Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Mihrabat bahçesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan, tarihi ve doğal güzellikleri sevenlerin mutlaka görmeleri gereken yerlerden bir tanesidir. Yaz ya da kış aylarında farklı etkinliklerin düzenlendiği koru, 210.000 metrekarelik büyük bir alan üzerine kurulmuştur.

Birbirinden farklı bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapar. Eşsiz boğaz manzarası sayesinde Mihrabat korusunda zamanı en iyi şekilde değerlendirmek mümkündür.

Mihrabat Korusuna Nasıl Gidilir?

Mihrabat korusuna ulaşım sağlamak adına taksi, otobüs, minibüs ya da özel araç değerlendirilebilecek alternatifler arasındadır. Beykoz’dan 15 numaralı otobüslere binilmesi durumunda en fazla 30 dakika içerisinde koruya ulaşım sağlanır. Trafik ya da yoğunluk olması durumunda belirtilen süreler uzar.

 • Mihrabat korusu nerede diye merak edenler için Kanlıca’nın üst tarafında yer aldığını belirtmek önemlidir.
 • İstanbul’daki doğal ve tarihi mekanları merak edenler açısından belirtilen koru avantajlıdır.
 • Ulaşım seçenekleri fazla olduğundan dolayı hem yabancı turistler hem de İstanbul içerisinde vatandaşlar tarafından ziyaret edilebilir.

Eşsiz boğaz ve deniz manzarasıyla koru, sıcak havalarda mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Açık Adres Ve İletişim Bilgileri

Mihrabat konusu menü hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere iletişim servisleri yardımcı olur. 0 530 402 13 13 koru hakkında fikir edinme isteyenlerin yararlanabilecekleri iletişim servislerinden bir tanesidir.

 • Bu sayede hem koruya ulaşım sağlamak hem de olanakları hakkında destek almak son derece kolaydır.
 • Mihrabat korusu, Kanlıca Mahallesi, Mihrabat cad. No: 50 Beykoz/ İstanbul adresinde yer alır.
 • Açık adresi navigasyona aktarıldığında koruya ulaşım sağlamak oldukça pratiktir.
 • Doğal güzellikleri sevenler için korudaki birbirinden farklı çiçek türleri dikkat çeker.

Vatandaşların keyifli vakit geçirebilmesi adına koruda cafe, restoran, eğlence merkezi gibi olanaklarda mevcuttur.

Koruya Giriş Ya Da Ziyaretçi Saatleri

Koru, günün her saatinde açık değildir. Ziyaret saatleri ise 08.00 ve 00,00 olarak belirlenmiştir. Özellikle hafta sonu, 12.00 ve 17.00 saatleri arasında koru son derece yoğunlaşır. Havanın sıcak olduğu dönemlerde Mihrabat korusu içerisinde hem yerli hem de yabancı turistlerin sayısı oldukça fazladır.

 • Ziyaretçi saatlerine dikkat etmek, ulaşım aşamasında problem yaşamamak adına önemlidir.
 • Parkın korunması ve zarar görmemesi adına ziyaretçi saatlerinin belirlenmiş olması önemlidir.
 • Yaz ve kış aylarında koruya giriş saatleri farklılık gösterir.

Etkinlik, organizasyon ya da düğün olması durumunda kapanışı 00,30 olarak belirlenmiştir.

Cafe Ve Restoran Seçenekleri

Doğal güzelliklerin tadını çıkarırken aynı zamanda yakın çevre ile zamanı değerlendirebilmek için Mihrabat korusu içerisinde cafe ve restoran seçenekleri de oldukça fazladır. Mihrabat korusu sosyal tesisleri içerisinde kahvaltı, yemek ya da atıştırmalık lezzetler bulunur.

 • Açık ve kapalı mekanları sayesinde koruyu sezon fark etmeksizin ziyaret etmek mümkündür.
 • Deniz manzarası karşısında kahvaltı yapmak, en çok tercih edilebilecek aktivite seçenekleri arasındadır.
 • Nazır restoran, kışlık restoran ve masal bahçe, turistlere zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilecekleri birbirinden farklı lezzetler sunar.

Cafe ya da restoranlarda ise ortalama fiyatlar 50 TL ile 100 TL arasında değişiklik gösterir. Herkesin bütçesine hitap edebilecek menü seçenekleri olduğu için sezonun büyük bölümünde çok fazla talep görür.

Davet Ve Organizasyon Fırsatları

Mihribat korusu içerisinde cafe ve restoran dışında aynı zamanda düğün mekanı da mevcuttur. Deniz manzarası ve yemyeşil doğası sayesinde organizasyonlar, koru içerisinde çok fazla talep görür. Özellikle Mihabat masal bahçe, düğün yapmak isteyenler için faaliyet gösteren koru içerisinde mekanlardan bir tanesidir.

 • Mihrabat korusunda davet fiyatları ise organizasyon türüne göre farklılık gösterir.
 • Osmanlı döneminde inşa ettirilen köşk alanı, günümüzde hala çok fazla talep görür.
 • Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken koru, İstanbul’un el değmemiş mekanlarından bir tanesidir.

Doğada bir gün geçirmek isteyenler adına koru içerisinde özel olarak oluşturulan bir oyun parkuru da bulunur.

Mihrabat Korusu Tarihçesi

Korunun tarihi, Osmanlı dönemine kadar dayanır. Osmanlı döneminde, Mısır’lı Abbas Halim Paşa’nın kızına hediye olarak verilen Mihrabat korusu, sultanların eğlenceler düzenlediği mekan haline gelir. Karşısında Ortaköy sahili ve Rumeli Hisarı’nın da bulunduğu koru, zaman içerisinde korunarak bu günkü görünümüne ulaşmıştır. Rukiye Hanıma çeyiz olarak verilen mekan, eşsiz boğaz manzarası ile dikkat çeker.

Çocuk park alanı: Birbirinden farklı cafe ve restoran dışında Mihrabat korusu içerisinde çocuk park alanı da bulunur. Bu sayede ailecek koruyu ziyaret edenler çocukları eğlenirken zamanlarını en iyi şekilde değerlendirme imkanı bulurlar. Çocuk parkı ve oyun alanı temiz hava alarak enerji depolamak açısından da avantajlıdır.

Yürüyüş Parkurları Ve Amfi Tiyatro Seçeneği

Yukarıda belirtilenler dışında Mihrabat korusu içerisinde spor yapanlar için yürüyüş parkurları da bulunur. Bu sayede hafta sonları ya da boş zamanlarda koruya gelerek spor ya da egzersizler yapmak mümkündür.

 • Spor alanının olması, İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenler açısından avantajlıdır.
 • Aynı zamanda koru içerisinde amfi tiyatro seçeneği de bulunur.
 • Zaman içerisinde farklı etkinlik ve organizasyonların düzenlendiği koru, sezon fark etmeksizin turistler tarafından çok fazla ilgi görür.
 • Giriş ücretsiz olduğu için Mihrabat korusu herkesin bütçesine hitap eder. Cafe ya da restoranları değerlendirenler bütçelerine göre belirli bir tutar ödemek zorundadırlar.

Türkiye’nin metropolü haline gelen İstanbul’da bu tarz sakin, sessiz ve güzel bir manzaraya sahip mekan bulmak son derece faydalıdır.

Doğada Vakit Geçirme Fırsatı

Mihrabat korusu sayesinde vatandaşlar, doğada vakit geçirme imkanı bulurlar. Ağaçlar, çiçekler ve bitkiler içerisinde yer alan koruda birbirinden farklı canlı türü vardır. Mihrabat korusu düğün açısından da son derece avantajlı mekanlardan bir tanesidir.

 • Özel günlerini en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler adına koruda özel bir alan oluşturulur.
 • Büyük bir organizasyon ile İstanbul’un en güzel mekanlarından birini değerlendirme fırsatı oluşur.
 • Sakin, sessiz ve doğal alanları sevenlerin mutlaka koruyu ziyaret etmeleri gerekir.
 • Yalnızca yaz aylarında değil, dört mevsim koru eşsiz ve güzel bir manzaraya sahiptir.

Ulaşımında kolay olduğu koru, İstanbul’un el değmemiş güzellikleri arasında gösterilir.

Mihrabat Korusunda Kahvaltı

Hafta sonlarını en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler için Mihrabat korusu içerisinde kahvaltı seçeneği de vardır. Restoran bölümü içerisinde yaz ve kış aylarında verilen kahvaltı, zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler açısından avantajlıdır.

 • Açık büfe kahvaltı hizmeti sayesinde koru içerisinde sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmeniz mümkündür.
 • Doğada bir gün hizmetinden yararlanmak isteyenler için kahvaltı en çok tercih edilen hizmetler arasındadır.
 • Alışveriş merkezlerinin her geçen gün biraz daha arttığı İstanbul’da bu tarz doğa ile iç içe mekanlar zaman içerisinde talep görmeye başlamıştır.
 • Özellikle havanın güzel olduğu dönemlerde temiz havası ve eşsiz manzarası ile dikkat çeken Mihrabat korusu, kahvaltı hizmeti de sunar.

Zamanı değerlendirmek, güzel vakit geçirmek ve farklı yerler görmek isteyenler koruya giderek açık büfe kahvaltı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.