Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması için öneriler sayesinde problemi yok edebilir ya da verdiği rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Mide yanması mide asitinin yemek borusundan ağza doğru geri kaçması nedeniyle oluşur. Hem bunun nedenlerini tespit etmek hem de sorunu hafifletebilmek için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Mide Yanmasını Geçirebilecek Yöntemler

Mide yanması ve ekşimesi birçok kişiyi etkileyen bir sorun; bunun için etkili bazı yöntemleri siz de deneyebilirsiniz. Mide yanmasını ne geçirir? Bu sorunun yanıtı için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

 • Karbonat ve soğuk süt : Karbonat ve soğuk süt mide için en rahatlatıcı olan ürünler arasındadır. Mide yanmanızı yok etmek istiyorsanız 1 tatlı kaşığı karbonat ile bir bardak soğuk sütü iyice karıştırıp için. Asit dengesini sağlayan bir karışımdır ve ekşimeyi kısa sürede geçirir.
 • Limon ve bal: Bu etkili karışım bir bardak sıcak su ile hazırlanacaktır. 1 tatlı kaşığı kadar süzme bal ve yarım limonun suyunu sıcak suyun içine katıp karıştırın. Yemeklerden sonra içtiğinizde etkisi artar.
 • Tahin: Tahin mide için rahatlatıcıdır ve aç karna iki çorba kaşığı kadar tahin yenilebilir. Birkaç gün içinde sorun düzelecektir.
 • Badem: Mide ekşimesi için badem faydalı besin içeriğine sahiptir ancak 1 avuçtan fazla yememeye dikkat edilmelidir.
 • Elma-Muz-Karpuz: Mide yanması için uzmanlar sıklıkla elma, muz ve karpuz meyvelerini tavsiye etmektedirler. Hepsini aynı anda tüketmenize gerek yoktur. Bir tanesi yeterlidir. Elma suyu da çok faydalıdır.
 • Egzersiz yapmak: Pilates yapmak, hafif bir yürüyüş sindirim sistemini rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Mide yanmasını ne keser?  Mide yanması için sunulan bu öneriler ciddi rahatsızlıkları geçirmeyebilir. Ağrılı, uzun süren ve ciddi şekilde rahatsızlık veren sorunlarda bir doktora başvurunuz.

Hamilelikte Mide Yanması Sorunu Nasıl Geçer?

Mide yanması sorununu en çok yaşayan kişiler arasında hamileler de bulunmaktadır. Hamilelikte mide yanması ya da ekşimesi sıkça görülür. Özellikle de hamileliğin 20. haftasından itibaren büyüyen rahim mide yanmasına neden olabilir. Hamilelikte dengeli beslenme bu tip sorunların azaltılmasında oldukça etkilidir.

Hamilelikte mide yanmasına karşı şunlara dikkat edilebilir:

 • Meyve ve ılık süt tüketimi
 • Eğilmekten ve ağır işler yapmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır
 • Besinleri yavaş tüketmek gerekir
 • Kafeinli, asitli ve gazlı içecekler sorunu büyütür
 • Gece geç saatlerde ve yatmaya yakın bir zamanda yemek yemekten kaçınılmalıdır
 • Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır
 • Lifli gıdalar özellikle badem hamilelikte mide ekşimesi için iyi bir besindir

Mide yanması nasıl geçer? Aynı zamanda salça, çikolata, greyfurt, meyve suyu, domates suyu ve portakal gibi besinler de mide ekşimesini arttıracak niteliktedirler. Hamilelikte bu sorundan yakınanların bu tarz yiyecekleri tüketmemeleri tavsiye edilir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Mide Yanması için Öneriler

Mide yanmasına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu için bazı kürleri aşağıda görebilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu mide ekşimesi ya da yanması sorunundan şikayet edenler için oldukça etkili kürler önermektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Havuç A vitamini açısından zengin bir besindir. Taze sıkılmış bir bardak havuç suyu ile mide yanmanızın kısa sürede geçtiğini görebilirsiniz. Havuç suyunun taze olması burada püf noktasıdır. Meyve sıkacağı kullanmanız tavsiye edilir.
 • 200 gram su ve 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya karışımı sorunu çözebilir. Bu kürde önemli olan nokta papatyanın kır papatyası olmasıdır. Kaynamış suyun içine papatyayı ekleyip içebilirsiniz. Minimum 10 dakika kadar kaynamaya devam etmelidir. Ağzı kapatılmalı ve karışım ılıkken içilmelidir. Aç karna içilmesi önerilmektedir.
 • Rezene ve zencefil çayı mide ekşimesi için oldukça etkilidir. Çay hazırlanırken 200 gram su kullanılmalıdır. 5 gram kök zencefil küçük küçük kesilmelidir. Suyun içine bu parçalar atıldıktan sonra kısık ateşte biraz kaynadıktan sonra 1 yemek kaşığı rezene de suyun içine eklenir. Yine kısık ateşte çay 10 dakika daha kaynatılmaya devam etmelidir. Aç karna günde birkaç kez içilebilir.
 • Patates ve lahana suyu kürü de mide yanmasına iyi gelen bir karışımdır. 100 gram beyaz lahananın iç kısımlarını kullanmalısınız. Önce yapraklar yıkanmalı ve sonrasında meyve sıkacağında suyu sıkılmalıdır. 2 adet orta büyüklükteki patates ince şekilde soyulduktan sonra aynı şekilde meyve sıkacağında suyu çıkartılır. 1 tatlı kaşığı balı karışıma ekleyebilirsiniz.

Kürler mide yanması için etkili olsa da ciddi sorunlar için doktora danışılması daha uygun olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.