Rahim Polipleri Kanser Yapar mı?

Rahim polipleri kanser yapar mı, zararları, belirtileri ve tedavi yolları nelerdir? Rahim polipleri kansere etki edebilmektedir. Bu yüzden kontrol edilmesinde fayda vardır. Rahim polipleri hakkında bilgilere yazımız içerisinden kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Rahim Polipleri Kanser Yapar mı?

Rahim poliplerinden kaynaklanan kanser olması mümkündür. Rahim polipleri ve kansere neden olduğundan mutlaka tedavi edilmeleri gerekecektir. Polipler büyük çoğunlukla iyi huylu olular. Ayrıca polipler ile kısırlar arasında ilişki olduğu ortaya konmuştur. Hamilelik konusunda sorun yaşayan annelerde polipler çıkarıldığı zaman hamilelik şansı artmış olur. Bir kişi kendinde polip olup olmadığını anlamak için belirtilere bakabilir. Çoğu zaman rahim poliplerinde düzensiz adet ve yoğun adet kanı gelmesi gibi problemler görülüyor. Nadiren polipler rahim kanserine dönüşüyor. Bu durumda poliplerin mutlaka alınmaları gerekiyor.

Rahim Poliplerinin Neden Olduğu Durumlar Nelerdir?

Rahim poliplerinin neden olduğu durumlar arasında:

 • Adet döneminde ağrı,
 • Adet dönemleri arasında lekelenme problemi görülmesi,
 • Düzensiz adet görme problemleri,
 • Kısırlık yer alır.

Poliplerin büyük çoğunluğu iyi huylu olurlar. Kimi zaman polipler küçük olur ve rahmin bir parçasını doldururlar kimi zamanda polipler bütün rahmi dolduracak kadar büyürler. Yapılan araştırmalara göre toplumda 10 kadından 1 tanesinde polip görülüyor. Hangi etkenlerin tam olarak polip oluşmamasına neden olduğu bilinmiyor. Normalden fazla östrojen hormonu salgılanmasına bağlı olarak rahim polipleri oluşabiliyor.

Haşimato kanser yapar mı? Detaylarına bakabilirsiniz.

Rahim Polipleri için Tanı Ultrason ile Konulabiliyor

Rahim polipleri için ultrason ile tanı konması mümkündür. Özellikle rahim duvarında kalınlaşma olduğu zaman, rahim poliplerinin varlığından söz edilir. Kesin tanı konması için mutlaka jinekolojik muayene yapılması gerekir. Kişi kendi kendine belirtilere bakarak tanı koyamaz. Rahim ağzından dışarı çıkan polip olup olmadığının tespitinin tapılması gerekir. Rahim duvarının dikkatli biçimde incelenmesinden sonra tanı gerçekleştirilmiş olur. Bazı tanılar için cerrahi olarak incelenmesi gerekmektedir.

Riskli Poliplerin Cerrahi Yöntemler ile Çıkarılması Gerekir

Riskli poliplerin cerrahi yöntemle çıkarılması zorunludur. Poliplerin bir çoğu iyi huylu yapıda oldukları için çıkarılmalarına gerek görülmeyebilir. Fakat kötü huylu polipler de vardır. Bu polipler ileride rahim kanseri görülmesine neden olabilirler. Gerekli cerrahi müdahalenin yapılması çok önemlidir. Riskli polipler için hekimin tercih edebileceği bir çok tedavi yolu vardır.

 En etkili yöntemlerden bir tanesi olarak histeroskopi adı verilen yöntem kullanılmaktadır. Sistem kameraya bağlıdır ve vajinal bölgeden girişi verilir. Mutlaka uygun aletlerin kullanılması gerekir. Bu yöntem sayesinde varsa vajinal bozukluklar ve yapışıklıklar gibi istenmeyen durumların tespiti yapılabilmektedir. İşlemden sonra hastanın hastanede konaklaması gerekmez. Yalnızca 2 saat kadar izlenme döneminden sonra hastalar evlerine geri dönebilirler.

Rahim Polipleri ile Birlikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

Rahim polipleri ile birlikte görülen belirtiler arasında:

 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme,
 • Gebe kalamama,
 • Adet kanamalarının uzun sürmesi,
 • Düzensiz adet kanamaları yer alır.

En çok kadınlarda polip oluşumu olduğu bilinmektedir. Polipler yalnızca rahim değil, vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilirler. Vücudun bütün doku ve organlarında polip oluşma ihtimali vardır. Polipin oluştuğu yere göre kişilerde görülen belirtiler farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse, safra kesesinde polip oluşumu olduğu zaman bulantı, kusma, sarılık, dışkı görünümünde değişiklik gibi belirtiler meydana gelir. Safra kesesinde polip olduğunu tespit etmek için ultrasonik incelemelerin yapılması şarttır.

Poliplerin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Poliplerin oluşma nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Kişinin yaşam tarzı, genetik faktörler ve diğer koşulların polip oluşma riskini arttırdığı bilinmektedir. Özellikle rahimde fazla miktarda östrojen hormonu üretildiği zaman polip oluşumu tetiklenmiş olur. Meme kanserinde tedavi amaçlı kullanılan tamoksifen isimli ilaç da poliplerin oluşmasına neden olabilir.

Ses tellerinde polip oluşmasında en önemli etkenlerden bir tanesi sigara kullanımı ve diğer tütün ürünleridir. Özellikle alerjik bünyesi olan kişilerin tütün ürünlerinden daha fazla etkilendikleri bilinmektedir. Reflü ve kimyasal maddelere maruz kalmak da hastalığın meydana gelme ihtimalini yükselten etkenler arasında yer alır. Poliplerin oluşma riskini artıran diğer etkenler arasında:

 • Yoğun strese maruz kalma,
 • Alkol tüketimi,
 • Dengesiz beslenme,
 • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olma,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Ailede buna benzer hastalık öyküsünün bulunması,
 • Yaşın ilerlemesi yer alır.

Bütün bu tetikleyiciler bir araya geldiği zaman kişinin vücudunun farklı yerlerde polip oluşumu söz konusu olabilir.

Kaç Çeşit Polip Bulunur?

Polip çeşitleri oluştukları bölgeye göre isim alırlar. Yaygın olarak görülen polip türleri arasında:

 • Ses telleri polipleri,
 • Endometrial polip,
 • Bağırsak polipleri,
 • Safra kesesi polipleri yer alır.

Endometrial polipler rahimde oluşurlar. Özellikle kadınlar menopoz dönemine girdikten sonra bu tarz poliplerin görülme ihtimali yükselir. Bu tarz polipler genelde kendilerini kanama problemleri ile belli ederler. Safra kesesi polipleri ise adından da anlaşıldığı gibi safra kesesinde meydana gelirler. Eğer polip boyutu çok büyükse ve kanalın tıkanmasına neden oluyorsa, safra kesesinin alınması gerekebilir.

Bağırsak polipleri genellikle kalın bağırsakta meydana gelir. Kendini tekrarlayan ishal vakaları ile belli eder. Dışkıda görülen kan da bağısak poliplerinin habercisi olabilir. Şiddetli yan etkiler varsa mutlaka cerrahi girişimlerden faydalanarak poliplerin bulundukları yerden alınmaları gerekir. Ses tellerine polipler kendini çatlama, sesin normalde olduğundan daha kalın olması gibi belirtiler ile belli eder. Ses tellerindeki poliplerin tedavi edilmesi için cerrahi girişimler ile birlikte ilaç tedavilerinin yapılması gerekir.

Aşk merdiveni çiçeği kansere etkisine bakabilirsiniz.

Poliplerde Teşhis Nasıl Konulur?

Poliplerde teşhis konulması için illa poliplerin belirti vermesi gerekmez. Poliplerin büyük kısmı hiçbir belirti vermeden meydana gelirler. Farklı hastalıkların tanısı aşamasında hasta polip ile yaşadığını öğrenebilir. Çoğu zaman poliplerin varlığı rutin muayenelerde ya da tesadüfen ortaya çıkar. Bazı poliplerin yapısı çok küçük olduğu için muayenede ortaya çıkması mümkün olmayabilir. Endometrial polip şüphesi çoğu zaman adet kanamalarındaki anormal miktar ile ortaya çıkar. Hekim kesin teşhisi koymak için çeşitli testler ve cerrahi müdahalelerden faydalanabilir. Her polip türüne özgü farklı bir polip belirtisi vardır. Bu belirtiler hekim için iyi bir ipucu olabilir. Rahim polipleri ve kanser teşhisi için bu belirtiler önemli rol oynarlar.

Rahim Polipleri ve Kanserin Önlenmesi için Tedavi Yöntemlerinden Faydalanmak Şart

Rahim ve poliplerinden kurtulmak için tedavi yöntemleri gereklidir. Polipler için tedavi yapılırken çevresel etmenlere bakmak gerekir:

 • Poliplerin türü,
 • Poliplerin büyüklüğü,
 • Poliplerin oluşum gösterdikleri organ,
 • Poliplerin iyi ya da kötü huylu olup olmadıkları gibi etmenler önemlidir.

Poliplerin büyük bir kısmı kötü huylu olmadığı için kanser ihtimali yoktur. Bu nedenle poliplerin alınmaları da gerekmez. Halk arasında polip tedavisi için doğal yöntemlerin işe yaradığı söylenmektedir. Fakata bu tedavi yöntemlerinden faydalanmadan önce mutlaka hekime danışmak gerekir. Aksi halde kişi tedavi olmak isterken sağlığından olabilir.

Tedavi olarak özellikle gebelik için engel teşkil ettiği tespit edilen poliplerin alınması gerekir. Cerrahi operasyonlardan faydalanarak poliplerin çıkarılması mümkündür. Bu operasyon polipektomi olarak adlandırılır. Rahim polipleri ve kanser olmaması için kötü huylu poliplerde bu işlemin yapılması zorunludur. İşlem yapılırken polipin nerede olduğunun iyi tespit edilmesi gerekir. İşlemler lokal anestezi altında gerçekleştiğinden kişi hiçbir acı ya da ağrı hissetmez. İşlem sonrasında problem çözülmüş olur.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.