Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer, Romatizma Ağrısına Ne İyi Gelir?

Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer, Romatizma Ağrısına Ne İyi Gelir?

Romatizma ağrısını geçirmek için ilaç kullanılabileceği gibi bazı önlem ve öneriler ile de romatizma ağrılarının önüne geçmek mümkündür. Romatizma sözü, kas ve eklemlerin etrafında oluşan ağrılar ve acılar için kullanılmaktadır. Romatizma hastalığına kadınlarda, erkeklere göre yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Romatizma en geniş anlamda iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizma olarak ikiye ayrılır. Mikropların neden olduğu ve bağışıklık sisteminin bozulduğu romatizma iltihaplı romatizmadır. Çoğu romatizma hastalığı genç yaşlarda başlamaktadır.

Romatizma Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

Romatizma bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur. Romatizmaya özel bazı öneriler şunlardır:

 • Fazla kilolardan kurtulmak gerekmektedir. Bel ve bacak bölgesindeki yükü artıran kiloların eklemlerin zarar görmesine sebep olması söz konusu olabilmektedir.
 • Günde iki litre su tüketilmelidir.
 • Nar özü: Nar özünün romatizmaya karşı etkili olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizma ağrısının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Balık: Özellikle somon gibi soğuk su balıklarında bulunan omega yağ asidinin iltihaplı hastalıklarla mücadelede oldukça ettiği bilinir.
 • Keten tohumu: Tıpkı balık gibi keten tohumunda da omega 3 yağ vitamini oldukça fazladır. Eklem ağrılarını hafifletir ve eklem sertleşmesini de azaltır.
 • Hodan otu – Frenk üzümü: Romatizma nedeniyle meydana gelen eklem şişliklerini ve ağrılarını azaltır. Fakat aşırı tüketiminin karaciğeri yorma ihtimalinden dolayı dikkatli olmak gerekir.
 • Yumurta: Yumurtada bol miktarda sülfür bulunur ve yumurta B vitamini bakımından da zengindir. Kas ve eklem dokusunun gelişiminde yardımcıdır ve romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Soğuk kompres: Soğuk kompres ağrılara iyi gelir, fakat sıcak kompres tavsiye edilmez. Çünkü kısa vadede rahatlatsa da bir süre sonra ağrı artar.
 • Zerdeçal: Birçok ağrıya iyi gelmesiyle bilinir. Çay haline getirilerek tüketilebilir.
 • Sarımsak: İltihapla mücadelede doğal bir mucizedir. Bağışıklığı da güçlendirir.
 • Elma sirkesi: Birçok minerali bünyesinde bulundurur ve hem iltihaba hem de ağrıya iyi gelir. Ilık suya bal ile karıştırarak içilebilir. Ya da romatizmanın bulunduğu bölgeye sürülebilir.
 • Zencefil: İltihaplı romatizmanın neden olduğu ağrıyı, şişliği ve iltihabı yok eder. Zencefil yağını romatizma bölgesine sürdükten sonra beş ya da on dakika güneş ışığına çıkmak gerekir. Bu yöntem düzenli olarak yapıldığında ağrının giderilmesinde etkilidir.
 • Epsom tuzu: Özellikle şişkinliği azaltır. Küvetteki suya eklenerek ılık banyoda otuz dakika beklemek gerekir. Her hafta en az üç kez yaparak sonuç alınabilir.

Romatizma ağrılarını geçirmek için ilaç takviyesi de alınabilir. Bu konuda en çok romatizma ilaçları kilo aldırır mı, sorusu merak edilmektedir. Romatizma ilaçları ödeme sebebiyet verebildiği için bedense su ve sıvı tutabilmektedir. Bu şekilde kilo alımı yaşanabilir, ancak vücudun yağ oranında artış olmaz.

Sigara kullanımından uzak durmak gerekir. Ayrıca soğuk ve nemli havalar romatizmayı artırmaktadır. Elbette stresten de uzak durmak gereklidir. Stres, her hastalığın tetikleyicisi olabildiği gibi, romatizmanın da oluşumunda önemli bir etkendir.

Romatizmaya İyi Gelen İlaçlar

Romatizma tedavisinde ilaç kullanılabilir ve bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Çünkü bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan bu ilaçların kullanılması başka rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Romatizmaya iyi gelen ilaçlar şunlardır:

 • Salazopyrin
 • Arava
 • Simponi
 • Deltacortril
 • Prednol-L

En iyi romatizma kremi ise Dermana ve Orjin’dir.

Romatizma Neden Olur?

Halkta romatizmaya sıcağın ya da soğuğun neden olduğu düşünülür, fakat bu yanlıştır. Zira romatizma, eklemlerde, kaslarda, kemiklerde ve bunları birbirine bağlayan dokularda meydana gelen hasarlardır. Elbette bu hasarların şişliğe, şekil bozukluğuna ve hareket kısıtlamasına neden olduğu bilinir ve en çok da romatizma ağrısıyla ünlü bir hastalıktır. Genetik faktörler ve çevresel faktörler de romatizmayı tetikleyen diğer nedenler arasındadır.

Soğuk havanın romatizmayı tetiklemesi konusunda ise şunlar söylenebilir: Soğuk havalarda eğer nem oranı da yüksekse eklemlerde bulunan kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı azalmaktadır. Bu şekilde eklem ağrıları oluşabilmektedir. Dolayısıyla doğal bir ağrıdır ve bu ağrı, tek başına romatizma ağrısını akla getirmemelidir. Eğer bir kişinin ailesinde romatizma hastası varsa, genetik yatkınlığın romatizmaya sebebiyet vermesi söz konusu olabildiği için bu kişilerin dikkatli olması gerekir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.