Regl Ağrısı Nasıl Geçer, Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer, Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl ağrısını geçirmek için her kadının evde kolayca uygulayabileceği doğal çözümler bulunmaktadır. Regl ağrısı, bazen kanamadan önce başlayabileceği gibi, kanama döneminde yoğun şekilde hissedilmektedir. Rahim bölgesinde ve karında oluşan sancılar ve kramplara regl ağrısı denir. Olağan ağrılardır fakat ağrı yedi günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir.

Adet Sancısı Ne İyi Gelir?

Regl ağrısı genellikle rahim bölgesine yeterli oksijenin ulaşmamasından dolayı oluşur. Dolayısıyla rahim bölgesindeki kan dolaşımını artıracak ve hızlandıracak her yöntem regl ağrısına iyi gelir. Regl ağrısı çeken ya da çekmeyen herkesin düzenli spor ve egzersiz yapması gereklidir. Bu sayede regl ağrısı azaltılabilir. Özellikle yürüyüş, bisiklet sürme ve yüzme gibi hafif sporlarla vücudun dengesi sağlanabilir ve ağrıların önüne.

Adet sancısına iyi gelen yiyecekler, içecekler ve bazı uygulamalar şunlardır:

 • Sıcak su torbası: Rahim bölgesine değil, karna uygulanmalıdır. Kan akışını hızlandırarak regl ağrılarını hafifletir.
 • Bitter çikolata: Bitter çikolata tam bir magnezyum kaynağıdır. Vücudun kaybettiği vitaminleri geri kazandırır. Ancak bitter çikolatanın doğal malzemeden yapılanlarını tüketmek gerekir, gereksiz şeker içeren çikolataları tüketmek sağlıklı bir seçim olmaz.
 • Bol bol su: Vücudun yaşadığı sıvı kaybını en aza indirmek için regl döneminde bolca su içmek gerekir. Bol bol su tüketmek, vücudun düzenlenmesi ve temizlenmesi için gereklidir.
 • E vitamini: E vitamini takviye şeklinde alınabilir.
 • Seks: Orgazm yaşamak rahme giden kan akışını hızlandırmaktadır.
 • Lavanta yağı: Adet sancısına kesin çözüm niteliğinde olan lavanta yağı vücudu oldukça rahatlatmakta ve regl ağrılarına iyi gelmektedir. Gece uyumadan önce yastığa birkaç damla damlatılabilir.
 • Uyku: Uyku düzeni regl dönemlerinde bozulmaktadır. Daha çok uyuyabilmek için göz maskesi ve yatakta zaman geçirmek tavsiye edilir. Uyku vücudu düzene sokar ve ağrıların dinmesi için rahatlık sağlar.
 • Zencefil: Bir demlik zencefil çayı içmenin rahatlatıcı etkisi ile regl ağrıları azaltılabilir.
 • Papatya çayı: Çayı demledikten sonra limon ve bal ile karıştırarak tüketmek önerilir.
 • Keten tohumu: Bilimsel olarak regl ağrılarına ve sorunlarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Regl döneminde kafein tüketilmemesi önerilir. Ayrıca regl dönemi dışında da kafeini yüksek gıdalar tüketmek östrojen seviyesini artırarak regl ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca

Yukarıdaki yöntemler dışında regl ağrılarına iyi gelen ağrı kesici ilaçlar da bulunmaktadır. Adet sancısı için ağrı kesici ilaçlar şunlardır: Arveles, Dolorex, Advil, Buscopan, Cyladol adet döneminde ağrıyı azaltabilmesi ile bilinen ilaçlardır.

Adet Sancısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Regl ağrısı için genellikle gevşeme egzersizleri önerilir. Soğuk olmayan bir yatakta uzanarak yavaş ve derin nefes alıp vermek gerekir. Bu şekilde gevşeme sağlanmalıdır. Nefes alıp verirken nefese odaklanmak gerekir. Vücuttaki gerginliği bu şekilde azalttıktan sonra biraz dinlenmek ve bacakları, kalçaları, karnı, göğsü, kolları, boynu ve başı kasmadan uzanmak gerekir.

Vinyasa yoga yapılması tavsiye edilir. Nitekim egzersiz yapmak regl semptomlarını azaltmaktadır. Regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar şunlardır:

 • Çocuk oturuşu: Diz üstü çöktükten sonra yavaşça öne doğru eğilerek alnın yere değmesi sağlanmalıdır. Karnın sıkışması sağlanır. Eller ileri doğru uzatılarak derin derin nefes alınır.
 • Bacaklar duvarda duruşu (Viparita karani): Bir duvar kenarında yere uzanıp popo duvara değecek şekilde ayakları yukarı kaldırmak gerekir. Bu pozisyonda kolları rahat bırakmak ve derin nefes almak önemlidir.
 • Ayakta öne eğilme egzersizi (Uttasana): Dizleri kırmadan dümdüz şekilde eğilerek yapılır.
 • Mutlu bebek pozu (Ananda Balasana): Sırt üstü uzandıktan sonra ayakların alt kısmından tutulmalıdır. Sırt yere değmeli ve dizler omuz hizasında açılmalıdır.

Adet Sancısı Neden Olur?

Kanama esnasında rahmin kasılması ile adet sancısı oluşur. Rahimde üretilen kimyasallar da kasılmalara ve sancıya neden olabilmektedir. Rahimde meydana gelen kasılmalar sonucunda rahime giden kan miktarı azalmakta, kan azaldığı için de oksijen miktarı azalmakta ve bu şekilde ağrı oluşmaktadır. Her kadın için farklı boyutta olan adet ağrısı, psikolojik faktörlerle de oldukça ilgili olmaktadır. Bunların dışında regl döneminde ağdadan uzak durmak gerekir. Zira regl döneminde o bölge çok daha hassas olmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.