Muşmulanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Muşmulanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Muşmula faydaları sayesinde tüketimi hem Türkiye’de hem de dünyada yaygın bir meyvedir. Türkiye’de en çok yetiştirilen ve en çok tüketilen bölge olan Karadeniz’de birçok farklı amaç için birçok farklı şekilde tüketilmektedir. Ana vatanı Japonya olan muşmula ağacı meyveleri yaz aylarının sonlarına doğru olgunlaşırlar.

Halk tarafından bolca tüketilen muşmula, taze tüketilebildiği gibi, kurutularak, kompostosu yapılarak, turşusu kurularak, reçel ve pekmez haline getirilerek de tüketilebilir. Her meyvede olduğu gibi aşırı fazla tüketiminin vücutta komplikasyonlara sebep olduğu muşmula, yapraklarından ve çekirdeğinden de fayda elde edilebilen bir meyvedir.

Muşmula Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Muşmula, yaygın olarak tüketilen yerlerde oldukça faydalı ve şifalı bir meyve olarak bilinir. Muşmula meyvesinin faydaları şunlardır:

 • Muşmula, doğal bir C vitamini deposudur. Vücudun bağışıklığını artırırken, vücut direnci ve dayanıklılığına da besleyiciliğiyle katkıda bulunur.
 • İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Bu özelliği sayesinde detoks uygulamalarında kullanılabilir, karaciğeri de toksinlerden arındırmada faydalanılabilir.
 • Özellikle dolaşımı bozukluklarında çok etkili olan muşmula, dolaşımı düzenler, hızlandırır.
 • Şeker hastaları tarafından tüketimi de desteklenen muşmulanın içinde şeker seviyesi çok çok düşüktür.
 • Eser miktarda A vitamini de içeren meyve, göz sağlığına faydalıdır, gözleri güçlendirir ve kas ağrılarını azaltır.
 • Sindirim sistemine de fark edilir bir etkisi olan muşmula böbrekleri çalıştırarak böbrek taşı oluşumunu etkiler.

Muşmula Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Muşmulanın çekirdeği de en az meyvesi kadar şifalı ve faydalıdır. Pek çok tedavi için kullanılmakta olan muşmula çekirdeğinin faydaları şöyle sıralanabilir:

 • İdrar sökücü bir etkiye sahiptir. İdrar söktürücü etkisi idrar yolları enfeksiyonlarına karşı son derece başarılı bir tedavi sağlar.
 • Sindirim sistemine yaptığı olumlu etki bağırsak iltihaplarının oluşmasını engeller, var olan bir iltihap varsa antibakteriyel özelliğiyle bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Metabolizmayı hızlandırıp düzenleyerek vücuttaki kan akışının sağlıklı olmasını sağlar. Bu kan akışı sayesinde sinir sistemini de dikkat çekecek derecede etkiler, beyne daha fazla ve daha sağlıklı bir şekilde sağlayarak sinir sisteminin zorlanmasını engeller.
 • Kolon kanserini engellediğini dair bir görüş bulunan muşmula, aynı zamanda yüksek tansiyona da iyi gelmektedir.
 • Muşmulanın dizanteri tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • İyi de bir enerji kaynağı olan muşmulanın, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına, dolayısıyla zayıflamaya yardımcı olduğu savunulmaktadır.

Ancak, aşırı tüketiminin sorunlar doğurabileceği ve zayıflama sağlayabilmesi için tüketiminin egzersiz ve doğru bir diyet programıyla desteklenmesi gerektiği unutulmamalı, fazla tüketiminde ihtiyatlı davranılmalıdır.

Muşmula Yaprağı Faydalı Mıdır? Nasıl Tüketilebilir?

Muşmula yaprağının faydaları da bu yapraklara ulaşımı olan kişiler arasında yaygın olarak bilinmektedir. Yaprakların taze hali bulunabilirse muşmula yaprakları şu amaçlarla tüketilebilir:

 • Solunum yolları enfeksiyonlarında etkili meyve yaprakları, astımı yatıştırır, öksürüğü keser.
 • Kaynatılıp dinlendirilerek merhem haline getirilmiş meyve ve yaprağı, romatizmalı ya da ağrı çekilen vücut bölümünün üstüne sürülüp dinlendirildiğinde ağrı dindirici bir etki yapar.

Muşmula Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

“Muşmulanın çekirdeği nasıl kullanılır?” sorusunun cevabı, muşmula çekirdeklerini ezerek suyunu çıkarmaktadır. Ezilen çekirdeklerden çıkan sıvı kürlerin içinde ya da doğrudan harici ve dahili olarak kullanılabilir.

Muşmula Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Muşmula yaprakları suyla birlikte kaynatılıp bir süre demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek tüketilebilir. Muşmula yapraklarına erişim söz konusu değilse, muşmula meyve dilenirse ince ince dilimlenerek, dilenirse bütün olarak suda kaynatılır. Ardından süzülen su çay olarak tüketilir. Arzu edilirse kış aylarında bal da eklenebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve ödem atma özellikleriyle muşmula çayı soğuk algınlıklarında bu yöntemle tüketilebilir. Eğer tam fayda alınmak isteniyorsa, düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Muşmula Nasıl Yenir?

Muşmula nasıl yenir sorusunun cevabı basittir; kabuklu diğer meyveler gibi dilenirse kabuğuyla birlikte, dilenirse kolayca meyvesinden ayrılan kabuğu soyularak tüketilebilir.

Muşmula, tıpkı diğer meyveler gibi aynı şekilde reçel haline getirilebilir. Kurutularak pekmezi de yapılabilen muşmulanın, Karadeniz Bölgesi’nde turşusu dahi kurulmaktadır.

Aşırı Tüketiminde Ortaya Çıkan Sonuçlar

Yüksek tansiyon hastalarına fazla tüketimi önerilmeyen muşmula, aşırı tüketildiği takdirde hazımsızlık ve mide ağrılarına sebep olur. Aynı zamanda vücutta tehlike oluşturulabilecek derecede su kaybına da neden olabilecek meyvenin ve ürünlerinin tüketimi, kontrol altında tutulmalıdır. Çekirdeğinin son derece güçlü bir idrar sökücü olduğu, fazladan tüketilmesine gerek olmadığı unutulmamalıdır.

Hamileyken muşmula tüketmek konusunda birbirine aykırı görüşler bulunmaktadır. Kimi uzmanlarca düşüğü engellediği ve ana rahmini desteklediği savunulsa da; kimi uzmanlar, hamile kadınlara muşmula tüketimi önermemektedir. Kilo vermek isteyen kişiler, muşmula tüketimini ve miktar kontrolünü diyetisyenlerine danışmalılardır.

Muşmula Ağacı

Boyu 3 metreyi geçmeyen muşmula ağaçlarında yetişen muşmula meyvesi, koyu yeşil yapraklı bir ağaçta büyür. Meyvenin tüketilebilmesi için tam olarak olgunlaşması beklenmelidir. Genelde nemli ancak kırsal bölgelerde kolayca yetişen muşmula ağacı Türkiye’de en çok yetişen Karadeniz Bölgesi’nin yanında nadiren de olsa Marmara Bölgesi’nde de yetişmektedir.

Muşmula sık sık malta eriğiyle karıştırılabilmektedir. Fakat iki meyve birbirinden farklı özelliklere sahiptirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.