Radyasyon Kanser Yapar mı?

Radyasyon zararları nelerdir, kanser yapar mı ve nasıl korunmalıdır? Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber radyasyonun etkileri fazlasıyla artmış durumda. Yazımız içerisinden radyasyon hakkında merak edilenlere cevap bulabilir ve alınması gereken önlemlere bakabilirsiniz.

Radyasyon Kanser Yapar mı?

Radyasyondan kanser vakalarının artış gösterdiği bilinmektedir. Radyasyon yüzünden hücreler mutasyona uğrar. Cep telefonlarından yayılan radyasyonlar buna örnek gösterilebilir. Yapılan araştırmalara göre son 30 yıl içinde CT taramasının kullanımı 25 kata kadar artmıştır. CT bilgisayarlı tomografi olarak da bilinir. Bu tarama sistemi çevresine yüksek radyasyon yayar. Radyasyondan kanser olma ihtimali arttığı için radyasyon kaynaklarına çok dikkat etmek gerekiyor. Sıradan tıbbi X ışınları ile karşılaştırıldığı zaman CT taramalarından çok daha yüksek miktarda radyasyon salınımı gerçekleşiyor.

Diş eti kanser yapar mı? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

CT Taramaları Radyasyon Kanser Vakalarının Artmasına Neden Oluyor

CT taramaları ile artan kanser vakaları insanların endişelenmelerine neden oluyor. Eğer röntgen teknisyeni gerekli ayarlamaları yaparsa hastanın maruz kaldığı radyasyon miktarını ayarlamak mümkün olur. CT taraması yaptırmak isterseniz, ayarlanmış radyasyon taraması yapılmasını talep etmeniz mümkün. Yapılan bir araştırmaya göre, CT taramalarında verilen doz gerekli olan doz miktarından 8 kat daha fazladır. Yani insanlar gerekli olan dozdan çok daha fazla doz alıyorlar. Eğer CT testi yaparsanız, teknisyen dozun normal olduğunu söyleyeceği için bu konuda ısrarcı olmanız gerekecek. Hastaların bilinçli olması CT’den alınan radyasyon miktarının düşmesini sağlıyor. Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bor’un yapmış olduğu açıklamaya göre, sigara ve tütün ürünlerinin yarattığı kanser riskine göre, CT görüntülemesinden oluşan risk miktarının daha az olduğu söylenmiştir.

Baz İstasyonları Radyasyon Kanser Yapar mı?

Baz istasyonlarından kanser vakalarının olup olmadığı halen tartışmalı bir konudur. Bu istasyonlar yaklaşık 20 ile 45 watt arasında değişen güçlerle binalarda kurulurlar. Köprülere monte edilebilirler. Televizyon vericileri ile karşılaştırıldığı zaman baz istasyonlarından yayılan radyasyon miktarı daha az yoğun olur. Yapılan araştırmalar cep telefonu ile konuşmakta olan bir kişinin telefon yüzünden aldığı radyasyon miktarının çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu oranın 5 binde 1 kadar uç olduğu söyleniyor. Bu bilginin kanıtlanmış olmasına rağmen bir çok insan cep telefonlarından ziyade çevrelerinde kurulmuş olan baz istasyonlarından şikayetçi olurlar.

Baz istasyonlarının sağlık için zararlı olmaması için en önemli konu mesafedir. Baz istasyonu takılı olan yerin 16 metrekare civarı içinde insanların yaşamıyor olması gerekir. Baz istasyonunun en az 5 metre yükseğinde daire bulunmaması gerekir. Bunun haricindeki mesafelerin tümü insan sağlığı için güvenlidir. Endişe edilmesine gerek kalmaz.

Radyasyon Kaynaklanan Kanser Vakalarından Korunmak için Neler Yapmak Gerekir?

Radyasyondan kaynaklı kanser vakalarından korunmak için yapılması gerekenler sayesinde kendinizi kanser riskinden bir miktar koruyabilirsiniz. Yapılması gerekenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cep telefonu ile konuşurken mümkünse kulaklık kullanın.
 • Cep telefonlarınızı vücudunuzdan uzakta taşıyın.
 • Gece vakti cep telefonu baş ucunuzda uyumayın.
 • Cep telefonu ile konuşma süresini mümkün olduğu kadar düşük tutun.
 • Cep telefonu satın alırken SAR değeri mutlaka 0.1 w kg altında olmalıdır.
 • Radyasyonu emen ışıklı yapıştırma gibi mantıksız yöntemlerin işe yaradığını düşünmeyin.
 • Radyasyon yaydığı bilinen uygulamalardan elinizden geldiği kadar kaçının.
 • Sağlığınıza özen gösterin.

Radyasyon Işınların Hareketi ile İlgili bir Kavramdır

Radyasyon ışınlarının hareketi saniyede yaklaşık 300 bin km gibi yüksek hızlı olur. Bu ışınlar insan vücuduna kolay bir şekilde nüfus eder. Bu nüfus vücuttaki biyolojik hücrelerin zarar görmesine neden olur. Hücrelerin kimyasal yapıları ışın yüzünden değişebilir. Elektrik yüklenmiş olan ışınlar saniyenin binde birinde etki ederek hücre moleküllerini parçalanmasına neden olur. Bu durumda  hücrelerin işlevini yitirmesi mümkündür. Sayı anlamında az sayıda hücrenin işlevini yitirmesi bir problem teşkil etmeyebilir. Çünkü insan vücudunda zaten sürekli hücreler ölür ve yerine yenileri gelir. Fakat yüksek radyasyon riski olduğu zaman hücrelerin ölümü çok ani şekilde ve yüksek miktarlarda gerçekleşir.

Özellikle kan hücreleri, üreme hücreleri ve hayati önemi yüksek olan hücrelerde radyasyon etkisinin daha fazla olduğu binmektedir. Hayati hücrelerin çoğalma hızı diğer hücreler ile kıyaslandığı zaman daha hızlı olur. Sakat hücreler hızlı bir şekilde artar. Bu da tümör oluşumuna neden olur.

Radyasyon Kanser Meydana Gelmesinin Sebebi Hücre İçindeki Çekirdek DNA’sının Bozulmasıdır

Hücre içindeki DNA bozulması kansere neden oluyor. DNA’larda kromozom yapısının değişmesi söz konusu olabilir. Eğer yapı değişmesi ebeyvene benzemezse bu durumda biyolojide mutasyon adı verilmektedir. Eğer bu durum radyasyondan kaynaklanıyorsa, bu değişiklik bir sonraki hücrelere de aktarılır ve bu aktarım zincir gibi devam eder. Yüksek dozda radyasyon alan kişilerde çeşitli hastalıklar görüler. Özellikle görülen hastalıklar arasında:

 • Kanser,
 • Kalıtımsal hastalıklar,
 • Anemi,
 • Lösemi,
 • Ciltte ateş yanığına benzer yaralar,
 • Kalıtımsal bozukluklar,
 • Kısırlık,
 • Gözde katarakt yer alır.

Elbette kişinin maruz kaldığı radyasyon süresi, miktarı ve şiddeti gibi buna benzer etkenler hangi hastalıkların ortaya çıkacağına dair belirleyici rol oynar. Kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğu gibi konularda hastalığın ortaya çıkması konusunda belirleyicidir. Radyasyondan kanser görülmemesi için çeşitli önlemler almak şart.

Haşimato hastalığının kanserle ilişkisine bakabilirsiniz.

Hangi Miktarda Radyasyona Maruz Kalmak Problemlere Neden Oluyor?

Maruz kalınan radyasyon miktarına göre kanser ve diğer hastalıklar konusunda değişiklikler meydana geliyor. 50 ram radyasyon düşük bir radyasyon dozudur. En düşük doz olarak da bilinir. Bu dozu alan kişilerin kal alyuvar sayısında küçük değişiklikler meydana gelir. 100 ile 200 gram arasında doza maruz alındığı zaman kişide kusma ve mide bulantısı gibi çeşitli şikayetler görülür. Hastalar birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşebilirler. Hasta 300 ram radyasyona maruz kaldığında ise, 2 saat gibi kısa süre içinde mide bulantısı ve halsizlik belirtileri ortaya çıkar. Radyasyona maruz kalınan günden 2 hafta sonra hastanın saçları dökülür.

400 ram dozuna maruz kalan kişilerde bir iki saat içinde şikayetler başlar. Bulantı, halsizlik, saç dökülmesi, iştahsızlık bu şikayetlerden en tipik olanlar arasında er alır. İki hafta sonrasında hastanın ağzının içinde iltihaplanma problemi ortaya çıkar. Kişide ishal ve açıklanamayan kilo kaybı vardır. Bu dozda radyasyona maruz kalan insanların yarısı yaklaşık 4 hafta içinde hayatlarını kayıp ederler. Bu süre 2 haftaya kadar düşebilir. Doz oranı 600 ram olduğu zaman, hastanın ölme ihtimali yüzde 90’a kadar çıkar. Ölmeyen kişilerin ise tedavi edilmesi için uzun zaman geçmesi gerekir.

Kanserden Korunmak için Bu Önerilere Kulak Verin

Kanserden korunmak için kulak verilmesi gereken öneriler sayesinde kendinizi kanserin riskinden koruyabilirsiniz. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cep sohbelerini sohbet amacı ile kullanmayın.
 • Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir. Bu nedenle makine illa kullanılacaksa, ara vererek kullanmak daha sağlıklık olur.
 • Elektrik kullanarak çalışan radyolu çalar saatlerin mümkün olduğu kadar baş kısmından uzak tutulması gerekir. Mümkünse pil ile çalışan çalışan saatlerin tercih edilmesi gerekir.
 • Diz üstü olan bilgisayarların sarjlı kullanımında düşük EM alanına sahip olduğu bilinmektedir. Radyasyondan kanser vakasını önlemek için bilgisayarların uzakta sarj edilmesi gerekir.
 • Elektrikli tıraş makinelerini mümkün olduğu kadar sarjla kullanılması gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.