Reflü Ağrısı Nasıl Geçer, Reflü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Reflü Ağrısı Nasıl Geçer, Reflü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Reflü ağrısını geçirmek için yapılan araştırmalar sonucunda bitkisel kürlerin ve ilaç tedavisinin kesin sonuçlar vermediği gözlenmiştir. Toplumun neredeyse %80’inde meydana gelen bu rahatsızlık, kişilerin konuşmasını, uyumasını ve oturmasını dahi etkileyebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Hatta bazı kişilerde reflü ağrılarına aniden başlayan krampların eşlik etmesi mümkündür. Toplumun yarısından fazlasında yaygın olarak görülen bu rahatsızlık bazı doğal yöntemler kullanılarak veya ilaç tedavisi ile geçirilebilmektedir.

Ancak reflünün oluşmasında birçok etken olduğu için kesin bir tedavi yöntemi söylemek mümkün değildir. Genelde reflü kişilerde dönem dönem görüldüğü için çok ciddiye alınmamaktadır fakat çok fazla ihmal edilmesi kişide ciddi sorunlara yol açabilir.

Reflüyü Oluşturan Sebepler Nelerdir?

Reflünün ana sebebine bakıldığında genellikle mide asidinin yukarıya çıkmasından dolayı oluştuğunu görürüz. Özellikle bir şeyleri yiyip içerken kendisini belli eden bu rahatsızlık, kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bazı kişilerde ise bu durumun çene bölgesine kadar bile yayıldığı gözlenmektedir. Reflüye neden olan diğer sebepler ise şunlardır;

 • Kişinin çok fazla alkol tüketmesi ile midede meydana gelen asit dengesinin değişmesi,
 • Aşırı yemek yemek,
 • Midenin çok fazla dolu olmasından kaynaklanan dinlenememe durumu,
 • Aşırı yağlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi,
 • Aşırı baharatlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi,
 • Hamile kalmak,
 • 60 yaşından büyük olmak,
 • Aşırı kiloya veya obeziteye bağlı olarak vücuttaki hormon dengesizliği,

Gibi sebepler reflüye neden olabilmektedir. Yukarıda sayılan yiyecek ve içeceklerden bir süre uzak durulduğu takdirde reflünün oluşması önlenebilir. Özellikle bu rahatsızlık toplumda fazlaca görüldüğü için bazı yanlış uygulamalar kişiler tarafından yapılabilmektedir. Özellikle mide asidinin boğazdan yukarı çıkmasının verdiği yanma hissiyle oluşan reflü de birçok kişi direk uzanıp hastalığın hafiflemesini beklemektedir. Bu durum toplum tarafından oldukça yanlış bilinen bir uygulamadır. Yatağa uzanmak, mide asidinin boğaza daha fazla çıkmasına sebep olur. Bu yüzden kişiler bilinenin tam aksine uzanmaktan kaçınmalıdırlar.

Reflünün Azalmasına Yardımcı Olan Besinler Nelerdir?

Reflünün azalması için tüketilmesi gereken birçok yararlı besin bulunmaktadır. Yapılan pek çok araştırma bu besinlerin düzenli olarak tüketildiği takdirde mide asidinin azaldığını göstermektedir. Eğer kişide reflü mevcutsa aşağıda verilen besinleri düzenli bir şekilde tüketerek reflünün sebep olduğu sancıları azaltabilmek mümkündür. Buna göre bu besinler;

 • Zencefil; bir miktar zencefili kaynayan suyun içine atıp her gün düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.
 • Hardal; 1 çay kaşığı kadar hardalı düzenli olarak tüketmeniz mide ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Ekmeğin üzerine sürerek de yiyebilirsiniz.
 • Sakız; kişiler sakız çiğnediğinde tükürük bezi daha çok harekete geçer. Bu yüzden sakız çiğnemek mide asidinizin dengelenmesine yardımcı olan önemli bir işlemdir.
 • Badem; her yemekten sonra birkaç tane badem yeme midenizde meydana gelebilecek olan asit reaksiyonlarını engelleyerek reflünün oluşmasını engeller.
 • Karbonat; genellikle bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat atılarak içilir. Bu içecek mide asidinizi dengelemeye ve aşırı aktivasyon oluşumuna engel olur.
 • Yulaf Ezmesi; genelde kahvaltılarda süt veya yoğurtla tüketilerek yenilmesi tavsiye edilir. Sütün içerisinde bulunan bazı besinler mideyi sakinleştirirken yulafta bulunan bazı minerallerde mide de aşırı asit oluşumunu önler.
 • Patates; genelde rendelenerek suyu çıkartılır ve çıkartılan suyun içilmesi tavsiye edilir.
 • Muz; yemeklerden önce bir adet muz yemek kişinin midesinde aşırı asit reaksiyonu oluşmasını engelleyecektir.

Reflü Ağrısını Geçirmek için Kullanılan Doğal Kürler Nelerdir?

Yemeklerden sonra meydana gelen reflü ağrısını gidermek için kullanılan basit ama etkili doğal kürler mevcuttur. Bu kürleri düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde ağrınızın yavaşça hafiflediğini göreceksiniz.

 • 4 havuç ve 2 adet marul yaprağını iyice ezerek suyunu çıkartın ve Blender’dan geçirin. Daha sonra Blender’ın içine 1 bardak su ekleyin ve bu karışımı her sabah aç karnınıza için. Mide asidinizin azaldığını göreceksiniz.
 • Pelin otu çayını demleyerek kahvaltılardan önce aç karnınıza için.
 • Kaynayan suya bir miktar fesleğen yaprağı ekleyin ve her öğünde yemeklerden sonra birer bardak için.
 • Hurmayı bir miktar suyun içerisinde kaynatarak elde ettiğiniz karışımı her gün düzenli bir şekilde için.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.