Saç Boyası Kanser Yapar mı?

Saç boyası kanser yapar mı, zararları nelerdir, hangi hastalıklara neden olur ve nasıl kullanılmalıdır? Lenfoma özellikle saç boyalarında bulunan kimyasal maddelerden olduğu bilinmektedir. Lenfoma rahatsızlığı bir çeşit kan hastalığıdır. Sizde saç boyasının zararlarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı detaylı şekilde okumanız faydalı olacaktır.

Saç Boyası Kanser Yapar mı?

Saç boyasının kanser yapması mümkündür. Lenfoma özellikle saç boyalarının içinde yer alan kimyasal maddelerden kaynaklanmaktadır. Lenfoma halk arasında kötü hastalık olarak da bilinmektedir. Lenfoma bir çeşit kan hastalığıdır. Mutlaka bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi gerekir. Saç boyası kanser yaparsa hastalıklı olan hücre kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar. Bu nedenle kitleler hızlıca büyümüş olur. Lenfoma ile sebebi bilinmeyen ateş ve kilo kaybı meydana gelir. Eğer hastalık için erken teşhis koymak mümkün olursa, hastalığın önüne geçmek mümkün olur. Herhangi bir anormallik olması halinde kişilerin mutlaka hekimleri ile iletişime gitmesi gerekir.

Saç Boyası Mesane Kanserine Neden Olabilir mi?

Saç boyasından kanser olmak mümkündür. Bu konu ile ilgili 17 ayrı çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında kanser riski ile boya kullanımı arasında doğrudan ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu kanser türlerinden bir tanesi de mesane kanseridir. Özellikle koyu renkli olan boyalarda kimyasal içeriğinin yüksek olmasına bağlı olarak kanser vakalarının arttığı bilinmektedir. Halen bu çalışmalara devam edilmektedir. Diğer kanser türleri ile boya arasında olan ilişki hakkında çalışmalar çoğaltılmaktadır.

Ayrıca HPV kanser yapar mı? Merak ediyorsanız inceleyebilirsiniz.

Saç Boyası Kanser Riskinin Artmasına Neden Oluyor

Saç boyasının kanser riskini artırması çalışmalar ile kanıtlanmış bir konudur. Piyasada satılan boyalardan yüzde 80’i kalıcı saç boyası olarak adlandırılmaktadır. Kalıcı olan boyalarda renksiz ara maddelerin kullanılması söz konusudur. Ayrıca boyaların içinde boya bağlamaya yarayan maddeler de bulunur. Normalde bu maddelerin rengi yoktur. Fakat saç telinin içinde yer alan kimyasal madde sayesinde renkli pigment meydana gelir. Sonuç olarak boya saçı boyamış olur. Koyu renkli olan boyaların içinde bu kimyasal maddenin daha yüksek oranda bulunduğu bilinmektedir.

Piyasada ayrıca yarı kalıcı özellikte olan geçici saç boyaları bulunur. Bu boya türlerinin içinde oksidan maddeler yoktur. Doğrudan saçın boyanmasına neden olan renkli maddeler bulunur. Yarı kalıcı olan saç boyaları ortalama 6 ile 8 yıkama gibi sürede çıkar giderler. Kalıcı boyalar ile kıyaslandığı zaman çok daha az kalıcılığı vardır.

Saç Boyasının İçinde Yer Alan Kimyasallar Hayvanlarda Kansere Neden Oldu

Saç boyasında bulunan kimyasalların hayvanlarda kansere neden olması söz konusudur. Özellikle aromatik aminler hayvanlarda kanserin görülmesine neden olmuştur. Saç boyalarının içinde 5 binden fazla fazla kimyasal madde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmalar sonrasında 1970’li yıllarda boyaların içinde yer alan kimyasal maddelerin bazılarının çıkarılmasına karar verilmiştir. Böylece saç boyasının içeriği değişmiştir. Bu süreçten sonra yeni saç boyası kullanılmasına karar verilmiştir. Saç boyası kansere yeni yöntemlere rağmen hala yol açmaktadır. Konu hakkında çalışmalar bir yandan devam etmektedir. Saç boyası kullanımı kadınların arasında çok yaygın olduğu için, yeni nesil boyaların özellikle kadın sağlığı için çok faydalı olacağı bilinmektedir.

Saçlarda Kullanılan Kozmetik Ürünler de Kansere Yol Açıyor

Saçlarda kullanılan kozmetik ürünlerin kanser yapması yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Özellikle saçın düzleşmesini sağlayan ürünler ve saçın yapısını değiştiren ürünler kanseri nedenlerindendir. Kozmetik ürün seçiminin çok dikkatli yapılması gerekir. Ucuz ürünleri satın almadan önce bir kere daha düşünmek gerekir. Ürün satın alırken mutlaka ürün arkasında yer alan etiketin dikkatlice incelenmesi gerekir. Eğer ürün içince kimyasal maddeler varsa bu kozmetik ürünün tercih edilmemesi gerekir. Bunun yerine içeriğinde doğal maddelerin bulunduğu kozmetiklerin tercih edilmesi gerekir. Doğal ürünlerin fiyatı diğer ürünlere göre yüksek olsa da uzun vadede bu ürünlerin aslında daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Unutmayın ki hiçbir bedel sağlıktan daha değerli olamaz. Saçlarda kullanılan kozmetik ürünleri seçerken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmak gerekiyor:

  • Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine bakın. Son kullanım tarihi geçmiş olan ürünleri satın almayın.
  • Kozmetik ürünleri satın alırken bu ürünlerin etiketini inceleyin.
  • Kozmetik ürün kullandıktan sonra cildinizi ya da saçınızı (ürünü hangi bölgeye uyguladıysanız) mutlaka bölgenizden temizleyin. Ürün sürülü şekilde uyumayın.
  • Mümkün olduğu kadar az kozmetik ürün kullanmaya özen gösterin.
  • İçeriği doğal olan kozmetik ürünleri tercih edin.
  • Düşük kaliteli kozmetik ürünleri satın almayın.

Kendinizi Güneşten Koruyarak Kanser Olma İhtimalinizi Düşürebilirsiniz

Güneşten koruma sağlayarak kanser olma ihtimalini düşürmek mümkündür. Güneşten korunmak için farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin piyasada satılan güneş koruyucu kremleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz kremlerin sprey ya da sıvı formunda olan koruyuculardan faydalanabilirsiniz. Önemli olan ürünün formunun ne olduğundan çok ürünün SPF korumasının ne kadar olduğudur. Özellikle 15 SPF’ten düşük olan koruyucu kremlerin kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Çünkü bu tarz ürünler koruma sağlamıyor. İnsanlar güneşten korunduklarını düşünerek dışarı çıkarken aslında farkında olmadan ciltlerine zarar vermiş oluyorlar.

Koruyucu krem kullanılmadığı zaman ciltte yer alan lekeler daha derine iniyor ve iyileşmek zorlaşıyor. Koruyucu krem tercih ederken ürünlerin kaliteli olduğundan emin olun. Ucuz ürünler satın almak yerine daha pahalı olsa da her zaman kaliteyi tercih edin. Seçtiğiniz ürünü uygulamak için dışarı çıkmadan önce en az 30 dk öncesinde işlemi yapın.

GDO’lu besinlerin kanserle ilişkisine bakabilirsiniz.

Kozmetik Ürünleri Kullanmak Kansere Yol Açıyor

Kozmetik ürünlerin kullanımı kanser vakalarının artmasına neden oluyor. Bu nedenle uzmanlar kozmetik ürünlerin daha az kullanılmasını istiyor. Kozmetik ürünleri kullanmak yerine doğal cilt bakımı önerilerine göz atabilirsiniz. Evde hazırlanabilecek kürler cilt sağlığınıza kavuşmanız için faydalı olabilir. Fakat her ihtimale karşı bu kürlerden faydalanmadan önce bir cilt uzmanına danışmayı unutmayın. Alerjik cilt tipiniz varsa, daha dikkatli olun. Alerjik cilt tiplerinin kullanılan ürünlere gösterdikleri tepki daha fazla olur.

Yapılan araştırmalar deodorant kullanımının özellikle kadınlarda meme kanserine yol açtığını tespit etmiştir. Meme kanseri toplumda bilinenin aksine, erkeklerde de meydana gelebilen bir kanser türüdür. Bu kanser türüne karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü kanser sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor. Hastalar kimi durumlarda farkında olmadan kendilerini kanserin ortasında bulabiliyorlar. Kanserin ilerlemesi hastalığın daha zor iyileştirilmesi anlamına geliyor. Bu nedenle erken teşhis konmak önem taşıyor.

Kanser Hastalığında Erken Teşhis Konması Çok Önemlidir

Kanserde erken teşhis konulması hastalığın önemli ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olur. Erken teşhis konması için kişilerin düzenli olarak kontrollerini yaptırması gerekir. Kişi hiçbir belirtinin farkında olmasa dahi mutlaka kontrolüne gitmelidir. Kontrol sırasında illa kanser değil, farklı bir hastalığın da teşhisi konabilir. Erken teşhis yapıldığı aman kişinin kullanması gereken ilaç miktarı otomatikman azalmış olur. Kanser ilerlediği zaman tedavi edilmesi çok daha zordur. Kanserin ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde tedavi şansı düşebilir.

Muayeneler yalnızca profesyonel hekimler tarafından yapılmaz. Ayrıca kişiler kendi başlarına da muayene olabilirler. Meme için adet dönemi bitince duştan sonra kişisel kontrol yapılmalıdır. Dairesel hareketler ile memeye dokunulmalıdır. Ele yabancı bir cisim gelip gelmediğine karar verilmelidir. Saç boyası kanser yaparsa bu kanser türü meme kanseri olabilir. Meme kanseri dokusu kendini yalnızca memede değil ayrıca koltuk altında da belli edebilir. Bu nedenle yalnızca memenin incelenmesi yeterli olmaz. Meme çevresinin de benzer şekilde dikkatlice incelenmesi gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.