Psikolojik Ağrılar Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Psikolojik Ağrılar Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Psikolojik ağrıların nedeni, nasıl geçeceği ve ağrılara nelerin iyi geleceği çeşitli ağrılarla mücadele edenler tarafından oldukça araştırılan konu başlıkları olmakla beraber, özellikle son dönemde birçok ağrının psikiyatriyle ilişkilendirilip bu yönde tedavi seçeneklerinin sunulmaya başlaması da gayet olumlu gelişmeler olarak göze çarpmaktadır.

Ağrı Nasıl Oluşur?

Genel anlamda insan bedenindeki bir tehlikenin belirtisi olan ve buna dikkat çekmek için meydana gelen ağrılar insanı rahatsız eden oldukça önemli olumsuzlukların da başında gelmektedir. Ağrıya herkes farklı şekilde tepki verirken, ağrının kişiler tarafından algılanması da farklı şekillerde olabilmektedir.

Kişilerin herhangi bir noktasının ağrıması sonucunda sinir uçlarıyla beyne taşınan ağrı, beyinde değerlendirildikten sonra vücudun tepkisi ortaya koyulurken bu özellikleri sayesinde ağrının beyinde yaşanan ve anlam kazanan bir olgu olduğundan da kolaylıkla bahsedilebilir. Kısacası ağrının nedeninin ne olduğundan ziyade, ağrının yaşandığı yerin beyin olduğu bilinmelidir.

Psikolojik Ağrı Ne Demektir?

Psikolojik ağrı tanımı genel anlamda düzenli olarak tekrar eden ve kronikleşen ağrıların belirtilmesinde kullanılan bir tanımlamadır. Dönemsel olarak yaşanan ve herhangi bir vücut rahatsızlığının meydana getirdiği fizyolojik ağrıların aksine psikolojik ağrı nasıl anlaşılır diye sorulacak olursa; psikolojik ağrıların sık olarak tekrarlayan, hekim tarafından yapılan muayenelerde herhangi bir bulguya rastlanmamasına rağmen geçmeyen ağrı olarak nitelendirilen ağrıların psikolojik ağrı olarak nitelendirildiği görülmektedir. Başka bir tanımlamaya göre de bedendeki herhangi bir tehlikeye bağlı olmadan gelişen ağrılar psikolojik ağrı olarak isimlendirilmektedir.

Psikolojik Ağrı Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik ağrıların aslında diğer ağrılardan kolaylıkla ayrıldığından bahsedilebilir. Bu yönde;

 • Kişilerin ortada herhangi bir neden yokken ağrı hissetmeleri
 • Bir ağrılı uyaran ortaya çıktığında kişinin bu uyarana olduğundan fazla tepki vermesi
 • Vücutta ağrıyan yapının cerrahi olarak ortadan kaldırılmasından sonra bile aynı bölgede bitmeyen ağrı hissedilmesi psikolojik ağrıların anlaşılması için oldukça belirleyicidir.

Psikolojik Ağrı Belirtileri

Bu noktada belirtilmesi gereken önemli bir husus da bazı psikiyatrik tabloların kronik ağrılı durumlara neden olabildiği gibi, bazı kronik ağrıların da bazı psikiyatrik tablolara neden olabildiğidir. Ağrı sürdükçe davranış değiştirdiği, süresi altı ayı geçen ağrılarda ise kişilerin kronik ağrı davranışı sergiledikleri görülmektedir. Kronik ağrı davranışı neticesinde de kişilerde görülen psikolojik ağrı belirtileri ise;

 • Stres ve gerginlik
 • Hareket ve düşünme hızında yavaşlama
 • Uyku bozuklukları
 • Cinsel davranış bozukları
 • Toplumdan uzak kalma
 • Tükenmişlik olarak açıklanabilir.

Psikolojik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik ağrı nedenleri oldukça çeşitlidir. Psikojen ağrı ismi de verilen bu ağrılar psikolojik faktörlerle oldukça ilişkili olmanın yanında zihinsel ve duygusal sorun tipleri sayesinde ortaya çıkabilmektedir. Zihinsel ve duygusal sorun tipleri sadeye ağrıyı ortaya çıkarıcı değil; ağrıyı devam ettirici hatta arttırıcı nitelikte de olabilir. Geçmişte yaşanan bir olaydan dolayı oluşan zihinsel hasar yanında, sevilen birinin kaybı, yaşanan kötü anılar psikolojik ağrıya neden olurken, geçmişe bağlı olmayan ve şimdiki zamanda ortaya çıkan ve birebir insan ruhuyla bağlantılı durum ve süreçler de psikolojik ağrı nedeni olarak belirtilebilir. Hatta gelecekle bağlantılı bazı korkular da psikolojik ağrı nedeni olarak tanımlanabilir.

Psikolojik Ağrı Özellikleri Nelerdir?

Oldukça tahrip edici ve çok güçlü bir ağrı olan psikolojik ağrılar birçok kişinin kendiliğinden üstesinden gelemediği bir ağrı çeşididir. Uzmanlar psikolojik ağrıyı aslında doğanın acil durumlar karşısında kişinin psikolojik olarak korunmasını sağlayan bir koruma kalkanı olarak değerlendirmekte (burada bahsedilen acil durumlar hastalık, fiziksel acı ve vücudun hasar gördüğü durumlar) bu korumanın aslındaki olumlu noktalarına da dikkat çekmektedir. Ancak psikolojik korumanın sadece koruyabildiği ve problemin ana kaynağına inerek çözme yetisinin bulunmadığı da unutulmamalıdır. Bu psikolojik koruma tıbbi yardım gelene kadar dayanma konusunda önemli faydalar sağlamaktadır. Kronik ağrı nasıl geçer noktasında ise hem psikologların hem de psikiyatrların dış belirtileri inceleyerek hastalığın tam olarak adının koyulması da oldukça önemlidir.

Psikolojik Ağrı Teşhisi Koyulması

Psikolojik ağrı tanısı, ağrıya neden olabilecek diğer tüm nedenler bertaraf edildikten sonra koyulabilecek bir teşhistir. Genellikle psikolojik ağrı olarak tanımlanan ağrılardan şikayet eden birinin gösterdiği semptomlar ortaya çıkan ağrıyla hiçbir şekilde uyuşmazken, psikolojik ağrı teşhisinin koyulması için zihinsel sağlık uzmanları ve tıp hekimlerinin birlikte çalışması da oldukça önemlidir.

Psikolojik Ağrı Tipleri Nelerdir?

Şu ana kadar tanımlanmış yüzlerce psikolojik ağrı çeşidi olduğu bilinirken bunların en çok ön plana çıkanları;

 • Baş ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Karın ağrısı olarak görülmektedir.

Psikolojik Ağrının Tetiklediği Hastalıklar

Psikolojik ağrının ortaya çıkması ve kişiyi olumsuz olarak etkilemesi haricinde psikolojik ağrının tetiklediği hastalıklardan da söz etmek gerekmektedir. Bu noktada;

 • Depresyon
 • Kaygı bozukluğu
 • Uyku bozukluğu
 • Somatik bozukluklar psikolojik ağrının tetiklediği hastalıklar olarak ön plana çıkmaktadır.

Psikolojik Ağrı Ve Depresyon İlişkisi

Ağrının depresyona neden olan etkisi oldukça fazla hissedilmekte, bu nedenle en büyük depresyon belirtilerinden biri de ağrı olarak görülmektedir. Özellikle çocuklarda ve ergenliğe yeni adım atmış kişilerde bağ ağrısı yanında karın ağrısı da depresyonun en önemli belirtileri arasındadır.

Psikolojik Ağrı Ve Kaygı Bozukluğu İlişkisi

Hekimler tarafından herhangi bir teşhis konulamamasına rağmen kronikleşen psikolojik ağrılar önemli bir kaygı bozukluğu nedeni olabilir. Ağrı kaygıya neden olabilirken, kaygı da ağrıya neden olmakta ve bu sayede panik atak başta olmak üzere kalp ağrısı gibi rahatsızlıklara da rastlanmaktadır.

Psikolojik Ağrı Ve Uyku Bozukluğu İlişkisi

Psikolojik ağrının uyku düzeni ve kalitesini bozmasından hareketle kişinin muzdarip olmaya başladığı uykusuzluk zaman geçtikçe stresi arttırmakta ve depresyona varan olumsuzluklara yol açmaktadır. Artan stresin ağrıyı daha da arttırması gibi bir kısır döngüden de bahsetmek mümkündür.

Psikolojik Ağrı Ve Somatik Bozukluklar İlişkisi

Kişinin bilinçaltında olan olumsuz bir olgusu aniden ağrı olarak ortaya çıkabilir. Ruhsal çatışmanın bedensel belirtileri olarak da isimlendirilen bu durum bedensel belirtilerle birlikte dışa vururken kişilerin hayat standartlarının da oldukça düşmesine neden olmaktadır.

Psikolojik Ağrı Tedavisi

Kronikleşen psikolojik ağrıyla mücadele elbette ki mümkündür. Uzmanlar psikolojik ağrı tedavisi için öncelikle kişiye özel tedavi programı uygulanmasını, ardından da ağrının da tedavinin bir parçası olması gerektiğini belirtmektedir. İlaç tedavisi psikolojik ağrı tedavisinde önemli faydalar sağlarken, ilaç tedavisinin eklektik ve kişiye özel yaklaşımlar kullanıldığı psikoterapiyle beraber uygulandığı durumlarda tedavi şansı daha da yükselirken, tedavi süresinin de oldukça kısaldığı görülmektedir. Bu yönleriyle psikojen ağrı tedavisi;

 • Psikoterapi
 • Hipnoz
 • Fiztyoterapi
 • Antidepresanlar
 • Ağrı kesiciler (narkotik olmayan)
 • Akupunktur (özellikle şakak ağrısı için)
 • Dikkat dağıtma teknikleri
 • Deri içinden elektrikle sinir uyarımı (tens) gibi tedaviler psikolojik ağrı semptomlarının azaltılması için oldukça önemlidir.

Psikolojik ağrı tedavisi için ayrıca;

 • Stresli durumlarla başa çıkmayı öğrenmeye yardımcı olacak beceriler kazanılması
 • Biofeedback yöntemiyle kişinin kendisini ve bedenini kontrol etmeyi öğrenmesinin sağlanması
 • Bilinçdışı çatışmalara karşı iç görü kazanılmasının öğrenilmesi
 • Kaygıyla başa çıkılmasının öğrenilmesi
 • Duyarsızlaştırma ve gevşeme gibi kaygıyı azaltıcı teknikler öğrenilmesi
 • Bilişsel terapi sayesinde ağrının anlamının yeniden değerlendirilmesi gibi yöntemler oldukça önem taşımaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.