Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer, Neden Olur?

Öksürüğe ne iyi gelir, ne geçirir? Yetişkinlerde, çocukta ve bebeklerde öksürük nasıl geçer? Kusturucu öksürük, geçmeyen öksürük, alerjik, psikolojik öksürük krizi ve kuru öksürük için ne yapılmalı nedenleri nedir? öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylar, Öksürüğü kesen evde, doğal tedaviler. Kısık kısık öksürüğe ne iyi gelir evde, gripten sonra öksürük nasıl geçer yazımızdan okuyabilirsiniz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer, Neden Olur?

Bilhassa kış ayları geldiğinde insanların merak edip araştırdıkları sağlık konularının başında öksürüğün sebepleri ve öksürüğe iyi gelen şeyler yer alıyor.

Öksürük genellikle vücut direncinin düşmesi veya kışın aşırı sıcak iç ortamlardan soğuk dış ortamlara çıkılması sebebiyle meydana gelen bir reaksiyondur. Diğer yandan öksürük şayet çok uzun süre devam ediyor ve hiçbir şekilde kesilmiyorsa bu durumda daha ciddi sağlık problemlerini de işaret ediyor olabilir.

Öksürük Nedir?

Soluk borusunun astarı tahriş olduğunda insanlar öksürür. Bu genellikle insan hasta olduğunda veya vücut bir hastalık ile mücadele ederken ve çok sayıda sümük veya balgam yaparken ortaya çıkar.

Öksürük normalde solunum yolu enfeksiyonunun bir belirtisidir, ancak diğer solunum yolu hastalıklarından da kaynaklanabilir. Öksürme önemli bir reflekstir çünkü ekstra mukusu giderir ve havanın soluk borusundan ve akciğerlere daha kolay akmasını sağlar, bu da insanın nefes almasına yardımcı olur.

İnsan yatakta yatarken bir çocuğun öksürüğü genellikle daha kötüdür çünkü mukus boğazın arka kısmında toplanabilir. Öksüren çocukların sıklıkla ateş, burun akıntısı veya nefes almada zorluk gibi başka belirtileri olur.

Öksürük Çeşitleri

Dört farklı öksürük türü vardır: kuru öksürük, ıslak öksürük, krup öksürüğü ve boğmaca. Çocuğunuzun ne tür bir öksürük olduğunu ve ne anlama gelebileceğini bilmek önemlidir. Diğer yandan bunların bilinmesi öksürük için Hangi Doktora Gitmeli sorusu açısından da son derece önemlidir.

Kuru Öksürük

Kuru, kesen bir öksürük, genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yollarının (burun ve boğaz) enfeksiyonundan kaynaklanır. Bu öksürük türü sıcak bir odada veya çocuğun yatmadan sonra genellikle daha da kötüleşir, ancak kuru bir öksürük, bronşitte olduğu gibi alt solunum yolu enfeksiyonunun erken bir işareti de olabilir (en küçük solunum yollarının iltihabı) akciğerler) veya zatürree (akciğer dokusunun iltihabı). Diğer nedenler arasında ilk olarak kuru gece öksürüğü gibi görünen astım ve sigara dumanına veya benzeri diğer tahriş edici maddelere maruz bırakma sayılabilir.

Krup Öksürüğü

Krup, kuru bir öksürüğe neden olan bir hastalıktır. Çocuklarda krup, şişmiş bir üst trakea veya soluk borusu ile sonuçlanır; buna genellikle viral bir enfeksiyon neden olur. Ses tellerinin altındaki şişme, havlama benzeri öksürüğe neden olur. Kruplu bir çocuk nefes alırken sertlik olarak bilinen yüksek perdeli bir ses çıkarabilir.

Islak Öksürük

Balgamlı öksürük, alt solunum yolunda (soluk borusu ve akciğerler) bulunan sıvı salgıları ve mukustan kaynaklanır. Islak öksürüğün yaygın nedenleri enfeksiyonları ve astımı içerir. Öksürük, sıvıyı alt solunum yolundan çıkarır.

Boğmaca Öksürüğü

Boğmaca öksürüğü olan bir çocuk normal soğuk algınlığına benzer semptomlara sahip olur, ancak yavaş yavaş öksürük, özellikle geceleri derin, hızlı öksürük şiddetli uyumları ile birlikte daha da kötüleşir. Öksürdükten sonra, çocuk derin nefes alır ve bazen boğmaca sesi çıkarır. Hızlı öksürük solunum problemlerine yol açabilir ve çocuk geçici oksijen yetersizliğinden dolayı biraz mavi yüzlü görünebilir.

Öksürüğe Karşı Alınacak Temel Önlemler

Çocuğunuzun öksürüğü varsa ve öksürüğe ne iyi gelir evde ne uygulanır merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri Teşhisi ve Tedavisi için deneyebilirsiniz.

  • Çocuğunuza bol miktarda içecek verin. Bu mukusun kalınlaşmasını önleyecektir. Sıcak sıvılar veya çorbalar göğüsteki ağrı ve tahrişi azaltır ve sümükleri de gevşetir.
  • Çocuğunuzun nemli havayı solumasına izin verin. Su buharı çocuğunuzun öksürüklerini hafifletebilir ve azaltabilir. Bu birkaç şekilde yapılabilir.
  • Çocuğunuzun yatak odasında serin buğulu bir nemlendirici kullanın.
  • Kapı kapalıyken banyoda sıcak bir duş alın. Oda buharla dolduğunda, banyoda oturup çocuğunuz kucağınızda yaklaşık 10 dakika bekletin. Rahatlaması için ona hikaye okuyun ya da şarkı söyleyin.
  • Çocuğunuzun yatak odasına nemli bir havlu asın.
  • Çocuğunuzun kuru bir öksürüğü veya krup öksürüğü varsa, serin havasını solumasını sağlayın. Soğuk havada nefes almak solunum yolundaki şişliği azaltır, bu da öksürüğü bastırır.
  • Farklı bir kuru öksürüğü olan bir çocuk egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır. Daha büyük çocuklar genellikle öksürüklerinin fiziksel aktivite sırasında daha da kötüleştiğini fark eder.
  • Reçetesiz satılan öksürük ilaçlarını verin. İki tür öksürük ilacı vardır:

Balgam söktürücü ilaçları, ıslak bir öksürük için mukus gevşetmeye yardımcı olur.

Öksürük önleyici ilacı, öksürük refleksini, uykuyu etkileyen kuru bir öksürüğe engeller.

  • Boğmaca çocuklar için ve sıklıkla çocuklarla temas halinde olan yetişkinler için TDap aşısı önlenebilir. Aşı ile bile olsa, çocuklar için hafif bir hastalık vakası gelişmesi mümkündür. Bağışıklık kazandırmayan bebekler, yetişkinler ve bağışıklığı düşük ergenler gibi enfeksiyona da duyarlıdır. Aşılanmamış bireyler, enfeksiyonu kolayca başkalarına da bulabilirler.

Öksürük İlaçları

Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları 6 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Öksürük ilaçlarının 6-11 yaşları arasındaki çocuklara verilmesi gerekip gerekmediğini veya Hastalıklara Ne iyi gelir sorusunu doktorunuza sorunuz. Bunların hiçbiri öksürüğe kesin çözüm kabul edilemez.

Ekspektoranlar

Bu ilaçlar, balgamı akciğerlerden gevşetmeye ve uzaklaştırmaya yardımcı olan maddelerdir. Bilhassa geçmeyen öksürük için ne yapmalı sorusunun cevabı bu maddelerde saklıdır. Bunlar amonyak, senega, sodyum sitrat ve ipecacuanha içerir. Yan etkileri mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı ve döküntü olabilir.

Mukolitikler

Bromheksin ve asetilsistein gibi mukolitikler, kalın, yapışkan göğüs balgamının parçalanmasına yardımcı olarak öksürmeyi kolaylaştırır. Yan etkileri mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, döküntü ve göğüste sıkışma olabilir.

Kombinasyon Ürünleri

Balgam söktürücü ve mukolitik bir ilaç içeren öksürük ilaçları mevcuttur. Bazı soğuk algınlığı ve grip ürünleri bir balgam söktürücü veya mukolitik içerir. Soğuk algınlığı ve grip kombinasyonlu ilaçlar da genellikle dekonjestan içerir ve özellikle tıkalı bir burnu gevşetmek için idealdir. Diğer bileşenler arasında antihistaminikler, ağrı kesiciler ve öksürük önleyiciler yer alabilir. Öksürük baskılayıcı madde içeren kombinasyon ürünleri, genellikle az bir öksürüğü olan insanlar için uygun değildir.

Herhangi bir kombinasyon ürünündeki aktif bileşenleri kontrol etmeye daima özen gösterin. Kombinasyon bir ürün alırsanız ve ayrıca ek ilaçlar alırsanız, bileşenlerden iki katına çıkma riski vardır. Örneğin, ek parasetamol, başka parasetamol ürünleri de alındığında aşırı dozda bir parasetamole yol açabilir.

Ayrıca, bazı bileşenler belirli tıbbi koşulları olan kişiler için uygun olmayabilir. Örneğin, dekonjestan, hızlı bir kalp atışı, kaygı, huzursuzluk, uykusuzluk ve ağız kuruluğuna neden olabilir. Yüksek tansiyon, kalp problemleri, hipertiroidi, diyabet veya idrar retansiyonu olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Buhar soluma

Buhar ayrıca göğüs ağrılı öksürüğe neden olan mukusun parçalanmasına yardımcı olabilir ve öksürmenize yardımcı olabilir, ancak kendinizi sıcak su veya buharla yakmamaya özen gösterin.

Bir oda buharlaştırıcı alıp eve koyabilirsiniz veya buharı solumak için başınızı bir kase sıcak su ve başınızın üstüne bir havluyla oturun. Suya mentol, kafur veya okaliptüs eklenebilir. Çocuklar, yanma riskini azaltmak için bir kase sıcak su kullanmak yerine, sıcak, buharlı bir banyoda oturmayı denemelidir.

Fizik Tedavi

Fizyoterapistler, özellikle kronik (devam etmekte olan) üretken öksürüklere sahip kişilerde, göğüs öksürüklerinin tedavisinde yardımcı olabilirler. Bilhassa fizik tedavi ile ağrılık göğüs öksürükleri hafifletilebilir.

Bal

Bal, boğaz ağrısı için son derece eski ve etkili bir ilaçtır. Bir araştırmaya göre, öksürüğü, öksürük kesici bir ilaç olan dekstrometorfan içeren reçetesiz satılan ilaçlardan daha etkili bir şekilde öksürüğü de hafifletebilir.

Evde 2 çay kaşığı bal bitkisel çay veya ılık su ve limonla karıştırılarak kendi ilacınızı oluşturabilirsiniz. Bal gevşetir, limon suyu ise tıkanıklığa yardımcı olabilir. Ayrıca balı kaşıkla da yiyebilir veya bir şeyler atıştırmak için ekmeğe dağıtabilirsiniz.

Probiyotikler

Probiyotikler, birçok sağlık yararı sağlayabilen mikroorganizmalardır. Doğrudan bir öksürüğü rahatlatmazken, gastrointestinal floranızı dengelemek için yardımcı olurlar. Gastrointestinal flora, bağırsaklarınızda yaşayan bakterilerdir.

Bu denge vücuttaki bağışıklık sisteminin çalışmasını destekleyebilir. Kanıt ayrıca, süt ürünlerinde bulunan bir bakteri olan Lactobacillus’un soğuk algınlığı veya grip olasılığını azaltabileceğini ve polen gibi bazı alerjenlere duyarlılığı azaltabileceğini göstermektedir.

Güçlendirilmiş süt büyük bir Lactobacillus kaynağıdır. Bununla birlikte dikkatli olmalısınız, çünkü süt balgamı daha kalın hale getirebilir. Probiyotikler yoğurtta, sütte bilhassa kefirde ve bazı hazır meyveli yoğurt türlerinde de yer alır, yoğurt çorbası ve mayalı ekmeklerde bulunur.

Ananas

Yalnızca ananasın sapında ve meyvesinde bulunan bir enzim olan bromelainin, boğazınızdaki mukusu gevşetmenin yanı sıra öksürükleri bastırmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Ananas ve bromelainlerden en iyi şekilde faydalanmak için, bir dilim ananas yiyin veya günde üç kez bir çay bardağı taze ananas suyu için.

Ayrıca, sinüzit ve alerjiye dayalı sinüs sorunlarının giderilmesine yardımcı olabileceği, öksürük ve mukoza katkıda bulunabileceği iddiaları vardır. Bazen iltihap ve şişliği tedavi etmek için de kullanılır. Özellikle balgamlı öksürüğe ne iyi gelir diye soranlar uygulayabilir.

Nane

Nane yaprakları iyileştirici özellikleri ile iyi bilinmektedir. Nane içindeki mentol, boğazı yatıştırır ve mukusun parçalanmasına yardımcı olarak dekonjestan olarak işlev görür. Nane çayı içerek veya bir buhar banyosundan nane buharları soluyarak faydalanabilirsiniz. Bir buhar banyosu yapmak için, her 150 mililitre sıcak su için 3 veya 4 damla nane yağı ekleyin. Başınıza bir havlu sürün ve doğrudan suyun üstünde derin nefesler alın.

Hatmi

Bitkinin yaprakları ve kökleri eskiden beri boğaz ağrısını tedavi etmek ve öksürükleri bastırmak için kullanılmıştır. Bu iddiaları destekleyecek iyi kontrol edilmiş çalışmalar yoktur ancak bitki genel olarak güvenli kabul edilir. Hatmi bitkisi boğazı kaplayan ve tahrişi yatıştıran müsilaj içerir. Sıcak çay, boğaz ağrısının eşlik ettiği bir öksürüğe karşı rahatlatıcı olabilir. Ancak hatmi kökü çocuklar için tavsiye edilmez.

Kekik

Kekik bazı solunum yolu hastalıkları için kullanılır. Bir çalışma, sarmaşık ile karıştırılmış kekik yapraklarından elde edilen özün, kısa süreli bronşitin yanı sıra öksürüğü gidermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yaprakları öksürükte yer alan boğaz kaslarını gevşeten ve iltihaplanmayı azaltan flavonoidler denilen bileşikleri içerir. 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağı ve 1 bardak kaynar su kullanarak evde kekik çayı yapabilirsiniz. Kabı kapatın, 10 dakika demleyin ve süzün.

Tuz ve su gargarası

Özellikle öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi nasıl kolay yapılır soranlar için bu çözüm nispeten basit görünse de, bir tuz ve su gargarası öksürmenize neden olan cızırtılı bir boğazı yatıştırmaya yardımcı olabilir. 1/4 ile 1/2 çay kaşığı tuzun 1 bardak ılık su ile karıştırılması tahrişi gidermeye yardımcı olabilir. 6 yaşın altındaki çocukların özellikle gargara’da iyi olmadığını unutmayın. Bu yaş grubu için diğer tedavileri denemek en iyisidir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.