Mikrodalga Fırın Kanser Yapar mı?

Mikrodalga fırın kanser yapar mı, zararları nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır? Mikrodalga fırının zararları oldukça uzun süredir tartışma konusudur. Ancak hala kesin sonuca varılamadı. Mikrodalga fırın zararları ve kullanımı hakkında bilgiler için yazımızı detaylı şekilde okuyabilirsiniz.

Mikrodalga Fırın Kanser Yapar mı?

Mikrodalga fırından kanser olma yıllardır tartışmalı olan ve hala üzerinde kesin olarak karara varılmamış bir konudur. Kimi insanlar mikrodalga fırın yüzünden kanser vakası ile karşılaşılacağını düşünse de, bazı insanlar bu pişirme yönteminin diğer yöntemler ile kıyaslama yapıldığı zaman çok daha faydalı olduğunu belirtmişlerdir. Mikrodalga fırınlar son yıllarda hızlı ve pratik bir yöntem sundukları için daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Mikrodalga fırın kanser araştırmaları ise halen sürüyor. Uzmanların bir çoğu, ellerinde yeterli kanıt bulunmamakla birlikte insanları yalnızca zorunda kaldıkları zaman mikrodalga fırın kullanmaları için uyarıyor.

İngiltere’de Yapılan Araştırmadan Çıkan Sonuç Mikrodalga Fırın Kanser Vakasına Neden Olmadığını Gösterdi

İngiltere araştırmasının kanser vakasına neden olmadığını göstermesi bazı insanlar tarafından rahatlamaya sebep oldu. İngiltere’de yürütülen bu çalışma insanları tek bir konuda uyardı. İnsanların mikro dalga fırınları kullanmadan önce mutlaka kullanım kılavuzlarını okumaları gerekiyor. Burada yazan talimatların dışına çıkmamak çok önemlidir. Mikrodalga fırından sanıldığı kadar yüksek miktarda radyasyon yayılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle insanların radyasyon konusunda endişe etmesine gerek kalmıyor. İnsanların güvenli şekilde makineyi kullanmaları için yapmaları gereken tek şey makineyi kullanılması gerektiği gibi kullanmak.

Mikrodalga fırının yarattığı radyasyon oranına gelene kadar daha bir çok farklı radyasyon kaynağı bulunuyor. Bilgisayar ekranlarından, güneşten bile, cep telefonlarından, televizyonda yüksek miktarlarda radyasyon salınımı gerçekleşiyor.

Genital siğil kanser yapar mı? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Mikrodalga Fırının Kanser Yapmaması için Uyarıları Dikkate Alın

Mikrodalga fırının kanser yapmaması için uyarılar mutlaka dikkate alınmalıdır. Aksi halde kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıkların meydana gelmesine yol açabilirsiniz. Eğer mikrodalga fırın ile bir ürünü pişirmek isterseniz yiyeceklerinizin kesinlikle plastik kap içinde olmaması gerekiyor. Mikrodalga fırından yüksek miktarda ısı açığa çıkıyor. Bu ısı ile plastik tepkimeye girerek BPA’nın açığa çıkmasına neden oluyor. Açığa çıkan BPA maddesinin kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. Bazı plastik kapların üzerinde mikrodalga ile uyumludur etiketi bulunuyor. Buna rağmen kaplardan bazıları gerçekte fırın ile uyumlu olmayabiliyor. Bu nedenle alışveriş yaparken dikkatli olmak lazım.

Mikrodalga Fırının Kanser Yapmaması için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mikrodalga fırının kanser yapmaması için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalar arasında en önemlileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Fırın ıslak alanlardan ve ısının olduğu alanlardan uzak tutulmalıdır.
 • Melaminden üretilmiş olan kapların fırın içinde kullanılmaması gerekir.
 • Fırının içinde bir şey yokken çalıştırılmaması gerekir.
 • Fırın eğer bozulursa teknik servisten yardım alınmalıdır. Bilgisi olmayan kişiler fırını tamir etmeye çalışmamalıdır.
 • Mikrodalga fırın içinde kullanılmak için özel üretilen kaplar bulunur. Mümkünse bu kapları satın almaya özen gösterin.
 • Mikrodalga fırının içine plasik kaplar koymayın.
 • Fırın çalışırken kapağının hiçbir şekilde açılmaması gerekir.

Mikrodalga Fırının Radyasyon Sızıntısı Yapıp Yapmadığı Nasıl Anlaşılır?

Fırından radyasyon sızıntısı olup olmadığını anlamak isterseniz cep telefonundan faydalanabilirsiniz. Eğer faraday kafesi şeklinde tasarlanmış bir fırın varsa, dışarıdan sinyal alınmaması şarttır. Yani eğer cep telefonunu mikrodalga fırının için koyarsanız, telefonunun çalmaması gerekir. Eğer fırın içinde telefon sinyal alırsa buradan fırında sızıntı olduğu anlaşılır. Deneyi siz de yapabilirsiniz. Deneyi yaparken fırını çalıştırmayın. Aksi halde cep telefonunuzun zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Mikrodalga Fırında Vitaminlerin Kayıp Olması Söz Konusu Olabilir

Fırında vitaminlerin kayıp olması arzu edilen bir durum değildir. Yapılan araştırmalara göre fırında C vitaminin kaybı yaşanıyor. Vitaminlerin neredeyse hepsi yüksek miktarda ısıya karşı hassastırlar. Bu nedenle fazla sıcaklık olduğu zaman yiyeceklerdeki vitamin miktarı düşecektir. Kayıp oranının yüzde 40 ile yüzde 80 arasında değiştiği bilinmektedir. Fakat C vitamini ile folat neredeyse tamamen kayıp edilebilir. Eğer sürekli mikrodalga fırın kullanarak yiyecek tüketiyorsanız bu durumda çiğ sebze ve meyve miktarının artırılması gerekir.

Her mikrodalga fırın içinde magnetron adı verilen elektronik dalgaların üretilmesine yol açan magnetron adı verilen madde bulunur. Bu madde fırının içine verilir ve fırın duvarlarından yansıyarak fırının içine eşit şekilde dağılımı sağlanır. Elektronik dalgaların su moleküllerini titreştirmesi sonucunda sıcaklık meydana gelir. Zaten sulu yemeklerin katı yemeklere göre daha çok ısınmasının sebebi de budur.

Mikrodalga Fırının Temizliği Nasıl Yapılır?

Mikrodalga fırın için temizlik yapılması için bir kase suyun içine limon koyun. 4 5 limon kabuğu yeterli olur. Daha sonra bu suyu fırın içine yerleştirin. Suyun 5 dk boyunca fırında kaynamasına izin verin. Bunu yaptıktan sonra fırın içinde buluna kir ve yağların kendiliğinden çıktığını göreceksiniz. Mikrodalga fırın kanser vakalarının daha çok kirli fırınlardan gerçekleştiği bilinmektedir. Bu nedenle fırınlarınızı düzenli olarak temizletin. Limonla beraber hazırladığınız suyu sirke ile hazırlayarak da fırın temizliği sağlayabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra elinize bir kağıt havlu alarak fırın içini temizleyin.

Elektronik sigara kanser yapar mı? İnceleyebilirsiniz.

Mikrodalga Fırının Alternatif Kullanım Yolları Nelerdir?

Mikrodalga fırın için alternatif kullanım yolları bulunuyor. Fırınınızıı temizlemek için kullandığınız yöntemi başka mutfak araç gereçlerini temizlemek için de kullanabilirsiniz. BU yöntemden faydalanmak için kesme tahtasını deneyebilirsiniz. Önce tahtayı iyice temizleyin daha sonra kurulayın. Tahtanın üzerine limon sürün. Ardından 5 dk boyunca fırın içinde kesme tahtanızı temizlemeniz gerekir. Bu sayede tahtanın üzerinde biriken bakterilerden arınmış olursunuz. Göz maskaraları çabuk kuruyan ürünlerdir. Bu ürünleri bir bardak suyun içine koyduktan sonra 40 saniye mikrodalga fırın içinde ısıtın. Daha sonra maskara olması gereken kıvamda olacak.

Stresten Uzak Duran Kişiler Kansere Yakalanmıyor

Stresten uzak durmak kanser vakalarının azalmasını sağlıyor. Stres seviyesi düşük olan insanlar daha mutlu oluyor. Kanser de dahil olmak üzere hastalıklara daha az yakalanıyorlar. Stres günümüz dünyasının ayrılmaz bir parçası. Fakat stresle baş etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Aksi halde stres yüzünden salgılanan hormonlar bağışıklık sisteminin yavaş yavaş çökmesine yol açıyor. Stresle baş etmenize aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir:

 • Stresten uzak durmaya çalışın.
 • Stres kaynaklarının neler olduğunu tespit edin. Gerekirse bu kaynakların neler olduğunu günlüğünüze yazın.
 • Duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade edin.
 • Olumlu düşünün. Olumlu tutumun hayatınızı değiştirecek gücü olduğunu unutmayın. Her sabah güne olumlama yaparak başlayın.
 • Kendinizi sevin.
 • Karşılaştırma yapmayın. Her durumun ve kişilerin kendine özel olduğunu unutmayın.
 • Meditasyon, yoga gibi zihinsel içeriği olan sporlar ile meşgul olun.
 • Sevdikleriniz ile birlikte vakit geçirin.
 • Sosyal olun.
 • Dertlerinizi güvendiğiniz kişilere anlatın. Paylaşımcı olun.

Sağlıklı Beslenen Kişiler Kanserden Korunuyor

Sağlıklı beslenerek kanserden korunmak mümkündür. Kızarmış yiyecekler yememek, bunun yerine buharda pişirme ya da haşlama gibi pişirme yöntemlerini tercih etmek önemli oluyor. Mikrodalga fırın kanser yaptığına dair elde kesin kanıtlar bulunmasa da şüpheli bir yöntem olduğu için fırını kullanarak pişirmek çok önerilmiyor. Bunun yerine besinlerin vitamin değerlerini korumasına engel olmayacak yöntemlerin tercih edilmesi gerekiyor. Kısa süre yüksek ateşte pişirmek yerine kısık ateşte uzun süre yiyecekleri pişirmeleri gerekir. Ayrıca fast food tarzı benzeri zararlı yiyeceklerin yerine besin değeri zengin olan faydalı yiyeceklerin tercih edilmesi gerekiyor.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.