Nescafe Kanser Yapar mı?

Nescafe kanser yapar mı, zararları ve etki ettiği hastalıklar nelerdir? Kahve türlerinin verdiği rahatsızlıklara ve zararlarına yazımız içerisinden detaylı şekilde bakabilirsiniz. Yazımızda kahve hakkında tüm bilgiler yer almaktadır.

Nescafe Kanser Yapar mı?

Nescafeden kanser olma ihtimalinin olduğunu uzmanlar yayınladı. Yalnızca nescafe değil diğer hazır kahve ürünlerinde de kanser uyarısı konulmasına karar verildi. Konu hakkında yapılan araştırma California’da yürütüldü. Toksik Maddeler Eğitim ve Araştırma Konseyi dava açtı ve dört tane hazır kahve şirketinin ürünleri incelendi. Yapılan inceleme sonrasında bu ürünlerin içinde akrilamid adı verilen kansertojen madde bulunduğu tespit edildi. Araştırma sonrasında Nescafe ve kanser ilişkisinin diğer insanların da anlaması için kahvelerin üzerine uyarıcı etiket konulmasına karar verildi.

Kahvede Bulunan Kanserojen Madde Diğer Hangi Ürünlerde Var?

Kahvede bulunana kanserojen maddenin bulunduğu ürünler her yerde. Bu ürünler yalnızca yetişkinler değil, bebekler ve çocuklar tarafından da kullanılıyor. Erişkinler için akrilamid olduğu tespit edilen yiyecekler arasında:

 • Taze ekmek,
 • Kızarmış ekmek,
 • Kızarmış ekmek ürünleri,
 • Kahve ürünleri,
 • Hazır bisküviler,
 • Kraker yer alıyor.

Kraker ve bisküvü gibi ürünleri yetişkinlere kıyasla çocuklar daha çok tükettikleri için çocuklarda kanser riskinin daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Çocuklara hazır satılan abur cuburlar yerine evde hazırlanmış doğal yiyeceklerin verilmesi ve bu yiyeceklerin özendirilmemesi riskin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır.

Bebekler için kullanılan bebek maması bisküvileri, galietalar ve peksimet de kanserojen maddelerin en önemli kaynakları olarak biliniyor. Ebeveynlerin bebeklerini ve çocuklarını hangi besinler ile besledikleri büyük önem taşıyor.

Haşimato hastalığının kanser ile ilişkisine yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Kanserojen Maddenin Azaltılması için Alternatif Pişirme Yöntemleri Neler Olabilir?

Kanserojen maddenin azaltılması için alternatif pişirme yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Örneğin fırınlama yönteminin sağlıklı bir pişirme yöntemi olduğu bilinmektedir. Fırında ekmek piştiği zaman ekmek hamurunda yer aldığı bilinen asparajin içeriğinin azaldığı bilinmektedir. Dolayısıyla akrilamid oluşumu da en az seviyede olacaktır.

Kahvenin kanserojen hale gelmesindeki en önemli etken kahvenin kavrulmasından kaynaklanmaktadır. Aynı etki kahve demlendiğinde ortaya çıkmaz. Bilim adamları yaptıkları araştırmaya rağmen bu durumun nasıl önüne geçebileceklerine dair kahve pişirme yöntemi bulamamışlardır.

Yağda kızartma yüksek miktarda kanserojen üretimine yol açar. Kızartma yöntemini mümkün olduğu kadar tercih etmeyin. Daha düşük ısılarda pişirme yapın. Yiyeceklerin fazla sert olmamasına dikkat edin. Yiyecekleri yakmayın. Aynı şekilde ızgara yapmak da sağlıklı bir yöntem değildir. Eğer ızgara yapacaksınız pişirdiğiniz yiyeceği sık sık çevirin ki yanmasın. Eğer kömürleşme meydana gelirse, yanan kısımları mutlaka ayırın ve yemeyin. Izgarada pişirme süresi ne kadar uzun olursa ve yanıklaşma ne kadar fazla olursa akrilamid oluşumu o kadar yüksek olur.

Kanser Olmamak için Beslenmenize Dikkat Edin

Kanserden kaçınmak için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Yapılan araştırmalar kansere yol açan nedenlerin büyük bir çoğunluğunun yiyeceklerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Hazır satılan yiyeceklerin çok büyük kanserojen riski taşıdıkları biliniyor. Hazır satılan yiyeceklerin şeker ve oranı oldukça yüksek oluyor. Ayrıca bu yiyeceklerin içinde vitamin ve lif oranı düşük oluyor. Hazır gıdaların etiket kısmını çevirdiğiniz zaman bu yiyeceklerin içindeki koruyucu kimyasalları görebilirsiniz. Bu kimyasalların büyük çoğunluğu kanserojen olarak biliniyor.

Kanser hakkında yürütülen bir çalışma, kanserin meydana gelmedeki en önemli sebeplerden bir tanesi olarak hazır işlenmiş et tüketimi olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle pastırma, sosis, sucuk ve salam gibi işlenmiş etlerin kanser yapma ihtimali oldukça yüksek. Bu etlerin içinde yer alan koruyucu maddeler ve tuz insan sağlığı açısından büyük risk taşıyor.

Aşırı Et Tüketimi Kansere Yol Açıyor

Aşırı et tüketimine bağlı kanser meydana gelme olasılığı oldukça yüksek. Et kilosunun pahalı olmasına rağmen, fast food tarzı hamburgerler çok daha ucuza satılıyor. Bu burgerlerin içinde besleyici değer yok denecek kadar az fakat kalori değeri epey yüksek. Satılan burgerlarda et miktarı oldukça az. Bu miktar markaya göre yüzde 2 ile yüzde 14 arasında değişiyor. Burgerlerin yanında verilen kızartılmış patatesler, şekerli kolalar sağlığın önemli ölçüde bozulmasına davetiye çıkarıyor.

İnsanların sağlık konusunda daha bilinçlenmesi ile birlikte firmalar çeşitli önlemler almaya başladı. Firmaların çıkardığı diet kola, sıfır kalorili kola gibi içecekler ve benzeri ürünler bir kandırmacadan ibaret. Bu içeceklerin ve ürünlerin normal ürünlerle kıyaslandığı zaman daha zararlı oldukları tespit edildi. American Journal of Public Health’in yürüttüğü çalışmaya göre, kola ve buna benzer gazlı içeceklerin en az sigara içmek kadar zararlı olduğu tespit edildi.

Nescafe ve Kanser Arasındaki İlişki İnsanları Farklı İçecekleri Tüketmeye Yönlendiriyor

Nescafe ve kanser çalışmasından sonra farklı içecekleri tercih etmek neredeyse zorunlu hale geldi. Kola, gazlı ve şekerli içecekler yerine içeriğinde katkı bulunmayan içecekleri tüketmek gerekiyor. Nescafe kanser yaptığı için bu kahveler yerine türk kahvesi gibi daha sağlıklı kahvelerin tüketilmesi tavsiye ediliyor. Her sağlıklı bireyin günde 3 litre kadar sıvı tüketmeleri gerekiyor. Tüketilen sıvıların en az yarısının su olması gerekiyor. Sıvı tüketimini suyun dışında yaparken kafein, şeker ve gaz oranı yüksek olanlardan yana yapmamak gerekiyor. Özellikle yüksek oranda kafeinli olan içecekler, vücuttan su atılmasına neden oluyor. Her bir bardak kahvenin vüuttan attığı suyu dengelemek için 2 bardak su içmek gerekiyor. İçilecek en güzel içecek sudur. Eğer su içme alışkanlığınız yoksa, suyun içine meyveler koyarak su içmeyi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Diş eti kisti kanser yapar mı? Merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kanserden Korunmak için Tütün Ürünlerini Kullanmayın

Kanser olmamak için tütün ürünleri kullanmamak şarttır. Herhangi bir tütün ürünü, ne olduğu fark etmeksizin, vücudunuzun zarar görmesine neden olarak, sağlığınızı elinizden alır. Sigara tüketiminin kanser oluşumunda önemli rol oynadığı bilinmektedir. Sigara içen kişiler arasında:

 • Rahim ağzı kanseri,
 • Boğaz kanseri,
 • Gırtlak kanseri,
 • Ağız kanseri,
 • Mesane kanseri,
 • Böbrek kanseri vakaları sık görülüyor.

Sigarayı siz kullanmasanız fakat sigara içilen ortamda bulunsanız bile, sigaranın zararlarından etkilenirsiniz. Pasif içicilerin de her 5 sigaradan 1’ini tam içmiş gibi oldukları tespit edilmiştir. Sigarayı bırakmak, sigara içilen ortamlarda bulunmamak ve yanınızda sigara içenleri uyarmak sağlığınız için önemli bir adım olacaktır. Tütünü bırakmak için yardıma ihtiyaç duyarsanız, doktorunuza ve sevdiklerinize danışabilirsiniz. Eczanelerde satılan nikotin sakızı, nikotin bandı gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Kanserden Korunmak için Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kanser olmamak için beslenme düzeni oluşturmak çok önemlidir. Aşağıdaki beslenme önerileri hem genel sağlığınıza katkı sağlayacak hem de kanserden korunmanıza yardımcı olacak:

 • Mümkün olduğu kadar az miktarda işlenmiş et tüketin. Salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi ürünlerin kanserojen maddeler içerdiği tespit edilmiştir.
 • Alkol tüketimini mümkün olduğu kadar aza indirin.
 • Bol bol mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeye özen gösterin. Bu sebzeleri sağlıklı yöntemleri kullanarak pişirdiğinizden emin olun. s
 • Obeziteden kaçının. Fazla kilolarınızı diyet ve egzersiz ile verin. Gerekirse yardım alın.
 • Hareketli bir yaşam tarzı benimseyin. Düzenli olarak spor yapın. Eğer egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, hafif egzersiz türleri ile spora başlayın.
 • Nescafe ve kanser arasında doğrudan ilişki olduğundan bu içecekleri tüketmeyin. Yerine bitki çayları ya da Türk kahvesi içebilirsiniz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.