Mide Bulantısı ve Kusmaya Ne iyi Gelir? Neden olur, Nasıl Geçer?

Mide bulantısı ve kusma nasıl geçer, ne keser, ne geçirir? Kusamama sürekli öğürme ve kusma hissinin gelmesi ve mide bulantısının nedenleri, sebebi ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bebeklerde ve çocuklarda mide bulantısı ve kusma neden olur, ne iyi gelir? Mide bulantısına kahve, limon, bal ile evde, bitkisel, doğal tedavi yöntemleri nedir? detaylar yazımızda.

Mide Bulantısı ve Kusmaya Ne iyi Gelir? Neden olur, Nasıl Geçer?

Mide bulantısı ve kusmayı ne geçirir? Mide bulantısı tedavisi, gerekli önlemler alınmadığı takdirde uzun vadede büyük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle, herhangi bir mide bulantısı ve kusma yaşayan bireyler, bu durumu hafife almamalı ve en kısa zamanda tedavi için gereken adımları atmalıdır.

Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir? Kusma ve kusamama öğürme hissiyle mide bulantısı, Her ne kadar başlı başına bir rahatsızlık olsa da birçok farklı rahatsızlığın da habercisi olabilmektedir. Bu ilişki, mide bulantısı ve kusma gibi durumların en kısa zamanda kontrol altına alınması ve nedenini bulunması gibi gereklilikleri beraberinde getirmektedir.

Mide bulantısı yaşayan bireyler, öncelikle bu duruma nelerin neden olabileceği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sorunun nedenini belirlemek, mide bulantısı neden olur ve nasıl geçer sorularına cevap verebilmek, çözüm için bir yol haritası belirlemektedir. Mide bulantısının kaynağının belirlenmesinden sonra kolaylıkla işe yarar bir tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

İnsanlar Neden Kusar?

Kusmak, zaman zaman herkesin başına gelebilen bir rahatsızlık durumudur. Kusmanın gerçekleşmesine neden olan birçok olay bulunmaktadır. Bu nedenle, kusmanın tekrarlanmaması için bireylerin öncelikle bu tepkiye neden olan durumu en iyi şekilde tespit etmesi gerekmektedir.

Fizyolojik olarak ele alırsak kusmak, besinlerin mideye iletilmesini sağlayan kasların ters yönde çalışması sonucu meydana gelmektedir. Bu etki, kimi zaman ciddi rahatsızlıkların bir yan etkisi olarak vuku bulurken kimi zaman anlık mide bulantıları sonucunda istemsiz olarak gerçekleşmektedir.

İnsanların kusma nedeni, en basit haliyle araç tutması veya havasız, kötü kokan bir ortamda uzun süre bulunmak olarak gösterebilir. Ancak kusmanın yanında terleme, bulantı, yüksek ateş gibi belirtilerin görülmesi haline en yakın doktora gitmek ve kapsamlı bir muayeneden geçmek oldukça yararlı olacaktır.

Kusmaya Neden Olan Durumlar Nelerdir?

İnsanlarda kusmaya neden olan birçok durum vardır. Kusmaya neden olan durumun bilinmesi, bu problemin çözümü için oldukça faydalı olmaktadır. Bu nedenle her birey kusmaya neyin neden olduğunu öğrenmelidir. Vücutta kusma refleksi meydana getiren mide bulantısı nedenleri şunlardır:

 • Soğuk algınlığı
 • Grip
 • Nezle
 • Gebelik
 • Aşırı stres
 • enfeksiyon
 • Mide üşütmesi
 • Gıda alerjisi
 • Hazımsızlık
 • Besin zehirlenmesi
 • Kulakta iltihap
 • Gastrit
 • Ülser
 • Apandisit
 • Bağırsak tıkanması
 • Mide ve bağırsak yırtılması
 • Safra kesesi taşı
 • İdrar yolu iltihabı
 • Kanser
 • Böbrek yetmezliği
 • İç kulak hastalıkları
 • Kalp krizi
 • Mide ülseri
 • Migren hastalığı
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Beyin yaralanmaları
 • Beyin tümörü
 • Yolculuk ve deniz tutması
 • inflamatuar bağırsak hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Karaciğer hastalığı
 • Fıtık
 • Aşırı alkol tüketimi
 • kemoterapi
 • vertigo
 • meniere hastalığı
 • Az sıvı tüketmek

Bunların dışında, psikolojik mide bulantısı nedenleri de kusma meydana getirebilmektedir. Bu sorunun çözümü için izlenen tedavi yöntemi, çok daha farklıdır.

Kusmanın Habercisi Olan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Kusma, çoğu durumda tek seferlik olarak meydana gelmektedir. Yemeğin fazla kaçırıldığı veya kişinin hassasiyeti olduğu besinlerin tüketildiği durumlarda kusma durumu sıklıkla gözlemlenebilmektedir. Ancak bazı hastalıklar, kusma şeklinde belirtiler gösterdiği için bu durum sık sık tekrarlanabilmektedir. Bireyler, kusmayla birlikte görülen bazı yan etkileri gözlemleyerek kusma durumundan haberdar olabilir.

Çoğu durumda kusma öncesinde mide bulantısı, terleme, göz kararması gibi etkiler gözlemlenebilmektedir. Bu belirtileri yaşayan bireyler, en kısa zamanda mide bulantısını önleme yöntemlerini uygulamalıdır.

Kusma Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Kısa zaman içinde sıklıkla tekrar edilen kusma, daha ciddi problemlerin habercisi olduğundan bu durum kesinlikle hafife alınmamalıdır. Kusmanın gerçekleştiği durumlarda gerekli önlemlerin alınmaması, bireylerin başka sağlık sorunları ile de karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Kusma ve mide bulantısı, genellikle mide hastalıklarının habercisi olarak meydana gelmektedir. Sıklıkla mide bulantısı yaşayan bireyler, gastrit ve ülser gibi hazımsızlık kaynaklı hastalıklardan şüphelenerek en kısa zamanda bir doktora gözükmelidir.

Ancak mide bulantısı her ne kadar birçok hastalığın habercisi olsa da kesin tanı her zaman doktor muayenesi ile koyulmaktadır.

Mide Bulantısını Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Mide bulantısı gün içinde sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğundan, hemen bir ilaç tedavisine yönelmek çoğu zaman yararlı değildir. Gün içinde havasızlıktan veya yenilen aşırı miktarda besinden dolayı mide bulantısı yaşayan vatandaşlar, kolaylıkla uygulayabileceği bazı yöntemler ile bu şikâyetinden kısa sürede kurtulabilmektedir.

Mide bulantısını engellemek için yapılması gereken ilk şey temiz havada derin nefesler almaktır. Özellikle günün büyük bir bölümünü kapalı alanda geçiren bireyler, sık sık temiz havaya çıkarak derin nefesler almalıdır. Mide bulantısının devam etmesi halinde tuzlu kraker ve su tüketmek de yararlı olacaktır. Gün içinde karşılaşılan mide bulantısı hala devam ediyorsa doktora gözükmek gerekmektedir.

Mide Bulantısı Oluşturan Yiyecekler Nelerdir?

Besin kaynaklı mide bulantıları günümüzde en sık karşılaşılan mide bulantılarından biridir. Bireylerin, bazı besinlere karşı hassasiyetleri bulunabilir. Bu besinlerin aşırı miktarda tüketimi, bir müddet sonra kusmaya neden olmaktadır. Ancak bunun dışında da, herhangi bir hassasiyeti olmayan bireylerin de tüketmekten kaçınacağı besinler bulunmaktadır.

Genellikle baharatlı ve yağlı besinleri, bireylerin kusma refleksi göstermesine neden olmaktadır. Bu nedenle, yağlı ve baharatlı besinler yerine lifli ve sağlıklı besinler tüketerek hazmı kolaylaştırmak gerekmektedir. Bunların dışında besinleri hızlı bir şekilde tüketmek de mide bulantısına neden olabilmektedir.

Mide Bulantısı Görüldüğünde Neler Yapılmalı?

Mide bulantısı görüldüğü takdirde izlenmesi gereken adımlar oldukça basittir. Bu adımları uygulamak, mide bulantısını kısa sürede engellemektedir.

 • Mide bulantısı görüldükten sonra yapılması gereken ilk şey besin alımını kesmektir. Midenin bir müddet boş kalarak toparlanması ve faaliyetlerinin düzene girmesi beklenmelidir.
 • Bir saatin sonunda dikkatli bir şekilde sıvı tüketimine başlanmalı ve herhangi bir bulantı görülmediği takdirde yağsız ve hafif besinlerle devam edilmelidir.
 • Yemeklerden sonra hemen yatma pozisyonuna geçilmemeli, bir müddet dik oturulmalıdır.

Bitkisel Kusma Tedavileri Nelerdir?

Mide bulantısı için uygulanabilen pek çok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerin birçoğu, kusmaya kesin çözüm sağlayamamaktadır. Ancak çoğu durumda mide bulantısı hissi dengelenebilmektedir.

Kusmaya bitkisel çözüm olarak en çok kullanılan yöntem zencefil çayıdır. Mide rahatsızlıklarına anında çözüm sağlayan zencefil, iki su bardağı su ile birlikte kaynatıldıktan sonra her gün sabah akşam içilmelidir. Bu çay, mideyi rahatlatarak bulantıyı giderir. Mide bulantısına ne iyi gelir diyen bireyler, bu bitkisel yöntemlerden kolaylıkla yararlanabilir.

Kusmayı Engellemek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Mide bulantısı, uzun vadeli tedavisi olan bir durum değildir. Ancak mide bulantısı hissedildiği durumlarda tüketilen bazı besinler, bu hissin giderek azalmasını sağlayabilmektedir. Aynı şekilde belirtilen bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi, sindirim faaliyetlerini düzenleyerek kusma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Mideyi rahatlatarak mide bulantısına iyi gelen besinler sırasıyla:

–         Tuzlu kraker

–        Zencefil çayı

–        Tavuk çorbası

–        Elma

–        Limon

–        Muz

–        Nane

–        Yoğurt

–        Pirinç suyu

–        Papatya çayı

–        Elma suyu

–        Karpuz

–        Tost ekmeği

–        Makarna

–        Yulaf ezmesi

Mide bulantısı ne iyi gelir sorusuna cevap veren besinler bunlardır.

Kusma Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kusma tedavisi, bu reflekse neden olan durumun tespit edilmesinden sonra, yetkili bir doktor tarafında uygulanmalıdır. Yakından ve titizlikle takip edilen bu tedavi süreci, bir müddet sonra kusma ve mide bulantısının azalmasını ve nihayetinde bitmesini sağlamaktadır.

Sık sık kusma refleksi gösteren bireyler, bu rahatsızlığın tedavisi sürecinde yeme alışkanlıklarını değiştirmeli ve daha çok lifli gıdalara yönelmelidir. Hazmı kolay olan bu besinleri tüketmek, midenin çalışmasını düzenlemekte ve kalıcı bir rahatlama sağlamaktadır. Bunun dışında sık sık su tüketmek de mide aktivitelerini düzenleyerek rahatlama sağlamaktadır.

Kusmak Tehlikeli Midir?

Kusmak, çoğu durumda ciddi bir tehlike arz etmemektedir. Ancak bu kararın verilmesinde, kusmaya neden olan durumun tespiti oldukça önemlidir. Aşırı besin tüketimi ve sağlıksız alanda uzun süreli bulunma gibi herhangi bir devamlılığı bulunmayan kusma nedenleri, uzun vadede bir tehlike barındırmamaktadır.

Ancak kusmanın, birçok hastalığın belirtisi olması, bu durumun ihmal edilmemesi gerektiği konusunda önemli bir bilgi vermektedir. Bu nedenle, kusmayla birlikte yüksek ateş, terleme, bitkinlik, ishal, halsizlik gibi başka belirtilerin de görüldüğü durumlarda derhal bir doktora başvurulmalı ve içinde bulunulan sağlık durumu detaylı bir şekilde kontrol edilerek tehlike olup olmadığına karar verilmelidir.

Hangi Durumlarda Kusmak Gereklidir?

Kusmak, her ne kadar olumsuz bir durum olarak betimlense de bazı durumlarda hayati öneme sahip olabilmektedir. Sağlıklı bir insan için kusma hali, bir hastalık olarak nitelenmektedir. Ancak bazı durumlarda kusmak, başka problemlerin meydana gelmemesi için tek çare olabilmektedir.

Besin zehirlenmesi ve aniden ortaya çıkan boğulma durumlarında, bireylerin zarar görmemesi için kısa süre içinde kusması gerekmektedir. Aksi takdirde, sindirimin ilerlemesi ve sindirilmemesi gereken besinlerin kana karışması görülebilir. Bu durum da, çok daha uzun vadeli sonuçlar doğuracağından bir an önce kusma sağlanmalıdır.

Kusma Gerektiren Durumlarda Neler Yapılmalıdır?

Bozuk bir yiyecek tüketen veya besin zehirlenmesi yaşayan vatandaşlar, kusarak kısa sürede ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda kusmamak, istenmeyen besinlerin sindirimine yol açacağında birey için oldukça zararlıdır.

Kısa sürede kusması gereken bireyler tarafından en sık tercih edilen yöntem, diş fırçası ile dilin başlangıç yerine baskı uygulamaktır. Bu işlem, bireylerde ani bir mide bulantısı yaratacağından kısa sürede kusma sağlanabilmektedir.

Mide Bulantısı Önlenebilir Mi?

Mide bulantısı, kalıcı olarak ortadan kaldırılabilen bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle, her ne kadar engellenmeye çalışılsa da bu durum, yalnızca bir ölçüye kadar ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde, mide bulantısı ve kusmanın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu nedenle çocuklarda kusmaya ne iyi gelir veya bebeklerde kusmaya ne iyi gelir sorusuna verilebilecek yanıtlar genellikle kısa vadeli olmalıdır.

Bunun dışında kusma hastalığı ilaç tedavisi ile büyük ölçüde kontrol altına alınabilmektedir. Bu nedenle, bu rahatsızlıktan şikayetçi olan bireyler, en kısa zamanda bir doktor gözetimine girmeli ve vakit kaybetmeden ilaç tedavisine başlamalıdır. Mide bulantısına kesin çözüm bulmak isteyen bireyler, bu durumları göz önünde bulundurmalıdır.

Mide Bulantısı İçin Doktor Tedavisi

Mide bulantısında tedavi sürecini yönetecek doktor seçimi oldukça önemlidir. Bireyler, bu süreçte güvenilir ve işinin ehli bir doktor ile irtibat kurarak mide bulantısı şikâyetini çözüme kavuşturmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.