Reflünün Doğal Tedavisi

Reflünün Doğal Tedavisi

Reflü hastalığı tedavisi ve reflü hastalığına iyi gelen doğal çözümler, birçok insanın muzdarip olduğu bu hastalık için merak edilen önemli bir konudur. Reflü tedavisi için yöntemlerden bahsetmeden önce dilerseniz reflü hastalığının ne olduğunu ve bu hastalığın ne gibi belirtilere sahip olduğunu reflü nedir kısaca bahsedelim.

Reflü Nedir ?

Reflü, midenin sahip olduğu asit, safra ve pankreas sıvısının, yemek borusuna kadar tırmanarak, yemek borusuna yaptığı temaslarla yemek borusunu tahriş etmesiyle oluşan bir hastalıktır. Midede bulunan maddelerin, yemek borusuna girmesine engel olan kapakçık benzeri yapının, sorunlu çalışması veya çalışmaması durumunda oluşan şiddetli belirtiler gösteren bir hastalıktır. Bu kapakçıktan, yemek borusuna geçen mide asitleri bireylerin rahatsızlık yaşamalarına sebep olmaktadır. Ara ara dönemlerde bu durumun gerçekleşmesi korkulacak bir durum değildir. Ancak reflü devamlı bir hal alırsa işte o zaman uzman bir hekime danışmanız mutlaka tavsiye edilir. Reflü hastalığının belirtileri ise şunlardır;

  • Boğaz ve göğüs çevresinde yanma hissi
  • Yutkunmada zorluklar
  • Öküsürük
  • Devamlı akciğer enfeksiyonları
  • Ağızda acı tat oluşması

Reflü hastalığının başlıca belirtileri bunlardır. Unutmayın bu belirtilere sahipseniz hemen hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurunuz. Bu makalemizde vereceğimiz tavsiyeler yalnızca çeşitli uzmanların görüşlerinin derlenmesinden oluşmuştur. Doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Reflü ve Tedavisi:

Reflü hastalığı oldukça geniş bir çevrede incelenmelidir. Mide reflüsü hastalığının bir diğer adıyla Gastro Özofageal Reflü hastalığı (GÖRH) en tipik belirtisi yukarıda bahsettiğimiz gibi boğaz, mide ve göğüs çevresinde oluşan yanma hissidir. Ağızda acı ve zaman zaman ekşi tat oluşması da bu hastalığın en belirgin özelliğidir. Yeni başlamış ve belirtilerin hafif olduğu bireylerde günlük hayatta yapılması gereken bazı değişiklikler ile tedavi edilmeye başlanır. Örneğin bu yöntemler; kontrollü diyet uygulanması, yeme alışkanlıklarında değişiklikler, uyku alışkanlıklarının düzenlenmesi gibi tedavi yöntemleri mevcuttur. Eğer ileri derecede belirtilere sahipseniz doktor önerisi ile ilaç tedavisi veya cerrahi müdahalelerle reflü tedavi edilir. Reflüyle birlikte birtakım başka hastalıklarında başlaması mümkündür. Özellikle yanlış ilaç tedavisi ve düzensiz ilaç kullanımı bu durumu tetikler. Reflünün sebep olabileceği diğer hastalıklar;

  • Yemek borusu kanseri
  • Akciğer rahatsızlıkları

Peki, reflü azdığında ne yapılmalı merak ediyorsanız işte bazı bitkisel çözümler.

Reflü İçin Doğal Yöntemler:

Birçok hastalıkta olduğu gibi reflü tedavisinde de bitkisel ve doğal çözümler mevcuttur. Kolayca ulaşabileceğiniz ve evinizde bulunan ürünlerle hastalığın etkisini azaltabilirsiniz. Unutmayın bu çözümler kalıcı olarak hastalığınızı tedavi etmez yalnızca hastalığı hafifletir. Hastalığın belirtilerine sahipseniz doktorunuza başvurmayı asla ihmal etmeyiniz. Reflüye bitkisel çözüm ve doğal yöntemlerden bazıları şunlardır;

  • Sakız çiğnemek: İlk duyduğunuzda inanamayacağınız ancak oldukça fayda sağlayan bu yöntem hastalığın etkilerini azaltacaktır. Tatsız ve mümkünse tarçınlı sakız uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.
  • Meyan kökü: Türkiye’de özellikle güneydoğu bölgesinde sıkça kullanılan ve içilen bu bitki ile midenizi rahatlata bilirsiniz. Bu bitkiyi dilerseniz kaynatıp suyunu içebilir dilerseniz de çiğneyebilirsiniz.
  • Karbonat: Mideyi rahatlattığı ve ağızdaki birçok hastalığa iyi geldiği bilinen karbonat, reflü içinde bire birdir. Bir bardak suya, bir çay kaşığı karbonatı karıştırın ve için. Ancak bu yöntemi uzun aralıklarla kullanmanız tavsiye edilir. Sürekli kullanımlarda size ciddi zararlar verebilir.

Reflü için doğal ve bitkisel çözümler oldukça fazladır ancak bu kadarının yeterliği olduğunu düşünmekteyiz. En kolay ve hızlı bir şekilde ulaşacağınız bu malzemelerle rahatlığa kavuşabilirsiniz. Unutmayın hastalığın belirtilerine sahipseniz bu öneriler geçici çözümlerdir. Uzman bir hekim gözetiminde bu bitkisel yöntemleri tıbbi tedavinizin yanında uygulayabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.