Mide Bulantısına Ne iyi Gelir? Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Neden Olur?

Mide bulantısı neden olur, nasıl geçer, nasıl tedavi edilir? Mide bulantısı nasıl geçirilir, neler iyi gelir, sürekli mide bulantısı hissi psikolojik midir? Hamilelikte ve emziren kadınlarda mide bulantısı neden olur, sebepleri. Evde, doğal, bitkisel tedavi yöntemleri, nane ve limon, mide bulantısına iyi gelir mi? Yetişkinlerde, bebeklerde ve çocuklarda aşırı mide bulantısı nedenleri detaylar yazımızda.

Mide Bulantısına Ne iyi Gelir? Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Neden Olur?

Mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna etraflıca yanıt verelim. Özellikle belirli sağlık problemlerinden mustarip olan veya belli yaş üstü kişiler mide bulantılarının sebepleri ve nasıl geçeceği ile ilgili doktorlara danışmaktadır. Esas olarak mide bulantılarının nedenleri kişilerin sahip olduğu mevcut sağlık problemlerinden bağımsız da olabilir.

Burada söz konusu bulantı sebebi mutlaka uzaman bir doktor refakatinde etraflıca araştırılmalı ve mide bulantısına sebep olan asıl neden bulunduktan sonra yine uzaman doktor tarafından gerekli olan tedavi uygulanmalıdır. Zira mide bulantılarının nasıl geçirildiği ve sebepleri çok basit olabileceği gibi altında yatan sebepler bazen çok karmaşık ve tedavi gerektiren sebepler de olabilir.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide Bulantısı, midenize bir şey girmiş gibi hissetmenize sebep olduğu için kendinizi kusacak gibi hissetmenize neden olan kötü bir duygudur. Mide bulantısı bir virüs, sindirim rahatsızlığı, hamilelik ve hatta hoş olmayan bir koku tarafından tetiklenebilir. Çoğu zaman, mide bulantısının neden atak yaptığı belli değil. Sebep ne olursa olsun mide bulantısını ortadan kaldırmak için neredeyse aklınıza gelen her şeyi yaparsınız. Esas olarak mide bulantısına ne iyi gelir ilaç tedavisi mi yapılmalıdır gibi soruların en doğru muhatabı sizin doktorunuzdur.

Mide bulantısından kurtulmak için ne yapmalı? İyi gelen ve yapılması kolay uygulamalar hızlı bir rahatlama sağlamak için temel çözüm yollarıyla başlar, ancak bunların bazılarının işe yaraması daha uzun sürebilir. Diğer yandan kullanacağınız birçok mide bulantısı ilaçları mutlaka durumu iyileştirmez, ancak daha rahat hissetmenize yardımcı olabilirler.

Bulantı ve kusma nedenleri oldukça benzerdir. Birçok şey bulantıya neden olabilir. Bazı yaygın nedenler deniz tutması ve diğer hareket hastalıkları, erken hamilelik, yoğun ağrı, kimyasal toksinlere maruz kalma, duygusal stres, safra kesesi hastalığı, besin zehirlenmesi, hazımsızlık, çeşitli virüsler ve bazı koku veya kokulardır.

Mide Bulantısı İçin Ne Yapılabilir?

Bulantıyı düzeltmenin en iyi yolu, buna neden olan sorunu düzeltmektir. Birçok kişi mide bulantısı neden olur ve nasıl geçer sorusuna kendi cevap bulmaya çalışmaktadır. Eğer mide bulantısı sıkıntısı yaşayan kişi arabada bir yolculuktan rahatsızlık duyuyorsa, aracı durdurun ve ara verin.

Bazı insanlar arabayı sürerken daha kolay vakit geçirir ve bulantı yaşamaz, bu yüzden eğer böyle bir şansınız varsa bırakın onlar araba kullansın. Sürerken okumak veya bir şeye odaklanmak da mide bulantısını tetikleyebilir ve bu sebeple araç seyir halindeyken okumayı ne kadar erken bırakırsanız o kadar iyi hissedersiniz. Alkol bulantıya neden olmuşsa, daha fazla alkol almayın.

Diğer yandan hamilelik sebebiyle yaşanan mide bulantılarında doğal olarak hamileliği veya mide bulantısının birçok nedenini tedavi edemediğiniz için aşağıdaki tavsiyeleri dinlemeniz mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir, nasıl geçer sorusuna cevap verirken mide bulantısını hafifletmenize veya ondan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Küçük Porsiyonlar İle Hafif Yemek Yemek

Küçük porsiyonlar ile yemek şeklinde bir diyet uygulayarak mide bulantısının kötüleşmesine yardımcı olabilir ya da kusmanızı önleyebilirsiniz. Mide bulantısından kurtulmak için önerilen en yaygın diyet muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek diyetidir.

Ayrıca az miktarda tuzlu kraker, sade makarna veya erişte, sade fırında patates püresi, omlet veya çok haşlanmış yumurta da yiyebilirsiniz. Diğer yandan kızartılmış yiyeceklerden, peynir ve süt gibi süt ürünlerinden, etten ve mide bulantısı azalana kadar lif içeriği yüksek yiyeceklerden kaçının. Bilhassa Sürekli Mide Bulantısı neden olur sorusu da yeme alışkanlıkları ile ilgili olabilir.

Karnınıza Biraz Basınç Uygulayın

Aslında basınç uygulama, semptomları hafifletmek için vücuttaki belirli bölgelere baskı uygulayan alternatif bir ilaç tedavisidir. Bulantı için basınç yapacağınız baskı noktası, kolunuzda iki büyük tendonun arasında, yaklaşık 10 cm aşağı, iç bileğinizdedir. Bulantıyı hafifletmek için bu basınç noktasını dairesel hareketle birkaç dakika basılı tutun.

Meditasyon Yapın veya Derin Nefes Alın

Meditasyon, zihni odaklama ve sakinleştirme uygulaması mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Özellikle stres ve kaygı kaynaklı mide bulantısı için faydalı olabilecek bir gevşeme tekniğidir. Derin nefes alıp vermek iyi bir meditasyon tekniğidir.

Ayrıca, stresle ilgili bulantıyı gidermek için bu nefes tekniklerini kendi başınıza da yapabilirsiniz. Burnunuzdan yavaşça nefes alın, nefesini üç saniye tutun ve yavaşça nefes alın. Bulantı azalıncaya kadar birkaç kez tekrarlayın. Bu sayede özellikle kaygı sebebiyle yaşanan bulantıyı azaltabilirsiniz.

Mide Bulantınızı Düşünmemeye Çalışın

Mide bulantınız üzerinde ne kadar fazla durursanız, hissetme olasılığınız o kadar fazla olur. Zira psikolojik mide bulantısı nedenleri başında mide bulantısını fazla düşünmek vardır. Çok düşünürseniz bir sonraki seferde mide bulantısı daha güçlü saldırır.

Bu sebeple bir kitap okuyarak veya televizyon izleyerek kendinizi meşgul edin. Hareket sizi daha kötü hissettirmiyorsa, hafif bir ev işi yapın ya da çocuklarınızla bir oyun oynayın. İşteyseniz, birkaç derin nefes alın ve masanızdaki günlerce göz ardı ettiğiniz evrak yığınına saldırın. Ama hepsinden önemlisi, mide bulantınız devam ederse ve kesilmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Zencefil Tüketin

Zencefil mide bulantısı için tartışmasız en popüler ev ilacıdır. Yapılan çalışmalara göre, zencefilin antiemetik yetenekleri vardır. Mide bulantısına yardımcı olmak için küçük bir parça taze veya biraz üzerine şeker serpilmiş zencefil yiyin.

Ayrıca marketlerde, doğal sağlık mağazalarında ve rahatlıkla bulabileceğiniz zencefil çayını içebilirsiniz. Kendi zencefil çayınızı, bir bardak kaynar suyu bir parça soyulmuş, taze, zencefil kökü üzerine dökerek evinizde yapabilirsiniz. En az beş dakika boyunca bunu demleyip, isterseniz süzüp biraz limon ile içebilirsiniz.

Nane Tüketin

Yapılan bazı çalışmalarda, nane yağının, kemoterapi tedavisi nedeniyle mide bulantısı ile mücadelede güvenli ve etkili bir yol olduğu ortaya çıkmıştır. Bu faydaları yaşamak için nane kapsülleri alabilir veya nane çayı içebilirsiniz. Marketten ve doğal sağlık mağazalarından veya eczanelerden nane çayı alabilirsiniz. Veya en kolayı bir bardak kaynar suya taze nane yaprağını çay demler gibi dökerek kendiniz evde çayınızı hazırlayabilirsiniz. En az beş dakika boyunca bunu demleyip ve süzüp içebilirsiniz. Özellikle mide üşütmesi veya alkol sonrası mide bulantılarında nane çayının etkisi inanılmazdır. Araştırmalara göre nane esansı yağı veya taze nane yapraklarını solumak anestezi sonrası mide bulantısını da hafifletebilir.

Gazlı İçeceklerden Kaçının

Zencefilli gazoz veya kola gibi gazlı içeceklerin içilmesinin karın sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olduğu aslında bir şehir efsanesidir ve kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.  Karbonatlı içecekler şişkinliğe neden olabilir ve reflü ve mide sorunlarını kötüleştirir ve bu içecekler aksine bunlar mide bulantısına neden olabilir. Buna ek olarak, çoğu gazlı içecek birer şeker deposudur ve bu da sizi daha kötü hale getirebilir.

Susuz Kalmayın

Bulantı nedeniyle yemek yiyemiyor veya içemiyorsanız dehidrasyon oluşabilir. Bulantı aynı zamanda bir dehidrasyon belirtisidir, ancak çok fazla su içmek midenizi rahatsızlık dolu hissetmenize neden olarak bulantıyı daha da kötüleştirebilir. Rahatsız hissettiğinizde, gün boyunca sıvıları yudumlayın. Şayet normal su midenizi bulandırıyorsa o zaman çay içmeyi veya limon gibi taze meyve dilimleriyle su içmeyi deneyin.

Papatya Çayı İçin

Papatya çayı mide bulantısı için popüler bir ilaçtır. Bulantı halindeyken uyumanıza da yardımcı olabilecek sakinleştirici bir etkisi vardır. Ayrıca kaygıyı hafifletebilir. Papatya çayı poşetleri marketlerde, doğal sağlık ürünleri satan aktarlarda mevcuttur. Bir bardak kaynar suyu bir çorba kaşığı kuru veya taze papatya çayı üzerine dökerek kendi papatya çayınızı hazırlayın. En az beş dakika boyunca demleyin ve süzün.

Midenize Baskı Yapacak Hareketlerden Kaçının

Özellikle yemeklerden sonra yataktan veya mideye baskı yapacak hareketlerden kaçının.  Mide bulantısı ne geçirir diye mideye uygulanan baskı son derece yanlıştır. Ayrıca düz yattığınızda, mide suları artabilir ve mide bulantısı ve genel rahatsızlık hissini artırabilir, özellikle reflü veya mide problemleriniz varsa buna dikkat edin. Ayrıca özellikle mideyi sıkıştırmak genel olarak daha az rahatlamanızı sağladığından, midenizi zorlayıcı hareketler de mide bulantısını arttırabilir. Mide bulantınızdayken, üst vücudunuz yukarıdayken uzanmayı deneyin ve mümkün olduğunca az hareket edin.

Bulunduğunuz Ortamı Serinletin

Temiz hava birçok insanda mide bulantısı semptomlarını hafifletir, ancak bunun nedeni açık değildir. Temiz havaya çıkmak veya ortamı havalandırmak hastalık kokularından kurtulabilir veya bulantı dışında başka bir şeye odaklanmanıza yardımcı olabilir. Bilhassa aşırı sıcak Mide Bulantısı Nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle aşırı sıcağa maruz kalmışsanız bulantının ilk belirtisinde bir vantilatör veya pencerenin önünde oturmayı deneyin.

Soğuk Kompres Uygulayın

Boynun arkasına yerleştirilen sakinleştirici, serin bir kompres mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bulantı gerçekleştiğinde, vücut ısınız artabilir. Birkaç dakika boyunca boynunuzun arkasına serin bir kompres koymak yatıştırıcı olabilir. Ayrıca, eğer yüksekse mide bulantısına neden olabilecek vücut ısınızın düşürülmesine de yardımcı olur.

Limon Tüketin

Limon, sindirime yardımcı olan ve mideyi sakinleştiren doğal olarak oluşan bir bileşik olan sitrik asit içerir. Suya taze sıkılmış limon suyu eklemeyi deneyin ve gün boyunca bu limonlu suyu yudumlayın. Bulantı kabızlığa bağlıysa, limon suyuyla ılık su içmek bağırsaklarınızı uyarabilir.

Ancak bazı kişiler için özellikle kısa sürede çok fazla limon suyu tüketmek mide bulantısını da kötüleştirebilir. Limon kokusu mide bulantısını hafifletebilir. Yapılan bazı çalışmalara göre, limon esansiyel yağının solunması, hamile kadınlarda bulantı ve kusmanın azaltılmasına yardımcı olabilir. Elinizde limon esansiyel yağı yoksa taze bir limonu ikiye bölün ve limonu elinize alıp koklayın.

Doktorunuza Danışarak Bulantı İlaçları Alın

Bulantı ilaçlarına antiemetik denir. Mide bulantısı şiddetli olduğunda, mideyi sakinleştirmek ve sakinleştirmek için bir bulantı ilacına ihtiyacınız olabilir.

Burada doktorunuzun tavsiyesi ile Emetrol, Dramamine veya Nauzene gibi bazı ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak mutlaka bunların doktor kontrolünde başlanıp bırakılması gereklidir. Diğer yandan özellikle hamile iseniz doktorunuza danışmadan asla hiçbir ilaç kullanmayın. Zira birçok sebebi olan mide bulantısına kesin çözüm ancak doktorunuzun tetkiki ile sağlanabilir.

B 6 Vitamini Takviyesi Alın

Yapılan son çalışmalarda B6 vitaminin özellikle gebelikle ilgili bulantı tedavisi için iyi sonuçlar verdiğini ortaya çıkarmıştır. B 6 vitamini kendi başına mide bulantısı tedavisi için olumlu sonuçlar vermektedir. Burada ideal doz günlük 40 ila 90 miligram arasındadır.

Ancak çok fazla B 6 vitamini mide bulantısını kötüleştirebilir. Ayrıca anormal kalp ritmi, karıncalanma veya kas yoğunluğunda azalma gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun gözetimi altında yalnızca bulantı için doktorunuzun belirttiği şekil ve dozda B 6 vitaminini alın.

Siz veya çocuğunuzla olumsuz etkileşime girebilecek olanlardan kaçınmak için hamileyken tüm ilaçları doktorunuzla tartışmak her zaman önemlidir. Bulantı ile ilgili olarak doktorunuz önce diğer bulantı engelleme yollarını önerebilir, çünkü gebelikteki bulantı genellikle dördüncü ay azalır ve ortadan kalkar.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.