Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Romatizma ağrısını geçirmek için farklı yollara başvurabilirsiniz. Romatizma, tam 200 farklı türe sahip olan bir rahatsızlıktır. Vücudun her bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Kendisini genellikle eklemler üzerinde gösterir. Hareket kısıtlılığı, ağrı, sızı, şişlik, sertlik ve daha birçok belirtisi vardır.

Eklemlerdeki yaşlanma en temel sebebidir.  Eklem iltihabı olarak da tanımlanan bu hastalığın ismi tıp dilinde artrittir. Romatizma kaynaklı ağrılardan kurtulmak için farklı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Romatizmanın Belirtileri Nelerdir?

Romatizmanın birçok farklı belirtisi vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Parmak, bilek, diz ve eklemlerde ağrı ortaya çıkmaktadır.
 • Eklemlerde aynı zamanda sertlik de görülür.
 • Böyle bir rahatsızlığa sahip olan kişiler kendilerini genellikle yorgun ve halsiz hissederler.
 • Boyun, bel ve sırt bölümünde ağrılar ortaya çıkar.
 • Eklem bölgelerinde sıcaklık hissi görülür.
 • Nedensiz yere görülen kilo kaybı bir başka belirtidir.
 • Genital bölge ve ağızda aftlar vardır.
 • Eklemlerin hareket ettirilmesi sırasında zorlanma olur.
 • Cildin alt kısmında oluşan şişlikleri gözle görülmeye başlar.

Bu tip ağrılar ile karşı karşıya gelen kişiler, romatizma ağrıları için ne yapmalı sorusunu çok sık sorarlar.

Romatizmanın Nedenleri Nelerdir?

Romatizmanın nedenleri arasında bağışıklık sisteminin kontrolden çıkması gelir. Normalde bağışıklık sistemi vücudu her türlü bakteri ve virüse karşı korur ve bunlarla savaşır. Ancak bağışıklık sisteminin kaslara, eklemlere, organlara ve kemiklere doğru bir saldırı başlatması sonrasında buralarda iltihap ortaya çıkar. Sonuçta romatizma ortaya çıkar.

Buna ek olarak bazı ürünler, romatizmaya zemin hazırlar. Dana eti bunların başında gelir. Ayrıca peynir, marketlerde satışa sunulan ürünlerin çok fazla tüketilmesi, beyaz ekmek, romatizmanın nedenlerindendir. Diş ve bademciklerde oluşan iltihabın da tetikleyici olduğu kanıtlanmıştır.

Romatizma Ağrısını Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Romatizma ağrısına ne iyi gelir noktasında şu tip yöntemler vardır;

 • Romatizma, kronikleşmiş bir hastalıktır. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, uygulanacak bazı yöntemler ile hem durum kontrol altına alınır hem de kişinin hayat standartları yükseltilir. Tedavi ile tamamen ortadan kalkacak romatizma hastalıklarının sayısı çok azdır. Tıbbi anlamda en fazla tercih edilen yöntemlerin başında kortizon tedavisi gelir. Doktor kontrolü altında ve belli bir dozda alınmalıdır.
 • Romatizma tedavisi bitkisel yöntemlerle de mümkündür. Isırgan otunu bunun için kullanabilirsiniz. Çok az bir suyun içine ısırgan otunu koymak ve daha sonra 5 dakika kadar süre boyunca bunu haşlamak gerekmekte. Lapa haline gelen ısırgan otunu, bir tülbent içine sarmalısınız. Ancak lapanın çok sıcak olmaması gerekiyor. Romatizma ağrısı çektiğiniz bölgenin üstüne lapayı koyabilirsiniz. 15 dakika kadar bir bekleme süresi vardır. Bir hafta içinde 3 defa uygulamak önerilir.
 • Bitkisel olarak bu sorunu hafifletmek amacı ile 2 bardak dolusu klorsuz suyu kaynatmak gerekiyor. Eğer klorsuz su yoksa satın alacağınız pet şişedeki su ile de bunu yapabilirsiniz. Suyun içine 25- 30 kadar kiraz sapı katılmalıdır. En az 2 dakika bunu kaynattıktan sonra karışımın için yeşil kuru ısırgan eklenmelidir. 3 ya da 4 dakika beklemenizin ardından yeşil kuru ısırgan yine koyulmalıdır. 3 dakika kadar demlenmesi beklenir. Altıncı dakika itibari ile ocaktan alacağınız karışımın ılımasından sonra süzme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Çayın yarısını sabah kahvaltısından tam iki saat sonra içmelisiniz. Diğer yarısını ise öğlen yenilecek yemekten 2 saat önce tüketmek gerekmekte. Akşam olduğu zaman karabaş otu çayı kürünü yapabilir ve 1 ay boyunca bunu uygulayabilirsiniz. 21 gün süresinde tüketilen bu karışım sayesinde romatizma ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Romatizmayı Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Romatizma tedavisi kapsamında koruyucu hekimliği uygulamak çok önemlidir. Bu noktada zayıflamak ilk yoldur. İdeal kiloya sahip olan kişilerin romatizma hastalığına yakalanması çok daha zordur. Her gün en az 8 ile 10 bardak arasında su tüketmelisiniz. Dişlerinizi mutlaka en az 6 ayda bir kontrol ettirmelisiniz. Çünkü burada oluşacak bir iltihap, romatizmaya zemin oluşturabilmektedir.

Beslenme konusunda omega 6 ve omega 3 barındıran besinleri tercih etmek çok önemlidir. Yumurta, balık, keten tohumu, ceviz tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca C vitamini barındıran ürünler alınmalıdır. Sigaradan mutlaka uzak durmalısınız. D vitamini sayesinde kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.