarz içecekler damarların genişlemesine yol açarlar. Dolaylı yoldan kaşıntı artmış olur.

Deri Kuruluğundan Kaynaklanan Meme Kaşıntısı için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Deri kuruluğu ile ilgili meme kaşıntısında yapılması gerekenler sayesinde kaşıntınızın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Duş sırasında sert ve tahriş edici özellikte olan liflerin ve keselerin kullanılmaması gerekir.
 • Çok uzun süre duş alınmamalıdır. 10 dk duş yeterli olur.
 • Duş çok sık aralıklarla alınmamalıdır. Bu durum derinin kurumasına neden olarak cilt sağlığını bozar. Fazla duş almak demek fazla hijyen demek değildir.
 • Banyo sonrasında cildin kurulanması için yumuşak havlular tercih edilmektedir.
 • Duştan çıktıktan en geç 3 dk içinde nemlendirici özelliği olan kremlerin kullanılması gerekir. Bu kremler cildin yapısına uygun seçilmelidir. Yağlı cilt tipine sahip olanlar yağ bazlı ürünler kullanmamalıdır.
 • Memede kaşıntı olmaması için pamuklu kumaştan yapılmış kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.
 • Çok yüksek ısılı olan ortamlardan kaçınmak gerekir. Ortam sıcakığının ne çok sıcak ne de çok soğuk olması gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.