Parmak Uçlarında Karıncalanma Neden Olur?

Parmak uçlarında yanma ve karıncalanma nedenleri, tedavisi ve nasıl geçeceği hakkında bilgilere bakabilirsiniz. Genellikle diyabet ve obezite gibi hastalıklardan kaynaklanan parmak uçlarında karıncalanma hakkında detaylar yazımızı içerisindedir.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Neden Olur?

Parmak uçlarındakarıncalanma olması genellikle diyabet ve obezite gibi hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Kalp damar hastalıklarının belirleyicisi olarak da bilinen bu durumda dikkatli olmakta fayda var. Parmak uçlarındakarıncalanma probleminin toplumun yaklaşık yüzde 10’unda görüldüğü bilinmektedir. Bu tür hastalıklar nöropati adı verilen tıp alanının bir konusudur. En temel nedeni olarak toplumda kontrol edilmesi zor olan şeker hastalıklarının artışı olduğu biliniyor.

Ayrıca dilde karıncalanma neden olur? Yazımıza bakabilirsiniz.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Parmak uçlarında karıncalanma hastalığı için tedavi yapılması için ilk ön ce şikayetleri olan hastanın tedavi edilmesi gerekiyor. Hastayı değerlendirecek olan kişinin nöroloji uzmanı olması şart. Uzman hekim muayeneden farklı olarak hastadan çeşitli kan testlerinin yapılmasını talep edebiliyor. Bu testlerin şaşma ihtimali olmasına karşın testlerin 2 kere yapılmasının daha etkili olacağı biliniyor.

Yapılan testler arasından EMG sinir ve kasların nasıl çalışacağını değerlendiriyor. Tanının büyük ölçüde kesinleşmesi EMG sayesinde yaşanıyor. Gerekli testler ve muayeneler yapıldıktan sonra hasta için tedavi planı hazırlanıyor. Hastalık hangi neden bağlı olarak ortaya çıkıyorsa ona uygun bir tedavi yönteminin uygulanması gerekiyor.

Hastalık bağışıklık sisteminin düzenli çalışmamasına bağlı olarak gerçekleşiyorsa bu durumda hekimin ilk önce hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekiyor. Bunun için beslenme planları, eksik vitaminlerin tamamlanması ve benzeri yollardan faydalanmak gerekebilir.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Problemi Ne Zaman Hastalar için Problem Teşkil Ediyor?

Parmak uçlarında karıncalanma hastalığının tehlike olması söz konusu olabilir. Özellikle hastaların karıncalanma hastalığına ek olarak başka belirtilerin görülmesi söz konusu olabilir. Kuvvet kaybı, halsizlik, his kayıpları ve buna benzer belirtilerin baş göstermesi halinde nöroloji uzmanına başvurmak gerekir. Zaman içinde hasta karıncalanma probleminin arttığının farkına varabilir. Şiddetin ilaç alınmasına rağmen artması durumlarında kişinin en kısa zamanda hastaneye gitmesi gerekir. Nitekim bu durum içten içe ilerleyen bir hastalığın belirtisi olabilir.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Problemine Neden Olan Hastalıklara Dikkat

Parmak uçlarında karıncalanmaya neden olan hastalıklar ciddi hastalıklar olabilir. Örneğin diyabet hastalığının kontrolsüz olması durumunda karıncalanma problemi baş gösterebilir. Diyabet hastalığı ile ortaya çıkan şikayetler daha güçlü olur. Hastalar genellikle bu şikayetler ile başa çıkmakta zorlanırlar. Diyabet hastalığının her durumda kontrol altında olması gerekir. Kişinin perhizine birebir uyması gerekir. Aksi halde hastalık şiddetlenerek vücuda daha çok zarar vermeye devam eder.

Tiroit bozukluklarının karıncalanma probleminde sık karşılaşılan bir durum olduğu bilinmektedir. Hormon seviyelerinin hem yüksek hem düşük olması karıncalanmaya neden olur. Bu durumun düzeltilmesi için hekimin önce hormon seviyelerini tespit etmesi gerekir. Duruma göre kişiye özel tedavi planının oluşturulması gerekir.

Son olarak böbrek yetmezliği hastalığı olan kişiler, kanlarında toksik madde ile yaşarlar. Çünkü böbrekler işlevini tam olarak yerine getirememiştir. Kanda bulunan pis maddelerin artması ile birlikte hastalar karıncalanma şikayeti ile karşılaşabilirler. Hastalığın uygun yöntemler ile tedavi edilmesi ile birlikte bu problem ortadan kalkabilir.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Problemi ile Diğer Hastalıkların İlişkisi

Parmak uçlarında karıncalanma ile diğer hastalıklar birbiri ile yakından ilişkilidir. B12 vitamininin eksikliği özellikle hastalıkların daha çok görülmesine neden olan bir durumdur. Çoğu zaman geçmeyen karıncalanma problemlerinin altında B12 vitaminin eksikliği rol oynuyor. Hastalıklar genetik olarak meydana gelebiliyor. Bu nedenle kişinin kendi ailesindeki hastalık öykülerini iyi bilmesi gerekiyor. B12’ye ek olarak folik asit eksikliğinin de hastalıkların oluşmasında belirleyici olduğu biliniyor. Hangi hastalık olursa olsun, hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Zamanında tedavi edilmeyen hastalıklar önemli problemlerin görülmesine neden olabiliyor. Erken tedavi yapılan hastalıklardan zarar görme ihtimali daha az oluyor.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Problemini Geçirmek için Doğal Lapa Yöntemi

Parmak uçlarında karıncalanma olduğu zaman uygulanabilecek lapa tarifi bulunuyor. Genellikle insanlar ellerinde uyuşma problemi olduğu zaman aldırış etmiyorlar. Fakat doktorlar insanları uyarıyor. Aldırış edilmeyen her ufak sağlık probleminin altında aslında önemli problemler yatabiliyor.

Lapanın hazırlanması için nane yağı, ozon yağı ve zencefil ile nane bitkilerinin karıştırılması gerekiyor. Özellikle el bölgesinde uyuşuklukların giderilmesi için lapanın uygulanması gerekiyor. Hangi bölgede problem varsa lapa uygulandıktan sonra bölgenin kapatılması gerekiyor. Ayrıca lapa soğuyana kadar beklemeli. Parmak uçlarında karıncalanmahissinin geçmesine yardımcı olan bu doğal yöntemi 7’den 70’e herkes uygulayabilir. Yine de herhangi bir problemle karşılaşmamak için kürü uygulamadan önce hekim önerisini almak gerekebiliyor. Aksi halde sağlıklı olayım derken sağlığınızdan olabilirsiniz.

Boyunda karıncalanma nedenlerini inceleyebilirsiniz.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Problemini Gidermek için Neler Yapabilirim?

Parmak uçlarında karıncalanma probleminin giderilmesi için yapılacaklar illa hastane ortamında olmak zorunda değil. Dolaşımın artırılması gibi bile basit bir yöntem sayesinde hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek mümkün olur. Zayıf kan dolaşımı yüzünden sinirler ve kan damarlarının boşluğu etkilenir. Çeşitli egzersizler yapmak ve masaj terapilerinden faydalanmak organlara giden kan miktarının artmasına yardımcı olarak bu problemin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Sıcak ve soğuk kompres yöntemi hem oldukça pratik hem de etkili bir yöntemdir. Özellikle şişkinliklerin giderilmesi için bu yöntemden faydalanılabilir. Eğer soğuk uygulama yaparken buz kullanılacaksa, buzun cilt üzerine doğrudan uygulanmaması gerekir. Aksi halde cilt üzerinde soğuk yanıkları meydana gelebilir.

Vitamin takviye etme yönteminden faydalanarak karıncalanma probleminin son bulmasını sağlayabilirsiniz. Vitamin almadan önce mutlaka hekime başvurmanız gerekir. Hekim önce sizin hangi vitamin ya da minerale ihtiyacınız olduğunu tespit ederek sonrasında size gerekli takviyeleri yapacaktır. Kendi başınıza vitamin dahi olsa ilaç almamanız gerekir.

Parmak uyuşmasının önüne geçmek için kolay egzersizler yapabilirsiniz. Egzersizler genel sağlık için de faydalı olur. Basit yarım saatlik yürüyüş bile problemlerinizin önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır. Fakat hastalıkta temel tedavi yönteminin ilk önce hastalığın neden meydana geldiğini anlamak olduğunu unutmayın.

Karpal Tünel Sendromuna Bağlı Olarak Oluşan Parmak Uyuşması

Parmak uyuşmasının karpal tünel sendromundan oluşması söz konusu olabilir. Bu sendrom bilek ekleminden çıkar ve ele doğru ilerler. Bu bölgelerde yer alan sinirlerin üzerine basınç uygulanmış olur. Bu basınç yüzünde kişi ağrı hisseder. Özellikle hormon bozuklukları ve gebelik gibi nedenlerden dolayı karpal tünel sendromu ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar göre ellerini diğer insanlara göre daha sık kullanan insanlarda ve bilek seviyesinde aktivite yapanlarda karpal tünel sendromu oluşma ihtimali daha yüksektir.

Sinir Sıkışması Yüzünden Karıncalanma Problemi ile Karşılaşıyor Olabilirsiniz

Sinir sıkışmasından kaynaklanan karıncalanma problemleri ile sık karşılaşılır. Özellikle çeşitli travmalar alınmasına bağlı olarak sinir sıkışması yaşanabilir. Dirsek kemiğindeki sinirler, elin ön ve arka kısmında yer alan sinirler uyuşukluk yaşanmasına neden olabilir.

Sinirlerin sıkışmasına ek olarak bu sinirlerin iltihaplanması ile beraber de hasar meydana gelebilir. Bu durumlarda hastalığın tedavisinin hemen uygulanması gerekir. Parmak uçlarında karıncalanmadan daha ciddi bir problem olan iltihabın bütün vücuda yayılması gözlemlenebilir. Yapılan araştırmalara göre kişilerin yeterli miktarda b12 almamaları, MS hastası olmaları, uzun süre ayakta kalmak ya da metal zehirlenmeler kişilerin sinirlerinin hem sinirlerinin iltihaplanmasına hem de sinirlerin sıkışmasına neden olabilir. Sinir sıkışma problemi ile karşılaşmamak için sağlığa dikkat etmek gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.