Peniste Kaşıntı Neden Olur?

Peniste kaşıntı neden olur, nasıl geçer, tedavi yolları ve bitkisel çözümleri nelerdir? Ayrıca cinsel hastalık belirtileri nelerdir? Peniste kaşıntı sorunu cinsel hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu yüzden sorun göz ardı edilmeden, hemen çözüme kavuşturulmasında fayda vardır. Kaşıntı sorunu bilgileri yazımızda bulunmaktadır.

Peniste Kaşıntı Neden Olur?

Peniste kaşıntı olması cinsel hastalıkların habercisi olabilir. Peniste kaşıntı dikkate alınmayabilir fakat özellikle kendini sürekli tekrar eden kaşıntı problemlerinin vücudun hangi bölgede olursa olsun dikkate alınması gerekir. Kaşıntılar masum olabileceği gibi, bu problemin altında yatan neden ciddi bir hastalık da olabilir. Kaşıntı peniste başlayıp vücudun diğer yerlerini sarabilir. Bu durumda kişinin hayatı son derece rahatsız edici olmaya başlar. İş ve okul gibi toplumsal ortamlarda büyük sıkıntı yaşayabilir. İlerleyen vakalarda psikolojik bir takım problemler ortaya çıkabilir. Kişi kendine duyduğu öz güveni zedeleyebilir.

Makatta kaşıntı neden olur? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yetersiz Temizlik Yüzünden Peniste Kaşıntı Olabilir

Yetersiz temizlik olmasından kaynaklanan peniste kaşıntı vakaları son derece can sıkıcı olabilir. Kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler bölgenin temizliğinin olması gerektiği gibi yapılmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bölgenin temizliği için sabun ve içerisinde yüksek kimyasal madde bulunan temizlik ürünlerini tercih etmemek gerekir. Bunun yerine bol su kullanarak bölge temizlenebilir. İçinde kimyasal maddelerin çok olduğu ürünler bölgenin tahriş olmasına neden olarak kaşıntı başta olmak üzere çeşitli problemlerin görülmesine neden olabilir. Penis bölgesinde temizlik yetersizliğine bağlı olarak kirli madde birikimi başlar. Ter, kıllar ve vücut salgıları yüzünden bölgede bir tabaka oluşur. Bu tabaka yüzünden penis kaşır. Yeterli temizlik koşulları sağlandığı zaman, kaşıntı hissi kendiliğinden ortadan kalkar.

Candida Mantarı Penisin Kaşınmasına Neden Olabilir

Candida mantarı ile penis kaşıntısı ortaya çıkabilir. Bu mantar türü yalnızca erkekleri etkilemez. Aynı zamanda kadınlar da bu mantar türü yüzünden kaşıntıdan şikayetçi olabilirler. Kadınların en az yüzde 60’ının bu mantardan kaynaklı kaşıntı problemi yaşadığı bilinmektedir. Mantarın en sık ortaya çıkış şekli ise cinsel temastır. Cinsel temas sırasında koruma önlemeri almak bu mantarın bulaşması için bir bariyer oluştursa da yineden tam anlamı ile mantardan korunmak mümkün olmuyor.

Mantarın tedavi edilmesi şarttır. Çünkü mantar tedavi edilmediği zaman ilerleyen durumlarda iltihaplanma gibi daha büyük problemler meydana gelebiliyor. Kişinin mantarı olduğunu anlaması için doktorun tanı koyması gerekiyor. Fakat herkes tarafından kabul edilen belirtiler mantarın olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Peniste Mantar Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Peniste mantar olduğunu anlamak için mantar belirtilerine bakmak yeterli olur. Fakat kesin teşhisin konulması için hastanın mutlaka doktor ziyareti yapması gerekir. Hekim çeşitli testlerden faydalandıktan sonra hasta için bir tanı koyar ve gerekli tedavi yöntemine başlanmış olur. Mantar olduğunun sık görülen belirtileri arasında:

 • Penis bölgesine geçmek bilmeyen kaşıntı,
 • Penis ağrısı yaşamak,
 • Penisten gelen akıntı,
 • Penisten gelen kötü koku,
 • Bölgede tahriş,
 • Bölgenin su toplaması,
 • Penis hassasiyeti,
 • Normalden farklı idrar yapma düzeni yer alır.

Bu belirtileri gözlemlediyseniz akit kayıp etmeden doktor ziyaret edin. Erken tanı koymak hastalığın kontrol altına alınabilmesi adına oldukça önemlidir.

Kaşıntı Probleminde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Dikkat

Cinsel hastalıklarda kaşıntı problemi en sık görülen belirtilerden bir tanesi olarak bilinir. Özellikle bel soğukluğu, HPV ve herpes gibi hastalıklarda kaşıntı problemi mevcuttur. Bu hastalıkların ilk belirtisi olarak peniste kaşıntı meydana gelebilir. Kaşıntı probleminin ciddiye alınmasının sebebi de budur. Bu tür hastalıklar ölüme kadar giden ciddi problemlere neden olabilen bozukluklar oldukları için mutlaka tedavi edilmeleri gerekir. Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu koruma olmadan cinsel ilişkiye girmemektir. Tek partnerli olmak sizi cinsel hastalıkların bulaşma riskinden koruyabilir. Aşağıdaki durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir tanesine yakalanmış olma ihtimaliniz yüksek demektir:

 • Penis ucundan akıntı gelmesi,
 • Genital bölgeye özgü olmayan belirtiler,
 • Şüpheli biriyle cinsel ilişkiye girmiş olur,
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Genital bölgede siği olması,
 • Genital bölgede ülser tipi lezyonlar erkekler için cinsel hastalığa yakalanmış olabileceğini gösteren belirtiler arasında yer alır.

Kadınlar için cinsel hastalıklarda meydana gelen ön belirtiler arasında ise:

 • Kasık ağrısı,
 • İdrar yaparken zorlanma,
 • Pelvik bölgesinde ağrı,
 • Pelvik kaslarının sertleşmesi,
 • Siğil görülmesi,
 • Akıntı (Genellikle kötü kokulu ve koyu kıvamlı) yer alır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunmak için Neler Yapmak Gerekir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için alınması gereken önlemler bulunuyor. Bu önlemlerden ilki ve en önemli olanı şüpheli olan insanlarla ilişkiye girmekten kaçınmaktır. Eğer bir kişinin birden fazla insanla ilişkiye girdiğini biliyorsanız bu kişiler şüphelidir. Her ne kadar şüpheli insanlardan kaçınmak önemli olsa da, cinsel hastalıkların yalnızca bu kişiler aracılığı ile taşınmadığı bilinmektedir. Kişi ne kadar şüpheli görünmüyor olursa olsun, ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmak gerekir. Prezertvatif kullanırken içinde lateks olan ve spremisit içeren ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu maddeler mikro organizmaların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur. Bir prezervatif yalnızca tek kullanım için olmalıdır Kullandıktan sonra ellerin temizlenmesi gerekmektedir. Prezevatifler her ne kadar erkeklerin kullanımında olan ürünler gibi görünse de özellikle Avrupa’da son zamanlarda kadınların kullanımına uygun korunma ürünleri de geliştirilmiştir. Bu ürünlerle de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Ayrıca kasıkta kaşıntı detaylarına bakabilirsiniz.

Peniste Kaşıntı Olmasının Nedenleri Neler Olabilir?

Peniste kaşıntı meydana gelmesinin nedenleri arasında:

 • Antibiyotik kullanımı,
 • Strese maruz kalma,
 • Kandida mantar hücrelerinin artış göstermesi,
 • Kadınlar için doğum kontrol hapı kullanmak,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan bazı hastalıklar,
 • Genital bölge temizliğinin yanlış şekilde yapılması,
 • Hijyen kurallarına uymamak,
 • Florayı bozan çeşitli kimyasal ürün ve sabunların tercih edilmesi,
 • Havuz ya da denize girdikten sonra ıslak mayo ile kalmak yer alır.

Koruyucu önlemler alarak bu durumların önüne geçmek önemlidir. Aksi halde peniste kaşıntı problemi ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Genital Bölgede Mantar Varsa Nasıl bir Tedavi Uygulanması Gerekir?

Genital bölgede mantar olmasına bağlı tedavi uygulanması için hekimin hasta ile birlikte hangi tedavi yöntemlerini kullanabileceğini incelemesi gerekmektedir. Enfeksiyonunun bulunduğu durumdan daha kötü bir hal almaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bazı durumlarda hekim doğrudan ilaç tedavisi ile başlayabilir. Enfeksiyon ilaca karşı kolay tepki verir.İlaç kullanıldığı zaman mantarın kendini tekrar etme ihtimali daha düşük olur. Bir kere tekrar eden mantar hastalığı yaşam boyu kişinin yakasını bırakmayabilir.

Mantar hastalığına yakalanan bir kişinin tedavi edilebilmesi için ilk önce mantar hastalığına neyin neden olduğunu bulmak gerekir ve buna yönelik bir plan hazırlanmalıdır. Eğer kişi sürekli nemli iç çamaşırı ile duruyorsa ne kadar mantar ilacı kullanılırsa kullanılsın, gerekli tedavi sağlanamaz ve kişi peniste kaşıntı gibi şikayetleri yaşamaya devam eder. Nedene yönelik tedavi uygulandığı zaman böyle bir problem ortadan kalkmış olur.

Kişi mantardan korunmak için mümkün olduğu kadar naylonlu olan iç çamaşırları yerine pamuklu olanları tercih etmeli, ayrıca dar olan çamaşırları giymekten kaçınmalıdır. İyi kumaşların en önemli özellikleri hava almaları ve konforlu olmalarıdır. Aksi halde kişinin genital bölgesi zarar görerek kaşıntı, şişlik, tahriş, acı gibi şikayetlerin oluşmasına neden olabilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.