Memede Olan Ağrılar Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Memede Olan Ağrılar Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Memede olan ağrıların neden meydana geldiği, nasıl geçeceği ve meme ağrısına neyin iyi geleceği özellikle meme kanseri nedeniyle oldukça bıçak sırtı olan bu konu için oldukça yoğun yapılan araştırmalar olmakla beraber, meme sağlığının korunması ve olası bir durumda erken teşhis için de oldukça önemlidir.

Meme Ağrısı Ne Anlama Gelmektedir?

Meme ağrısı kadınların %80’inden fazlasının hayatları boyunca en az bir defa karşılaştıkları önemli bir kadınsal yakınmadır. Özellikle 30 yaşını geçen kadınlarda menopoza kadar görülebilen meme ağrıları tek bir memede ortaya çıkabildiği gibi, her iki memeyi de oldukça etkileyebilir. Kadınların çok önemli bir kısmı meme ağrılarının adet döngüsünün bir parçası olduğunu bildiklerinden meme ağrılarını çok ciddiye almayabilirler.

Her Meme Ağrısı İçin Bilinmesi Gerekenler

Meme ağrısı yaşayan kadınlar meme kanserine yakalanma telaşı yaşarken, uzmanlar meme ağrısı yaşayan her 10 kadından sadece birinin meme kanserine yakalandığını belirtmekte, buradan hareketle her meme ağrısının farklı bir nedeni olduğu da unutulmamalıdır.

Meme ağrısı sağlıklı her üç kadından ikisinde görülürken, bu ağrıların sadece onda biri kişilerin günlük yaşamlarını etkileyen önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Bunun yanında birçok kadında her adet öncesi 4-5 gün süren meme ağrısının diğer meme ağrılarından ayırt edilmesi gerekmektedir.

Her Tür Meme Ağrısında Mutlaka Doktor Kontrolü Gereklidir

Meme ağrısının nedenlerine bakıldığında onlarca farklı neden sayılması mümkün olmakla beraber memede sızı neden olur sorusunun cevabı için memedeki yapısal değişikliklerin meme ağrısının en sık nedeni olduğundan bahsedilebilir. Aynı zamanda meme ağrısının kanserle ilişkisinin yok denecek kadar az olduğu da belirtilmelidir.

Meme kanseri olan kadınların sadece %1.6’lık kısmında meme ve göğüs kafesi ağrısı görülmesine rağmen meme ağrısı şikayeti için genel cerrahi uzmanına muayene olmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak için ihmalkâr davranmamak gerekmektedir. Aynı zamanda doktor tarafından yapılan tetkikler çerçevesinde meme ağrısının altta yatan nedeninin kanser olmadığı belirlendiğinde, devam eden meme ağrısının kanser riskinin arttırması gibi bir husus mümkün değildir.

Meme Ağrısına Neden Olan Faktörler

Meme ağrısının tanımlanmış yüzden fazla nedeni bulunurken, meme ağrısı neden olur sorusu için en sık verilen tanımlamalar şu şekildedir;

 • Kadınların sigara kullanımına bağlı nedenler
 • Stresli yaşam
 • Bol şarap tüketenler için şarapta bulunan ve “tiramin” adı verilen bir madde nedeniyle memede meydana gelen ağrı
 • Çay, kahve, çikolata ve gazlı içeklerde bulunan ve “metilksantin” adı verilen maddenin memede bulunan algılayıcı reseptörleri uyararak ağrıya neden olması
 • Aşırı doymuş yağ kullanımlarının çok fazla olduğu beslenme
 • Uygun olmayan sutyen kullanımı meme ağrısının en sık nedenleri arasında gösterilmektedir.

Meme Ağrısı Tipleri

Meme ağrısı için de genel anlamda adet düzeni ile ilgili ağrılar, adet düzeni ile ilgili olmayan ağrılar ve meme ile ilgisiz bir olaydan kaynaklanan ağrılar adı altında üç temel ağrı tipi ortaya koyulmuştur:

 • Adet düzeni ile ilgili ağrılar meme ağrıları arasında en fazla görülen ağrı tipi olarak ön plana çıkmaktadır. Adet düzeni ile ilgili ağrılar kadınların adet döngüsü içerisinde adet öncesi dönemde ortaya çıkan, adetin yaklaşmasıyla birlikte zirveye çıkan, adet olduktan sonra yavaşlamaya başlayan ve tamamen kaybolan ağrılardır. Bu tip meme ağrısı normal adet öncesi ağrılara göre oldukça şiddetli olmakla beraber, otuzlu yaşlarda daha sık görüldüğünden söz edilebilir. Menopoza yakın dönemde ise iyice şiddetlenir. Ancak bu dönemde görülen meme ağrıları ve göğüs batması menopozun iyice yaklaşmasıyla beraber kendiliğinden yok olur. Bu ağrının hissedilmesi memenin dış taraflarında ve üst bölümlerinde daha fazladır. Nadir de olsa koltuk altına yayılmakla birlikte, ağrı süresince memelerde hassasiyet maksimum seviyededir.
 • Memede ağrı ve sertlik ile alakalı meme ağrısı tipleri konusunda belirtilmesi gereken ikinci husus adet düzeni ile ilgili olmayan ağrılardır. Genellikle kırklı yaşlarda daha sık görülen bu ağrılar adet düzeniyle ilişkili olan ağrılara göre çok daha kısa sürelidir. Bu ağrılar hastaların yarısında kendiliğinden kaybolmakla beraber genellikle tek taraflı ağrılardır. Bu ağrılar memenin bir tarafında olabildiği gibi, memenin tamamına yayılabilen de bir ağrı şeklinde de olabilir. Adet düzeni ile ilgili olmayan ağrılar memede bulunan iyi huylu bir kitle (fibroadenom), kist, lipom, kanal genişlemesi ve fibrokistik değişiklikler olarak açıklanabilir. Bunlar iyi huylu meme hastalıklarıdır.
 • Meme ile ilgisi olmayan bir nedenle kaynaklanan ağrılar ise meme ile ilgisi olmamasına rağmen memede hissedilen ağrılardır. Bu ağrılar boyundaki sinir kökleri, kıkırdak dokuları, kaburga eklemleri ya da göğüs duvarındaki kaslardan kaynaklanabilir.

Meme Ağrısı Tanısının Koyulması

Meme ağrısı şikayetiyle hekime başvuran bütün hastalar öncelikle doktor tarafından (genel cerrahi uzmanı) el muayenesinden geçirilirler. Bu muayenede doktor memede bir sertlik ya da bir kitle araştırması yapar. Memede dokununca acıma hususunda tanı koyulması için ikinci aşama ultrason muayenesidir. Ultrason muayenesinde de öncelikli araştırılan memedeki kistik yapılar ve kitle olup olmadığıdır.

Ultrason muayenesinde memedeki ağrının nedeninin genellikle memedeki kistler olduğu görülür. Kistler içi sıvı dolu çok küçük kesecikler olmakla birlikte memede önemli oranda ağrı yapabilirler. Ancak ultrasonda memede kitleye rastlanması durumunda bu kez doktor hastayı MR çekimine yönlendirir. MR çekimi kitle ya da herhangi başka bir sorunda kitlenin iyi huylu mu yoksa kanser mi olduğuyla alakalı kesin tanı koyulması hususunda gereklidir. Kitleler %90’ın üzerinde iyi huylu olurken bunlara fibroadenem adı verilmektedir.

Meme Ağrısı Tedavisi

Genel cerrahi uzmanı tarafından meme ağrısının neden olduğu belirlendikten sonra, ağrının nedenine göre en az yan etkiye sahip tedavi uygulamasına geçilir. Tedavinin ilk aşaması ağrıya neden olan etkiler varsa, onların ortadan kaldırılmasıdır. Ayrıca meme muayenesi konusunda ağrısı olsun ya da olmasın her kadının kendi memesini periyodik olarak muayene etmesini alışkanlık haline getirmesi çok önemlidir.

 • Bu noktada meme ağrılarının önemli bir bölümünün yanlış iç çamaşırı kullanımından kaynaklandığı düşünülürse memede ağrı nasıl geçer sorusu için memede en ufak bir ağrı duyulduğunda öncelikle meme ölçülerine uygun sutyen kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Meme ağrısı olan kadınların diyetlerine dikkat etmeleri; çay, kahve, sigara, gazlı içecekler, şarap ve çikolata gibi gıdaları daha az tüketmeleri gerekmektedir.
 • Meme ağrısı olan kadınların stresten uzak durmaya çalışmayı öğrenmeleri gerekmektedir.
 • Yemek pişirilirken doymuş yağlar yerine bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

Meme Ağrısı Tedavisinde Tıbbi Müdahale

Kişilerin meme ağrısı tedavisinde evde kendilerinin uygulayacağı yöntemlerin yanında göğüs ağrısı nasıl geçer ile ilgili genel cerrahi uzmanları tarafından verilen ilaç tedavisi ve diğer detayların da eksiksiz olarak uygulanması oldukça önemlidir.

 • Meme ağrısı tedavisi ikinci aşamada ağrılar çok şiddetli de olsa öncelikle basit ağrı kesiciler ve ödem sökücü ilaçlar tercih edilmektedir.
 • Basit ağrı kesici ve ödem söktürücü ilaçlardan verim alınamaması durumunda memede ağrı bitkisel tedavi yöntemleri de denenebilir.
 • Meme ağrısında hormonal içerikli ilaçlar kullanılacaksa meme ağrısı nedeniyle cerrahi müdahale ve bu tarz bir tedavinin olmaması oldukça önemlidir. Hormonal ilaçlarla cerrahi müdahale bir arada ilerleyemez.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.