Prozac (Fluoksetin) Nedir, Ne için Kullanılır? Prozac Yan Etkileri Nelerdir?

Fluoksetin (Prozac) ne işe yarar, yan etkileri nelerdir/ne zaman geçer, nasıl kullanılır, zayıflatır mı, reçetesiz alınır mı, nasıl bırakılır, saç dökülmesine sebep olur mu?

Prozac (Fluoksetin) Nedir, Ne için Kullanılır? Prozac Yan Etkileri Nelerdir?

Prozac isimli ilacın ne olduğu ve neden kullanıldığı sık merak edilir. Bu ilaç bir tür antidepresan ilacıdır. İçerisinde Prozac adı verilen etkin madde bulunur. Genellikle depresyon probleminin giderilmesi için kullanılmaktadır. Buna ek olarak doktorlar adet öncesi dönemi sendromu tedavisinde ve bazı yeme bozukluklarının tedavisinde bu ilacı kullandırmaktadır.

Bu ilaç reçete ile alınabilen bir ilaçtır. Hem kapsül hem de şurup formunda eczanelerde bulunabilir. Doktorlar bu ilacı hastaları için sıkça önerirler. Bunun nedeni de çoğu anti depresanın neden olduğu mide bulantısı ve diğer yan etkilere daha az neden olmasıdır. Kimi hastalar bu ilaç ile birlikte ishal ve baş ağrısı gibi yan etkiler ile karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Fakat, ilacın sahip olduğu yan etkilerin kısa süre içerisinde kendiliğinden geçtiği belirtilmiş. Bununla beraber pek çok hasta da prozac kullandığı için herhangi bir yan etki ile karşılaşmadığını söylemiş.

Bu ilacın kullanılması için mutlak suretle doktor onayının alınması gerekmektedir. Doktor haberi olmaksızın alınan ilaçlar hakkında doktorlar mutlaka bilgilendirilmelidir. Prozac fiyatı uygun olduğundan neredeyse herkes tarafından eczanelerden kolayca satın alınabilmektedir.

Prozac İlacı Nedir?

Prozac anti depresan ilaç kategorisinde yer alan bir ilaçtır. Bu nedenle depresyon tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yeme bozukluğu tedavisinde de prozac ile etkili sonuçlar elde edilmiştir. Panik atak hastalarının da prozac kullandığı belirtilmiştir.

Bu ilaç ile birlikte ruhsal durum düzelir. Uyku düzene girer. İştah seviyesi artar ve kişilere hayat isteği gelir. Kişilerde panik atağa neden olan endişe ve korku gibi istenmeyen duygu durumlarından kurtulmaları sağlanır.

Bazı insanlarda takıntı hastalığı olduğu için ellerini yıkamadan duramazlar, sürekli sayı sayarlar ya da farklı konular hakkında takıntılar geliştirebilirler. Bu gibi takıntı hastalıklarına sahip olan kişiler prozac sayesinde takıntılarından kurtulabilirler.

Adet dönemi öncesinde kimi kadınlarda aşırı hassasiyet, sinirlilik hali, aşırı iştah artışı görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda  prozac son derece etkili olmaktadır.

Görüldüğü üzere Prozac ne için kullanılır sorusunun cevabı oldukça geniştir. Pek çok hastalık için prozac ilacından yardım alınabilmektedir.

Prozac İlacı Hastalara Nasıl Etki Eder?

Prozac ilacının hastalıklarda iyileşme sağlaması içerisinde yer alan seratonin maddesi sayesinde gerçekleşir. Bu hormon halk arasında sıkça mutluluk hormonu olarak da bilinir. Bu hormonun olması gerektiğinden az olması halinde kişiler kendilerini depresif hissetmektedirler.

Spor yapılması ve hatta yemek yenmesi bile bu hormonun salgılanmasına sebep olur. Bu ilaç da etki ederken vücuttaki seratonin seviyesini yukarıya çıkarır. Bu sayede bu ilacı kullanan kişilerin duygu durumlarında artış meydana gelir.

Depresyon Hastalığında Prozac Tedavisi

Prozac kullananlar 2019 bu ilaç sayesinde depresyon hastalıklarından kurtulduklarını belirtmişlerdir. Depresyon hastalığı kişilerde modun düşük olması, odaklanmak istenen zamanlarda odaklanamamak, mutsuzluk, ani gelen intihar düşünceleri gibi durumlara sebep olan son derece ciddi olan bir mental rahatsızlıktır. Prozac bu rahatsızlığın tedavisinin yapılması amacı ile kullanılır. İçerisinde Fluoksetin adı verilen bir madde bulunur. Bu madde neredeyse bütün depresyon ilaçları içerisinde yer almaktadır.

Bununla birlikte Prozac içerisinde seratonin bulundurur. Bu madde ile;

 • İştah,
 • Uyku,
 • Ruh hali durumu düzenlenir.

Prozac serotonin hormonunun seviyesini normal seviyeye getirir ve kişilerin hormon seviyelerini ideal seviyeye getirir.

Bulimia Tedavisi İçin Prozac Kullanımı

Bulima, ciddi problemlere sebep olan oldukça rahatsız edici bir yeme bozukluğu. Bulimia hastaları kısa süre içerisinde çok yüksek kalorili yiyecekleri yerler. Bu durumu pişmanlık, spor yapma isteği ve kimi zamanda kusma izler. Bu durum bir döngü olarak devam eder. Tedavi edilmemesi halinde kişilerde hayati tehlikesi bile vardır. Bulimia hastaları zayıf olmalarına rağmen kendilerini kilolu kişiler olarak algılarlar. Prozac ilacı bulimianın tedavi edilmesinde kullanılmış ve yapılan çalışmalar bu hastalığın prozac sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edildiğini ortaya koymuştur.

Regl Öncesi Sendromu İçin Prozac Kullanımı

Adet öncesi sendromu olarak a adlandırılan bu durum kadınlar arasında yaygın olarak görülür. Kadınların neredeyse yarısı adet dönemi öncesi sendromu yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu sendrom kişilerin kendilerini sinirli, üzgün ve depresif hissetmelerine neden olur. Bununla birlikte fiziksel bazı etkileri de vardır. Kişilerin vücudu ödem toplar ve özellikle karınlarında şişlik olur. İştahta belirgin bir artış gözlemlenir ve özellikle tatlı yeme isteği ortaya çıkar. Prozac içerisinde fluoksetin adlı maddeyi barındırdığından adet dönemi sendromu için iyi bir tedavi yöntemidir.

Prozac İlacının Yan Etkileri Var Mıdır?

Bu ilacı kullananlar baş ağrısı ve mide bulantısı gibi hafif yan etkiler ile karşılaşabilirler. Prozac yan etkileri ne zaman geçer diye merak eden kişiler bir hafta kadar sonra bu yan etkilerin kendiliğinden geçtiğine tanıklık edeceklerdir. Bu yan etkiler tedavinin doğal bir parçasıdır. Bu nedenle de normal kabul edilmelidir.

İlacın yan etkileri görüldüğü zaman bırakılmaması ve tedaviye devam edilmesi çok önemlidir. Yarıda kesilen tedavilerde tedavi geriye doğru gitmiş olur. Eğer ilacın kullanımı bırakıldıysa mutlaka doktorlar bilgilendirilmelidir. Her ilacın bir yan etkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle zaten ilaç tedavileri en son yöntem olarak görülmektedir.

Prozac İlacı Nasıl Kullanılmalıdır?

 • Prozac doktor önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Doktorun reçete etmesi halinde, doktorun reçete ettiği doza uygun bir şekilde düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaç içerken bol su ile yutulmalıdır.
 • Kişiler kendi başlarına kesinlikle dozda değişiklikler yapmamalılardır. Doz mutlaka doktorun uygun gördüğü miktarda olmalıdır. Dozun yüksek olması ilacın faydasının artması manasına gelmemektedir.
 • Doz genellikle önce düşük başlar daha sonra da giderek artırılır. Bu durum ilacın yan etkilerini gidermek için uygulanmaktadır.
 • İlaç kullanılırken eğer doz miktarı unutulduysa ilacı hatırladığınız an kullanın. Çift ve fazla doz almaktan kaçının ve doktorunuzu durum ile ilgili mutlaka bilgilendirin.
 • İlacınızı eğer doktor sıvı formda vermiş ise dozun ölçümünü yapmak için ilaç ile birlikte gelen doz ölçücü yardımı ile yapın. Diğer kaşık ve benzeri araç gereçler ile doz ölçümü kesinlikle yapılmamalıdır.

Prozac İlacı Zayıflamak İçin Kullanılır Mı?

İlaç kesinlikle amacının dışında kullanılmamalıdır. Şimdilerde Prozac ile zayıflayanlar ilacın zayıflamak konusunda olumlu etkisi olduğunu söylemişlerdir. Bu ve benzeri durumlara itibar edilmemelidir. İlacın amacının dışında kullanılması önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Prozac zayıflatırmı diye sorulması yanlıştır. Kişiler eğer zayıflamak istiyorlarsa, kalori alımını sınırlandırmalı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalıdırlar. Bunun dışında hiçbir ilaç zayıflamaya neden olmaz. Bu yanlış ve sağlığa zararlı bir kanıdır.

Prozac Etkilerini Ne Zaman Gösterir?

Prozac ilacı alınmaya başlamasından yaklaşık bir ya da iki hafta sonra etkilerini göstermeye başlar. Yaklaşık 4 hafta sonra kişiler kendilerini tamamen iyileşmiş hissederler. Eğer ilacı kullanmaya başladığınız süre 3 haftayı bulmuşsa, ilacın olumlu etkilerini mutlaka hissediyor olmanız gerekir. Eğer ilacı kullandığınız halde olumlu değişimler yaşamıyor iseniz doktorunuza konu hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

Buna ek olarak kimi hastalar Prozac kullandıkları zaman durumlarının daha da kötüleştiğini belirtmişlerdir. Bu durumda hastalar ilacı kullanmayı derhal bırakmalıdırlar ve durum hakkında doktoru bilgilendirmelidirler.

Prozac İlacı Kullanmalı Mıyım?

İlaç tedavileri uygulanırken mutlaka bazı yan etkiler ortaya çıkar. Bu durum hem prozac hem de diğer tüm ilaçlar için geçerlidir. Bu nedenle ilaç tedavileri hekimler tarafından en son çare olarak görülmektedir. Mümkünse ilaç tedavisi uygulanmadan önce diğer yöntemler uygulanmalıdır. Bu yöntemler bitkisel yöntemler olabilir. Bazı hastalıklar için kişilerin aldıkları basit önlemler de etkili olmaktadır. Bu yöntemler genellikle evde kolayca uygulanabilen ve para harcamayı bile gerektirmeyen yöntemlerdir. Bu yöntemlerin uygulanması ile birlikte kişiler ilaçların olası yan etkilerinden korunabilmektedirler.

Prozac Yan Etkileri Nelerdir?

Prozac kullanan hastalar bir takım yan etkiler ile karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Bu yan etkiler arasında en sık karşılaşılanları mide bulantısı, uyku problemleri, ishal ve diğer bağırsak problemleri yer alır.

Bu yan etkiler ile bazı yöntemler ile baş etmeniz mümkündür. Mide bulantısı problemi yaşıyor iseniz bazı bitki çayları içerek mide bulantınızı hafifletebilirsiniz. Ağır kokulardan ve mide bulantınızı artıracak diğer etkenlerden de kaçınmanızda fayda vardır. Uyku problemi yaşıyor iseniz, geceleri sizi dinlendirecek sesler ya da müzikler dinleyebilirsiniz. Rahatlama teknikleri ile uykuya geçme aşamanızı kolaylaştırabilirsiniz. Eğer tuvalete çıkmak konusunda problem yaşıyorsanız aldığınız besinleri tekrar gözden geçirin. Yeterli miktarda lifli gıda tüketilmesi ve bol su içilmesi bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkileyecektir.

Prozac Kullanımının Sona Erdirilmesi

Prozac kullanımı yapan kişiler bu ilacı aniden bırakamazlar. Bu ilacı bırakmak isteyen kişiler ilk olarak doktorları ile konuşmalıdırlar. Doktorun ilacı kullanılması gereken miktar ve gün sayısının dışına çıkılması sağlıksız bir durumdur. Bu durumlar ciddi problemlere sebep olabileceğinden bu durumlardan kaçınmak gerekir. Kendinizi iyi hissettiğiniz için ilacı kullanmayı bırakmayın. Ya da ilk başta normal olan yan etkileri görüp, ilacı kullanmaktan vazgeçmeyin. Bu durumlarda tedavi geriye gidecektir ve hastalık olumsuz etkilenecektir.

Doktorlar Prozac Kullanım Dozuna Nasıl Karar Veriyor?

Doktorlar tarafından önerilen doz miktarının aşılmaması ya da belirtilen doz miktarından daha az miktarda ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Bu iki durumda olumsuz sonuçlar doğurur. Doktorlar doza karar verirken hastaların yaşına, hastalığın ne olduğuna ve hastalığın ilerleme durumuna, hastalığınız ile birlikte diğer hastalıklarınızın olup olmamasına göre ve vücut yapınıza göre belli bir doz belirler. Bu nedenle her hastada aynı doz miktarında ilaç kullanımı söz konusu olmayacaktır. Herkesin vücudu birbirinden farklıdır bu nedenle ilaç kullanımı da farklı olacaktır.

Doktorlar Tarafından Önerilen Prozac Dozu Ne Kadardır?

Genellikle ilk kullanımda Prozac dozu 20 mg dır. Bu miktar yetişkinler için belirlenmiştir. Yaşı daha küçük olan hastalarda bu doz daha azdır. Bu doz genellikle gündüzleri oral yani ağız yoluyla alınmaktadır. Bu dozun alınması ile birlikte bir hafta gibi bir sürede mutlaka iyileşme belirtisi görülmesi gerekmektedir.

20 ile başlayan doz miktarı aşama aşama artırılır. Bunun sebebi vücudun ilk doza verdiği tepkiyi ölçmek, yan etkileri gözlemlemek ve olası yan etkilerin etkisini azaltmaktır. Yeme bozukluğu için Prozac kullanılıyorsa genellikle başlangıç dozu daha  fazla olmaktadır. Bu doz kişiden kişiye değişmek ile birlikte genellikle 80 mg gibi yüksek bir dozdur. Bu doz aynı zamanda önerilen ve geçilmemesi gereken maksimum doz miktarına denk gelmektedir.

Prozac Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Prozac ilacının kullanım süresi farklılık gösterir. Kişilerin hastalığının ne olduğu, hastanın yaşı, hastalığın şiddeti gibi durumlar bu ilacın kullanım süresi ve kullanım dozu hakkında önemli ölçütlerdir. Genellikle depresyon hastalığı için bu ilaç en az 6 ay süre ile kullanılır. Fakat bu süre kişiden kişiye göre değişir. Ağır depresyon hastalarında bu süre daha çok olabilir. Ya da kimi hastalarda beklenmedik şekilde hızlı gelişmeler gözlemlenebilir. Bu durumda ilacın uzun dönemler kullanılmasına gerek yoktur.

Burada süre ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta, kişilerin kendi başlarına süre hakkında karar almamasıdır. Kişiler yan etki gördükleri zaman ilacı kullanmaktan vaz geçmemelilerdir. Çoğu durumda yan etkiler tedavinin doğal bir parçasıdır. İlacın işe yaradığını gösterir.

Benzer şekilde kişiler kendilerini iyi hissettikleri için ilacın kullanımını bırakmamalıdırlar. İlacın süresinin belirlenmesinin belli bir amacı vardır. Doktorlar bu durum hakkında bilgi sahibi olarak süre hakkında bir karara varır. Bu durum her zaman akılda bulundurulmalı, aksi halde davranmanın sağlık üzerinde olumsuz etkilere sebep olacağı unutulmamalıdır.

Kimlerin Prozac Kullanmasında Sakınca Görülür?

Prozac pek çok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan bir ilaç olmasına rağmen bazı kişilerin prozac kullanması sakıncalıdır. Bu kişiler:

 • Karaciğerinde problem olan kişiler,
 • Diyabet hastaları,
 • Ülser ve benzeri mide problemleri,
 • Epilepsi hastaları,
 • Ailede glokom hikayesi olması,
 • Manik depresyon hastası olan kişilerdir.

Bu hastaların Prozac kullanmasının sakıncalı olmasının sebebi ilacın içerisinde yer alan Fluoksetin adı verilen maddedir. Bu maddenin kalp ritmini tetiklediği bilinmektedir. Bu duruma QT uzaması adı da verilmektedir. Bayılma ve baş dönmesi gibi yan etkiler ile karşılaşılması muhtemeldir.

Hangi Durumlarda Hastaların Prozac Kullanımı Risklidir?

Tamamen kullanımın riskli olduğu hastaların varlığının yanı sıra bazı durumlarda Prozac kullanımı yapmak tamamen riskli olmasa da fazla sağlıklı değildir. Bu duruma genellikle kişilerin sahip oldukları diğer hastalıklar neden olmaktadır.

 • Eğer kalp hastalığınız varsa,
 • Nabız değerleriniz düşük ise,
 • Aileden bir kimsede kalp rahatsızlığı hikayesi varsa,
 • Başka ilaç kullanımı yapıyorsanız,
 • İlacı kullanmadan önce ishal ya da kabızlık probleminiz varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka durum ile ilgili doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Aksi halde ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmanız mümkündür.

Hangi İlaçlar ile Birlikte Prozac Kullanımı Önerilmez?

İlacın içerisinde yer alan fluoksetin maddesi vücutta uzun süre kalır ve vücuttan uzun süre atılmaz. Bu nedenle ilaç bırakılsa bile başka ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Bu madde ayı zamanda diğer ilaçlar ile kolayca etkileşime girmektedir. Bu nedenle de başka ilaçlar ile kullanılması sakıncalıdır. Özellikle Prozac ile etkileşime giren ilaçlar arasında;

 • Kan sulandıran ilaçlar,
 • Antidepresan ilaçlar,
 • Aspirinler,
 • Sarı kantaronlar
 • Alerji ilaçları yer almaktadır.

Bu ilaçlar yalnızca prozac ile etkileşim giren birkaç ilaç ismidir. Bu listede farklı ilaçlar da mevcuttur. Bu nedenle hangi ilacı kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza kullandığız ilacı belirtin. Aksi halde ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz.

İlaçlara ek olarak Prozac ilacı alkol maddesi ile de etkileşime girer bu nedenle ilaç kullanırken alkol kullanımını bırakmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Prozac Kullanımı Yapılır Mı?

Bu ilacın gebelik kullanımındaki kategorisi C olarak belirlenmiştir. İnsanlar üzerinde konu hakkında deney yapılmadığından konu hakkında net bir şey söylenemez. Bununla birlikte, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerinde sonucunda riskli bir durum ile karşılaşılmamıştır.

Her ilaçta olduğu gibi Prozac kullanımında da özellikle hamile kadınların ya da emzirenlerin doktor önerisi alması gerekmektedir. Prozac içerisindeki maddenin anne sütüne yüksek oranda geçtiği bilindiğinden genellikle emziren annelere bu ilacın kullanılması önerilmemektedir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.