Mide Gazına Karşı En Etkili 10 Yöntem

A+
A-
Mide Gazına Karşı En Etkili 10 Yöntem

Mide gazına iyi gelen yöntemler arasında doğal tedavi yöntemleri en sık kullanılan tedavilerdir. Zencefil, süpürge tohumu, rezene ve nane mide gazı tedavisinde en çok kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Mide gazı ve şişkinliğini birçok insan yaşamakta olup tedavisi oldukça basittir.

Mide Gazı Tedavisinde Rezene Kullanımı

Rezene birçok açıdan insan vücuduna yararlı olan bir bitkidir. Mide gazı tedavisinde de sıkça kullanılan rezenenin ağrı giderici bir özelliği bulunmaktadır. Mide gazı problemi yaşayan kişilere genellikle rezene tedavisi önerilmektedir. Rezene antioksidan özelliğe sahip bir bitki olup ağrı kesici ve idrar söktürücü özellikleri de bulunmaktadır. Mide gazı tedavisinde rezene kullanımı şu şekilde yapılmaktadır;

  • Rezene karışımı için gerekli malzemeler: rezene ve sıcak sudur. 1 tatlı kaşığı kadar rezeneyi sıcak suda yaklaşık 10 dakika kadar dinlendirmeniz gerekmektedir. Bu süreç içinde demlenen rezene tohumlarını süzdükten sonra kalan suyu içmeniz gerekmektedir. Tedaviyi günde en fazla 3 kere tekrar edebilirsiniz. Mide probleminiz zaman içinde ortadan kalkacaktır.
  • Rezene tedavisinde bir diğer yöntem ise yemekten sonra rezene tohumu çiğnemektir.

Midede Gaz Sıkışması Nasıl Giderilir?

Mide gazı nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu tarafından birçok yöntem önerilmiştir. Özellikle limon suyunu öneren İbrahim Saraçoğlu mide gazı için en etkili yöntemin bu olduğunu savunmaktadır. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği limon suyu tedavisini her sabah kahvaltı öncesinde uygulamanız gerekmektedir. İbrahim Saraçoğlu tedavi önerisi şu şekildedir;

  • Ilık su ve 1 adet limon gerekmektedir.
  • Yarım bardak ılık suyun içine tüm limonu sıkmanız gerekmektedir. İçerisine başka bir madde eklemenize gerek olmadan yarım bardak limonlu ılık suyunuzu içmelisiniz.

Mide Gazı İçin Nane Tedavisi

Mide gazı şikayeti olan kişiler nane tüketimi de yapabilmektedir. Nanenin şişkinliği azaltan ve gaz oluşumunu engelleyen bir özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple gaz şikâyeti olan kişilere nane kullanması önerilmektedir. Nane tedavisi şu şekilde yapılmaktadır;

  • 5 gram nane ve 250 ml su gerekli olan malzemelerdir.
  • Naneyi, 250 ml (1 su bardağı) kadar kaynatmanız gerekmektedir. Demlenen naneyi günde 2 kere birer bardak içebilirsiniz. Genellikle sabah ve akşam saatlerinde içmeniz önerilmektedir.

Tarçın ile Mide Şişkinliği Tedavisi

Tarçın birçok yararı bulunan önemli bir baharat türüdür. Doğal tedavilerde kullanılan tarçını mide şişkinliği yaşayan kişilerde kullanabilmektedir. Doğal gaz söktürücülerden olan tarçını tedaviniz için şu şekilde kullanabilirsiniz;

  • Tarçın tedavisi için gerekli olan malzemeler 2,5 gram tarçın ve 1 bardak su kullanılmaktadır.
  • Tarçını kaynar su yardımı ile yaklaşık 10 dakika kadar demlemeniz gerekmektedir.
  • Demlenen tacını yemek yedikten sonra içebilirsiniz. Özellikle şişkinliğinizin başladığını hissettiğiniz anda tarçını kaynatmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Mide Gazı İçin Papatya Tedavisi

Mide gazına etkili olan tedavilerden biride papatya tedavisidir. Papatya tedavisi için 10 gram (yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar) papatya çiçeği ve 1 bardak su gerekmektedir. Papatya tedavisini günde 2 kere uygulayabilirsiniz. Papatyaları demleyerek içmeniz gerekmektedir. Oldukça kolay bir tedavi yöntemidir.

Anason İle Mide Gazı Tedavisi

Anason içinde barındırdığı maddeler sebebi ile gaz söktürücü bir bitkidir. Karındaki gaz nasıl giderilir merak edenler anason kullanabilir. 10 gram anason yaprağı ve su ile tedavinizi hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Anason yapraklarını 10 dakika boyunca demledikten sonra içmeniz gerekmektedir.

Muz Tedavisi ve Mide Gazı

Mide şişkinliği için en çok kullanılan tedavilerden biride muzdur. Gün içinde düzenli olarak 2 adet muz yiyerek mide gazı şikâyetinizden kurtulabilirsiniz. Elyaflı olması sebebi ile muzun şişkinlik önleyici özelliği bulunmaktadır.

Mide Gazı Tedavisinde Zencefil Kullanımı

Zencefil yapısı gereği birçok hastalığın tedavisinde zencefil kullanılmaktadır. Mide gazı problemi yaşayan kişilere de zencefil önerilmektedir. Zencefili 10 dakika kadar demleyip dinlendirdikten sonra gün içinde 2 ya da 3 kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

Mide Gazına Boldo Tedavisi

Güney Amerika’da yetişen boldo, sindirim sistemi için oldukça yararlı bir bitkidir. Yapılışı oldukça kolay olan boldo, fazla talep sebebi ile ülkemizde birçok aktarda satışı yapılmaktadır. 5 gram kadar boldo yaprağını 15 dakika boyunca demledikten sonra hızlı bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Karbonat ve Limon Tedavisi

Az masraf ile kısa bir süre içinde tedavi edebileceğiniz mide gazınız için limon ve sodyum bikarbonat kullanabilirsiniz. Bunun için 5 gram karbonat, yarım limon ve yarım bardak su gerekmektedir. Malzemeleri karıştırdıktan sonra herhangi bir kaynatma işlemi yapmadan tüketilmesi gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.