Pomelonun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Pomelonun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Pomelo çeşitli faydalara sahip, farklı bölgelerde farklı isimlerle anılan bir meyvedir. Çin greyfurtu ya da şadok olarak da bilinen, turunçgil ailesinden pomelo, Citrus cinsi bir meyvedir. Latince ismi Citrus Maxima’dır. Latince büyük anlamına gelen Maxima adına sahip olmasından anlaşılacağı üzere turunçgil ailesindeki en büyük meyve çeşididir. 2 kilogram ağırlığa ulaşabilen pomelolar bulunmaktadır.

Bu büyük meyvelerin çapları 18-22 santimetreye kadar genişleyebilmektedirler. Pomelo, diğer turunçgil akrabalarına oranla çok daha kalın ve sert bir kabuğa sahiptir. Aynı zamanda içinde bulunduğu turunçgil ailesinde pomelo, asiditesi en düşük olan türdür.

Pomelo Ağacı

Pomelo ağacı, bazı Akdeniz ülkelerinde, Hindistan’da ve büyük çoğunlukla Güney Amerika’da yetiştirilmektedir. Pomelo ağaçlarının Türkiye’deki tek üretim yeri ise Antalya’dır.

Pomelo Meyvesinin Tadı

Pomelo meyvesi tadı portakala benzemektedir, ancak portakaldan daha tatlıdır.Bunun yanında pomelonun ekşi türleri de bulunmaktadır. Yetiştirme alanlarında genellikte tatlı türü yetiştirilip tüketilmektedir. Ancak bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde ekşi pomelo tüketimi de gerçekleşmektedir. Ancak içindeki meyvesinin de daha canlı ve farklı bir renge sahip olması dolayısıyla bu ekşi pomelolar, genellikte tapınak süslemelerinde ve dekor oluşturmadan kullanılmaktadırlar.

Pomelo, farklı çeşitleriyle Asya ve Güneydoğu Asya ülkelerinin neredeyse tamamında yetiştirilip tüketilmektedir.

Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İçerik açısından çok zengin ve yoğun bir meyve olan pomelonun faydaları da oldukça fazladır. Aşırı tüketilmemesi koşuluyla tüketiminin pek çok sağlık bozukluğuna iyi geldiği ve vücudun ihtiyacı olan bazı önemli içerikleri sağladığı bilinmektedir. Pomelo meyvesini faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Pomelo C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir.
 • Pomelo meyvesinin yalnızca biri, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının fazlasını karşılamaya yeterlidir.
 • Sindirimi hızlandıran ve düzenleyen pomelo meyvesi, içerdiği potasyum sayesinde kan basıcını da düzenler.
 • Kan damarlarının genişlemesini sağlayan potasyum, vücutta kan hücreleri aracılığıyla daha hızlı oksijen taşınmasına yardım eder. Bu sebeple pomelo kas ağrılarını, oksijen eksikliğinden kaynaklı kas yorgunluklarını ve baş ağrılarını geçirmeye yardımcı olur.
 • Mineral açısından da zengin olan pomelo, kemik gelişimine katkı sağlar, kemik erimesini yavaşlatır ve görülen etkilerini azaltır.
 • Meyvesi kadar yaprakları da faydalı olan pomelo, kurutularak dolaplarda muhafaza edildiğinde güve oluşumunu engeller.
 • Yapraklarının kokusu baş ağrısını dindirir, yapraklar çiğnendiğindeyse ağız kokusuna karşı etki eder.
 • Pomelo yapraklarının astım ve bronşite karşı da olumlu etki gösterdiği gözlemlenmiştir.

Pomelo Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Zengin bir içeriğe sahip olan pomelo üretildiği bölgelerde çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Eski zamanlardan beri tüketilen pomelo meyvesinin kullanım alanları şunlardır:

 • Meyvesi, çekirdekleri, yaprakları ve çiçekleri pek çok alanda kullanılan pomelo özellikle Güney Amerika mutfağında yaygın bir kullanıma sahiptir. Sindirmesi zor olmayan ve sıcak günlerde rahatlıkla tüketilebilen pomelo, şekerleme ve reçel yapımında, pasta ve tatlılarda kullanılır.
 • Çekirdeği ezilerek çıkarılan sıvının da tüketimi mevcuttur. Meyveden ayıklanan çekirdekler ve meyve yaprakları ezildikten sonra balla karıştırılarak günde 3 kez aralıklı olarak tüketildiğinde, mesane iltihabına karşı olumlu yönde etki gösterir.
 • Eski zamanlarda; yılan sokmalarında, vücuttaki zehirle savaşta pomelo suyunun içilmesinin iyi geldiğine inanılmaktaydı. Aynı şekilde akrep sokmalarında da yaranın üzerine ezilen çekirdekten elde edilen suyun sürülmesinin şifalı olduğu düşünülmekteydi.
 • Ancak günümüzde de, açık yaralara pomelo yaprak ve çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen sıvı sürülürse, yaranın iyileşmesinin hızlandığı bilinmektedir.
 • Lüks parfüm üreticileri tarafından pomelo çiçeklerine çok değer verilir. Olgunlaşmadan toplanan çiçeklerin doğal işlemlerden geçirilerek elde edildiği esansları, lüks parfümlerde egzotik bir koku elde etmek için kullanılır. Tatlı alt notalara sahip olan bu turunçgil ağırlıklı esans, özellikle son yıllarda oldukça yaygın bir kullanıma ulaşmıştır.

Pomelo Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Potasyum ve C vitamini açısından zengin olan pomelo meyvesi zararları aşırı tüketildiğinde ortaya çıkan bir meyvedir. Bu zararlardan korunmak için tüketimini sınırlı tutmak oldukça önemlidir.

 • Metabolizmayı hızlandıran pomelo meyvesinin zayıflamak için kullanımında aşırıya kaçılması, sindirim bozukluklarına ve sağlık problemlerine neden olacaktır.
 • Böbrek hastalığından muzdarip ve karaciğer problemlerine sahip kişilerin pomelo tüketmesi, içeriğindeki yüksek potasyum sebebiyle önerilmemektedir. Her ne amaçla tüketiliyor olunursa olunsun, pomelo tüketiminde porsiyon sınırı çok önemlidir.
 • Kan basıncı düşük olan kimselerin de pomelo meyvesini, çekirdeğini ya da yaprağını tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Pomelo Nasıl Tüketilebilir?

Pomelo nasıl yenir sorusu Türkiye’de sıklıkla tüketilmediği için bazen sorulmaktadır. Pomelonun yenebilmesi için portakal gibi tepesi ve altı kesildikten sonra kalın kabuğuna dikine derin kesikler atılarak kabuğu meyveden ayrılmalıdır. Ancak, dışında kalan beyaz lif kısımlarının da tamamen temizlenmesi gereklidir. Yoksa pomelo meyvesi tüketilirken pek de hoş olmayan acı bir tatla karşılaşılacaktır. Beyaz liflerden tamamen arındırılan meyve doğal olarak dilimlere ayrılır ve böylece keyifle tüketilebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.