Romatizmal Kalp Hastalığı Nedir?

Romatizmal kalp hastalığı halk arasında kalp romatizması olarak da adlandırılmaktadır. Kalp hastalıklarında sık rastlanan romatizmal kalp hastalığı belirtileri, tedavi yöntemleri, kimlerde görüldüğü ve tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgilere yazımızdan bakabilirsiniz.

Romatizmal Kalp Hastalığı Nedir?

Romatizmal kalp hastalığı kalp hastalıklarının en sık sebebi olan ve halk arasında kalp romatizması olarak da adlandırılan hastalıktır. Her yaştan insan bu hastalıktan muzdarip olabilir. Özellikle çocukluk döneminde gelişen kalp hastalığı çocuğun sağlığını ileriki yaşlarında olumsuz yönde etkileyebilir. Toplu halde birlikte vakit geçirilen okul, askeri birlik, yurt ve buna benzer yerlerde bu hastalığa yakalanma riski daha çoktur.

Kronik iskemik kalp hastalığı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Romatizmal Kalp Hastalığında En Önemlisi Erken Tanı ve Tedavidir

Romatizmal kalp hastalığında erken tanı ve tedavi en önemli unsurlar arasında yer alır. Ayrıca toplu bulunulan yerlerde çeşitli koruyucu önlemleri almak gerekir. Aksi halde akut romatizmal ateş gelişme ihtimali artar. Eğer uygun sürelerde ve dozlarda tedavi yapılırsa kişilerin hastalıklara yakalanma ihtimalleri azalır.

Romatizmal Kalp Hastalığı En Çok Kimlerde Görülür?

Romatizmal kalp hastalığının en sık görüldüğü kişiler değişkenlik gösterebilir. Bu hastalıktan 5 yaşındaki çocuk da 55 yaşındaki yetişkin de etkilenebilir. Kalp tutulumu hastalıklarının olması halinde yüzde 50 oranında hastalıkla karşılaşma riski artar. Erken dönem şikayetler geçmesine rağmen ilerleyen safhalarda hasta kalp hastalığı ile karşılaşır. Ayrıca bu kişilerin kalp kapakçıklarında da çeşitli hastalıklar meydana gelebilir.

Enfeksiyon büyük çoğunlukla 5 ile 15 yaşları arasında görülmektedir. Bu dönemlerde kalp hastalığına bağlı olarak hasta göğüste ağrı, nefes almada zorluk ve buna benzer şikayetlerle karşılaşabilir. Hastalığın ilerleme hızı oldukça yavaştır. Bu nedenle kısmen sinsi olduğu söylenebilir. Düzenli olarak kalp muayenesi olmak hastalığın erken dönemde ortaya çıkarılmasına yardımcı olur

Romatizmal Kalp Hastalığında Alınabilecek Korunma Önlemleri Nelerdir?

Romatizmal kalp hastalığında korunma önlemi alınması için aşağıda verilen öneriler uygulanabilir:

 • Başta şeker hastalığı gibi önemli hastalıklarınız varsa tedavi olun. Hastalıklarınızı her zaman kontrol altında tutun.
 • Sigara kullanmayın. Sigara içmek kalp hastalıklarının meydana gelme hızını ve olasılığını artırır. Pasif içiciliğin normal sigara içmekten farkı yoktur. Yapılan araştırmalar her 10 tane pasif sigara içiminde sigaraların 4’ünü normal içici gibi içildiğini ortaya koymuştur.
 • Fazla kilolu olmak başta kalp hastalıkları olmak üzere diğer bütün hastalıklara davetiye çıkarır. İdeal kilonuzun kaç olduğunu bulun. Bu kiloya gelmek için diyet ve egzersiz programlarını uygulayın.
 • Beslenme yalnızca zayıflamakla ilgili değildir. Kaliteli bir beslenme ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineralleri vermek çok önemlidir. Bunun için gerekirse diyetisyenden yardım alabilirsiniz.
 • Alkol tüketmemeye özen gösterin.
 • Yediğiniz besinler aşırı yağlı olmamalıdır. Mümkün olduğu kadar hazır gıda yerine evde hazırlanmış ve besleyici olan yiyecekleri tercih edin.

Romatizmal Kalp Hastalığının Meydana Gelme Nedenleri Nelerdir?

Romatizmal kalp hastalığının meydana gelme nedenleri arasında:

 • Özellikle küçük yaşlarda itibaren sigara kulamla,
 • Hareketsiz yaşam tarzına sahip olma,
 • Stresli bir yaşam tarzına sahip olmak,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Sağlıksız beslenmek,
 • Dolaşım problemleri,
 • Ailede kalp hastalığı olan birinci dereceden yakını bulunmak,
 • Kanda lipit miktarının yüksek olması gibi nedenler yer alır.

Kalp hastalıklarında, türü ne olursa olsun, önce hastalığın tam olarak hangi nedenden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Hekimin hastalığın meydana gelme nedenine paralel olarak bir tedavi planı uygulaması uygun olacaktır. Aksi halde neden tespit edilmediği zaman hastalığın tekrar etme ihtimali yüksek olur.

Ayrıca kalp kapakçığı rahatsızlığı hakkında bilgiler yazımızdadır.

Romatizmal Kalp Hastalığında Hangi Besinleri Tüketmek Faydalıdır?

Romatizmal kalp hastalığının engellenmesi için tüketilmesi gereken besinler bulunuyor. Bu besinler kalp hastalıklarını iyileştirmekle kalmıyor aynı zamanda insan sağlığına genel anlamda olumlu katkı sağlıyor. Yine de bitkiler eğer kür şekilde özel halde tüketilecekse, öncesinde mutlaka hekime danışmak gerekiyor. Aksi halde bitkisel olsa dahi kürler yüzünden sağlığı olumsuz yönde etkilenen insanlar bulunuyor. Kalp hastalıklarından korunmak için tüketilmesinin faydalı olduğu besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Melissayı farklı çeşitlerde tüketmek kalp sıkışması yaşamanızın önüne geçebilir. Uykudan önce bir fincan içilen çayın kişilerin rahatlamasına neden olduğu bilinmektedir.
 • Doğal olan zeytinyağı kalp hastalıklarının ilerlemesini durdurur ve kalbi besler. Zeytinyağlı yemekler yaparak kalp sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan tarçın, hem tatlı tüketme isteğinizi bastırak hem de kandaki şeker miktarının tüketilmesine iyi gelecek. Kahvenizin ve tarçınla uyumlu olan yemeklerinizin içine tarçın ekleyebilirsiniz.
 • Kuşkonmaz kalp hastalıklarından korunmak isteyenlerin tercih etmeleri gereken en önemli besinler arasında yer alır. Damar tıkanıklıkları olanların düzenli kuşkonmaz tüketimi yapmaları halinde damar tıkanıklıklarının açıldığı tespit edilmiştir.
 • Kuru yemiş tüketimi genel olarak kalp hastalıklarından korunmak için iyidir. Badem ise kalp için adeta bir mucizedir. Tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan badem damarların onarılmasına yardımcı olur.

Romatizmal Kalp Hastalığında Spor En Önemli Hastalık Engelleyicisi Sayılıyor

Romatizmal kalp hastalığının engellenmesi için spor yapmak en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Spor yapmak genel sağlık üzerine olumlu etkileri olan bir aktivitedir. Yalızca kalp sağlığı korunmaz ayrıca duygu durumu iyileşir, kişi kendini daha zinde ve mutlu hisseder. Kalp sağlığı için hangi sporu yapmanız gerektiği vücut özelliklerinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel kural olarak, spor yapma başlamadan önce hekimden uygunluk almak faydalı olur. İlk defa spor yapmaya başlayan biri başlangıç olarak günde yarm sa hızlı tempo spor yapabilir. Vücut alışmaya başladıkça süre ve tempo daha yüksek olabilir. Kalp hastalıklarından korunmak için en etkili olan sporlardan bir tanesi de yüzmedir.

Romatizmal Kalp Hastalığında Risk Faktörleri Nelerdir?

Romatizmal kalp hastalığının meydana gelmesinde risk faktörleri bulunur. Bu faktörlerin ne olduğunu iyi anlamak hastalığın tedavisi açısından oldukça önemlidir. Hekim hastayı tedavi ederken hangi risk faktörlerinden hastalığın tetiklendiği anlıyor olmalıdır. En sık karşılaşılan risk faktörleri arasında:

 • Şeker hastası olmak,
 • Ailede kalp hastalığı geçirmiş birileri olmak,
 • Strese maruz kalmak,
 • Orta yaş ve üzeri olmak,
 • Kalitesi düşük besinlerle beslenmek,
 • Aşırı yalpı beslenmek,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Sigara kullanmak ya da kullanılan yerde bulunmak yer alır.

Özellikle şeker hastalığı olanların hastalıklarını kontrol altında tutması çok önemlidir. Hekimin verdiği perhize birebir uymak gerekir. Ayrıca stresten uzaklaşmak için kişinin bazı hobiler edinmesinde fayda vardır. Dengeli bir beslenme planı yalnızca kişiyi kalp hastalıklarından korumakla kalmayacak, aynı zamanda kişinin genel sağlık durumunu iyileştirecektir. Sağlıksız yaşam tercihlerinden kaçınarak hayat kalitenizi artırabilir ve sağlıklı olabilirsiniz.

Kalp Hastası Olanlarda Hangi Belirtiler Meydana Gelir?

Kalp hastalarında meydana gelebilecek belirtiler çoğu zaman ayırt edici olmasına karşın, bazı durumlarda hiç anlamadan hasta olarak yıllarda yaşayabilir ve farknda olmaz. Bu durumdan korunmanın en etkili yolu kişinin düzenli kontrollerini yaptırması olacaktır. Kontrol sayesinde kişi hiç farkında olmadığı bir hastalığının olduğunu öğrenebilir. Eğer kalp hastalığı tespiti için muayene yapılacaksa hekimin mutlaka kardiyoloji uzmanı olması gerekir. Güvenilir, uzman bilgisi olan ve tecrübeli doktorlar ile çalışmak son derece önemlidir. Bu nedenle hekim ve hastane seçiminde seçici olmakta fayda var.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.