Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur?

Saç derisinde kaşıntı neden olur, kafa kaşıntısının sebepleri nelerdir, doğal tedavi yöntemleri ve kurtulma yolları nasıldır? Saç derisi kaşıntısı, sağlıksız beslenmeden strese kadar farklı sebeplerden dolayı olabilmektedir. Kaşıntı için gerekli bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur?

Saç derisinde kaşıntı olması kepek, sağlıksız beslenme ve stres gibi çeşitli problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Saç derisinde kaşıntı günlük hayatta sık karşılaşılan bir problemdir. Kaşıntı problemi günlük hayatın olumsuz etkilenmesine neden olur. Kişi kaşıntı problemi olduğu için kendini öz güvensiz hissedebilir. Kaşıntı problemi geçici olabileceği gibi, daha ciddi problemlerden de ortaya çıkıyor olabilir. Eğer saç da dahil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir yerinde kaşıntı olursa, bunu ciddiye almak ve nedenlerini öğrenmek gerekir. Aksi halde herhangi bir hastalık olması durumunda erken teşhis için şansınızı kaçırmış olursunuz.

Genital bölgede kaşıntı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Karbonat Kullanarak Saç Derisinde Kaşıntı Probleminin Önüne Geçebilirsiniz

Karbonat ile saç derisi kaşıntısının önüne geçmek mümkündür. Karbonatın yapısı gereği yüksek alkali içermektedir. Yüksek alkali içerik saç derisinin ph dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca saçtaki kaşıntının giderilmesini sağlar. Bu yöntemden faydalanmak için 1 yemek kaşığı karbonat yeterlidir. Karbonatın içine su ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı macun kıvamına getirin. Hazırladığınız karışımı saç derinize uygulayın. Saç derisinin uygulama öncesinde temiz olması gerekir. Saç dibinize karışımı sürdükten sonra 10 dk bekletin. Süre dolunca karışımı bol su ile durulayın. Ardından saçınızı kurutun. Bu işlemi haftada 4 kere yapabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız zaman bu karışım sayesinde kaşıntı probleminizden kurtulabilirsiniz.

Saç Derisinde Kaşıntıya Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Saç derisinde kaşıntıya neden olan çevresel etmenler arasında:

 • Dengesiz beslenme,
 • Yetersiz saç hijyeni,
 • Stres,
 • Terleme,
 • Alerjiler,
 • Saç derisinde oluşan mantar,
 • Bit hastalığı,
 • Sağlıksız yaşam tarzı yer alır.

Saç Derisinde Kaşıntı Türleri Nelerdir?

Saç derisinde oluşan kaşıntıların türleri farklı farklı olabilir. Bu türler arasında:

 • Güneş yanığı,
 • Kepek,
 • Konak kaşıntısı,
 • Aşırı yağlanmadan kaynaklı kaşıntı,
 • Egzama kaşıntısı,
 • Stres ve anksiyeteden kaynaklı kaşıntı,
 • Sedef hastalığı kaşıntısı,
 • Baş biti kaşıntısı,
 • Saç boyası kaşıntısı,
 • Lupus hastalığı kaşıntısı,
 • Mantar enfeksiyonu kaşıntısı,
 • Çok fazla saç yıkamaktan kaynaklı saç kaşıntısı yer alır.

Önce hangi türden saç kaşıntısı olduğunu tespit etmek ve buna yönelik tedavi hazırlamak gerekir. Örneğin kepekten kaynaklanan saç kaşıntısı için sedef hastalığından kaynaklanan kaşıntı için yapılacak tedavi yöntemi farklıdır. Saç derisinde kaşıntının altında yatan neden ortaya çıkmadan tam manasıyla tedavi yapılması mümkün değildir.

Hijyen ve Saç Derisinde Kaşıntı

Hijyen ve saç derisinde kaşıntı birbiri ile yakın ilişkisi olan iki konudur. Hijyeni düşük olan kişilerin kaşıntı problemi il karşılaşma olasılığı yüksektir. Saçların mutlaka belirli zaman aralıkları ile düzenli olarak yıkanması gerekir. Saçın hiç yıkanmamasının zararlı olduğu gibi saçı sürekli yıkamak da saç derisine zarar vermektedir. Bunu yapmak yerine her 3 günde bir saçınızı yıkamak yeterli olur. Saçınızı yıkarken hangi şampuanı tercih ettiğiniz önemlidir. Eğer kepek probleminiz varsa kepeğe özel şampuan kullanabilirsiniz. Dökülme problemleri için ona özel tedavi yöntemlerinden ve şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Şampuan tercihi yapılması kadar saçın düzgün şekilde durulanması da önemlidir. Bol su ile saçınızı durulayın. Kullandığınız suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına özen gösterin. Kirli su ile yıkanmayın.

Alerji Probleminizden Kaynaklanan Saç Derisi Kaşıntısı Yaşıyor Olabilirsiniz

Alerjiden kaynaklanan saç derisi kaşıntısı problemi ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Özellikle gıda alerjileri yüzünden vücudun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana gelebilir. En sık karşılaşılan alerji türleri arasında besin alerjileri ve polen ile hayvan alerjileri gelir. Besin alerji türlerinden en çok soya, fındık, süt ve yumurta gibi yiyeceklere alerji olduğu ortaya çıkmıştır. Polenler ise özellikle doğanın harekete geçtiği bahar aylarında insanların şikayetçi olmasına neden olur. Hayvan alerjileri hayvanların tüyüne ya da hayvanların derisine olabilir. Kişinin alerjisi neye varsa onunla temasa geçmesi halinde şikayetler ortaya çıkar. Kaşıntı problemlerine ek olarak yaralar ve kızarıklıklar, döküntüler meydana gelebilir. Kişinin mutlaka alerjen ne ise ondan uzak durması gerekir. Hastanelerden alerji testi yaparak kişi neden uzak durması gerektiğini tespit edebilir.

Strese Maruz Kalanlar Arasında Daha Çok Kaşıntı Problemi Görülüyor

Stresten kaynaklanan saç kaşıntısı yüzünden bir türlü kaşıntınızın nedeninin ne olduğunu bulamıyor olabilirsiniz. Saç kaşıntısını stresten yaşayan kişiler genellikle durumun farkında olmaz. Farklı nedenlerden dolayı kaşındıklarını düşünebilirler. Alerjiler, ilaçlar ve kozmetik ürünleri dışında psikolojik etmenler de kaşıntı probleminin görülmesinde etkili rol oynarlar. Stres her türlü hastalıkta tetikleyici etkene sahiptir. Bu nedenle genel sağlık ve psikolojik sağlık açısından mutlaka stres kontrolü yapmayı öğrenmek gerekir. Stresli iseniz aşağıdaki öneriler işinize yarayabilir:

 • Hayatınızda stres kaynaklarının neler olduğunu tespit edin.
 • Stresli durumların içine mümkün olduğu kadar girmemeye özen gösterin.
 • Sevdiğiniz işlere vakit ayırmayı ihmal etmeyin.
 • Hobiler edinin. Kayak, resim yapma, fotoğraf çekmek, boyama gibi beceriler stresinizi atmanıza yardımcı olur.
 • Stresli olmanıza yol açan insanlardan uzak durun, bu kişileri hayatınızdan çıkarın.
 • Depresyon ve buna benzer stresli hastalıklarda yardım alın. Hekimlerden profesyonel yardım alabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla konuşarak da yardım alabilirsiniz.
 • Hekim size stres olmanızı önleyecek ilaçlar yazdıysa bu ilaçları düzenli olarak kullanın.
 • Saç kaşıntısını giderecek doğal yöntemlerden faydalanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Gece kaşıntı sebeplerine de bakabilirsiniz.

Hindistan cevizi Yağı ile Saç Derisi Kaşıntılarına Son Verebilirsiniz

Hindistan cevizi yağı kullanarak saç derisi kaşıntısına son vermek mümkündür. Hindistan cevizi yağı içinde yüksek miktarda anti oksidan madde barındırmaktadır. Bu yağı yalnızca harici uygulama olarak değil aynı zamanda yiyeceklerinizin içinde de kullanabilirsiniz. Yağın içinde bulunan etmen maddeler sayesinde iltihap problemi görülmez. Kaşıntı hafifler. Ayrıca yağ size ani bakteriyel özelliği sayesinde hijyen sağlar. Bu karışımı uygulamadan önce yapmanız gereken 2 şey bulunuyor. Birincisi, karışımı hazırlamadan önce bir cilt doktoruna gidip onay almanızdır. Hekimin onaylamadığı karışımları hiçbir şekilde kullanmayın. Diğer önemli nokta hekim onaylasa dahi karışımı doğrudan uyguladıktan önce kolunuzun bir kısmına alerji testi yapmanızdır. Karışıma vücudunuz beklenmeyen bir tepki verebilir. Sizin için karışımın problem teşkil etmediğinden emin olmak  için bu testi atlamayın.

Karışımın alerji yapmadığından emin olduktan sonra, masaj yaparak 10 dk boyunca maskeyi uygulayın. Masaj yapmanız kafa derinize giden kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak bölgenin beslenmesine yardımcı olur. KKarışım saç derisinde en az 15 dk bekletilmelidir. Bu sırada saçınıza saç bandanası takabilirsiniz. Süre dolduktan sonra karışımı saç derinizden bol su ile yıkamanız gerekir. Saç durulması için kullandığınız suyun ne çok soğuk ne çok sıcak olmamasına özen gösterin.

Elma Sirkesi Kaşıntı Problemini Geçiriyor

Elma sirkesi ile saç kaşıntısı problemini etkili bir şekilde geçirebileceğinizi biliyor muydunuz? Saç derisinde kaşıntı mayalardan kaynaklanıyor olabilir. Elma sirkesi bu mayaların ölmesine yardımcı olur. Uygulama yapmak için su ile elma sirkesini karıştırmak yeterli olur. Doğrudan saç derisine pamuk kullanarak uygulama yapabilirsiniz. Uygulama sonrasında yeterli süre karışımı bekletin ve su kullanarak saçınızı yıkayın. Düzenli uygulayın.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.