Pembe Göz Hastalığına Karşı En Etkili 8 Yöntem

Pembe Göz Hastalığına Karşı En Etkili 8 Yöntem

Pembe göz hastalığı tedavi yöntemleri, göz kapağının iç kısmını ve gözün ön kısmını kaplayan zar olan konjonktivanın iltihaplanmasına karşı uygulanacak tedbirleri içerir. Pembe göz hastalığına “konjunktivit” de denir. Gözün beyaz kısmının iltihaplanmasıyla meydana gelen pembe göz hastalığı, küçük kan damarlarının kızarmasıyla yanma hissine neden olmaktadır. Halk tarafından pembe göz hastalığı olarak bilinen konjunktivit, genellikle bakteriler veya alerjiler sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Bazı hayvanlarda, özellikle sığırlarda pembe göz hastalığı tedavisi en merak edilen konulardan biridir. Sığırlarda özellikle kış aylarında pembe göz hastalığına rastlanılabilmektedir. Hayvanlarda göz sulanması meydana geldiğinde genellikle pembe göz hastalığından şüphelenilmektedir. Bitki polenler, ot tohumları, güneş ışığı gibi nedenler pembe göz hastalığının yayılmasında rol oynar. Hayvanlar için ağır bir hastalıktır ve çiftçiler için de yüksek maliyetlere sebebiyet vermektedir. Tedavisi mümkündür. Ancak hastalığın görülmesi ile birlikte erken ve hızlı bir şekilde tedavi uygulanmalıdır.

Bizler için doğal yollarla doktora gitmeden evde uygulanabilecek ucuz ve kolay tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Işığa duyarlılık, şişlik ve kızarıklık, ağrı ve kaşıntı, bulanık görüş, sulu gözler, kumlu his gibi son derece rahatsız edici semptomlar oluştuğunda pembe göz hastalığıyla karşı karşıya olunduğu anlaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda pembe göz hastalığı tedavisi için uygulanabilecek en etkili 8 yöntem şunlardır:

 1. Soğuk Kompres Uygulaması

Hidroterapi olarak da adlandırılan soğuk kompres uygulaması, son derece basit ve doğal bir yöntemdir. Göze soğuk kompres faydalarının en başında gelen yanma hissinin hafifletilmesi için gün içerisinde birkaç kez uygulanabilir.

Buz küpleri temiz beze sarılarak hastalıktan etkilenen gözün üzerinde 5-10 dakika bekletilebilir. Bu işlem uygulanırken bezin dezenfekte edildiğinden emin olmak gerekmektedir. Çünkü gözün mikrop kapması pembe göz hastalığının artmasına neden olabilir. Bu küpleri dışında soğuk suya dokundurulan bir temiz bezle de göze kompres uygulanabilir. Bu yöntem, lokal tedavilere karşı hassas olan gözler için doktorlar tarafından da önerilmektedir.

 1. Papatya Uygulaması

Göze lokal olarak uygulanabilecek ilaçlara ek olarak şifalı bitkiler de pembe göz hastalığından etkilenen gözün mümkün olan en kısa zamanda iyileşmesini sağlamaktadır. Daha kısa sürede iyileşme görülmesi için çeşitli iyileştirme yöntemleri birleştirilebilir. Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan papatya, göz problemleri için çok etkili bir bitkidir.

Papatya uygulaması şu şekilde yapılmaktadır: Öncelikle bir papatya çayı hazırlanmalıdır. Tıpkı soğuk su kompresi gibi göze uygulanmak üzere, bez papatya çayına batırılarak göze 5 dakika uygulanmalıdır. Bu şekilde papatya çayı yavaşça göz tarafından emilmekte ve tedavi gerçekleşmektedir. Gün boyunca iki veya üç kez papatya uygulaması yapılabilir.

 1. Alkali Diyet

Vücutta iltihaplanma meydana geldiğinde buna mutlaka aşırı asitlenme neden olmaktadır. Bu nedenle alkali gıdalarla vücuttaki asit seviyesi içeriden düzenlenebilmektedir. Vücudun ideal pH seviyesini ayarlamasına yardımcı olan sebzeler ve meyveler bulunmaktadır. Bu sebze ve meyveler tüketilerek vücutta oluşan iltihaplanmaların önüne geçmek kolaylaşmaktadır. Toksinlerle savaşmak zorunda kalmayan vücutta bağışıklık sistemi güçleneceği için olası bir iltihaplanmanın da önüne alkali gıdalar tüketilerek geçilebilir. pH seviyesini içten düzenleyen en etkili alkali gıdalar şunlardır:

 • Sebzeler,
 • Limon, muz, karpuz, greyfurt ve avokado gibi meyveler,
 • Kurutulmuş meyveler ve tohumlar,
 • Deniz yosunu,
 • Sarımsak,
 • Zeytinyağı,
 • Kırmızı biber
 1. Doğal Takviyeler

Bazı doğal takviyeler, pembe göz hastalığının önüne geçmek için önerilmektedir. Bunların en başında bazı vitaminler gelmektedir. A vitamini, B vitamini, E vitamini ve C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirdiği için göz sağlığına oldukça etkilidir.

 1. Salatalık

Salatalık, içinde bol su bulunan bir sebzedir. Salatalığın içindeki suda antioksidan bulunur ve bu madde gözler için oldukça yararlıdır. Salatalığın vücuda doğrudan uygulanması kan dolaşımını artırdığı gibi yatıştırıcı özelliğe de sahiptir. Salatalık kullanımı şöyledir: Birkaç dilim salatalık soğutularak göze 10 – 15 dakika göz üstünde bekletilmelidir. Bu günde 3 kez tekrarlanmalıdır.

 1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi tahriş olmuş dokuları iyileştirmeye yardımcı olur. Sert bir pamuğa ılık su eşliğinde sirke ilave edilerek göz kapağının üstüne bu pamuk koyularak tedavi uygulanmaktadır.

 1. Patates

Dilimlenerek bu dolabına konulan patatesler soğuduktan sonra 10 dakika göz kapağında bekletilmelidir.

 1. Hijyen

Hijyen, tedavi için olduğu kadar pembe göz hastalığının yayılmasını önlemek için de gereklidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.