Menisküs Ağrısı Nasıl Geçer, Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir?

Menisküs Ağrısı Nasıl Geçer, Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir?

Menisküs ağrısı için tedavi yöntemleri, internetin ve bilgi kaynaklarının yaygınlaşmasıyla birlikte hayli artmaktadır. Menisküs ağrısı, halk arasında sıklıkla gözlenen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle, tedavi yöntemlerinin bilinmesi son derece önemlidir.

Menisküs ağrısı, genellikle menisküs yırtığı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Dizde meydana gelen hasarlar sonucunda oluşan bu menisküs yırtığı, uzun süreli bir ağrı oluşturur. Bu yırtığı meydana getiren durumlar sırasıyla:

  • Diz üzerine büyük bir basınç uygulanması
  • Dizin zorla bükülmesi
  • Dizin kontrolsüz bir şekilde döndürülmesi
  • Yaşlılıkta ani hareketlerde bulunma
  • Kas ezilmesi
  • Ağırlık kaldırma, derin çömelme ve diz çökme hareketleri

Olabilmektedir. Bahsi geçen durumlar sonucunda meydana gelen menisküs ağrısı, hemen müdahale edilmediği takdirde uzun vadeli sıkıntılara neden olabilir.

Menisküs Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Dizinizde bir menisküs yırtılması meydana gelip gelmediğini anlamanız yarayan bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtileri gözlemlediğiniz zamanlarda yapmanız gereken, az sonra bahsedeceğimiz menisküs ağrısı geçirme yöntemlerini uygulamaktır. Bu belirtiler sırasıyla şu şekildedir:

  • Dizde herhangi bir şişlik ve sertlik meydana gelmesi,
  • Dizinizi döndürme ya da burma sırasında ani acı hissi,
  • Dizinizi tam olarak doğrulturken zorluk yaşama ve yanma,
  • Dizinizi uzun süre hareketsiz tuttuktan sonra meydana gelen kilitlenme hissi ve acı duyma.

Bu belirtiler, menisküs yırtılması yaşadığınızı doğrulamaktadır. Bu gibi belirtilerle karşılaştığınızda yapabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Menisküs Ağrısı Tedavisinde Uygulanması Gereken İlk Yöntem Nedir?

Menisküs ağrısı yaşamaya başladığınız andan itibaren yapmanız gereken ilk şey dinlenmektir. Dizinizi aktif bir şekilde kullanmaya devam etmek, menisküs ağrısını arttırmaya ve iyileşme sürecini uzatmaya neden olur. Bu nedenle, ağrı hissetmeye başladığınız an, dizinizin üzerine basınç uygulamamaya gayret edin.

Bunun için, koltuk değneklerinden yardım alabilirsiniz. Koltuk değnekleri, yürüme esnasında dizinize basınç uygulamanızı engelleyerek diz kaslarınızın dinlenmesini sağlar.

Menisküs Ağrısı Tedavisi İçin Soğuk Kompres Yapma

Menisküs ağrısında dinlenme sürecinden sonra uygulanması gereken yöntem soğuk komprestir. Soğuk kompres, menisküs ağrısı dışında pek çok rahatsızlık için de kullanılan bir yöntemdir. Soğuk kompres uygulanmasının, menisküs yırtığının meydana getirdiği ağrının tedavisine etkisi, ilgili kasları uyuşturup şişlikleri indirmesidir. Düzenli olarak soğuk kompres yapmaya devam ettiğiniz takdirde, menisküs yırtığının belirtileri olan ağrı ve şişliğin azaldığını göreceksiniz.

Soğuk kompres yöntemini uygulamak için öncelikle buz kalıplarına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra buz küplerini, bir havluya veya beze sararak dizinize uyguladığınızda tedaviyi tamamlamış olursunuz. Menisküse sıcak mı iyi gelir soğuk mu ikileminde olanlar, aynı işlemi sıcak su torbasıyla da deneyerek sonuçları karşılaştırabilir.

Menisküs ağrısını geçirmek için soğuk kompres tedavisini, ilk 2 gün boyunca her 4 veya 6 saatte bir tekrar etmeniz gerekmektedir. Gerektiği durumlarda daha sık uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Menisküs Ağrısını Geçirmek İçin Ağrı Kesici İlaçlardan Yardım Alabilirsiniz

Menisküs ağrısının tedavisi için birçok doğal yöntem olsa da, bu sürecin daha hızlı ve kesin bir şekilde atlatılması için ağrı kesici ilaçlardan yardım alabilirsiniz. Basıncı azaltmak ve soğuk kompres uygulamak ağrıları ciddi ölçüde azaltsa da, ağrı kesici ilaçlar kadar kesin çözümler sağlayamamaktadır.

Menisküs ağrısı için kullanacağınız ilaçlarda muhakkak bir doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir. Ancak bu ölçüde büyük çaplı menisküs ağrısı için ilaçlar yerine, reçetesiz olarak sahip olabileceğiniz ve günlük rahatsızlıklar sebebiyle sıklıkla kullandığımız ağrı kesici ilaçlar kullanmanız tavsiye edilir.

Ağrının şiddetlendiği durumlarda kullanacağınız bu ağrı kesici ilaçlar, mevcut diz ağrısını büyük ölçüde engelleyecektir. Ancak ağrı kesici ilaçların yoğun ve sık kullanımında yan etkisi olabileceği unutulmamalıdır.

Menisküs Ağrısı Tedavisi İçin Güçlendirici Hareketler Yapmayı Unutmayın

Fiziksel uygulamalar, menisküs yırtığının meydana getirdiği ağrıların tedavisi için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle, menisküs ağrısı tedavisinin son aşamalarına gelindiğinde, diz için güçlendirici hareketler yapmak oldukça önemlidir.

Eğer ağrı ciddi bir boyuttaysa, güçlendirici hareketler için fizik tedavi uzmanlarından yardım almanız tavsiye edilir. Ancak daha kısa vadeli ağrılar için evde kendi imkânlarınızla güçlendirici hareketler yapabilirsiniz. Bu hareketler, dizinizde ve bacaklarınızda bulunan kasları güçlendirerek ağrıların azalmasına ve dizinizin çok daha kısa sürede eski haline dönmesine yardımcı olur.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM