Prostat Ağrısı Nasıl Geçer, Prostat Ağrısına Ne İyi Gelir?

Prostat Ağrısı Nasıl Geçer, Prostat Ağrısına Ne İyi Gelir?

Prostat ağrısını geçirmek için genellikle doktor muayenesinden geçtikten sonra uygun görülen tedavi şekilleri ile oluşan ağrılar giderilmeye çalışılır. Ancak doktor tedavisinin yanı sıra bitkisel kürlerde prostat ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli bir şekilde uzmanlar tarafından tavsiye edilen bazı bitkilerin kullanımlarının, prostat ağrılarını oldukça azalttığı araştırmalarla sabit bir gerçektir.

Ancak yine herkesin vücut yapısı ve rahatsızlık boyutu farklı olacağından kişilerin öncelikle bir uzman tarafından kontrol edilmeleri ve daha sonra uzman kontrolünde bitki kürlerini kullanmaları gerekebilir. Bu durum kişilerde bitki kürlerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan yan etkileri en aza indirir.

Prostat Nedir?

Prostat, erkek üreme sisteminde görülen yaygın bir rahatsızlık türüdür. Genellikle mesane ve penis tabanı arasında yer alan ceviz büyüklüğünde bir dokunun oluşmasına denilmektedir. Genellikle yaşla birlikte hastalığın görülme sıklığı artsa da genç erkeklerde de görülme yüzdesi günden güne artmaktadır. Prostatın ilerlemesi bu bölgede kanser riskini arttırır. Bu yüzden ihmal edilmemesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Prostat kanseri erkeklerde en fazla görülen kanser türü olarak bilinse de en zarar verici kanser türlerinden bir tanesi olarak literatürde yer almaktadır. Bu kanser türü genellikle yavaş ve sessiz bir şekilde büyür ve ilk başlarda kişiye herhangi bir zararı dokunmaz. Ancak ilerleyen zamanlarda kişinin ciddi sıkıntılar çekmesine neden olmaktadır. Bu yüzden kişilerin çok geçmeden tedbir almaları gerekmektedir.

Prostatın Türleri Nelerdir?

Prostatın çeşitleri 4 tanedir ve hepside sahip olunan kişiye ciddi sıkıntılar vermektedir. Bilinen en yaygın prostat çeşitleri ise şunlardır;

  • Kronik Prostat: Genel olarak her yaştaki erkeği etkilemesi ile bilinir. Diğer prostat türleri gibi yaşa bağlı olarak gelişmez. Bu prostat türünün belirtileri yavaş bir şekilde ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda genç ve orta yaşlı erkekleri daha çok etkilediği belirlenmiştir. Hastalığa bağlı olarak idrar yolları hastalıklarına ve enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Tedavisi mutlaka yapılmalıdır yoksa ciddi rahatsızlıklara ve yaşamsal bozukluklara sebep olabilir.
  • Prostat Büyümesi: Erkeklerde yaygın şekilde görülen başka bir prostat çeşididir. Müdahale edilmediğinde kestane büyüklüğüne kadar ulaşması mümkündür.
  • Prostat Kanseri: Prostatın en korkulan halidir. Genellikle kişiler prostatı fark edemediklerinde ya da ihmal ettiklerinde ortaya çıkan bir durumdur.
  • Prostat İltihabı: Bölgeden enfeksiyona bağlı olarak iltihaplanmaların meydana gelmesidir.

Prostat İltihabına Ne İyi Gelir?

Prostat iltihabını geçirmeye yarayan bitki kürleri birçok uzman tarafından araştırılarak derlenmiştir. Ancak tüm uzmanların birleştiği ortak konusu ise hastanın ilk önce bir doktor kontrolünden geçmesi gerektiğidir. Bitkisel kürler prostat hastalığı için destekleyici rol oynar fakat en kesin çözümü bir doktor gözetiminde alınacak olan tedavi yöntemleri vermektedir. Aşağıda sizin için prostat hastalığına iyi geldiği belirlenen bitki kürleri verilmiştir. Bunlardan en uygun olanını seçerek kullanabilirsiniz. Ancak bu kürleri kullanmaya başlamadan önce olası yan etkilerin görülmesini azaltmak için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

  • Isırgan otu; genellikle kökleri kullanılarak hazırlanan çayın içilmesi ile faydalı sonuçlar alındığı gözlenmiştir. Isırgan otunun idrar yollarını açması prostat sahibi olan kişiler için oldukça önemli bir durumdur. Bu yüzden bu hastalığa sahip kişiler düzenli olarak ısırgan otu çayı içebilirler.
  • Cüce Palmiye: genellikle yaygın olarak Amerika’da kullanılan bir bitki çeşididir. Birçok uzman prostat tedavisinde etkili sonuçlar verdiği konusunda hem fikirlerdir. Özellikle prostat iltihabı ve prostat kanserine karşı başarılı bir tedavi türü olduğu bilinir.
  • Kırmızı Yonca: sadece prostat tedavisi için değil başka hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinir. Özellikle kadınlarda görülen menopoz şikâyetlerini aza indirmede ve sedef hastalığı gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Çayı demlenerek içilir.
  • Yakı Otu; prostat iltihabına iyi gelerek çevredeki enfeksiyonu temizlemede birebirdir. Çayı demlenerek tüketilir.
  • Bitkisel Kökenli Yağlar; içinde barındırdıkları çeşitli doğal kimyasallarla bölgede iltihaplanmayı engeller. Bilinen en etkili bitkisel yağlar; keten tohumu yağı, ceviz yağı ve kanola yağıdır.
  • Çim Poleni; genelde idrar yolları rahatsızlıkları için kullanılan çim poleni, prostatın sebep olmuş olduğu gece çok fazla oluşan idrara çıkma hissinin geçmesini sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda çim poleninin düzenli kullanımı, oluşan prostatların küçülmesine de sebep olmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.