PDW Nedir? PDW Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

PDW değerinin yüksek ya da düşük olması ne anlama gelir, kaç olmalı; yüksekliği nasıl düşürülür, düşüklüğü nasıl yükseltilir? Değerlerin düşük ya da yüksek çıkması kansere işaret midir? Konu hakkındaki tüm detaylar yazımızda.

PDW Nedir? PDW Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

PDW tanımı, yüksekliği ve düşüklüğünün neden kaynaklandığı ve tedavisinin nasıl yapılacağı bu yönde kan tahlili yaptıran kişiler tarafından oldukça merak edilen konu başlıkları olmak üzere özellikle kızarıklıklar, sebepsiz morluk ve aşırı kanamalarda PDW testine başvurulabilir. PDW Türkçe’de daha çok trombosit olarak dile getirilen platelet yani trombositlerin dağılım aralığının ölçüldüğü bir testtir.

PDW Nedir?

PDW olarak adlandırılan “Platelet Distribution Width” testi tam kan sayımı içerisinde trombosit dağımının genişliğini yani trombositlerin boyunun ne denli düzgün olduğunu ortaya koyan bir testtir. PDW nedir sorusu için ayrıca trombositlerin ne kadar ölçüde üniform boyutta olduğunun yansımasını da ölçmek mümkündür. PDW bazı kan hastalıklarının ortaya çıkarılmasında oldukça önemli bir test olmakla beraber kişinin kemik iliğinin çalışması hakkında da hekime fikir veren bir testtir. Kemik iliği hakkında bilgi veren PDW testi takip testleri için de bir ön çalışma durumundadır.

PDW ve MPV Arasındaki Farklar Nelerdir?

PDW genellikle MPV ile karıştırılan bir test olmakla beraber bu noktada MPV nedir sorusunun da cevaplanması oldukça önem taşımaktadır. Tam kan sayımı içerisinde değerleri takip edilen bir test olan MPV kandaki ortalama trombosit büyüklüğünün bir yansımaı olarak kabul edilirken, PDW ise bu tormbositlerin boyutunun düzgün olup olmadığının bir tespiti niteliğindedir. Başka bir deyişle trombositlerin kandaki dağılım aralığı PDW olarak adlandırılmaktadır.

Trombositler Ne İşe Yarar?

Trombositler vücutta kan pıhtılaşmalarının gerçekleşmesine neden olan hücrelerdir. Buradan hareketle trombosit seviyelerinin yüksek ya da düşük olması ve aynı zamanda trombosit yapılarında meydana gelen anormallikler bir sorun olduğunu gösterir. Platelet olarak da isimlendirilen trombositlerin düşük olarak ölçülmesi durumunda kanamanın arttığından söz edilebilir. Yüksek seviyedeki trombositlerde ise pıhtılaşmanın arttığı ifade edilebilir. Trombositler çapları 1.5 mm ile 3.00 mm arasında değişen hücre parçaları olmakla beraber oldukça fazla sayıda granül içerdiklerinden de bahsedilmesi gerekmektedir.

PDW Testi Değerleri Hangi Aralıkta Olmalıdır?

PDW testi rutin bir kan sayımının bir parçası olabileceği gibi, hekimin şüphelendiği bazı durumlarda başvurduğu bir test olarak da nitelendirilebilmektedir. Genellikle kemik iliği bozukluklarından şüphelenilen durumlarda istenen PDW değeri kaç olmalı tanımlaması için;

 • PDW değeri empedans açıklığına göre 9.00 ile 14.00 fl arasında
 • PDW değeri optik sistemine göre ise %44 ile %56 arasında olmalıdır.

Doktorun PDW Testi İstemesine Neden Olan Faktörler

RDW ve trombosit tanımları yapıldıktan sonra hekimlerin neden PDW testi istedikleriyle alakalı bilgi sahibi olmak da oldukça önemlidir. Bu yönde;

 • Ciltte kızarıklık, lekeler ve morluklar görülmesi
 • Kanın pıhtılaşma eşiğinin artması
 • Burun kanaması
 • İç kanama
 • Adet kanamasının oldukça fazla oranda gerçekleşmesi
 • Ciltte sebepsiz morluklar meydana gelmesi
 • Çok küçük kesik ve yaralanmalarda bile oldukça fazla kanama olması

PDW Testinin Normal Aralık Değerinde Çıkmadığında Ne Yapılmalıdır?

Hekim tarafından istenen tam kan sayımında PDW değerlerinin düşük ya da yüksek çıkması sonucunda öncelikle bu olumsuzluğun altında yatan nedenlerin ortaya çıkarıldıktan sonra ivedi olarak tedavisine başlanması oldukça önemlidir. PDW değer anormalliği sonucunda bunun altında yatan nedenlerin tespiti sonucunda uyguşanacak tdavi sonucunda genellikle değerler normale dönmekte; aksi bir durumda ya da durumun tespitinin zor olduğu durumlarda ise tanı doğrulama için hekim hastadan ek testler yapılmasını da talep edebilir. Bu testler sonucunda PDW anormalliğine neden olabilecek;

 • Böbrek yetmezliği
 • İltihaplanma koşulları varlığı
 • Bulaşıcı herhangi bir hastalık
 • Kanama bozuklukları da kolaylıkla ortaya koyulabilmektedir.

Yapılan ek testlerde de PDW değerlerinin anormal olması nedeni tam olarak ortaya koyulamıyorsa ya da değerlerin çok ciddi oranlarda düşük veya yüksek olduğu durumlarda hekim tarafından kemik iliği biyopsisi istenerek kemik iliğinin detaylı incelemesi yapılabilir. Ayrıca yapılan araştırmalar PDW değerleri normal olmayan önemli bir kesimin nispeten yüksek rakımlarda yaşadığını da ortaya koymuştur.

Düşük Platelet Sayısı Ne Anlama Gelmektedir?

Kan tahlilinde genellikle düşük platelet sayısına sahip olan kişilerde oldukça fazla büyük trombosit sahipliği ve buna bağlı olarak da kemik iliği üretim düzeylerinin artması anlamında ipuçları ortaya çıkmaktadır. Kanamanın artması (pıhtılaşma seviyesinin minimumda olması) düşük platelet sayısı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle öncelikle PDW değerinin düşük olmasına neden olan faktörün tespiti ve ortadan kaldırılması değerin normale dönmesini sağlayabileceği gibi, yapılacak olan ek testlerde PDW seviye anormalliği mineral ve vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya koyulursa bu takviyelerden sonra değerin normale dönmesi beklenecektir. PDW düşüklüğünde platelet olarak adlandırılan trombositlerin boyutları birbirine çok yakın olmakla beraber buna ek olarak trombosit ve kemik iliği üretimiyle alakalı da bir sorun var demektir.

Düşük Platelet Sayısına Neden Olan Faktörler

Düşük platelet sayısı kemik iliğini etkileyen bir problem olduğunu gösterir. PDW düşüklüğü nedeni genel anlamda;

 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Bazı kanser türleri
 • Viral enfeksiyonlar
 • Mononükleoz
 • Hepatit
 • Kızamık nedeniyle görülebilmektedir.

Yüksek Platelet Sayısı Ne Anlama Gelmektedir?

Tam kan sayımında ortaya çıkan kandaki platelet yüksekliği (PDW değerlerinin yüksek çıkması) PDW yüksekliği nedir sorusunun da gündeme gelmesine neden olmaktadır. PDW yüksekliği trombositlerin yapılarının birbirlerinden oldukça farklı olduğunun bir tespiti olarak nitelendirilebilir. Burada belirtilen trombosit yapılarının farklı olması bazı trombositlerin genç, bazılarının da yaşlı olduğudur. Bunun sonucunda da kemik iliklerinde ya da trombositlerde probleme yol açan nedenlerin tespit edilmesi aşamasına geçilir. Yüksek trombosit seviyesi ise kandaki pıhtılaşmanın artması anlamına gelirken, bu durum kendi içerisinde birtakım olumsuzluklar yaratmaktadır. Plateletlerin büyük olması ayrıca trombositlerin genç olduğu anlamına da gelmektedir. Bu sayede PDW değer yüksekliği yaşlı ve genç trombositlerin bir arada bulunması anlamında da değerlendirilir. Normal şartlar altında bir arada bulunmayan bu trombositler herhangi bir nedenden dolayı bir arada olabilmektedir.

Yüksek Platelet Sayısına Neden Olan Faktörler

PDW yüksekliğinin nedeni için oldukça farklı başlıklar belirtilebilir.

 • Bazı kanser türleri
 • Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanımları
 • Bulaşıcı bazı hastalıklar
 • İnflamatuvar durumlar
 • Anemi
 • İltihaplı hastalıklar
 • Kansızlık PDW yüksekliğine neden olan başlıca faktörlerdir. Yüksek PDW değerleri için de, PDW değeri nasıl düşürülür soruları için de doktorların tüm yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır.

PDW Testinin Eksik Ya Da Sonuçsuz Çıktığı Durumlar

Bazı durumlarda tam kan sayımındaki PDW değerlerinin eksik ya da sonuçsuz çıktığı durumlarla karşılaşılmaktadır.

 • Testin yapıldığı laboratuvarların kalitesiz olması
 • Test esnasında trombositlerin bir araya toplanma durumu PDW testinin eksik ya da sonuçsuz çıkmasına neden olabilir.

Bu durumlarda PDW testi tekrarlanabilir. İkinci yapılacak test sonucunun da ilkiyle benzer çıkması durumlarda genellikle trombositlerin bir araya toplanma durumu devam edeceğinden test sırasında ilave olacak bir antikoagülan ile bu yığılma durumunun önüne geçilebilir.

PDW Düşüklüğü Ve Yüksekliği Tedavisi İçin Önemli Tavsiyeler

PDW düşüklüğü ve yüksekliği için bu değerlerin tek başına bir hastalık habercisi olduğunun düşünülmesi oldukça yanlıştır. Hekimler zaten tam kan sayımında sadece PDW değerlerine bakarak bir teşhis koymamakla birlikte öncelikle buna neden olan hastalığı belirleyerek hastalıklara ne iyi gelir noktasında gerekli tedaviyi uygulayacaklardır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.