Narın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Narın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Nar, faydaları olan ve tüketilmesi önerilen lezzetli bir meyvedir. Genellikle kış aylarında tüketilir. Ancak nardan yılın farklı zamanlarında birden fazla hasat almak mümkündür. Dışında sert bir kabuğu bulunan meyvenin iç yapısı merkezi sert, dışı tamamen sulu küçük tanelerden oluşur.

Üç farklı nar vardır ve bu narların da kullanım alanları farklıdır. Asitlik seviyelerine göre ayrılan bu narlar tatlı, mayhoş ve ekşi nardır. Hoş bir aromaya sahip olmasının tatlı narın faydaları azdır ve tedavi amaçlı kullanılmazlar, pek bir tüketim alanına sahip değillerdir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ekşi ve mayhoş narların ikisi de üretilmekte ve tüketilmekte olan narlar’dır. Nar ekşisi yapımında kullanılan ekşi narların aksine mayhoş narlar direkt olarak en çok tüketilen narlar’dır.

Mayhoş nar çeşitlerinden biri olan Hicaz Narı tüketimi Türkiye ve Avrupa pazarında en çok tercih edilendir. Soğuğa dayanıklı olması yetiştiriciliğinin de yaygınlaşmasını sağlayan Hicaz Narı alışık olduğumuz, nar dendiğinde aklımıza ilk gelen nar görüntüsüne de sahiptir. Ağaçlarından toplanan Hicaz Narları, tüketileceği ana kadar dayanıklılığını uzun süre koruyabilirler.

Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tüketimine bağlı olarak vücutta narın faydaları ve zararları gözlemlenebilmektedir. Hem su haline getirilerek, hem doğrudan taneleri tüketilerek, hem de kabuğu kullanılarak tüketilen nar, pek çok sağlık sorununun çözülmesine yardımcıdır.

Narın faydaları şunlardır:

 • Nar C vitamini deposudur. Aynı zamanda B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir.
 • Yoğun antioksidan içeriğine sahip narın özellikle kabuğu tedavi amacıyla meyvenin tanelerinden daha çok tüketilir.
 • Bağışıklık sistemini artıran nar aynı zamanda kan yapıcı özelliktedir. Kan dolaşımını düzenlemek ve damar sağlığını kuvvetlendirmek için nar tüketilebilir.
 • Soğuk algınlıklarıyla ve gribal enfeksiyonlarla savaşmakta çok etkili bir silah olan nar, vücudun bakteri ve virüslere karşı olan direncini de artırmaktadır.
 • Tüketiminin pek çok kanser hücresinin oluşumunu etkilediği bilinen nar, en yaygın olarak prostat kanserini önleyiciliği sebebiyle tüketilmektedir.
 • Mide rahatsızlıkları, mide üşütmeleri ve iltihaplarında nar tüketimi tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Su haline getirilerek tüketilen nar, kolesterol ve şeker değerlerinin düzenlenmesine yardımcıdır.
 • Nar suyu erkeklerdeki sperm sayısının ve sperm kalitesinin artmasını da sağlamaktadır.

Fazla tüketiminde ya da bazı özel durumlarda narın vücuda bazı zararları da vardır:

 • Kanser ilacı kullanan kanser hastalarının ilaçlarla tepkimeye girme ihtimali sebebiyle nar tüketmesi önerilmemektedir.
 • Dolaşımı ve sindirim sistemini hızlandıran nar tüketimi, henüz bağırsak ameliyatı geçirmiş kimseler için sakıncalıdır; önerilmez.
 • Hazımsızlık ve mide şişkinliği sorunundan muzdarip kişilerde nar tüketimi olumsuz etki yaratabilmektedir.

Narın Cilde Faydaları Var Mıdır?

Nar cilt bakımında kullanılmaktadır. İçeriği sayesinde hem doğal cilt bakımında hem de kozmetik sektöründe önemli bir yere sahiptir. Narın cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Antioksidan özelliği nedeniyle cilt bakımında sık sık kullanıldığını gördüğümüz nar, vücudu toksinlerden arındırır, cilde yeniler ve cilde genç bir görünüm kazandırır.
 • Hücre yenilemesi sayesinde sivilce ve yaraların iyileşmesinde de yardımı vardır

Cilde sahip olduğu ancak zamanla kaybolan esnekliğini de geri kazandırarak kırışıklıklarla savaşır.

 • Cilt bakımında doğal nar içerikli kremler de oldukça yaygın olarak tüketilmektedir.

Nar Hamilelikte Tüketilebilir Mi?

Hamilelikte narın faydaları, özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında oldukça fazladır. Yalnızca meyvesinin veya suyunun tüketilmesi anne ve bebek sağlığına olumlu etkilerde bulunur.

Ancak, hamilelik sürecinde nar tüketimi ve bu tüketimin kontrolü için anne adaylarının doktorlarına danışmaları önerilir. Hamilelerin gebeliklerinin ilk aylarında özellikte nar çekirdeği konsantresi tüketmeleri, rahim kasılmalarına yol açabildiği için oldukça sakıncalıdır. Hamilelikte nar çekirdeği konsantresi kesinlikle tüketilmemelidir. Çok yoğun içerikli ve çok güçlü bir meyve olduğu unutulmamalıdır.

Nar Kabuğunun Faydalı Mıdır?

Narın kabuğunun faydaları birden fazladır. Kurutularak ya da taze şekliyle kullanılabilen nar kabuklarının, kullanılmadan önce iç kısmındaki beyaz zardan ayıklanması önerilmektedir. Narın kabuğunun faydaları şunlardır:

 • Cilt yanıklarının iyileşme sürecini kısaltır.
 • Bağırsak sorunlarına iyi gelmesi halk arasında en yaygın bilinen faydasıdır.
 • Hemoroit tedavisinde kullanımı oldukça yaygın olan nar kabuğu, bağırsak enfeksiyonlarında ve bağırsak kurtlarından kurtulmada çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Ekşi Narın Faydaları Nelerdir?

Ekşi narın faydaları mayhoş narın faydalarıyla benzerdir. Doğrudan tüketim için fazla asidik kalan ekşi narlar, genellikle nar ekşisi üretiminde tercih edilirler.

Nar ekşisi, narın bahsedilen faydalarına ek olarak diş eti kanamalarını durdurmada etkilidir, kellik tedavisinde bile kullanım alanına sahiptir.

Ne Şekillerde Tüketilebilir?

Nar meyvesini ayıklamak diğer meyvelere göre biraz daha zahmetlidir:

 • Tepesi kesildikten sonra orta kısmına dokunmamak şartıyla nar dört parçaya ayrılır ancak ortasına dokunulmadığı için parçaları bir arada tutar.
 • Kabukların dışına bir kaşıkla hafifçe vurarak ya da parmaklar yardımıyla taneler kabuktan ayrılır.
 • Bu taneler dilenirse bu şekilde tüketilebileceği gibi, dilenirse de mutfak robotundan geçirilip sulandırılarak nar suyu olarak da tüketilebilir.
 • Nar kabuğu çayı yapmak içinse nar kabukları meyvesinden ayrıldıktan sonra kurutulur.
 • Suda kaynatıldıktan sonra bir süre demlenmeye bırakılan nar kabuğu çayı dilenirse zencefil ve bal eklenerek tüketilebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.