Portakalın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Portakalın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Portakalın faydaları ve tüketimi oldukça fazladır. Çünkü hemen hemen herkes C vitamini deposu olan portakalı evinden eksik etmemektedir. Portakalın suyu da çok sevilir, fakat uzmanlar özellikle portakalı posasıyla birlikte tüketmek gerektiğini söylerler.

Çünkü portakalın yararının posalı kısımda olduğu kanıtlanmıştır. Turunçgiller familyasından bir ağaç olan portakal ağacının meyvesi olan portakal, birçok farklı alanda da kullanılmaktadır. Özellikle kabukları ve çiçeği portakal esans yapımında kullanılır. Ayrıca eczacılık ve gıda sektöründe de kullanımı oldukça yaygındır.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yüksek miktarda fruktoz vardır ve bilinen birçok yararı olan meyvedir. İşte, bunlardan bazıları şöyledir:

 • Portakalın içeriğinde fazla miktarda C vitamini bulunur. C vitamininin yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri de bulunmaktadır. Ayrıca mineral bakımından da zengindir. Demir, bakır gibi elementleri de bünyesinde bulundurur.
 • Sindirim sistemini düzenleyici bir özelliği vardır. İçeriğindeki yüksek lif miktarı sindirimi kolaylaştırıcı etki sağlar. Kabızlık sorunu olanların özellikle portakalı posasıyla birlikte tüketmesi tavsiye edilir. Bağırsaklara fayda sağlar.
 • Portakalın kolesterole iyi geldiği kanıtlanmıştır.
 • Portakalın cilde faydaları arasında en çok yaşlanmaya karşı etkisi bilinmektedir.
 • Böbrek taşı oluşumuna karşı vücudu koruduğu da gözlemlenmiştir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Zira içeriğindeki C vitamininin yüksek seviyede olması nedeniyle günlük vitamin ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı vücudu korumaktadır.
 • Magnezyum maddesini içeriğinde bulundurması sayesinde kan basıncını düzenler. Yüksek tansiyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve kan basıncını dengeler.
 • Bazı kanser türlerine karşı da koruma sağladığı gözlemlenmiştir. Özellikle mide kanseri, meme kanseri, deri kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı vücudu korur.
 • Portakalın cinselliğe de katkısı bilinmektedir. Sperm kalitesini artırır ve spermleri korur.
 • Vücudun güçlenmesini sağlar ve vücuda zindelik sağlar. Direnç kazanan vücut, düzenli portakal kullanımı sayesinde güçten düşmez.
 • Göz sağlığını da koruyucu etki gösterir.
 • Toksinlerden vücudu korumaktadır.
 • Potasyum kaynağı olması sayesinde kalbi de korur.
 • Portakalın faydaları arasında beyin gelişimine etkisi de bulunur. Zira B9 vitamini ve folik asit gibi maddeleri içeriğinde bulundurması ile hem beyin gelişimine katkı sağladığı gibi hem de beyni korur.
 • Portakal suyunun faydaları da oldukça fazladır. Portakalın iç rengi ne kadar koyu ise içeriğinde o kadar çok “likopen” vardır denilir. Karotenoid maddesi özellikle domateste de bol miktarda bulunur ve prostat kanseri gibi pek çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Ayrıca portakal suyu cilt kırışıklıklarına iyi gelmektedir. Kan basıncı yüksek kişilerin ve damar tıkanma riski olanların her gün düzenli olarak portakal suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

Portakal Nasıl Tüketilir?

Portakalın beyaz çiçeklerini çay haline getirerek tüketmek mümkündür. Bu çay özellikle uykusuzluğa iyi gelir. Kurutulmuş çiçekleri suda kaynatarak süzmek ve sonra içine bal katmak şifalı bir çay oluşturarak uykusuzluğa çare olacaktır.

Söz konusu olan portakal olunca, portakal şurubu nasıl yapılır diye de merak edilmektedir. Oransal olarak 10 portakal, 1 su bardağı toz şeker ve 4 su bardağı su ile portakal şurubu yapılabilir. Portakal suyu konsantresi nasıl yapılır diye sorulacak olursa yine oransal olarak 6 adet portakal kabuğu rendesine 4 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu ve 4 su bardağı su ile birlikte 500 gram pudra şekeri kullanılmalıdır.

Portakalın Zararları Nelerdir?

Mide rahatsızlığı olan kişilerin, özellikle de gastrit ve ülser hastalarının portakalı fazla tüketmesi kötü sonuçlara sebep olabilir. Çünkü portakal asidik özelliğe sahiptir. Mide asidini artırdığı için midenin yanmasına neden olabilmektedir. Bazı insanlarda da mide ekşimesine neden olur.

Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Portakal kabuğunun özellikle cilde olan faydası bilinir. Cildin esnekliğini korumasını sağlayan C vitamini sayesinde cilt gerginleşir ve parlaklık, canlılık kazanır. Portakal kabuğu ile cilt maskesi hazırlanabilir. Bu şekilde cilde harici olarak uygulanabilir. Ayrıca portakal kabuğu dişleri beyazlatıcı etki gösterir. Portakal kabuğunu macun haline getirerek dişlere uygulamak doğal bir diş macunu etkisi gösterir. Bunların dışında bir de içilen çaya portakal kabuğu katılırsa bağırsak hareketliliğini düzenlediği de gözlemlenmiştir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM