Reflüye Ne İyi Gelir, Reflü Nasıl Geçer, Neden Olur?

Reflü nasıl tedavi edilir, düzelir, anlaşılır? Evde çözüm yollarını, bitkisel tedavi yöntemlerini, sebepleri ve tedavisini yazımızdan okuyabilirsiniz. Bebeklerde, yetişkinlerde reflü krizine karşı yapılabilecekleri; İbrahim Saraçoğlu önerilerini kapsamlı anlatımla okuyabilirsiniz.

Reflüye Ne İyi Gelir, Reflü Nasıl Geçer, Neden Olur?

Reflüden kurtulmak için birçok farklı yöntem uygulanabilmektedir. Medikal tedavi yöntemlerinin dışında, reflü hastalığının etkilerinin azaltılması ve bu hastalıktan korunmak için hastanın hayat tarzında değişikliğe gitmesi oldukça etkili olacaktır. Reflü, mide içinde yer alan maddelerin (mide içeriğinin) yemek borusuna doğru geri gelmesi olarak tanımlanmaktadır.

Bu durum hemen hemen herkeste günlük olarak gerçekleşmektedir ancak, bu süreç bazı kişilerde ileri boyutlara ulaştığı zaman önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Mide asitlerinin yemek borusuna sık sık teması sonucu, yemek borusu zaman için asitten kendini koruyamaz hale gelir. Bu durumun yaşanması reflüyle birlikte başka birçok önemli sağlık sorununa neden olabilir. Reflünün en temel sebebi ise mide kapağının sorunlu çalışması ve mide fıtığıdır.   

Reflü (Gastro Özofageal Reflü) Nedir?

Reflü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü, mide içeriğinin normalden daha fazla ve kısa sürelerde yemek borusuna tırmanmasını ifade etmektedir. Yemek borusuna geri kaçan bu mide içerikleri ve mide asidi, yemek borusunun kendini koruyamamasına ve zaman içinde tahribata uğramasına neden olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre Gastro Özofageal Reflü hastalığı yetişkinlerin %23’ünde görülmektedir.

Ülkemizde de oldukça yaygın bir rahatsızlık olan reflünün birçok nedeni olabildiği gibi birçok neden ötürü de mide reflüsü oluşabilmektedir. Asit ve safralı mide içeriklerinin yemek borusunda bıraktığı bu tahribatlar zaman içinde ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Reflünün tedavisi için önerilen ilk yöntem, hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi yönünde olmaktadır. İlerleyen seviyelerde ilaç tedavisi uygulanabildiği gibi cerrahi müdahalelere varan tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Reflüye Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Reflüye (Gastro Özofageal Reflü) neden olan birçok etkenden söz edilebilmektedir. Reflü neden olur? Sorusuna bu nedenle kesin bir yanıt vermek oldukça zordur. Reflü hastalığına neden olan genel etkenler ise;

 • Mide içeriğinin (asit, safra vb.) yemek borusuna sık teması
 • Mide ve yemek borusu arasında koruyucu mekanizma olan kapakçıkların gevşek olması
 • Mide fıtığı gibi önemli mide rahatsızlıkları
 • Yemek borusu hareketlerindeki bozukluklar
 • Mide boşalımı sorunları vb.

Gastro Özofageal Reflünün en yaygın nedenleri arasında gösterilmektedir. Özellikle mide ve yemek borusu arasında önemli bir işlevselliği olan kapakçıkların mekanik olarak işlevselliğini yitirmesi mide reflüsünün en önemli sebebidir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı vb. dolaylı etkenlerde reflüye neden olabilir.

Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtilerini kendi içinde iki farklı gruba ayırmak mümkündür. Atipik ve tipik belirtiler olmak üzere iki farklı gruba ayrılmasının temel nedeni ise tipik belirtilerin, mide ve bağırsak sistemindeki bozuklardan kaynaklanması ve atipik belirtilerin ise diğer organlarla ilgili olmasıdır.

Reflü sinyanalini veren en önemli bulgular ise özellikle yemeklerden sonra yemek borusuna doğru ilerleyen maddelerden dolayı yanma, ekşime, yutkunma sorunları ve ağrılar reflünün en genel belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Reflü nedir? Sorusundan önce belirtilerin saptanması ve en yakın sağlık kuruluşuna bu belirtilerin bildirilmesi hastalığın tedavisi için oldukça önemlidir.

Reflünün Tipik Belirtileri Nelerdir?

Gastro Özofageal Reflü belirtileri oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Reflü belirtileri bu nedenle iki farklı başlık altında incelenmektedir. Reflünün bilinen ve en çok rastlanan belirtiliri tipik belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Reflünün tipik belirtilerinin neredeyse tamamı mide ve bağırsak sistemleriyle bağlantılıdır. Tipik reflü belirtileri genellikle;

 • Göğüs çevresine yanmalar
 • Yemek borusundan ağza kadar tırmanan, acı ve ekşi sıvılar
 • Devamlı şişkinlik hissi
 • Yutma zorlukları
 • Sık sık geğirme
 • Gıda artıklarının geri gelmesi

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtilerin çoğu reflünün mide, bağırsak ve yemek borusundan kaynaklanan belirtileri olarak görülmektedir.

Reflünün Atipik Belirtileri Nelerdir?

Gastro Özofageal Reflünün tipik belirtilerinden farklı olarak atipik belirtilir genellikle mide ve bağırsak dışındaki diğer organların normal çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Atipik bulgular bu nedenle genellikle laringofaringeal reflü olarak incelenmektedir. Bu hastalarda; yanma, ekşime gibi genel belirtiler çoğu zaman yaşanmamaktadır. Bu belirtiler genellikle göğüsün üst bölgeleri; kulak, burun, boğaz vb. alanlarla ilgilidir. Atipik bulgular;

 • Ses kısıklığı
 • Gıcık şeklinde sık öksürükler
 • Ağız kokusunda artış
 • Kalpte çarpıntı ve göğüs bölgesinde baskı hissi
 • Solunum güçlükleri (nefes darlığı vb.)
 • Astım, sinüzit, kronik faranjit vb.
 • Ses tellerinde nodül oluşumu

Reflünün başlıca atipik bulgulardır. Çoğu zaman bu bulgular göğüs hastalıklarıyla karıştırılmaktadır. Bu nedenle belitilerin uzmanlar tarafından incelenmesi ve buna göre hastaya uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Genel reflü krizi belirtiliri tipik bulguların oluşmasıyla anlaşılabilmektedir.

Hastalara Reflü Teşhisi Nasıl Konulur?

Reflü hastalığının teşhisi için öncelikle hastanın sahip olduğu belirtilerin iyice dinlenmesi ve hasta geçmişinin öğrenilmesi gerekmektedir. Tıbbi anlamda reflü hastalığının belirgin bir şekilde teşhis edilmesi için gastroskopi yöntemi en sık kullanılan teknik yöntemdir. Yemek borusu, mide ve 12 parmak bağırsağı bu yöntemle gözlemlenerek;

 • Yemek borusunun durumu (aldığı hasarlar, tahriş durumu vb.)
 • Mide sorunlarının ve mide kapağının işleyişi

Hakkında bilgi edinilerek tanı konulabilir. Hasta şikâyetlerinin ve ilk muayenenin reflü için yetersiz kalması durumunda, pH metri yöntemiyle yemek borusunun hareketleri gözlemlenerek hastalığın boyutu ve durumu hakkında bilgi edilebilmektedir.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü hastalığı teşhis edildikten sonra hastalığın evresi ve kökenine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Reflü tedavi yöntemleri hastalığın büyüklüğüne göre cerrahi müdahaleleri de gerektirebilmektedir. Hastalığın ilk aşamalarında konservatif yöntemler kullanılarak ilaç tedavisi yapılabilmektedir. Bulguların daha belirgin olduğu ve hastalığınetkisinin daha büyük olduğu evrelerde, endoskopik ve endoluminal tedaviler uygulanabilir. İleri seviye reflü hastalıklarında ise laparoskopik cerrahi müdahale yöntemleri uygulanarak hastalar tedavi edilebilmektedir. Robotik cerrahi yöntemleri ise son aşama olarak uygulanan tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reflü Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Reflü hastalığının derecesine ve hastalığın kökenine göre ilaç tedavisi farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Reflüye iyi gelen ilaçlar genellikle üç farklı tipte karşımıza çıkmaktadır. İlaç tedavisi için;

 • Proton pompası inhibitörü ilaçlar (mide asit salgısını düzenler)
 • Prokinetik ilaçlar (mide hareketlerini düzenleyerek, boşaltımı hızlandırır)
 • Çeşitli şuruplarla mide asidinin yemek borusuna çıkması engellenebilir

Reflünün boyutlarına göre kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle özellikle kendisinde reflü olduğunu düşünen bir bireyin asla doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde hastalık tedavi edilemez boyutlara ulaşabileceği gibi başka hastalıkların tetiklenmesine de neden olabilmektedir.

Reflü Ameliyatı Sonrası Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Reflü tedavisi için yapılan cerrahi müdahaleler, hastalığın seviyesine göre farklılık gösterebilir. Genellikle reflü ameliyatı sonrası hastalar bir gün gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası tedavi sürecinin en önemli aşaması ise yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesi olacaktır. Ameliyat sonrası yemek borusu yaklaşık bir hafta içinde kendini toparlayacaktır. Bu nedenle buna yönelik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunun dışında bir haftanın sonunda hasta tekrar doktor kontrolüne görünmelidir.

Reflü Tedavisi İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Reflü hastalığının tedavisi için kesin sonuç veren doğal tedavi yöntemlerinden söz etmek mümkün değildir ancak, reflüden korunmak için ve hastalık riskinin en aza indirilmesi için uygun doğal gıdaların tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Reflü tedavisi için tavsiye edilen en önemli yöntem;

 • 2 marul yaprağı ve kabukları soyulmuş 4 havucun suyunu çıkarın
 • Ardından blender’a yaklaşık 1 – 1,5 bardak su ekleyip
 • Sıvıyı süzün
 • Karışımı aç karnına sabahları tüketin

Bu yöntemin yanı sıra kudret narının faydaları arasında da reflüye iyi geldiği yer almaktadır. Bu üründe uygun şekillerde tüketilebilir.

Reflüden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Reflü vb. mide rahatsızlıklarından korunmanın en kolay yolu beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Bunun yanı sıra yaşam kalitesinin arttırılması ve zararlı alışkanlıkların terk edilmesi reflüden korunmak için uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerdir. Reflüden korunmak için;

 • Az miktarda sık sık yiyin
 • Yiyecekleri iyice çiğnedikten sonra yutun ve hızlı yemekten kaçının
 • Çok ağlı besinlerden uzak durun
 • Alkol, sigara ve asitli maddeleri terk edin
 • Gece yemek yemeyin

Hayatınızda gerçekleştireceğiniz bu basit değişiklikler ile reflüden ve diğer pek çok mide ve yemek borusu rahatsızlıklarından korunmanız mümkündür.

Hangi Gıdalar Reflüye Sebep Olur?

Reflüye neden olan birçok gıdadan bahsetmek mümkündür. Bilindiği üzere reflü oluşumunun en temel nedenlerinden biri beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Bu alışkanlıkların düzenlenmesi ve değiştirilmesi büyük ölçüde hastalıktan korunmanıza ve hastalığın ilerlememesine yardımcı olacaktır. Reflüye neden olan besinler ise;

 • Aşırı yağlı gıdalar
 • Domates (asit içeriği yüksek bir ürün olduğu için)
 • Sarımsak, soğan vb.
 • Aşırı baharatlı yiyecekler

Reflüden kaçınmak ve hastalığın ilerleyişini durdurmak için uzak durmanız gereken gıdalardır. Bu ürünlerin tüketimini azalttıktan sonra yemek yeme zamanınızı ve yemek yeme şeklinizde de değişiklik yapmanız size yardımcı olacaktır. Özellikle gece yemek yedikten sonra uykuya geçmemeniz en önemli adım olacaktır.

Reflü Hangi Hastalıkları Tetikleri?

Reflü tedavi edilmediği takdirde ya da hastalık daha da ilerlediği zamanlarda; ülser hatta kansere kadar varan önemli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Reflüye bağlı olarak hastalarda; kanama, yemek borusunda aşırı tahriş ve delinmeler ve ülser meydana gelebilir. Kanser ise reflünün tetiklediği en önemli hastalıklarından biridir. Bunun yanı sıra reflü;

 • Faranjit, astım, laranjit vb. hastalıklara
 • Yemek borusu iltihabı
 • Mide daralması
 • Barret hastalığı
 • Ülser ve
 • Kanser

Reflü nedeniyle oluşabilecek diğer hastalıklardır.

Reflü Teşhisi ve Tedavisi İçin Hangi Doktor Başvurulmalıdır?

Reflünün belirtileri zaman zaman farklılık göstermektedir. Bu belirtiler ışığında yoğun olarak hissettiğiniz belirti hangisiyse o bölüme gitmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Genellikle reflü tedavisi ve teşhisi için hastanelerin Gastroenteroloji veya Dâhiliye bölümleri tercih edilmelidir. Reflünün atipik belirtilerine sahip kişilerin öncelikle Kulak – Burun – Boğaz doktoruyla görüşmeleri de tavsiye edilmektedir. Doktor seçimi yapılmadan önce kişinin hastalık belirtileri iyice saptaması ve doktoruyla eksiksiz olarak bu bilgileri paylaşması tedavi için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Reflüye neden olan en önemli etkenlerden biri beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle aşırı yağlı ve asit miktarı yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi reflü riskini arttırmaktadır. Bu nedenle reflü hastaları daha çok;

 • Bitkisel protein içerikli ürünleri (mercimek, fasulye vb.)
 • Lifli gıdaları (muz, elma, şeftali, kavun vb.)
 • Sebze ve meyve tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda avokadonun faydaları reflüye iyi geldiği bilinmektedir. Asit yapısı yüksek ürünlerin tüketiminden kaçınmanız reflü hastalarının beslenme alışkanlıklarında yapacağı en önemli değişiklik olacaktır.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.