Omuz Ağrısı Nasıl Geçer, Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer, Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz ağrılarını geçirmek için öncelikle ağrıya sebep olan durumun kaynağı belirlenmelidir. Omuz ağrıları birçok kişide yaygın olarak görülebilen bir durumdur. Düzensiz oturuş şekilleri, çok fazla bilgisayar kullanmak ve iklim koşulları yüzünden kişilerde omuz ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu durum sadece kişiye bağlı olmadığından çevre şartları da ağrıyı meydana getirici sebepler arasında yer alır.

Omuz Ağrısına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Omuz ağrısının oluşmasındaki en önemli sebep, kişilerin omuzları üzerinde yer alan tendonlardaki yumuşak dokuların zedelenmesidir. Bu zedelenmeler genellikle;

 • Omuz bölgesine alınan darbeler,
 • Bölgeye aşırı yük bindirme,
 • Yapılan ters hareketler,
 • Bölgede meydana gelen sinir sıkışmaları,
 • Bazı organlarda yaşanan sorunlar

Gibi durumlar omuz ağrısına sebep olabilmektedir.

Omuz Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Omuz ağrıları belirtileri genellikle kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Herkes de oluşan hastalığın türü ve şiddeti farklı olduğu için görülen belirtiler de kişilere göre değişmektedir. Ancak bazı belirtiler kişide görülmeye başlandığı andan itibaren doktora gidilmesi gerekir. Bu durum önemsenmezse kişiler oldukça büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalırlar. Buna göre yaygın olarak görülen omuz ağrılarının belirtileri;

 • Kişilerin eklemlerinde bir yaralanmaya bağlı olarak meydana gelen hasarlar,
 • Eşyayı kaldırırken yaşanan sorunlar ve ağrılar,
 • Gece uyurken omuz ağrısının çekilmesi,
 • Gün içinde durduk yere gelen ağrılar,
 • Kolunuzu oynatırken veya kaldırırken yaşanan zorlanmalar,
 • Eklem bölgelerinde meydana gelen şişlikler,
 • Omuzlarda şiddetli ağrı,
 • Kişide ani ateş yükselmeleri

Gibi belirtiler kişilerde omuz ağrısının ciddileştiğini gösteren belirtilerdir. Eğer sizinde böyle belirtileriniz varsa vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde daha ciddi boyutlu rahatsızlıklarla uğraşmanız mümkündür.

Omuz Ağrısı Nasıl Giderilir ve Tedavisi Nelerdir?

Omuz ağrısının giderilebilmesi için öncelikle ağrının kökenini bilmemiz gerekmektedir. Ağrı için uygulanacak olan tedavi yönteminin seçilmesi çekilen ağrının türüne göre değişmektedir. Eğer bir kişide spor veya egzersiz sonrasında omuz ağrısı meydana geliyorsa sadece dinlenme ve soğuk su kompresi uygulanabilir. Bu hem oluşan ağrıyı azaltacaktır hem de gelişen kas sıkışmalarını rahatlatacaktır. Masa başında oturmaktan kaynaklı omuz ağrıları mevcutsa kişilerin mümkün olduğu kadar oturdukları yerde boyun ve omuz egzersizi yapmaları gerekir. Bu egzersizler basit fakat etkili olan egzersizlerdir. Boynun ve omuzların sürekli sabit kalması sinirleri geren bir durum olduğu için yapılan her esneme hareketinde sinirlerin ve kasların rahatlaması sağlanır. Tüm bunların yanı sıra kişide eğer yaralanmalara bağlı ağrılar mevcutsa bu hastaların kortizon iğnesi vurulması gerekmektedir. Ancak bu durum doktor tarafından karar verilecek olan bir durumdur. Rahatsızlığı çeken kişiler mutlaka doktora gitmeli ve gerekli testlerden geçmelidirler. Ancak bu şekilde gereken tedavi yöntemine karar verilebilir. Doktorunuzun uygun gördüğü bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleler ve fizik tedavileri almak da mümkündür.

Omuz Ağrısına İyi Gelebilecek Olan Bazı Yöntemler

Omuz ağrılarını geçirmek için, rahatsızlığı çeken kişilerin evde uygulayabileceği basit ama etkili yöntemler vardır. Eğer kişilerde ciddi ve kronik bir omuz ağrısı mevcut değilse bu yöntemler uygulanarak omuz ağrısının geçirilmesi mümkündür. Buna göre bu yöntemler;

 • Omuz ağrısı için yapılabilecek en etkili yöntemlerden bir tanesi buz tedavisidir. Bu yöntem soğuk kompres olarak da birçok yerde geçer. Buzların, kas kasılmalarını rahatlamaya yardımcı olduğu birçok kaynakta verilmiştir. Bu yüzden ağrıyan bölgeye buz uygulaması yapmak oldukça etkili olur. Buz küplerini bir havluya sararak ağrıyan bölgenin üzerine 10 dakika koyulması tavsiye edilir.
 • Omuz egzersizlerinin yapılması, omuz ağrılarını geçirmede oldukça iyi olarak bilinmektedir. Bu yüzden kendinizi çok zorlamadan omuzlarınızı sağa sola oynatmanız gerekir. Bazen hareketsiz kalmak da omuz ağrılarına sebep olabilmektedir.
 • Omuz ağrıları için masaj yapmak ağrıları büyük ölçüde dindirir. Özellikle kas gevşetici ve ağrı kesici merhemlerle yapılan masajların omuz ağrısını gidermede çok etkili bir yöntem olduğunu söyleyebilir.
 • Ağrıların geçmesi için doktorunuzun uygun gördüğü ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.
 • Baharatlı ve acı biberli yiyecekler tüketmek vücudu sıcak tutacağından birçok kişi tarafından önerilmektedir.
 • Biberiye yağı ağrıyan bölgeye uygulanabilir.
 • Kasları germe ve gevşeme egzersizlerinin yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilen etkili yöntemlerdir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.