PlayStation 5 Haberleri Gerçek Oldu Resmen Geliyor

A+
A-
PlayStation 5 Haberleri Gerçek Oldu Resmen Geliyor

Playstation 5 piyasaya çıkış tarihi ve yeni tasarım hakkında tüyolar, Sony yetkilileri tarafından açıklandı. Uluslararası oyun ağı ya da international konsol sistemleri olarak nitelendirilebilen PlayStation, dünyanın en çok oynanan oyunları arasında her dönemin ilk sırasında yer alıyor.

Yeni neslin en temel oyun sistemi olan PlayStation, uluslararası turnuvaları ve geniş kitleler tarafından sevilerek oynanması sayesinde yeni bir spor branşı oluşturmuştur. En azından oturarak oyun oynayan ve oyun bağımlılarına sosyal bir etkinlik, aktivite ve yüksek ödül kazanma imkanları sunan PlayStation, e-sports kategorisinde turnuvaların düzenlendiği ve yeni nesil ‘’artist’’lerin yani PS oyuncularının oluştuğu global bir oyun sistemidir.

PlayStation’ın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Futbol, strateji gibi oyunların en popüler olduğu oyun sistemi, konsol oyunları olarak nitelendiriliyor. Geçmişin atarileri, Super Marıo’larının dijital çağa tasarlanmış hali olan PlayStation diğer bilgisayar ve internet oyunlarının aksine, nesile katkı sağlayan sistemlerden biridir.  Ps 5 çıkış tarihi hakkından henüz net bir bilgi verilmemesi ve fakat tasarımın gerekli olduğu belirtildi.

Örneğin konsol dizaynındaki tuş ve panellerin dizilişi, kullanımları ve ergonomisi, el yapısını bozmayan ve tüm parmakları çalıştırdığı için doğrudan küçük motor kaslarının gelişmesine yardımcı olan bir dizayn ile tasarlanmıştır.

Hiç PS oynanamamış kişiler tuşların ancak 2 veya 4’ünü kullanabilir. Bunlar da baş parmaklar ve işaret parmaklarıdır. Özellikle okul öncesi çocuklarda kreş, anasınıfına, ilk öğretime başlayan çocuklara genellikle makas tutma, kalem tutma veya yapıştırma, boyama gibi tekniklerle küçük motor kasalarını geliştirmeyi amaç ederler. Fakat konsol sistemiyle tanışmış çocuklarda motor kas sistemi küçük yaşlarda gelişmeye başladığı için daha pratik ve kolay işlem yapabilirler.

Her gelişen motor kas, beyin gelişiminin daha hızlı olmasını sağlarken, koordinasyon ve konsantrasyonu artırır. Aynı zamanda online olması, çocukların hem konulurken hem de oyun oynayabileceklerini, düşünebileceklerini ve oyun kazanabileceklerini gösteriyor. Uluslararası sosyal oyun mekanizması sayesinde yabancı dil pratiğinin da kolaylıkla yapılabildiği yararlı bir sistemdir

Örneğin sahneye çıkan sanatçılar, şarkı söylerken dans edemez ya da bedenleriyle şarkıyı yansıtamaz. Dans eden şarkıcılar da mikrofonu tutarak şarkı söyleyemez. Bunu yapabilen çok az insan vardır. Çünkü beyin şarkı söylemeye odaklanmıştır. Ya da dans etmeye. İkini aynı anda yapıldığı zaman, şarkı sözleri karışabilir, unutulabilir veya dans sadece sallanmaktan ibaret olabilir.

PS oyunlarında elleri kullanabilme, oyun stratejisi geliştirme, oynama, sohbet etme ve dinleme etkinliklerinin tamamı aynı anda yapılabildiği için ‘’fiziksel ve mental senkronizasyon’’ tam manasıyla gelişir. . O sırada dışardan gelen seslere ya da kişilere konsantre olmamaları çok normal.

PlayStation Serileri

En son PlayStation 4 ile dünyadaki kullanıcı sayısını daha çok artıran Sony, paralı oyun sisteminde sunduğu promosyonlar ve uygun fiyat indirimleri sayesinde pek çok çocuğa ulaşabiliyor. Dijital pazarlama sistemlerinin tamamında gözlemlenen ve parasız oyun verilmeyen diğer platformlar düşünüldüğünde, çeşitli dönemlerde ücretsiz şekilde verilen popüler oyunlar sayesinde, hiçbir çocuğun oyun dışı kalmaması sağlanıyor.

Çocukların kendi kahramanlarını yaratabiliyor olması ve global sistem vurgusu ile ırkçılık temaları olmaması, dünya üzerinden tüm oyunlar arasında en sevilen olmasını belirliyor. Örneğin futbol insanları bir araya getiren en popüler oyunlar arasındadır. Burada her çocuğun istediği oyuncuyu seçebilmesi ve dini tema ayrıt etmeksizin her birine yer vermesi, hiçbir ulusun dışlanmamasını sağlıyor. Dolayısıyla PS kaynaştırabilen ve global ağda sosyallik sağlayan bir sistemdir.

PlayStation 5 Geliyor mu?

Mobil telefonlar ya da dijital cihazlar gibi her sene yeni model çıkarmadığı için bu kadar popüler olan PlayStation, yeni serisini piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Hemen eskimeyen modelleri sayesinde dünya üzerinde pek çok eve konuk olabilen ve çocuklar arasında ayrımcılıkların yapılmasını bir nevi engelleyen firma, yeni teknolojilerle donatılmış 5 serisini önümüzdeki sene içerisinde sunmaya hazırlanıyor.

Sony’nin yetkili isimlerinden Kenichiro Yoshida, Financial Times’a verdiği röportajda yeni oyun konsollarıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı: “Geldiğimiz noktada söyleyebileceğim tek şey artık yeni jenerasyon bir konsola ihtiyaç duyduğumuz olacaktır.”

Yoshida, PS5 ifadesini kullanmadan ve fakat yeni bir konsol sisteminin gerekli olduğunu belirtti. PS4 sistemine benzer bir mimari kullanılarak, gelişmiş bir konsol tasarladıklarını belirtti.

2013 yılında piyasaya sunulan PlayStation 4’ün yavaş yavaş ömrünü doldurduğunu, yepyeni ve fakat çok büyük farklar olmadan yeni bir sistem geliştirmeye çalıştıklarını belirtti. Ceo, henüz sistemin tasarlanmadığını ancak yeni teknoloji için tasarıların yavaş yavaş hayata geçirildiğinden bahsetti. Playstation 5 nasıl olacak konusunda ise PS4 mimarisinde tasarlanacağını çok büyük değişiklikler olmadan yeni teknoloji dizayn edileceğini belirtti.

PS5 Ne Zaman Çıkacak?

Muhtemel zaman 2020 olarak belirlendiğini ve yeni sistemin geliştirildiğine dair ilk bilgilerin önümüzdeki sene yani 2019 itibari ile kesinleşeceği belirtildi. Sony Corporation başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida, yeni nesil bir PlayStation konsolunun şirket tarafından gereklilik olarak görüldüğünü belirtti.

Financial Times’a verdiği röportajda Kenichiro Yoshida; “Bu noktada söyleyebileceğim tek şey, yeni nesil bir donanıma sahip olmak gerektiğidir.” Dedi. Yoshida, Sony Ps 5 ‘in henüz duyurulmaya hazır olmadığını, ancak mutlaka bir gün geleceğinin sinyallerini açıklamış oldu.

Sony, Eylül 2018’de yaptığı açıklama ile dünya genelinde 525.3 milyon PlayStation satış rakamını geçtiklerini duyurdu. Firma, 500 milyon özel PlayStation 4 Pro sürümü hazırladı ve satışa sundu. Tamamen şeffaf tasarlanan, 2 TB depolamalı PS 4 Pro, ikonik mavi rengi kullanıyor.

PS4 Pro

Playstation 4 kaç yılında çıktı sorusu için 2013 yılından sonra PS4 Pro’nun da 2016 yılında çıktığı bilgisi bulunuyor. PS4 Pro sürüm, mavi renkli Dualshock 4 kontrolcü şeffaf olarak tasarlandı. Şeffaf stant ile bakır rengindeki detaylarıyla fark yaratan Pro, kutusunda ilaveten koyu mavi PS kamera ve mono kulaklık ile sunuluyor.

2019 ve üstü modeller üzerinde çalışan geliştiriciler, PlayStation 5 hakkında hiçbir şey bilmediklerini belirttiler. PlayStation 5 için tahmin edilen en erken zaman, 2020 olacağı belirtiliyor. Ancak Sony’nin, rakip firmalar ve piyasa- sistem koşullarına göre planlarını her zaman değiştirebilir olduğu ve daha önce/ daha sonra geliştirebileceği, piyasaya çıkabileceği belirtiliyor.

Wall Street Journal tahminine göre ise konsolun en az üç yıl sonra çıkacağı ve bunun 2021 yılına kadar sabitleyebileceğini belirtiliyor.

PlayStation 5 Donanımları Nasıl Olacak?

Playstation 5 hakkında henüz kesin ve net bilgiler sunulmasa da sistem için özel dizayn, teknoloji ve tasarımların düşünüldüğü aşikar. Detayları basına sızdırılmadan geliştirilecek olan PS5, tüm dünyanın merakla beklediği sistemlerin başında geliyor.

PS4 mimarisinde ve daha donanımlı daha güçlü olacağı ifade edilen PS5’te, mevcut sistem üzerine GPU (ve CPU) yükseltmesi olabileceği, PS VR ile entegrasyon sağlanacağı belirtildi.

Konsol hakkında detaylar sunulmazken, PS4 sisteminin artık ömrünü doldurduğu ve yeni bir konsola ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Donanım, tasarım, grafik özellikleri, online eklentiler ve konsol sistematiği hakkında hiçbir detay belirtilmedi. Ancak tasarımın, üretim aşamasına geldiğinde tanıtımının yapılacağı belirtildi. PS5 haberleri şimdiden konsol hayranları ve dünya üzerindeki milyarlarca oyuncusunun ilgi odağı olmayı başardı.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.