MPV Düşüklüğü Nedir, Neden olur? Nasıl Tedavi Edilir, Hangi Doktora Gidilir?

MPV Düşüklüğü Nedir, Neden olur? Nasıl Tedavi Edilir, Hangi Doktora Gidilir?

MPV düşüklüğüne neden olan etmenler, insan vücudunda olumsuzluklar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle bireyler, bu aksamalar neden olan durumları çok iyi bilmeli ve gerektiği durumlarda doktor müdahalesine başvurmalıdır.

MPV düşüklüğü, insan vücudunda dolaşım sistemine etki eden bir rahatsızlıktır. Ancak bu rahatsızlığın, dolaşım sistemi dışında başka alanlara yansıyan etkileri de olabilmektedir. Bu nedenle, MPV düşüklüğü ihtimalinden şüphelenen vatandaşlar, en kısa zamanda bir kan testi yaptırarak bu endişeden emin olmalı ve kesinleşmesi halinde doktor gözetiminde güvenilir bir tedaviye tabi tutulmalıdır. MPV düşüklüğü, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken konulardan biridir. Bu nedenle, bu ihtimalden şüphelenen vatandaşlar, kan testi yaptırmak için vakit kaybetmemelidir.

MPV Nedir?

MPV, kan hücrelerinden biri olan trombosit hacmine verilen isimdir. İnsan kanında bulunan hücreler:

 • Alyuvar
 • Akyuvar
 • trombosittir

Bu kan hücreleri, birlikte çalıştığında insan vücudunda kanın dolaşmasını sağlayarak diğer hücrelere oksijen ve besin taşımaktadır. Ancak bu hücrelerden birinin olması gerekenden farklı bir sayıda ve boyutta çalışması, mevcut mekanizmanın işleyişini bozarak oksijen ve besin taşınımını zorlaştırmaktadır. MPV değeri, yalnızca kan testi ile kesin olarak tespit edilebilmektedir. Bu nedenle, meydana gelen bir MPV düşüklüğü, bir kan testi yapılamadan net olarak anlaşılamamaktadır.

MPV düşüklüğünden şüphelenen vatandaşlar, öncelikle MPV nedir sorusuna cevap verebilecek bilgiye sahip olmalı, daha sonra hiç vakit kaybetmeden kan testi yaptırarak tedavi sürecini başlatmalıdır.

Normal MPV Değerleri Hangi Aralıkta Olmalıdır?

MPV değeri, kanımızda bulunan trombosit hücrelerinin hacmini tanımlamaktadır. Bu değerin, sağlıklı bir insanda belirli bir değer aralığında bulunması gerekmektedir. Bu belirli aralığın dışında bulunan MPV değeri, dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesine engel oluşturabilmektedir.

MPV değerinin olması gereken düzeyi 7.5 fl ile 11.5 fl aralığındadır. Bu değerin altında veya üstünde bulunan trombosit hacmi, müdahale gerektirmektedir. fl biriminde verilen bu değerler, 2,65 ile 2,8 arasında mikrometre trombosit çapına karşılık gelmektedir.

Düşük MPV Ne Anlama Gelir?

MPV düşüklüğü, bazı hastalıkların görülmesi durumunda ortaya çıkan bir anormalliktir. Kanda bulunan trombosit hücrelerinin, olması gerekenden daha küçük olması haline verilen bu ad, önlem alınmadığı takdirde büyük sonuçlara yol açabilmektedir.

MPV düşüklüğü, aynı zamanda yaşlı trombosit hücrelerinin kana aktarılması anlamına gelmektedir. Bunun nedeni, kemik iliği tarafından yeterli trombosit hücresi üretilememesi olabilmektedir. Bu durum, ilaç tedavisi ile bir süre sonra kontrol altına alınabilmektedir. MPV düşüklüğü de, en az MPV yüksekliği kadar tehlikeli ve önlem alınması gereken bir durumdur. Bu nedenle, bu iki anormallik de ihmal edilmemeli ve teşhis edildiği an gerekli müdahale için harekete geçilmelidir.

Düşük MPV Değerleri Nedir?

Düşük MPV, dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi önünde engel teşkil etmektedir. Bu nedenle, vatandaşların MPV düşüklüğün en kısa zamanda tespit etmesi ve doktoruna danışarak bu rahatsızlığın tedavisine başlaması gerekmektedir.

Günümüzde MPV düşüklüğüne dair belirtileri, nedenleri ve tedavisi gibi bilgiler çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Ancak bu anormalliğin meydana geldiği durumlarda bu bilgilerin bilinmesi oldukça önemli olmaktadır.

MPV değeri, normal şartlarda 7.5 fl ile 11.5 fl arasında olmalıdır. Ancak çoğu durumda bu değer 9.7 fl ile 12.8 aralığına kadar genişletilebilmektedir. Bu değerin dışındaki değerlerde MPV değerinin tehlikeli olduğuna kanaat getirilmektedir. Bu nedenle, 7.5 fl değerini altındaki MPV değerleri, düşük MPV olarak isimlendirilmektedir.

Düşük MPV Değerinin Belirtileri Nelerdir?

MPV düşüklüğünü tespit etmenin yolunun yalnızca kan testi yaptırmak olduğundan daha önce bahsetmiştik. Ancak bu anormalliğin tespit edilmesine yardımcı olan bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler sayesinde bireyler, herhangi bir MPV düşüklüğünün olup olmadığından şüphelenip, kan testi yaptırmak üzere doktora başvurabilir. Bu belirtiler:

 • Ağızda ve burunda kanama
 • Adet döngülerinin her zamankinden uzun sürmesi
 • Anal kanama
 • Küçük yaralanmalarda kanın uzun süre durmaması

Bu belirtileri gözlemleyen vatandaşlar, hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalı ve MPV düşüklüğü tehlikesine karşı bir test yaptırmalıdır.

MPV Değerinin Düşük Olmasına Neden Olan Olaylar Nelerdir?

MPV’ nin normal değerinden az olmasına neden olan birden çok olay bulunmaktadır. Bu olaylar, bireyler tarafından bilindiği takdirde MPV düşüklüğü için önlem alınabilmektedir. MPV düşüklüğüne neden olan durumlar şunlardır:

 • kemoterapi tedavisi
 • mononükleoz, HIV, AIDS gibi virüsler
 • Aspirin, H2 Bloker, kinidin, sülfa içeren antibiyotik gibi ilaçların normalden çok kullanılması
 • lenfoma
 • Lösemi
 • aplastik anemi
 • Kan enfeksiyonu sepsisi
 • otoimmün hastalıklar
 • lupus ve crohn
 • Kan zehirlenmesi
 • Kronik kanama
 • Yaş

Belirtilen durumları yaşayan bireylerde MPV düşüklüğü görülme ihtimali, kesin olmamakla beraber oldukça yüksektir. Bu nedenle, bahsi geçen vatandaşların en kısa zamanda bir kan testi yaptırması ve bu ihtimali doğrulaması gerekmektedir.

Düşük MPV Değeri Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük MPV değeri, ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilen bir durumdur. Ancak bu MPV değerinin düşüklüğü, kesin tanımlara sahip bir rahatsızlık olmadığı için net bir teşhisi ve tedavisi bulunmamaktadır.

MPV düşüklüğünden mustarip olan ve MPV nasıl düşürülür diyen vatandaşlar, bu hastalıkla ilgili başvurduğu doktorun yönlendirmesiyle kendine en uygun tedavi şeklini öğrenebilmektedir. MPV bitkisel tedavi yöntemleri ile de kontrol altına alınabilmektedir. Ancak yine de bu bitkisel yöntemler, kesin bir çözüm sağlamada yetersizdir.

MPV Düşüklüğünde Nelere Dikkat Edilmelidir?

MPV düşüklüğü, çoğu kişinin yeterli bilgi sahibi olmadığı konulardan biridir. Bu nedenle bu rahatsızlıkta, çoğu zaman gereken özen gösterilememesi sonucunda büyük sonuçlara yol açabilmektedir.

MPV düşüklüğüne dair dikkat edilmesi gerekenler, bu hastalığın başka hastalıklara yol açabilmesidir. MPV düşüklüğü, kronik böbrek yetmezliğinin bir habercisi olabilmektedir. Bunun dışında düşük MPV değeri, kan kanser ve AIDS gibi hastalıkların sebebi de olabilmektedir. MPV düşüklüğü tehlikeli mi diyen vatandaşlar, öncelikle tüm bu hastalıklar hakkında detaylı bilgi edinmeli ve daha sonra doktoruna danışmalıdır.

MPV’ nin Yükselmesine Neden Olan Olaylar Nelerdir?

MPV yüksekliği de, en az MPV düşüklüğü kadar önem teşkil eden bir olaydır. Bu nedenle, MPV yüksekliğinden mustarip olan bireyler de, hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalı ve MPV yüksekliği nedir sorusuna cevap verebilir hale gelmelidir. MPV yüksekliğine neden olan olaylar şunlardır:

 • Şeker hastalığı
 • Kan zehirlenmesi
 • Kan kanseri
 • Kemik iliği hastalıkları
 • hipertiroidzm
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Diyabet
 • D vitamini eksikliği
 • İnme
 • atriyal fibrilasyon
 • Yüksek tansiyon

Bu durumları yaşayan vatandaşlar, MPV yüksekliği tehlikesi ile en yakın zamanda bir kan testi yaptırmalıdır.

MPV Düşüklüğü İçin Hangi Doktorlara Gidilir?

MPV düşüklüğü, tedavisi konusunda titizlik gerektiren bir konu olduğu için bireyler mutlaka güvendiği ve yetkinliğine emin olduğu bir doktora başvurmalıdır. MPV düşüklüğü konusunda tedavi sağlayan kişiler dahiliye uzmanlarıdır. Bu nedenle hangi doktora gitmeli diye düşünen vatandaşlar, dahiliye alanında faaliyet gösteren doktorlardan yardım almalıdır.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.