Öksürüğü Ne Keser? Evde Hemen Öksürüğe Ne iyi gelir?

Öksürüğü Ne Keser? Evde Hemen Öksürüğe Ne iyi gelir?

Öksürüğün kesilmesi için ne iyi gelir sorusunun cevabı bu durumdan muzdarip olan kişiler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Boğazda yanma hissi, balgam, boğaz ağrısı, devamlı ve acı veren öksürük gibi istenmeyen durumlarla birlikte görülen öksürük hastalığı kendi başına bir problem olabileceği gibi, daha önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle özellikle de çocuklarda öksürük görülmesinin altındaki temel neden araştırılmalı ve bulunmalıdır. Buna uygun tedavi yöntemleri seçilerek öksürüğün sebep olduğu hastalıklar tedavi edilmelidir.

Öksürüğe Sebep Olan Hastalıklar ve Bazı Nedenler Nelerdir?

  1. akciğer kanseri başta olmak üzere kanserler,
  2. akciğerde görülen özellikle iltihaptan kaynaklanan bazı hastalıklar
  3. damarlarda bazı dolaşım bozuklukları,
  4. stres ve depresyon gibi bazı psikolojik problemler,
  5. vücutta gereğinden fazla mukus sıvısının üretimi yapılması
  6. güçlü ilaçların kullanılması,

Gibi nedenlerden dolayı hastalar güçlü öksürükten şikayetçi olmaktadırlar. Tedavi yöntemi seçilmeden önce atta yatan nedenin öncelikle doğru tespiti yapılması gerekmektedir. Genellikle hastalıklar için bir hekim muayenesi gerekmekte iken grip gibi daha az ciddi olan hastalıklardan kaynaklanan öksürük için tedavi yöntemleri evde uygulanabilir.

Öksürüğe Basit Bir Çözüm: Limonlu Su Karışımı

Öksürüğe ne iyi gelir evde çözümü var mıdır diye merak edenler iki malzemeleri oldukça kolay bir karışım ile öksürüklerine son verebilirler ve acılarını dindirebilirler. Suyun içerisine bir çay kaşığı limon suyu eklediğinizde suyun balgamı söktürmeye yarayacak etkisi ile karşılaşacaksınız. Bu yöntem en eski ve en etkili önemli yöntemler arasında yer almaktadır. Hazırladığınız bu karışımı gün içerisinde bol bol tüketmeniz önerilir.

Öksürüğü Kesmek için Zencefil Tüketin

Zencefil bitkisi kuru öksürüğü ne keser hemen kuru öksürükten nasıl kurtulabilirim gibi soruları soran hastaların yardımına yetişmekte. Zencefil bitkisi ile hazırlanan karışımlar hem öksürüğü azaltır hem de vücutta birikmiş olan kirli balgamın hızlıca atılmasına yardım eder.  . Bir su bardağı suyun içerisine, organik olduğundan emin olduğunuz 5 adet taze zencefil dilimlerini ekleyin. Bu karışımı 10 dk kadar kaynatın. Kaynarken içerisine yarım bardak pekmez ekleyerek tatlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra karışımın birkaç dakika demlenmesi gerekmektedir. Tatlandırmak amacı ile birkaç çay kaşığı kadar bal da ekleyebilirsiniz. Bu karışım günde 2 kez içilebilir.

Öksürüğe Karşı Savaşan Meyveler Yardımı ile Öksürük Derdinden Kurtulun

Öksürüğe iyi gelen meyveler sayesinde hiçbir ilaç kullanmanıza gerek kalmadan öksürüğünüzden kurtulmanız mümkün. Bu meyvelerden bir tanesi son derece güçlü etkilere sahip olan ayvadır. Ayva çekirdeğinin yararları saymakla bitmiyor. Pek çok hastalığın tedavi edilmesinde ayva adeta bir ilaç gibi kullanılıyor. Kullanımı ise çok eski zamanlara kadar dayanıyor. Ayva balgam kesici özelliği sayesinde balgamlı öksürüğü ne keser diye merak eden hastaların sorusuna cevap oluyor. Bu meyveyi bol bol yemeklerinizde ve ara öğünlerinizde tüketmeniz ise etkili bir yöntem iken dilerseniz bitkinin çayını da yaparak gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Ayva Çayı ile Balgamlı Öksürüklere Son Verebilirsiniz

Öksürüğü ne keser hemen bu dertten nasıl kurtulabilirim diye merak ediyorsanız, ayva çayını tedavi yöntemi olarak deneyebilirsiniz. 2 adet ayvayı yıkayın ve kabuklarından arındırın. 3 su bardağın suyun içerisine koyarak kaynatın. Ayvalar yumuşadıktan sonra ayvaları ezin. Ezdiğiniz ayvaları su ile özdeşlemesi için güzelce karıştırın. İçerisine zencefil dilimleri koyun ve bir miktar daha kaynatın. Öksürüğü ne keser yorumlarına göre bu karışımın sıcak bir şekilde tüketilmesi kısa süre içerisinde hastalara yardımcı olmuştur. Yatmadan önce sıcak bir şekilde bu karışımı içerek siz de öksürüklerinizi geçirebilirsiniz.

Kavrulmuş Zencefil Tedavisini Denediniz mi?

Başka bir evde tedavi yöntemi olarak zerdeçal bitkisinden faydalanılmaktadır. Bu bitki özellikle kuru öksürükleri geçirmede son derece etkilidir. Bu tarifi hazırlamak için ihtiyacınız olan ana malzeme ise kavrulmuş zerdeçaldır. Bu bitkiyi aktarlarda ve bazı marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Zerdeçalları 2 su bardağında içerisine limon ekleyerek kaynatın. Karışımı günde iki kere tüketebilirsiniz. Daha fazla tüketmemeye dikkat edin aksi halde boğazınızda tahriş problemi ile karşılaşabilirsiniz. Öksürüğe ne iyi gelir evde çoçukta diye merak edenler bu tarifi gönül rahatlığı ile çocuklarına verebilirler.

Kakule Tohumların Çiğneyerek Öksürüğünüzden Kurtulmanız Mümkün

Kendine has bir kokuya sahip olan kakule bitkisinin baharatı da yapılır ve kullanan kişilere birçok farklı alanda faydası vardır. Kakule tohumu, kakule denilen bir bitkinin tohumlarına verilmiş olan isimden gelmektedir. Kakule de zencefilgiller familyasına ait bir bitki olduğundan zencefil ile ortak bazı özelliklere sahiptir. Kakule tohumları gün içerisinde çiğnenerek öksürük derdini azaltabilir. Dilerseniz kakule tohumları ile bademleri birlikte tüketerek etkisini artırabilirsiniz. Bademleri geceden ıslatın ve dış kabuklarından arındırın. Kuru gelen ve kesik kesik öksürüklerin yatıştırılması için kakule hastalara yardımcı olabilir.

Sarımsak ile Öksürüğünüzü Anında Kesebilirsiniz

Yemeklerimizi pişirirken lezzet vermek için sarımsağın tadından faydalanırız. Pek çok insan tarafında yaygın olarak kullanılan sarımsak, öksürük için de hastalara çare oluyor. Sarımsak öksürük ve diğer hastalıklar için hem antik zamanlarda hem de modern tarih yıllarından adeta  bir ilaç görevi görmekte. Sarımsak öksürüğe olduğu kadar balgamın vücutta birikme problemine ve balgamın atılmasına da yardımcı olabilir. Sarımsak aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendiren etkiye sahip olduğundan dolayı gribal ve soğuk algınlığı etkilerinin görülmesini de azaltır.

Öksürüğü Gideren Sarımsak Çayı Tarifi

10 diş sarımsağı kabuklarından arındırıp güzelce ezilene kadar dövün. Hazırladığınız sarımsakları 2 su bardağı suyun içerisine ekleyin ve 5 dakika kadar kaynatın. Ağzını kapatarak oda sıcaklığında demlenmesi için beklettikten sonra ılık bir şekilde bu karışımı tüketin. Gün içerisinde dilediğiniz kadar bu karışımı tüketmeniz mümkün.

Evde Yapılan Öksürük Tedavileri İşe Yarar mı?

Evde tedavilerin işe yaradığı hastalar tarafından belirtilmiştir. Evde tedaviler yan etkileri olmadığından ve genellikle yapılışı kolay olduğundan, malzemeleri kolay bir şekilde tedarik edilebildiğinden tercih edilmektedir. Çam kozalağının faydaları, zencefil, sarımsak, kakule, sarımsak gibi bitkilerin faydaları sayesinde tedaviler kısa sürede sonuç vermektedir. Bu bitkilerin kullanımına ek olarak boğaza uygulanacak sıcaklık, rahat bir ortamda dinlenme sağlanması ve bol bol sıvı ile desteklendirilmiş beslenme düzeni sayesinde öksürük derdinden ve öksürük ile birlikte görülen soğuk algınlığı ve grip gibi semptomların derdinden kurtulabilirsiniz.

Evde Öksürük Tedavisi Uygulamak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmeleri Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Evde tedavi uygulayan kişilerin hastalık belirtileri devam ederse ya da daha kötü bir hal alırsa mutlaka bir hekim tarafından muayene olunmalıdır. Öksürük ile birlikte kanama gibi şikayetler görülüyorsa, hastalar nefes darlığından şikayetçi iseler, evde tedavi yöntemleri denenmemelidir. Direk olarak bir sağlık uzmanıyla görüşülmelidir. Bir yemek kaşığından fala kanama görülüyor ise derhal bir acil servise gitmelidir. Tıbbi uzman ile hastanın hastalık süresi söylenmeli, hastaneye getirilen güne kadar, hangi ve ne tür tedavi yöntemlerinin uygulandığını ve hastanın tecrübe ettiği bütün belirtiler mutlaka paylaşılmalıdır. Bu bilgiler tedavinin daha etkili bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM