Parmak Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Parmak Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Parmak ucu ağrısı veya benzer parmak ağrıları travmatik bazı nedenlerle oluşabileceği gibi artiritler sebebiyle de oluşabilmektedir. Parmak ağrıları birçok farklı etkenin bir araya gelmesiyle oluşabilir. Bu ağrılar aynı zamanda farklı hastalıkların sinyalini de taşıyor olabilir.

Bu nedenle karşılaşılan ufak ağrılarda bile mutlaka uzman bir hekime danışılması tavsiye edilmektedir. Genellikle eklem ağrılarından ya da fiziksel darbelerden kaynaklı olan parmak ağrıları tedavisi hastalık derecesine göre değişiklik gösterse de basittir. Kolay egzersizler uygulayarak ya da doğal birtakım yöntemlerle parmak ve eklem ağrılarının önüne geçilebilir.

Parmak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Parmak ağrıları birçok farklı sebeple ortaya çıkabilmektedir. Özellikle uç eklemlerde; ağrı, şişlik, kızarıklık vb. durumlar baş göstermişse bu durum kireçlenme şüphesini doğurabilir. Genellikle parmak ağrıları eklemlerde meydana gelen kireçlenmeler ve fiziksel darbelerden kaynaklanmaktadır.

El ağrısı, bileklerdeki ağrılar ve parmak hareketlerinde kasılmalar özellikle masa başı çalışanlarda sıklıkla görülmektedir. Teknolojik gelişmeler neticesinde artan eklem ağrıları daha çok baş parmaklarda belirtiler vermektedir. Tendonlarda sıkışmalar ve kireçlenme parmak ağrılarının en temel sebepleri arasında yer almaktadır.

Parmak Ağrıları Nasıl Geçer?

Parmak eklemlerinde ağrı ve şişlik genellikle birdenbire ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Parmak ağrıları uzun vadede kişinin yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır. Devamlı aynı işlerin yapılması, parmakların ve ellerin uzun süre kasılı kalmasına neden olan faaliyetlerin gerçekleşmesi (telefon, bilgisayar vb.) ve egzersizlerin ihmal edilmesi parmak ağrılarına sebep olan en büyük etkenlerdir. Parmak ağrılarını azaltmak için;

 • Doğal yağlarla ağrıyan bölgelere masaj
 • Soğuk uygulamalar ve
 • Çeşitli egzersizler

Uygulanarak ağrılar hafifletilebilir. İleri seviyelere ulaşmamış ağrılar için bu yöntemler ağrıları azaltacaktır. Ancak tam bir iyileşme sağlanamaz. Tam iyileşmenin sağlanabilmesi için mutlaka doktor gözetimi ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Parmak ve Eklem Rahatsızlıklarının Belirtileri Nelerdir?

Parmak ve eklemlerde ağrıların birçok belirtisi olabilir. Bölgesel ağrılar birlikte genele yayılan ağrılar en büyük belirtilerdir. Parmak ve eklem rahatsızlıklarının belirtileri;

 • Baş parmak kökünde ağrı
 • Ellerde kasılmalar ve kramplar
 • Serçe parmakta ağrılar
 • Bilek ve parmak ucunda ağrı
 • El ve ayak parmaklarında hissizleşme

Başlıca belirtiler arasında yer almaktadır. Özellikle baş parmak ve parmak köküne doğru uzanan ağrılar kireçlenmeyle açıklanabilmektedir. Ofis çalışanlarında bu tip belirti ve ağrılara daha sık rastlanmaktadır.

Parmak Ağrılarında Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Parmak ve eklem ağrıları için iltihap söktürücü bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Bunun yanı sıra ağrı bölgelerine dairesel hareketlerle masajlar ve ufak hareketler yine ağrıları büyük ölçüde azaltacaktır. Parmak ve eklem ağrılarına neden olan başlıca etkenlerden bir diğeri ise iltihaplardır. Bu iltihaplanmalar zaman içinde parmak ve eklem hareketlerini olumsuz etkileyerek ağrılara sebep olmaktadır. Biberiye ve zerdeçal bitkileri tüketildiği zaman doğal bir iltihap söktürücü etkisi gösterebilir. Parmak eklem ağrıları bitkisel tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise doğal yağların ağrıyan bölgelere masaj yaparak sürülmesidir. Parmak ağrıları için;

 • Kantaron yağı
 • Biberiye yağı
 • Ozon yağı ve
 • Zeytinyağı

Oldukça etkili bitkisel yağlardır. Bu yağları düzenli olarak ağrıyan bölgelere masaj yaparak sürerseniz parmak ağrılarından büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Ancak ağrıların başka hastalıkları tetikleyip tetiklemediğini öğrenmek ve ağrı seviyenize göre farklı tedavi yöntemlerini öğrenmek için mutlaka bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Parmak ve Eklem Ağrıları Hangi Hastalıkları Tetikler?

Ağrı tipine ve şekline göre farklı hastalıklar zaman içinde nüksedebilir. Parmak ve eklem ağrıları genellikle üzerinde durulmayan ancak ilerleyen yaşlarda mutlaka vücutta olumsuz etkiler bırakan ağrılardır. Parmak ağrılarının tetiklediği önemli diğer hastalıklar;

 • Romatoit artitit
 • Tetik parmak sendromu
 • Kireçlenmeler
 • Başparmakta oluşacak deformasyonlar

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Her biri ayrı ayrı büyük sağlık sorunlara neden olabilir. Bu nedenle olası parmak ve eklem ağrıları asla ihmal edilmemelidir. Bilek ağrısı ve başparmak ağrısı ciddi sonuçlar doğurabilen temel rahatsızlıklardır.

Ayak Parmağında Ağrıları Neden Oluşur?

Ayak parmaklarında ağrılar, el parmağında oluşan arılara nazaran daha az belirti göstermektedir. Ayak parmak ağrısı genellikle yanlış ayakkabı seçimi, çeşitli yaralanmalar ve uzun süre parmakların bükülü kalmasından kaynaklı olarak oluşmaktadır. Bunun yanı sıra;

 • Çekiç parmak
 • Tırnak batması
 • Osteoartrit

Gibi rahatsızlıklar ayak parmak ağrılarına neden olabilmektedir. Ayak parmaklarda sık görülen bir diğer ağrı ise Zedelenme ağrısı ve çeşitli eklem ağrılarıdır. Özellikle yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklı olarak parmakların sürekli baskı altında olması ayak parmaklarında ağrılara neden olabilmektedir. Ayak parmaklarında ağrılarla karşılaşılmaması için mutlaka ayağınıza uygun ayakkabı seçimi yapmanız tavsiye edilmektedir.

Parmaklarında Uyuşma ve Ağrılar Neden Oluşur?

Parmak uçlarında uyuşma ve parmak eklemlerinde ağrılar birlikte görülüyorsa bu durum ortapedik olabileceği gibi nörolojik tabanlı da olabilir. Özellikle parmak uçlarında uyuşmalar ve elde hissizleşmenin yaşanması nörolojik bazı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu gibi parmak ve eklem rahatsızlıklarıyla karşılaşan kişiler mutlaka uzman hekimlere başvurmaları tavsiye edilmektedir. Parmaklarda ağrı ve uyuşma hissine neden olan bir diğer unsur da karpal tünel sendromudur. Başlarda bu sendromun belirtileri;

 • Elde ve parmaklarda güçsüzlük
 • Kavrayış zorlukları
 • Uyuşma ve ağrılar

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığın tedavisi için ileri seviyelerde cerrahi müdahaleler ve çeşitli operasyonlar gerçekleştirilebilir.

Parmak Ağrılarını Azaltmak İçin Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

Her gün kolayca uygulayacağınız basit birkaç egzersiz sayesinde parmaklarda ve eklem bölgesinde oluşacak birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Bu egzersizleri uygulaması kolay olduğu kadar faydalıdır. Parmak ağrılarını azalmak için;

 • Aç kapa hareketleri
 • Parmak esnetme
 • Parmak bükme hareketleri
 • Top egzersizleri

En çok uygulanan egzersiz yöntemleridir. Aç kapa hareketlerinde el öncelikle yumruk yapılarak sıkılır ardından da esneyecek biçimde geri açılır. Bu hareket 30 – 35 saniye boyunca tekrar edilir. Yumruk yapma ve geri açma hareketi parmak ve ellerde gerçekleşecek kireçlenmeleri önüne geçebileceği gibi parmak ağrılarının azalmasını da sağlayacaktır. Her gün bu egzersizleri uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Tetik Parmak Sendromu Nedir?

El parmakları ve eklemler arasında yer alan eklem halkasının zamanla kalınlaşarak kas ve tendonlara baskı uygulaması sonucu tetik parmak sendromu meydana gelmektedir. Oldukça ağrılı ve uzun süren bir tedavi yöntemine sahip bu hastalık;

 • Diyabet, gut, rematoid vb. hastalığa sahip kişilerde
 • 40 yaş üstü bireylerde
 • Ofis çalışanlarında
 • Fiziksel darbeler sonucunda

Görülebilmektedir. Tetik parmak sendromunda parmaklar uzun süre kitlenir, hareket kabiliyeti azalır ve hareket esnasında yoğun acı hissi yaşanır. Tetik parmak sendromu yaşayan hastalar, hastalık derecesine göre cerrahi yollarla tedavi görebilirler. Başlangıç aşamasında olan hastalar içinse diğer tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Parmak Ağrılarında Hangi Doktora Başvurulmalıdır?

Parmak ve eklem ağrıları ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle karşılaşılan parmak ağrıları için mutlaka uzman bir hekime başvurmak büyük önem taşımaktadır. Evde uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemlerle ağrılarınızı azaltmanız mümkündür.

Ancak iyileşmenin gerçekleşmesi için doktor tavsiyeleri büyük önem taşımaktadır. Parmak eklem ağrısı için hangi doktora gidilir? Sorusunun yanıtı elbette Ortapedi cerrahisidir. Muayene olduktan sonra ağrıların mahiyeti ve türüne göre fizik tedaviye yönlendirilebileceğiniz gibi ufak cerrahi operasyonlar geçirmeniz de mümkündür.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.